homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efectele negative ale anticonceptionalelor-3


#39 2009-09-13 16:26:05

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

peste 5 creste riscul de cancer, asa am citit si eu intr-o revista, acum nu stiu cat de adevarat e
oricum, depinde de ceea ce contine pilula
o viata avem pana la urma

Offline

 



#40 2009-09-13 23:23:23

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Elena-Octaviana a scris:

lady in black a scris:

Elena-Octaviana a scris:

Mie mi se pare oricum foarte ciudat ca unele tipe iau AC ani la rand fara oprire. Sincer... n-ar trebui sa fie lasat si organismul sa functioneze natural si nu dupa pastile? Nu mi se pare normal. Si logic, in RO doctorii sustin sus si tare ca-s bune, ca asa trebuie si cate si mai cate. Pe ele, sau cel putin pe Yasmin, scrie ca-s pentru a le folosi in continuu. Si totusi... sa le folosesti in continuu mi se pare abuz. Cum sa iei AC ani de zile la rand fara oprire? yikes

si pe ce informatii te bazezi cand spui asta? pauzele mai mult dau organismul peste cap....

Hai mai, si vrei sa spui ca-s tare sanatoase. Atunci de ce pe site-uri scrie ca a le folosi non-stop creste riscul la anumite boli etc. Nu e ca si cand fac parte din tine. Te-ai nascut intr-un fel. Normal ca daca iei niste pastile, iti creezi o dependenta si sunt studii care demonstreaza ca folosirea non-stop e destul de periculoasa. Vrei sa spui ca omul nu mai are voie sa zica: gata, o data ce a inceput sa le ia? Nu-ti dai organismul peste cap. Poate ca o femeie vrea sa ramana insarcinata. Medicul recomanda sa opresti folosirea(d'oh) si sa astepti putin sa se aseze lucrurile, sa revina totul la normal. N-aveti decat sa luati ani la rand AC. Ca si cand v-ati fi nascut cu ele si altfel nu se poate trai. Inteleg, sa vrei sa iei cand ai chef de nebunii cu iubitul. Dar cand vrei pauza, faci pauza. Organismul trebuie sa mai functioneze si NATURAL. (Iti dai organismul peste cap in situatia in care iei cateva zile si te opresti de aiurea. Dar daca iei 2-3 luni si apoi zici: gata, organismul revine la normal. Ca doar asa raman unele insarcinate. Eu una n-o sa le iau niciodata perioade asa lungi fara oprire.) Or fi ele concepute pentru a fi luate in continuu. Dar am intrebat medicul in US si sincer... nu cred ca era mai prost si eu mai desteapta. Mi-a spus ca nu trebuie sa faci abuz de ele. Mi-a mai spus ca a lua ani la rand AC doar de amorul artei, cand mai exista si prez., e destul de aiurea pentru organism. Si da, dupa o perioada mai scurta cand iei si apoi te opresti, organismul revine la normal. Asta dureaza un ciclu lunar. Dupa care esti ok. Dar cand iei AC 3-4-5... ani la rand iti creste riscul de a face tot felul de tipuri de cancer. E mai sanatos asa decat cand faci o pauza si mai merge si organismul pe calea lui naturala...? Nu cred. Asta mi-e parerea. Fiecare face cum considera, evident.

Nu am zis sa le iei toata viata sau sa nu le opresti cand vrei bebe sau cand nu mai vrei sa le iei.

Ideea era ca daca tot le iei nu are sens sa faci pauza numai asa de amorul artei pt o luna pt ca apoi sa le incepi din nou (cum mai auzi povesti pe la noi). S-au facut o groaza de studii pe tema aceasta. Si am consultat si eu multi medici de specialitate (si nu oricine) care mi-au spus acelsi lucru.

Si de asemenea ultimele studii arata ca daca iei ac cel putin 5 ani scade riscul de a face anumite tipuri de cancer deci hai sa nu vedem numai partea negativa.

Bineinteles ca vorbim aici de medicamente care au efecte adverse si cred ca toata lumea e constienta de asta cand incepe sa le ia smile

Offline

 

#41 2009-09-14 22:11:57

kalina224
New member
Inregistrat: 2009-02-07
Mesaje: 8

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Buna fetelor!
   Si eu folosesc anticonceptionale ( logest) de vreo 9 luni si ma gandesc tot mai serios sa le inlocuiesc cu alta metoda contraceptiva, dupa ce am mai citit una alta, si mai ales dupa ce am remarcat efecte negative asupra corpului meu , de la stari de oboseala sau stari frecvente de proasta dispozitie, pana la inestetica celulita. Hai ca starile le mai depasesti, dar ce te faci cu celulita care s-a acumulat in mod vizibil, si cu care nu am avut probleme pana sa incep ac-urile, ceea ce ma face sa le consider responsabile ! Si credeti-ma ca am incercat sa o elimin prin sport si sa continui ac-urile, crezand ca nu o fi asa grav , dar nu a functionat.
  E intradevar o metoda contraceptiva comoda, dar nu stiu daca merita sacrificiul !
  Acum ma gandesc sa incerc alta metoda contraceptiva cu care sa le inlocuiesc, comoda si cu mai putine efecte negative. so...daca voi ati descoperit-o, sunt deschisa big_smile . si nu-mi spuneti de prezervative ca nu ma incanta sad

Ultima oara a fost editat de kalina224 (2009-09-14 22:15:32)

Offline

 

#42 2009-09-14 22:46:57

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

lady in black a scris:

Elena-Octaviana a scris:

lady in black a scris:


si pe ce informatii te bazezi cand spui asta? pauzele mai mult dau organismul peste cap....

Hai mai, si vrei sa spui ca-s tare sanatoase. Atunci de ce pe site-uri scrie ca a le folosi non-stop creste riscul la anumite boli etc. Nu e ca si cand fac parte din tine. Te-ai nascut intr-un fel. Normal ca daca iei niste pastile, iti creezi o dependenta si sunt studii care demonstreaza ca folosirea non-stop e destul de periculoasa. Vrei sa spui ca omul nu mai are voie sa zica: gata, o data ce a inceput sa le ia? Nu-ti dai organismul peste cap. Poate ca o femeie vrea sa ramana insarcinata. Medicul recomanda sa opresti folosirea(d'oh) si sa astepti putin sa se aseze lucrurile, sa revina totul la normal. N-aveti decat sa luati ani la rand AC. Ca si cand v-ati fi nascut cu ele si altfel nu se poate trai. Inteleg, sa vrei sa iei cand ai chef de nebunii cu iubitul. Dar cand vrei pauza, faci pauza. Organismul trebuie sa mai functioneze si NATURAL. (Iti dai organismul peste cap in situatia in care iei cateva zile si te opresti de aiurea. Dar daca iei 2-3 luni si apoi zici: gata, organismul revine la normal. Ca doar asa raman unele insarcinate. Eu una n-o sa le iau niciodata perioade asa lungi fara oprire.) Or fi ele concepute pentru a fi luate in continuu. Dar am intrebat medicul in US si sincer... nu cred ca era mai prost si eu mai desteapta. Mi-a spus ca nu trebuie sa faci abuz de ele. Mi-a mai spus ca a lua ani la rand AC doar de amorul artei, cand mai exista si prez., e destul de aiurea pentru organism. Si da, dupa o perioada mai scurta cand iei si apoi te opresti, organismul revine la normal. Asta dureaza un ciclu lunar. Dupa care esti ok. Dar cand iei AC 3-4-5... ani la rand iti creste riscul de a face tot felul de tipuri de cancer. E mai sanatos asa decat cand faci o pauza si mai merge si organismul pe calea lui naturala...? Nu cred. Asta mi-e parerea. Fiecare face cum considera, evident.

Nu am zis sa le iei toata viata sau sa nu le opresti cand vrei bebe sau cand nu mai vrei sa le iei.

Ideea era ca daca tot le iei nu are sens sa faci pauza numai asa de amorul artei pt o luna pt ca apoi sa le incepi din nou (cum mai auzi povesti pe la noi). S-au facut o groaza de studii pe tema aceasta. Si am consultat si eu multi medici de specialitate (si nu oricine) care mi-au spus acelsi lucru.

Si de asemenea ultimele studii arata ca daca iei ac cel putin 5 ani scade riscul de a face anumite tipuri de cancer deci hai sa nu vedem numai partea negativa.

Bineinteles ca vorbim aici de medicamente care au efecte adverse si cred ca toata lumea e constienta de asta cand incepe sa le ia smile

Nu, ca sa faci doar o luna pauza, nu. Dar atunci cand ai nevoie o data pe an de ele, sa zicem, se merita ca in rest sa nu le folosesti de aiurea. Ala chiar ca e amorul artei.


I don't just imitate, I become.

Offline

 

#43 2009-09-15 12:27:48

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Elena-Octaviana a scris:

lady in black a scris:

Elena-Octaviana a scris:


Hai mai, si vrei sa spui ca-s tare sanatoase. Atunci de ce pe site-uri scrie ca a le folosi non-stop creste riscul la anumite boli etc. Nu e ca si cand fac parte din tine. Te-ai nascut intr-un fel. Normal ca daca iei niste pastile, iti creezi o dependenta si sunt studii care demonstreaza ca folosirea non-stop e destul de periculoasa. Vrei sa spui ca omul nu mai are voie sa zica: gata, o data ce a inceput sa le ia? Nu-ti dai organismul peste cap. Poate ca o femeie vrea sa ramana insarcinata. Medicul recomanda sa opresti folosirea(d'oh) si sa astepti putin sa se aseze lucrurile, sa revina totul la normal. N-aveti decat sa luati ani la rand AC. Ca si cand v-ati fi nascut cu ele si altfel nu se poate trai. Inteleg, sa vrei sa iei cand ai chef de nebunii cu iubitul. Dar cand vrei pauza, faci pauza. Organismul trebuie sa mai functioneze si NATURAL. (Iti dai organismul peste cap in situatia in care iei cateva zile si te opresti de aiurea. Dar daca iei 2-3 luni si apoi zici: gata, organismul revine la normal. Ca doar asa raman unele insarcinate. Eu una n-o sa le iau niciodata perioade asa lungi fara oprire.) Or fi ele concepute pentru a fi luate in continuu. Dar am intrebat medicul in US si sincer... nu cred ca era mai prost si eu mai desteapta. Mi-a spus ca nu trebuie sa faci abuz de ele. Mi-a mai spus ca a lua ani la rand AC doar de amorul artei, cand mai exista si prez., e destul de aiurea pentru organism. Si da, dupa o perioada mai scurta cand iei si apoi te opresti, organismul revine la normal. Asta dureaza un ciclu lunar. Dupa care esti ok. Dar cand iei AC 3-4-5... ani la rand iti creste riscul de a face tot felul de tipuri de cancer. E mai sanatos asa decat cand faci o pauza si mai merge si organismul pe calea lui naturala...? Nu cred. Asta mi-e parerea. Fiecare face cum considera, evident.

Nu am zis sa le iei toata viata sau sa nu le opresti cand vrei bebe sau cand nu mai vrei sa le iei.

Ideea era ca daca tot le iei nu are sens sa faci pauza numai asa de amorul artei pt o luna pt ca apoi sa le incepi din nou (cum mai auzi povesti pe la noi). S-au facut o groaza de studii pe tema aceasta. Si am consultat si eu multi medici de specialitate (si nu oricine) care mi-au spus acelsi lucru.

Si de asemenea ultimele studii arata ca daca iei ac cel putin 5 ani scade riscul de a face anumite tipuri de cancer deci hai sa nu vedem numai partea negativa.

Bineinteles ca vorbim aici de medicamente care au efecte adverse si cred ca toata lumea e constienta de asta cand incepe sa le ia smile

Nu, ca sa faci doar o luna pauza, nu. Dar atunci cand ai nevoie o data pe an de ele, sa zicem, se merita ca in rest sa nu le folosesti de aiurea. Ala chiar ca e amorul artei.

Cine face sex 1 data pe an ? va
Cred ca voi 2 discutati de lucruri diferite. Tu zici sa nu le iei daca nu faci sex si nu ai nevoie de ele. Ceea ce mi se pare firesc. nu te-ai facut foarte bine inteleasa.
Oricum cu toate suntem de acord ca ar fi total absurd sa le iei daca nu ai activitate sexuala.
Majoritatea fetelor de pe forum care luam Av in mod constant avem relatii serioase si de lunga durata.
Si in plus, nu vorbea nimeni de dependenta. Nu stiu daca e cineva dependent de AC rotfl incat sa vrea sa se opreasca si sa nu poata ca intra in sevraj.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-09-15 13:20:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pai da, ea se referea la pauza in general, eu ma refeream la acea pauza de o luna care e foarte la moda...

Offline

 

#45 2009-09-15 17:55:15

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pink_martini a scris:

Elena-Octaviana a scris:

lady in black a scris:


Nu am zis sa le iei toata viata sau sa nu le opresti cand vrei bebe sau cand nu mai vrei sa le iei.

Ideea era ca daca tot le iei nu are sens sa faci pauza numai asa de amorul artei pt o luna pt ca apoi sa le incepi din nou (cum mai auzi povesti pe la noi). S-au facut o groaza de studii pe tema aceasta. Si am consultat si eu multi medici de specialitate (si nu oricine) care mi-au spus acelsi lucru.

Si de asemenea ultimele studii arata ca daca iei ac cel putin 5 ani scade riscul de a face anumite tipuri de cancer deci hai sa nu vedem numai partea negativa.

Bineinteles ca vorbim aici de medicamente care au efecte adverse si cred ca toata lumea e constienta de asta cand incepe sa le ia smile

Nu, ca sa faci doar o luna pauza, nu. Dar atunci cand ai nevoie o data pe an de ele, sa zicem, se merita ca in rest sa nu le folosesti de aiurea. Ala chiar ca e amorul artei.

Cine face sex 1 data pe an ? va
Cred ca voi 2 discutati de lucruri diferite. Tu zici sa nu le iei daca nu faci sex si nu ai nevoie de ele. Ceea ce mi se pare firesc. nu te-ai facut foarte bine inteleasa.
Oricum cu toate suntem de acord ca ar fi total absurd sa le iei daca nu ai activitate sexuala.
Majoritatea fetelor de pe forum care luam Av in mod constant avem relatii serioase si de lunga durata.
Si in plus, nu vorbea nimeni de dependenta. Nu stiu daca e cineva dependent de AC rotfl incat sa vrea sa se opreasca si sa nu poata ca intra in sevraj.

Hello, daca iei AC mai rar asta nu inseamna ca nu ai relatie de lunga durata si nu ai viata sexuala. wink Doar ca sunt si alte metode. Si nu ma refer doar la prez. Un exemplu ar fi: sterilet, nu ca as fi incercat deja. Daca e sa o luam asa lol, am o relatie destul de stabila devreme ce urmeaza sa ma casatoresc. wink O zi buna tuturor!


I don't just imitate, I become.

Offline

 

#46 2009-09-16 16:42:31

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Cum adica sa iei AC mai rar ??? AC nu sunt genul de pastile care le iei "mai rar"
Daca faci asa pai ii dai tot organismul peste cap si ovare si ciclu si tot. Cum vine asta, luna asta iei, luna viitoare nu iei , doar ca sa iei .... "mai rar"
Si nu inteleg ce-ai vrut sa zici cu relatia ta stabila si ca o sa te casatoresti ....

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2009-09-16 16:43:02)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#47 2009-09-16 19:23:05

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

pink_martini a scris:

Cum adica sa iei AC mai rar ??? AC nu sunt genul de pastile care le iei "mai rar"
Daca faci asa pai ii dai tot organismul peste cap si ovare si ciclu si tot. Cum vine asta, luna asta iei, luna viitoare nu iei , doar ca sa iei .... "mai rar"
Si nu inteleg ce-ai vrut sa zici cu relatia ta stabila si ca o sa te casatoresti ....

*"Majoritatea fetelor de pe forum care luam Av in mod constant avem relatii serioase si de lunga durata." - Asta ai zis tu si de aia ti-am zis de relatia mea, casatorie etc. wink Ca sa subliniez ca daca nu iei AC in continuu, asta nu inseamna ca n-ai relatie de durata si viata sexuala foarte "bogata" cu partenerul.

1. E treaba mea cand iau AC.

2. Nu le-am luat niciodata o luna da, una nu sau cum te-ai fi gandind tu.

3. Sa iei mai rar inseamna si pauze de MAI MULTE LUNI. Si oricum nu am zis nimanui sa faca asa, am spus ce parere am. Fiecare e stapan pe viata lui............................


I don't just imitate, I become.

Offline

 

#48 2009-09-16 23:14:46

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Citeam azi despre sterilet. Metoda nu m-a tentat inca de cand am aflat ce e acela sterilet, physically speaking. Azi am aflat ca nu este recomandat femeilor care nu au avut bebe inca. Si poate ca si daca ai bebe, e riscant, e posibil sa ramai doar cu primul bebe. Numai ideea de a "planta" chestiuta aia in mine m-a speriat, iar cand am aflat si de riscul mare de a dezvolta sarcini extrauterine, infectii etc, am zis: acum stiu ca sigur nu mi-as pune asa ceva. Asta pentru ca pomeneam mai sus ca exista si metoda asta. Poate nu e locul potrivit, dar vroiam sa fac o paralela la AC. Stiu, nu suntem la paralelism la geometrie tongue

Ultima oara a fost editat de Elena-Octaviana (2009-09-16 23:15:33)


I don't just imitate, I become.

Offline

 

#49 2009-09-16 23:31:01

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

claudia78 a scris:

deci din lista cu efectele negative ce am eu sunt asa: oboseala permanenta..as putea dormi zile in sir(fara cefalee, inainte de ac aveam dureri de cap zilnice acum am rar, si alea numai in pauza de 7 zile), simt ca nu am nicio putere uneori, libido extrem de scazut comparand cu ce am fost acum 5 ani pfuai nu-mi vine sa cred(dar odata inceput actul sexual e ok, nu am nicio problema cu lubrifiera, nu ma doare si ajung destul de usor la orgasm, doar inceputul e fff greu) , 10 kg in plus....celulita, si inainte eram plinutza dar nu aveam nici urma de celulita

de acord cu toate efectele adverse enumerate mai sus.
in plus, dupa ce le opresti poti ramine grvida f  greu. pot trece luni bune si nimic.
eu vad colegele mele care nu au luat - au ramas f repede, daca ai luat ... mai astepti.
big_smile

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2009-09-16 23:31:27)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#50 2009-09-16 23:55:51

Elena-Octaviana
New member
De la: USA
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 71

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

carra_verona a scris:

claudia78 a scris:

deci din lista cu efectele negative ce am eu sunt asa: oboseala permanenta..as putea dormi zile in sir(fara cefalee, inainte de ac aveam dureri de cap zilnice acum am rar, si alea numai in pauza de 7 zile), simt ca nu am nicio putere uneori, libido extrem de scazut comparand cu ce am fost acum 5 ani pfuai nu-mi vine sa cred(dar odata inceput actul sexual e ok, nu am nicio problema cu lubrifiera, nu ma doare si ajung destul de usor la orgasm, doar inceputul e fff greu) , 10 kg in plus....celulita, si inainte eram plinutza dar nu aveam nici urma de celulita

de acord cu toate efectele adverse enumerate mai sus.
in plus, dupa ce le opresti poti ramine grvida f  greu. pot trece luni bune si nimic.
eu vad colegele mele care nu au luat - au ramas f repede, daca ai luat ... mai astepti.
big_smile

Da, probabil daca le iei ani la rand.


I don't just imitate, I become.

Offline

 

#51 2009-09-30 22:00:00

diana_mt
New member
Inregistrat: 2009-01-10
Mesaje: 7

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Buna fetelor,am si eu o problema si sper ca pot sa gasesc raspunsul aici.
iau anticonceptionale yaz de 4 luni( asta este a 4-a luna) ,mi-au fost prescrise de catre ginecolog deoarece aveam un chist pe ovarul drept. acum cateva zile am fost la control,mi-a zis ca ovarele arata mult mai bine si mi-a zis ca daca vreau sa continui tratamentul cu anticonceptionale pot face asta deoarece este indicat si face bine organismului.
insa nu mi-a zis cat sa iau ac,cand sa fac pauza. plus ca am citit acum ca riscul de cancer la san este mare,mai ales daca am avut rude de gradul 1 cu aceasta boala.
ei bine,mama mea a avut cancer la san... acum nu stiu ce sa fac,daca sa mai iau anticonceptionale,sau nu. mentionez ca am 17 ani si o viata sexuala nu prea activa
va multumesc anticipat pt raspuns

Offline

 

#52 2009-10-01 09:51:11

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

diana te sfatuiesc sa mergi la un medic de planing sa discuti cu el. el iti va face o anamneza (un set de intrebari, printre care si cea legata de cancerul de san), ii povestesti despre ce ai avut, de ce ai luat anticonceptionale si el te va ajuta

Offline

 

#53 2009-10-05 11:12:28

HopeInParadis
Membru
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 3

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Bine v-am gasit!
Asi mai adauga cate ceva la lunga lista de efecte secundare ale pilulelor.
In primul rand chestia cea mai trista este ironia faptului ca pilula o iei ca sa nu ramai insarcinata. Dar s-a demonstrat ca o femeie care ia anticonceptionale avorteaza de cateva ori (parca in medie de patru ori in doi ani). Bineinteles ca ea nu stie acest lucru.
In al doilea rand, foarte multe dintre cele care iau pilula sunt tinere care nu au o relatie stabila si credeti-ma o sarcina nedorita poate fi lucrul cel mai putin rau care se poate intampla. Nu ca trauma ce implica o sarcina nedorita ar fi de neglijat. Dar bolile cu transmisie sexuala......asta e o alta poveste.
Nu stiu cum este in Ro (eu traiesc in alta parte) dar de obicei doctorii/asigurarile au o "intelegere" cu anumite firme de medicamente. Si ei primesc anumite procente din vanzarea acestora. Deci de ce sa fie ei interesati sa iti prescrie pilula/medicamentul care ti se potriveste cel mai bine daca ei nu isi primesc "cuponul". (nu spun ca toti lucreaza astfel.....)
Nu exista o metoda anticonceptionala perfecta. Fiecare are "efecte secundare" si "accidente". Important este sa fie aleasa metoda care ti se potriveste in mod individual, dupa ce ai citit si interesat - si iti poti asuma responsabilitatea indiferent ce se intampla.

Offline

 

#54 2009-10-05 11:22:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

nu inteleg ideea asta cu avortul cand iei anticonceptionale daca nu ovulezi... pt ca asta e rolul lor, sa impiedice ovulatia.

Offline

 

#55 2009-10-05 12:45:15

HopeInParadis
Membru
Inregistrat: 2009-09-28
Mesaje: 3

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

camysh a scris:

nu inteleg ideea asta cu avortul cand iei anticonceptionale daca nu ovulezi... pt ca asta e rolul lor, sa impiedice ovulatia.

Da stiu Camish ca idee este destul de  wow  box Si eu am ramas asa cand am citit prima oara. Oricum poti sa cauti pe google birth control pill abortifacient si vei gasi explicatii. Eu am cautat cateva researchs (cum se spune in ro?) pe site-urile de specialitate (ex http://www.ncbi.nlm.nih.gov/) si am gasit si acolo informatii (din pacate majoritatea sunt cu plata)
Explicatia in mare este cam asa. In primul rand intre 3-5% (depinde de tara) din femeile care iau pilula raman insarcinate. Deci....daca este posibila sarcina, de ce nu ar fi posibil un avort???
In al doilea rand pilula functioneaza astfel:
1. suprimarea ovulatiei - daca este luata zilnic, la aceeasi ora (dar mai da gres chiar si in astfel de cazuri)
2. ingrosarea mucusului cervical pentru a ingreuna patrunderea  spermatozoid  in uter
3. schimbari ale endometrului astfel incat atunci cand 1 si 2 dau gres, ovulul fecundat nu se poate implanta (efect avortiv). si se pare ca 1 si 2 dau gres intr-un procent mai mare decat se vrea sa se spuna.

Bineinteles ca sunt discutii pro si contra acestei teorii (exact ca in cazul cancerului si pilula). Depinde cine scrie, cine cerceteaza si care sunt interesele. Ideea este ca publicul (femeile in special) ar trebui sa fie constient si de posibilitatea efectelor adverse a metodelor contraceptive. (de fapt nu numai - dar aici fiind vorba de pilula am generalizat).

Offline

 

#56 2009-10-17 09:02:36

diana_mt
New member
Inregistrat: 2009-01-10
Mesaje: 7

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

multumesc camish hjarta am sa tin cont de sfatul tau smile

Offline

 

#57 2009-10-17 12:05:37

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

fetele lamuriti`ma si pe mine va rog...
anul trecut am luat yasmine de la care m`am simtit super bine doar k aveam o stare de greata permanenta...o perioada nu am mai luat iar de sapt viitoare incep yaz...
nu inteleg treaba cu folia sa o dezlipesc si toate astea...stiu k la astea nu ai pauza dar alea 4 pastilute albe sunt tot contraceptive,nu?
adica isi fac efectul tot de ac...
de la yasmine am slabit mult,de la desorelle m`am ingrasat ce am slabit cu yasmine si acm de la yaz mi`a frik sa nu ma ingras mai tare sad


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.