homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10-82


#1540 2009-10-03 21:17:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

mykutza, doar asa in vizita pe la noi? sau cu gand sa te stabilesti pe aici? big_smile

iti spun in cateva cateva cuvinte ce-i cu graficele: punctele reprezinta temperaturile bazale zilnice ( temperatura luata vaginal, in fiecare dimineata la trezire, la aceeasi ora). ideea cu temperatura este ca imediat dupa ovulatie, restul de folicul produce progesteron care produce un salt al temperaturii, salt pe care incercam noi sa-l vedem pe grafic si sa reperam ziua ovulatiei smile

LE un grafic este trifazic cand undeva la 7-10 zile de la ovulatie temperatura mai face inca un salt, astfel incat, se observa 3 niveluri de temperatura pe grafic. si poate fi de bine pentru ca, de multe ori, asta se intampla in caz de sarcina, fara a fi obligatoriu insa

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-10-03 21:21:19)

Offline

 



#1541 2009-10-03 21:19:04

Sanziana35
Full member
Inregistrat: 2009-09-08
Mesaje: 224

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

stati linistite fetelor, ca si eu sunt inca in clasa I in domeniu, cu graficele astea nici eu nu prea le am, stiu inca foarte, foarte putine, tocmai acuma ma documentam pt. luna care vine ;-)
si pe mine mau ajutat fetele sa inteleg cate ceva, asa ca intrebati si cele care se pricep va vor raspunde!
buga multumim garga pt. explicatii! par

Ultima oara a fost editat de Sanziana35 (2009-10-03 21:20:26)


+5 gravida

Offline

 

#1542 2009-10-03 21:20:37

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

da garga asta am inteles..da cum va dati seama de "fufu " de exemplu ca scria mai sus ,etc lol

si sunt doar in vizita..de fapt intru mai mereu k sa vad ce faceti,k va tin pumnii la toate..dar acu chiar nu am mai rezistam sa vad atrag atentia cu nelamurirea mea lol fac si eu ca o clienta..suna azi sa ne spuna doar ca a primit catalogul si ca ea nu face comanda acum..k mai asteapta vreo 2 sapt..in conditiile in care avem zeci de mii de clietni si catalogul e valabil 6 luni lol


LE uite la sanziana e H,L la inceput,un X,PM....etc la astea ma refeream..nu stiu ce inseamna alea de jos

Ultima oara a fost editat de mykutza (2009-10-03 21:22:39)


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#1543 2009-10-03 21:23:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

poate voia sa va multumeasca pentru catalog  tongue

sub grafic, pe unul din randurile alea sunt marcate zile cu fufu ( randul cu BD)

randul cu H,L se refera la secretii. H este fluxul menstrual heavy, si L light. PM inseamna contact sexual dupa amiaza

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-10-03 21:25:16)

Offline

 

#1544 2009-10-03 21:30:00

Sanziana35
Full member
Inregistrat: 2009-09-08
Mesaje: 224

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

H = Heavy menstruatia mai usoara, L=Light menstruatia abudent
X este pt ca am luat medicament
PM = post meridian (dupa-masa) momentul cand ne-am  sexinpat

scuze garga abia acum am vazut ca ai exlicat si tu  big_smilekram

Ultima oara a fost editat de Sanziana35 (2009-10-03 21:33:05)


+5 gravida

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1545 2009-10-03 21:33:45

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

aha big_smile
gata multumesc tongue
k nu faceam legatura


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#1546 2009-10-03 21:34:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

tu ai explicat mai detaliat  wink

Offline

 

#1547 2009-10-03 21:48:47

Sanziana35
Full member
Inregistrat: 2009-09-08
Mesaje: 224

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

garga, in legatura cu graficul, am niste dileme, daca ai timp :-??
1. eu nu prea am secretii cum spuneti voi ca aveti, ca sa notez la "Cervical Fluid" si nu prea stiu cum sa folosesc:
Dry = asta ar fi mereu la mine
Stiky
Creamy
Watery
Eggwhite
Ferning Test ce este?

2. O alta dilema e diferenta la Cervix. Nu stiu cum faceti voi diferenta dar la mine nu merge... :spranceana:

sau treceti si voi numai temperatura? ajunge daca nu trec restul? sau e prea putin ca sa imi calculeze ff ov corect?

mi se intampla ceva ciudat imi curge un lichid transparent din san :-(

Ultima oara a fost editat de Sanziana35 (2009-10-03 22:00:30)


+5 gravida

Offline

 

#1548 2009-10-03 22:42:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

mergi si fa analiza pentru prolactina

ferning test este un mini-microscop care analizeaza saliva. in preajma ovulatiei saliva contine mai mult estrogen sub influenta caruia saliva se cristalizeaza sub forma de ferigi care se pot observa la microscop.

eu la cervix nu bag niciodata nimic pentru ca nu pot sa-mi dau seama cand e sus sau jos si cu atat mai putin cand e deschis sau inchis. pe ferty il interesea in primul rand temperatura si in al doilea rand secretia. pentru depistarea ovulatiei e suficienta temperatura iar pentru o confirmare si secretia.

ca sa identifici tipurile de secretii, uite ce spune ferty:
    * Dry: Record your cervical fluid as "dry" if you have no cervical fluid present at all; if you notice no cervical fluid in your underwear; and if the outside of your vagina feels dry. You can expect to see dry days both before ovulation after your period and after ovulation. Record "dry" if you are not able to gather or see any cervical fluid, even if your vagina feels slightly moist inside.
    * Sticky: Record your cervical fluid as "sticky" if it is glue-like, gummy, stiff or crumbly and if it breaks easily and quickly and if it is not easily stretched. It will probably be yellowish or white, but could also be cloudy/clear. You may or may not see some sticky cervical fluid before and after ovulation.
    * Creamy: Record your cervical fluid as "creamy" if it is like hand lotion, white or yellow or cloudy/clear, like milk or cream, mayonnaise or like a flour/water solution. It may stretch slightly but not very much and break easily.
    * Watery: Enter "watery" if your cervical fluid is clear and most resembles water. It may be stretchy also. This cervical fluid is considered fertile and this may be your most fertile cervical fluid or you may get it before you get eggwhite cervical fluid or you may not get this type of fluid at all.
    * Eggwhite: This is your most fertile cervical fluid. Record "eggwhite" if your cervical fluid looks at all like real eggwhite, is stretchy and clear, or clear tinged with white, or even clear tinged with pink. It also resembles semen (and has a lot of the same physical properties to allow the sperm to travel and be nourished). You should be able to stretch it between your thumb and index finger.
    * Spotting: Record "spotting" when you have any pink or dark red/brown spots that leave a small mark on your underwear or pantyliner or that you only see when you wipe. If it does not require a pad or tampon, record it as spotting rather than menses. You may see spotting before or after your period, around the time of ovulation or around the time of implantation if you conceive. Do not start a new chart until you have red flow.
    * Menses: When you record "menses" you can choose light, normal and heavy. Always start a new chart on your first day of menses. That is the first day that you have red blood flow that requires a pad or tampon. This is cycle day one. Fertility Friend will automatically start a new chart for you when you enter menses.

Offline

 

#1549 2009-10-03 23:01:03

Sanziana35
Full member
Inregistrat: 2009-09-08
Mesaje: 224

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

multumesc mult  garga, (asta am citit si eu pe ff) nu stiam daca voi scrieti si altceva  puss
ar fi naspa daca iara mi-a crescut prolactina, tocmai am incetat tratamentul ca era prea scazuta  supa
dar ma duc luni dimineata sa imi fac analiza sa vad cum este

fetelor eu va doresc o noapte usoara, va pup!


+5 gravida

Offline

 

#1550 2009-10-03 23:04:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

sorry ca n-am adus nimic in plus dar acolo mi se pare cel mai bine explicat

tin pumnii sa iasa bine analiza

noapte buna, ma bag si eu la un film. pupici  puss  puss  puss  puss

Offline

 

#1551 2009-10-03 23:07:47

Sanziana35
Full member
Inregistrat: 2009-09-08
Mesaje: 224

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

multumesc oricum garga pt toate raspunsuirle pe care mi le dai  par
te pup si noapte buna ma duc si eu la nani!


+5 gravida

Offline

 

#1552 2009-10-03 23:10:31

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

Pass, metocl. e ca si no-spa .. se ia OBLIGATORIU dak nu poti manca de greatza, cum no-spa se ia OBLIGATORIU dak ai dureri/contractii, nu depinde de fiecare gravi in parte smile

Carra, incearca sa-ti stapanesti starile astea, nu e bine pt tine, nici pt baiat tongue ; pe bune, incearca sa te autoeduci.. sorry ca ti-e rau.. hai ca trece puss puss

Nb, gagici! puss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#1553 2009-10-04 00:03:19

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

Noapte buna fetele, somn usor! puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1554 2009-10-04 09:25:04

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

Buna dimineata fetee
Am luat si eu raceala de la sotul meu, simt ca nu imi este ok.
Ruxy, ce inhalatii ai facut tu?nu prea as vrea sa iau nimic medicament, in afara de oscilo


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1555 2009-10-04 09:31:47

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

Neata buna, fetele  smile
Mie iar mi-a scazut temperatura  supa  , insa am decis sa nu mai fac nici un test de ovulatie, din moment ce luna asta si urmatoarele doua sunt menite de fie non-bebe  coffestudiu

Andreed, gasesti la farmacie, solutie pentru inhalatii, mie mi-a folosit super mult. Sa te faci bine repede!  puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1556 2009-10-04 09:47:40

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

Blue, am acasa ulei esential de menta, oare o fi ok?


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1557 2009-10-04 10:39:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

neata....

andreead, eu am luat de la plafar un ulei de la Fares ,, ca sa respiri mai usor scria pe el....si cred ca avea si menta....

e bun si uleiul de menta ....eu zic asa: pui apa intr-o oala mare o lasi sa clocoteasca o iei, adaugi cateva picaturi de ulei de menta (eu adaugam 20 ca asa scria in prospect) faceam ceva inhalatii, si apoi puneam si 2-3 maini de musetel uscat ( varsat nu la plic, dar daca nu ai cred ca poti pune si la plic) si iara mai inhalam....momnetam nu m-am desfundat, dar dupa ce am terminat cu inhalatiile am putut sa dorm super  bine in noaptea aia....eu pe viitor voi aplica aceeiasi metoda...


mie imi curge in continuare foarte mult, azi dimineata devreme m-am trezit ca simteam cum curge - noroc ca nu m-am patat, am si cheaguri , nu foarte multe , dar sunt....

ma pregatesc sa plec la botez, poate fac si cateva pozici si vi le pun cand ma intorc...

o duminica frumoasa in pofida vremii de afara....

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2009-10-04 10:39:46)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1558 2009-10-04 10:50:24

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Pentru aspirantele la titlul de Mamica - 10

Andreed a scris:

Blue, am acasa ulei esential de menta, oare o fi ok?

Da, e ok. Ar fi super daca ai avea si eucalipt, are efecte antiseptice, dar si menta e buna...

Sa-ti treaca repede, adina puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.