homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-14


#248 2009-11-27 15:44:56

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

asta am intrebat-o si pe crys ca sunt la fel de obsedata de dat jos.....acum cand mananc nu ma gandesc  chicot

din ce stiu de la crys in spital a lasat 7 kg din cele 20 luate in sarcina


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 



#249 2009-11-27 16:49:44

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Anne :

1.Am avut emotii mari la primul caca, dar nu e chiar asa... te jeneaza putin si gata, nu e dureros; tre sa ai grija sa nu mananci paine pana la primul scaun, nici alte alea care constipa; la pipi n-ai treaba, nu doare nik;
2.Nu mi-au facut, dar am tras un caca inainte, din intamplare big_smile
3.In spital se face toaleta de 2 ori pe zi; te cheama cu vata si chiloti curati; e f placut, iti face un fel de dush cald, te curata.. ai sta acolo toata ziua smile;
4.Mi-am facut din vata si tifon, am avut si din alea obisnuite, dar iti mai dau si ei din spital vata+tifon;
5.Am, dak vrei ti-o  trimit cu placere, pe mine nu m-a ajutat cu toate ca are recomandari f bune pe net; Baby Nova ? manuala. Baga un mail dak o vrei.

Kata, e o prostie sa faca clisma la dil maxima... cu durerile alea ce sa te mai c... big_smile ; in total am luat 21, adik aveam 70 kg, luni aveam 62, marti 60, azi dim 59. Mai am de dat jos 10. Doresti? big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#250 2009-11-27 20:03:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

anne85 a scris:

Da,da,da ... Kata, suntem pe aceeasi lungime de unda ! (mie mi se pare ca asa am fost mereu, o fi vreo legatura nevazuta lol )

disuctam dupa ce binevoiesti sa ni te arati la mutrita intr-o mult pro,misa si amanata POZA lol

pai stiu, criss, ca e o prostie... tipa asta zicea ca s-a asezat pe buda din maternitate  acklad eu cred ca mai degraba faceam pe jos, pe bune...

ohooo, ai dat binisor jos tummenupp NU DORESC!!  diablo am deja 11 si mai urmeaza... iar bebe are 2,1 kile... lichid am putin... deci restu' se numeste stiintific "shunci pe buci" sad eu daca las 5 kile in spital ma declar multumita....

anne, tre sa vezi politica spitalului la care nasti tu, NU toate spitalele dau vata si tifon... al meu nu da NIK, de ex big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#251 2009-11-27 20:16:08

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

lasi vreo 7... placenta, lichid, o galagie de sange.. plus ca scade apetitul... se elibereaza si tesuturile de apa; mie deja imi vine iar largutza verigheta.. puss


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#252 2009-11-27 20:19:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

tu crezi ca io de la verigheta vreau sa slabesc, tuuuu? rotfl verigheta imi vine larguta si acu, n-am pb la maini... tot 2 betze is. pb is la buci sad

dea Domnu sa fie cum zici... eu de la nesomn mananc ca apucata sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2009-11-27 21:14:55

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Mie nu-mi mai vine verigheta(e drept ca fusese cam fixa pe deget de la bun inceput),si toate incaltarile pe care le aveam inainte ma strang de cand am nascut grater ,cu toate ca am revenit la greutatea pe care o aveam inainte de sarcina.
In legatura cu mersul la buda,imi povestea o prietena ca simtea ca ii vine sa faca kk si i-a spus moasei ca vrea la toaleta.S-a dus o data,nu a facut nimic,s-a dus si a doua oara,la fel.A treia oara i-a zis moasa ca nu o mai lasa la toaleta,si sa faca acolo in pat daca ii vine ca nu vrea sa scape copilul rotfl


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#254 2009-11-28 06:43:47

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

si eu m-am gandit la faza asta, sa nu ma apuce prin maternitate...daca e sa merg astazi nu mananc nimic pana atunci...oricum presupun ca nu as avea voie din motive de epidurala, nu?

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-11-28 06:43:54)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#255 2009-11-28 11:38:54

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

M-am hotarat ! Cer clisma, obligatoriu ! Daca tre' sa dau bani si pt asta, o sa dau, nu-i bai, numai sa nu fac ceva pe masa pe-acolo ... lol

Criss, de ce zici ca nu te-a ajutat pompita ? N-ai facut "febra laptelui" sau cum s-o numi ... (am auzit pe cineva de "furia laptelui" si am ras de m-am stricat - ma tot gandeam la Matrix, nu stiu de ce rotfl2 ).

Vaaaai, numa' 7 kile lasam in maternitate ? mad Nu mai mananc nimic ...


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#256 2009-11-28 21:55:25

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Clisma nu se plateste smile

Anne, nush.. imi trage sfarcul dat nu curge lapte... mai rpd ma "storc" eu big_smile ; am facut furia laptelui dar m-am muls singurica. Ia si mananca! Nu te abtine.

Walki, poti manca dak iti fac epi, n-are leg wink ; tu tine-ne la curent! puss puss puss

Zicea cineva de o galeata pe care ti=o pune sub masa - aia e pt apa care curge pe tot parcursul travaliuliu, nu pt caca in mod deosebit.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#257 2009-11-28 23:04:10

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Si eu am stat pe buda in maternitate... nu aveam cum s anu stau ca ma durea operatia daca ma fortam prea tare.

Dar am capitonat buda aia saraca, cu o gramada de pungi si un sul de hartie igienica rotfl


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#258 2009-11-29 11:51:30

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Crssy85 a scris:

Clisma nu se plateste smile

Anne, nush.. imi trage sfarcul dat nu curge lapte... mai rpd ma "storc" eu big_smile ; am facut furia laptelui dar m-am muls singurica. Ia si mananca! Nu te abtine.

Walki, poti manca dak iti fac epi, n-are leg wink ; tu tine-ne la curent! puss puss puss

Zicea cineva de o galeata pe care ti=o pune sub masa - aia e pt apa care curge pe tot parcursul travaliuliu, nu pt caca in mod deosebit.

eu stiu ca are legatura epidurala cu mincatu...adica nu ai voie sa minci nimic inainte de epidurala cu citeva ore bune... de asta m-o si intrebat anestezista daca mincasem ceva in ziua aia...parca nici apa nu-i voie sa bei smile celor care mincasera li se facea rahi anestezie smile

Ultima oara a fost editat de rh (2009-11-29 11:52:38)

Offline

 

#259 2009-11-29 12:21:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

love_t a scris:

Si eu am stat pe buda in maternitate... nu aveam cum s anu stau ca ma durea operatia daca ma fortam prea tare.

Dar am capitonat buda aia saraca, cu o gramada de pungi si un sul de hartie igienica rotfl

la tine nu se pune... crede-ma big_smile la noi budele de spital sunt  acklad  acklad in special in maternitatea iasi sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#260 2009-11-29 12:30:53

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

eu ma tineam de clanta de la usa tongue


woooooow parca au trecut 1000 de ani de atunci smile

Offline

 

#261 2009-11-29 19:58:27

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rh a scris:

Crssy85 a scris:

Clisma nu se plateste smile

Anne, nush.. imi trage sfarcul dat nu curge lapte... mai rpd ma "storc" eu big_smile ; am facut furia laptelui dar m-am muls singurica. Ia si mananca! Nu te abtine.

Walki, poti manca dak iti fac epi, n-are leg wink ; tu tine-ne la curent! puss puss puss

Zicea cineva de o galeata pe care ti=o pune sub masa - aia e pt apa care curge pe tot parcursul travaliuliu, nu pt caca in mod deosebit.

eu stiu ca are legatura epidurala cu mincatu...adica nu ai voie sa minci nimic inainte de epidurala cu citeva ore bune... de asta m-o si intrebat anestezista daca mincasem ceva in ziua aia...parca nici apa nu-i voie sa bei smile celor care mincasera li se facea rahi anestezie smile

Eu am mancat de 3 ori in ziua aia si am baut si 2 l apa big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#262 2009-11-29 22:37:21

roxanajust4you
Full member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 259

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

katami a scris:

roxana, iei la rand toate forumurile de profil, cauti pe net "nastere naturala" si "cezariana" (sunt o gramada de topciuri de tip "pro si contra" sau "ce alegi si de ce")... te uiti la filmulete cu ambele variante pe youtube (atentie, nu te opresti la primul film, ca difera fff mult intre ele... eu m-am uitat la nasteri naturale - ca asta ma intereseaza - si unele erau superbe, altele horror rau big_smile)

ce multe gravidute de sfarsit de dec - inceput de ianuarie suntem storstark

sincer m-am uitat la multe filmulete de pe net dar eu vroiam o parere a unui om precut prin asta care sa-mi dea o parere sincera. sant tare dezorientat imi este tare frica pe o parte de cezariana, ma gandes ca operatia o ai toata viata dar durerile pe care le ai la o nastere e normala le uiti mai devrem sau mai tarziu. asta cred eu acum......
ce complicatii sant la epidurala? nu am cunoscut pe nimeni care sa nasca cu epidura gravida  rugaciune

Offline

 

#263 2009-11-29 22:38:41

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Crssy85 a scris:

rh a scris:

Crssy85 a scris:

Clisma nu se plateste smile

Anne, nush.. imi trage sfarcul dat nu curge lapte... mai rpd ma "storc" eu big_smile ; am facut furia laptelui dar m-am muls singurica. Ia si mananca! Nu te abtine.

Walki, poti manca dak iti fac epi, n-are leg wink ; tu tine-ne la curent! puss puss puss

Zicea cineva de o galeata pe care ti=o pune sub masa - aia e pt apa care curge pe tot parcursul travaliuliu, nu pt caca in mod deosebit.

eu stiu ca are legatura epidurala cu mincatu...adica nu ai voie sa minci nimic inainte de epidurala cu citeva ore bune... de asta m-o si intrebat anestezista daca mincasem ceva in ziua aia...parca nici apa nu-i voie sa bei smile celor care mincasera li se facea rahi anestezie smile

Eu am mancat de 3 ori in ziua aia si am baut si 2 l apa big_smile

cite bordeie, atitea obiceie....eu oricum si daca as fi stiut ca am voie sa maninc, nu as fi facut-o big_smile la stres maxim nu pot minca nimic...

Offline

 

#264 2009-11-30 09:13:04

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Roxana, cu epidurala iese bebe mai greu pt ca tu nu mai simti contractiile; trebuie sa asculti de dr si moase cand striga in cor la tine "IMPINGE ACUM!" ; la mine asa a fost; e posibil sa intervina dr cu forceps sak bebe nu vrea si nu vrea sa iasa, dar am inteles ca sunt rare cazurile; in rest, nush de alte "bube" ; eu cunosc vreo 5 gagici care au nascut cu epidurala si totul a fost ok; vb cu dr tau, el te va lamuri.

Rh, nu mi-a zis nimeni ca nu tb sa pap, acum va "aud" pe voi pt prima oara; oricum eu nu am stiut cand urma sa nasc, deci nu prea aveam cum sa nu mananc...; si eu eram stresata, tot asteptam momentul......, dar mancarea tot a intrat lol; tu ai facut ceza? Sau cum ai stiut ziua in care nu trebuia sa mananci?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#265 2009-11-30 09:51:31

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Criss, la rahie SIGUR n-ai voie sa mananci nimic in ziua respectiva ! Nu stiu la epidurala ...  Oricum eu cred ca n-o sa mananc nimic cu cateva zile inainte , ca o sa am maaari emotii ! Da, intr-un fel e mai bine sa nu stii cand vine bebe decat sa stii cu precizie ziua si sa o astepti ca pe o "executie" (asa e in cazul meu, la nastere provocata) .... disperat
Crissule, trecem la intrebari mai incomode ? rodnar
Cred ca deja ne permitem, nu ? ...
1.Burta ai ? Adica, nah, sigur ca ai ... vreau sa spun e mare ? Porti burtiera de-aia ?
2. Ce papi de ai dat jos atata ?
3. Am vazut la topicul tau ca ii faci baie lui bebe in cadita normala, dar cu un prosopel sau paturita sub el, in apa. Poti sa ne spui ce lucrusoare i-ai cumparat deja si cele pe care urmeaza sa i le cumperi ? (Stiu ca sunt cam OFF TOPIC, dar, nah ... curiozitatea !) lol

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-11-30 09:52:53)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#266 2009-11-30 14:38:32

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Din ce stiti, cu hernie de disc se poate naste natural sau obligatoriu cu cezariana? Multumesc!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.