homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efectele negative ale anticonceptionalelor


#1 2009-09-09 22:58:21

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Efectele negative ale anticonceptionalelor

Maica-mea s-a pus pe capul meu sa-mi demonstreze cat de nocive sunt AC si ca sa ma las de ele sau sa fac pauza etc.
Eu nu sunt de aceeasi parere cu ea, in fine .... si s-a apucat ea sa caute pe net despre AC si mi-a lasat pe desktop un document in care a extras ea niste info de pe un site. 
Sincer cu unele sunt de acord, dar vreau sa stiu parerea voastra la cele bolduite de mine.

Cititi:

Efectele secundare ale anticonceptionalelor = riscuri asumate sau necunoscute?
Filed Under Anticonceptionale, riscuri, efecte secundare, Boli ginecologice, Probleme generale |
Desi larg utilizate anticonceptionalele au peste 100 de efecte secundare, lucru foarte important mai ales tinand seama de varsta relativ tanara a persoanelor care le folosesc.
Efectele secundare apar la 10-30% dintre persoanele care iau aceste medicamente.
Intrebarea care se poate pune este: persoana care ia anticonceptionale, stie ca isi asuma anumite riscuri sau nu?
Printre cele mai raspandite efecte secundare ale anticonceptionalelor sunt enumerate:
1.    Risc crescut de cancer
1.    San (cu 40% mai mare decat in cazurile in care nu se iau contraceptive orale, sau cu 70% mai mare daca se iau anticoncentionale mai mult de 4 ani de catre femeile care nu au avut nici o nastere)
2.    Col uterin
3.    Ficat (hepatic) - in special tumori benigne (adenom)

2.    Scade riscul de cancer ovarian si unele forme de cancer uterin
3.    Tulburari menstruale - menstruatie mai lunga/ scurta, dureroasa, sangerari intermenstruale
4.    Tulburarea ciclului menstrual si a fertilitatii poate dura un an sau mai mult dupa intreruperea medicatiei contraceptive
5.    Uscaciune cu lubrefiere  vaginala scazuta sau hipersecretie vaginala
6.    Cresterea in dimensiuni a fibroamelor uterine, agravarea endometriozei, candidiazei vaginale
7.    Durere, tumefiere (marirea) sanilor, uneori cu secretie mamelonara
8.    Scaderea libidoului
9.    Contacte sexuale dureroase
10.    Retinere de lichide (apa) cu edeme sau tumefierea (umflarea) membrelor superioare si inferioare
11.    Ameteli
12.    Oboseala permanenta
13.    Cefalee (dureri de cap)
14.    Depresie uneori severa
15.    Nervozitate
16.    Tulburari ale somnului
17.    Accidente vasculare cerebrale: risc crecut prezinta asocierea situatiilor urmatoare
1.    Hipertensiune arteriala

2.    Varsta peste 35 de ni
3.    Fumatul
18.    Boala de reflux gastroesofagian / esofagita / ulcer esofagian
19.    Greata / varsaturi
20.    Dureri abdominale
21.    Boli de colecist (vezica biliara) in special litiaza biliara (pietrele le fiere - vezi subiectul pe www.hepatite.ro.
22.    Probleme de ficat - vezi subiectul explicat pe www.hepatite.ro
o    -Cresterea transaminazelor
o    I-cter
o    -Cancer de ficat

o    -Hiperplazie nodulara focala (tumori necanceroase)
23.    Boli inflamatorii intestinele (riscul disparel dupa intreruperea contraceptivelor)
24.    Dureri toracice (in zona inimii) sau membrele inferioare
25.    Infarct miocardic; risc crecut prezinta sasocierea situatiilor urmatoare

0.    Fumat >15 tigari/zi
1.    Obezitate
2.    Hipertensiune arteriala
3.    Varsta peste 40 de ani
4.    Hipercolesterolemie
5.    Diabet zaharat
26.    Tulburari respiratorii (scurtarea respiratiei / oftat)
27.    Tulburari de vedere, mai ales cand se poarta lentile de contact

28.    Crestere in greutate - in medie cu 3kg pe an
29.    Caderea parului
30.    Acnee

31.    Piele ?grasoasa? la nivelul fetei
32.    Eruptii cutanate de tip alergic
33.    Hipercolorarea pielii (melasma), uneori permanenta la nivelul fetei
34.    Risc de accidente vasculare cerebrale sau embolie pulmonara prin cresterea coagularii sangelui. ambele mai mari la fumatoare
35.    Cresterea tensiunii arteriale

36.    Trec in lapte putand afecta copilul sugar
37.    Riscul de receptie a virusului HIV (SIDA) este mai mare, prin scaderea tendintei de folosire a prezervativului.


Acuma pe bune , dupa cum au scris astia pana si tigarile sunt mai sanatoase decat AC.
Sincer oricat de sceptica as fi, m-a cam speriat.
Sariti si voi cu pareri !!!!


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#2 2009-09-09 23:05:56

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Se stie ca anticonceptionalele sunt hormoni, nu bomboane... Multe dintre noi, printre care si eu imi asum riscurile astea. Efectele negative ale anticonceptionalelor o sa le vad mai incolo sau probabil niciodata. Dar un copil venit acum... Bine iti ofera si o comoditate folosirea lor, fata de alta metoda contraceptiva.


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#3 2009-09-09 23:14:06

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

San (cu 40% mai mare decat in cazurile in care nu se iau contraceptive orale, sau cu 70% mai mare daca se iau anticoncentionale mai mult de 4 ani de catre femeile care nu au avut nici o nastere)


OMG!
sad
pff... si eu sunt constienta ca nu sunt bomboane, dar orice lucru de pe lumea asta are "efecte secundare"...
pana si actiunile noastre big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#4 2009-09-09 23:24:27

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

In prospectul de la Yasmin imi amintesc ca scrie ca de fapt ac scad riscul de aparitie a cancerului la san.

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-09-09 23:35:20)

Offline

 

#5 2009-09-09 23:25:29

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

carmen_21 a scris:

San (cu 40% mai mare decat in cazurile in care nu se iau contraceptive orale, sau cu 70% mai mare daca se iau anticoncentionale mai mult de 4 ani de catre femeile care nu au avut nici o nastere)


OMG!
sad
pff... si eu sunt constienta ca nu sunt bomboane, dar orice lucru de pe lumea asta are "efecte secundare"...
pana si actiunile noastre big_smile

Doctora mea de familie, care este destul de desteapta sa zic asa mi-a zis "eu am luat Ac 15 ani de zile si nu am patit nimic" ....

Si pe mine m-au alarmat cifrele acelea.... TOATE !!!!


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-09 23:29:14

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

ShineOfBlood a scris:

In prospectul de ia Yasmin imi amintesc ca scrie ca de fapt ac scad riscul de aparitie a cancerului la san.

Stiu exact la asta ma gandeam si eu .  (si eu tot yasmin iau )
Si sunt mai multe efecte secundare in lista de mai sus pentru care AC sunt consacrate sa impedice (reduca) cum ar fi acneea, retinerea de apa, faza cu cancerul si mai sunt cateva.

Si mai am inca o povestioara pentru fetele care fumeaza  sad

(tot de maica-mea culese tongue )

SE POATE MURI DIN CAUZA ANTICONCEPTIONALELOR !!!!!
Autoritatile medicale din Croatia incearca sa faca lumina in cazul fetei care a murit acum o saptamana. Dupa primele investigatii, tragedia ar fi putut fi provocata chiar de aceste pilule, spun doctorii croati.
Un astfel de caz s-a intamplat si la noi, anul trecut, cand o fata de 23 de ani a murit la Spitalul Pantelimon din Capitala. Era fumatoare si lua contraceptive de trei ani. Primele ipoteze ale medicilor au aratat ca embolia ar fi fost cauzata de aceasta combinatie.
Principala problema este ca multi dintre ginecologi inca prescriu contraceptivele fara sa le faca inainte pacientelor un set riguros de analize. Si asta pentru ca deocamdata nimeni nu ii obliga desi aceste testari sunt vitale.
Pacientele care insa folosesc aceste contraceptive trebuie sa stie ca ele sunt contraindicate in foarte multe cazuri.
Producatorii nu le recomanda femeilor fumatoare, cu diabet zaharat, boli hepatice sau tulburari ale circulatiei sangelui.
Si asta, pentru ca efectele adverse care pot aparea sunt deosebit de grave. Unul dintre ele este chiar embolia pulmonara care poate fi fatala.
Romancele folosesc anticonceptionalele, constiente de efectele adverse, spun ele.
Ginecologii romani le sfatuiesc pe femei ca dupa inceperea tratamentului sa mearga regulat la control.
Administrarea trebuie intrerupta daca apar: dureri de cap, greturi, modificari ale greutatii corporale sau dureri la nivelul sanilor.


De asemenea, daca abuzati de alimente grase sau procesate, colesterolul poate atinge valori uriase in prezenta pilulelor.

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2009-09-09 23:30:01)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#7 2009-09-10 00:17:52

Fiametta
Full member
Inregistrat: 2008-12-29
Mesaje: 719

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Citeam pe undeva ca anticonceptionalele de fapt scad riscul de cancer uterin...

Offline

 

#8 2009-09-10 00:20:30

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Da,si asta zicea la Yasmin. smile Zicea de 4-5 tipuri de cancer tongue Ca le scade riscurile de aparitie,adica. smile

Offline

 

#9 2009-09-10 00:22:50

Elie
Full member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 265

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

ce ma intriga pe mine e faptul ca la noi orice pustoaica isi poate cumpara inca de la 14-15 ani AC. E normal sa se faca teste inainte, exact cum scrie mai sus. De ex eu stau in Uk si iti poti lua AC numai ducandu-te la medic. Si la fiecare 6 luni trebuie sa te duci la teste, si abia apoi iti mai prescrie altele.

Offline

 

#10 2009-09-10 00:23:32

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Offf, nu stiu ce sa zic...

In vara asta am avut o infectia mai uratica, am facut o vizita la spital, ocazie cu care mi-am facut un set de analize mai complex. Analizele de ficat mi-au iesit proaste si transaminazele marite.

Cand le-am spus ca iau antibebe de vreo cativa ani si nu am facut pauza, s-au uitat chioras la mine. Acum sunt intr-o pauza de 3 luni (pe care o urasc din tot sufletul din pct de vdr sexual) si urmeaza sa-mi refac analizele dupa pauza asta. De fumat nu fumez, de fapt fumez, dar la ritmul de social smoker. Adica daca am cu cine fuma cand ies in oras, fumez (slims mentolate, oricum), daca nu, nu.

Eu am fost intotdeauna pro-antibebe, dar acum va spun sincer ca o sa fiu mult mai atenta. Dupa astea 3 luni (mai am 2), probabil o sa-mi iau rezultatele analizelor si o sa-mi schimb antibebe-urile (luam marvelon) si o sa fac pauze mai dese, la 6 luni.

Nu stiu ce sa cred, fiindca ma gandesc ca rezultatele analizelor puteai fi influentate si de infectia de la data respectiva, care a fost destul de urata... Cert e ca, pana la urma, trebuie sa avem grija cu aceste pastile. Cea mai mare problema e ca suntem cam dependente de ele...trebuie sa le luam constant.


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#11 2009-09-10 00:23:49

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

yikes frateeee, m-ai pus pe ganduri neutral apropo... citisem aici de doctoressa parca ca luase ac si totusi are 3 copii... asa e? neutral


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#12 2009-09-10 00:25:06

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

guess a scris:

yikes frateeee, m-ai pus pe ganduri neutral apropo... citisem aici de doctoressa parca ca luase ac si totusi are 3 copii... asa e? neutral

Doc are o fata rotfl Cel putin din ce stiu eu...


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#13 2009-09-10 00:26:29

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

a da? din cate retin eu, ea zicea... sau poate zicea de o prietena ceva ? caut acum big_smile


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

#14 2009-09-10 00:32:46

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Elie a scris:

ce ma intriga pe mine e faptul ca la noi orice pustoaica isi poate cumpara inca de la 14-15 ani AC. E normal sa se faca teste inainte, exact cum scrie mai sus. De ex eu stau in Uk si iti poti lua AC numai ducandu-te la medic. Si la fiecare 6 luni trebuie sa te duci la teste, si abia apoi iti mai prescrie altele.

Am 15 ani si iau. smile Dar cred ca la mine n-au fost teste migaloase pentru ca luasem ac timp de 2 ani inainte sa ma apuc de runda asta ; le luasem pentru dereglari hormonale,si atunci doctorul s-a asigurat ca e ok. smile

Offline

 

#15 2009-09-10 00:36:20

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

ShineOfBlood a scris:

Elie a scris:

ce ma intriga pe mine e faptul ca la noi orice pustoaica isi poate cumpara inca de la 14-15 ani AC. E normal sa se faca teste inainte, exact cum scrie mai sus. De ex eu stau in Uk si iti poti lua AC numai ducandu-te la medic. Si la fiecare 6 luni trebuie sa te duci la teste, si abia apoi iti mai prescrie altele.

Am 15 ani si iau. smile Dar cred ca la mine n-au fost teste migaloase pentru ca luasem ac timp de 2 ani inainte sa ma apuc de runda asta ; le luasem pentru dereglari hormonale,si atunci doctorul s-a asigurat ca e ok. smile

offtopic  Doar 15 ani ai, shine? Ti-as fi dat mai mult smile Nu mult mai mult, dar tot as fi adaugat vreo 2-3 ani smile


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#16 2009-09-10 00:59:29

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Am 17 ani si imi doresc sa iau AC...pentru ca  de 2 luni mi-am inceput v.s si stau mereu cu grija sa nu se rupa prez, sa nu aiba defecte din fabrica sau mai stiu eu ce, desi le folosesc pe cele mai scumpe. Am citit acum o gramaaaaaada de chestii despre AC, inclusiv topicul asta..si nu stiu ce sa mai cred. Dar decat sa stau cu griji mereu, sa bag in mine postinor sau escapelle daca se rupe...parca mai bine sa iau AC nu?


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#17 2009-09-10 01:17:44

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

Elie a scris:

ce ma intriga pe mine e faptul ca la noi orice pustoaica isi poate cumpara inca de la 14-15 ani AC. E normal sa se faca teste inainte, exact cum scrie mai sus. De ex eu stau in Uk si iti poti lua AC numai ducandu-te la medic. Si la fiecare 6 luni trebuie sa te duci la teste, si abia apoi iti mai prescrie altele.

ca bine zici, poate. dar nu toate o fac.
on-topic :  mama ia anticonceptionale de vreo 5 ani. le-a luat fara sa se duca la doctor, iar intre timp si-a facut doar niste analize obisnuite, care i-au iesit bine.
poate depinde si de organism, sau de pastile.


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#18 2009-09-10 07:39:06

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

un pic off topic... dar ce analize se fac?eu iau de un an si 4 luni si mereu am zis ca o sa mi fac niste analize, dar nu m am intrebat niciodata CE analize...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#19 2009-09-10 08:52:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Efectele negative ale anticonceptionalelor

carmen_21 a scris:

un pic off topic... dar ce analize se fac?eu iau de un an si 4 luni si mereu am zis ca o sa mi fac niste analize, dar nu m am intrebat niciodata CE analize...

Hemoleucograma completa, colesterol (total si fractiuni), glicemie, trigliceride, TGO, TGP, Timp Quick
eu incerc pe cat posibil sa le fac la 6 luni
on topic : persoanele care au murit sau s-au trezit cu probleme grave din cauza AC cu siguranta nu si-au facut analizele regulat, nu te trezesti nici cu cancer, nici cu probleme de coagulare peste noapte... cand voi vedea o cat de mica modificare la analize o sa-mi pun problema sa le opresc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.