homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-21


#381 2009-12-08 19:28:08

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

asa e,Katami
love,se face toaleta de 2 ori pe zi,dar te duci  pe picioarele tale,te urci pe masa,te spala asistenta,iti pune putina vata si gata,te-a spalat


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 



#382 2009-12-08 19:56:41

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

sad  Vai, ce bine ca am nascut aici!
Ramaneam traumatizata  lol  lol
Katami, ia-ti chiloti din aia de unica folosinta ca sunt sterili.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#383 2009-12-08 20:02:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

pai ma gandeam... dar avand in vedere ca din tot ansamblul care se cladeste deasupra lor numa tifonul e steril (absorbantele nu-s, vata eu una n-am gasit dintr-aia cum era mai demult, pe care sa scrie explicit ca e sterila... am luat una de "uz medicinal" in farmacie, dar tot nu scrie ca ar fi sterila)..... nu stiu daca isi mai au rostul....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#384 2009-12-08 21:34:31

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Fetelor, eu nu mai vreau sa nasc. I-l pasez sotului... si sa nasc el ca e mai curajos! Ma omorati cu povestile astea!!

Cum pampers!! Vata cu tifon!! sau sa stau pe masa sa termin sangerarea cu tamponul tinut cu mana!!! Pai da ce sunt... animal?!
Nici nu ma pot imagina stand la coada la ora fixa pt toaletare: sa ma urc pe masa cu ditamai operatia de cezariana, sa fac spagatul si sa astept sa ma curete o asistenta?!

Eu mi-am luat tampoane din acealea de la mothercare, cele pt primele zile dar am vazut ca sunt si unele speciale pt cazurile de epiziotomie. Verificati si voi pe www.mothercare.com. Mi-am luat un singur pachet pt ca am tot auzit ca unele spitale nu te primesc si te obliga la vata cu tifon

Katami, am vazut mai demult intr-o farmacie vata sterila si era de vreo 2-3 mai scumpa decat cea medicinala. Nu stiu sa-ti spun alte detalii (parca scria ceva pe ea de proceduri medicale)

love_t, ce fel de chiloti?

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2009-12-08 21:38:15)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#385 2009-12-08 21:57:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

eu am fost prin vreo 3 farmacii si alea se uitau stramb cand intrebam de vata sterila... asa ca am luat de care aveau si gata.

sunt chiloti de unica folosinta, dintr-un material asemanator cu ala de la mastile chirurgicale, witty... mai demult i-a arata love pe aici... nu stiu daca se gasesc si la noi, eu ma gandeam la ei... dar am scris ami sus de ce am renuntat sa-i caut...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2009-12-08 22:05:36

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Uite Witty
http://www.mothercare.com/Mothercare-di … p;mcb=core

Mai au si la Chicco.

Faza cu pampersul mie chiar mi s-a parut o idee buna.
Iti pun ei un tampon din material steril, apoi iti pun pampersul... si in fiecare dimineata vine o asistenta sa il schime si sa te spele, la tine in pat... nu trebuie sa te duci nicaieri.

Asa a fost la mine... si ce bine ca a fost asa!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#387 2009-12-08 22:08:33

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

se gasesc si la noi chiloti de unica folosinta,ca gasisem si eu inainte sa nasc,dar nu am mai comandat,ca ma gandeam ca va veni comanda abia dupa ce nasc .Uite aici
http://www.chicbebe.ro/products/2472-ti … nta_m2.mbs
Witty_ina,noi vorbeam aici despre nastera normala,nu stiu cum se face toaleta lauzei dupa cezariana.

Ultima oara a fost editat de rozik (2009-12-08 22:13:21)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#388 2009-12-08 22:11:54

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

mai fetelor, si eu am nascut intr-o maternitate de stat din Romania..si ne faceau toaleta de 3-4 ori pe zi, in salonul unde eram instalate, nu pe vreo capra sau alta big_smile...nu ne-o lasat nimeni sa singeram pina se termina singele fara sa fim spalate sau fara sa ne fie schimbate tampoanele din vata cu tifon....si da, chilotii de unica folosinta se gasesc si la noi, si in farmacii, si in magazinele de specialitate si sint solutia optima pt maternitate...si pot fi folositi si in timpul cit aveti sonda urinara instalata..va spun sigur, eu asa am facut, desi asistentele se minunau ca nu mai vazusera pe nimeni cu chiloti si cu sonda in acelasi timp  chicot

Ultima oara a fost editat de rh (2009-12-08 22:12:59)

Offline

 

#389 2009-12-08 22:13:26

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

popa  Amin!

Deja incepusem sa am cosmaruri despre maternitatile din tara lol

Ultima oara a fost editat de love_t (2009-12-08 22:14:42)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#390 2009-12-08 22:16:33

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

hai mai sa fim serioase,ca nu este chiar asa de rau.sunt cazuri si cazuri,nu are rost sa speriem fetele chiar asa de rau...
eu am nascut cand nu existau atat de multe posibilitati si tot banul a contat si atunci...fiecare este pregatita de acasa cu asta.
maternitatile nu sunt un fel de ,,lagar de exterminare,,..sa fim serioase...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#391 2009-12-08 22:16:37

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rh,noua ne facea toaleta de 2 ori pe zi.Venea asistenta cu termometrele,ne lua temperatura si ne spunea ca ne asteapta in 10 minute pentru toaleta;ne duceam toate,stateam la rand,intram cate una , ne suiam pe capra si ne spala.Dar eu zic aici de nastere normala,poate la cezariana e altfel.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#392 2009-12-08 22:18:52

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Pai eu nu vad legatura... tot acolo te spala lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#393 2009-12-08 22:22:42

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

si cum ar putea sa verifice epiziotomia daca nu te suie pe capra?


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#394 2009-12-08 22:23:12

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

De toaletarea sus pe capra am povestit pt ca o prietena a nascut prin cezariana si a trecut prin asta.
Chiloti de unica folosinta de care mi-a aratat love_t am vazut la mothercare dar am crezut ca sunt tot tampoane: costau cam 24 lei.

M-am mai linistit putin... nu i-l dau pe Luca sotului big_smile


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#395 2009-12-08 22:39:41

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rozik a scris:

si cum ar putea sa verifice epiziotomia daca nu te suie pe capra?

Pai nu poate sa o vada?
Cand te spala, iti spune sa deschizi picioarele, Doamne iarta-ma rotfl

Witti, eu am folosit chiloti de unica folosinta... tocmai bine, ca daca ma patam ii aruncam cu totul lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#396 2009-12-08 23:11:39

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Banuiesc ca sunt saloanele astfel amenajate incat sa se poata face toaleta chiar acolo,nu?Ca doar nu umbla asistenta cu galeata dupa ea pentru colectarea apei... rotfl2 Si banuiesc ca erai singura in rezerva...Cum am fost eu,in rezerva cu alte 2 tipe,nu cred ca as fi putut desface picioarele ca sa ma spele.....cred ca le ziceam sa se uite pe fereastra,chiar daca erau si ele in aceeasi situatie ca si mine. lol Cam in toate spitalele sunt rezerve pentru o singura persoana,dar daca ai ghinionul sa fie ocupate toate stai in salon mai mare.Din pacate,astea sunt conditiile la noi,sunt si cazuri mai fericite,dar sunt  rare.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#397 2009-12-08 23:29:42

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Nu... hai sa iti spun...
Asistenta venea cu un fel de masa cu rotile, unde avea apa calda, cearsafur curate, pampers, etc.
Am mai stat cu o fata in salon, nu am fost singura.
Si aia abia putea sa isi miste capul asa ca... nu avea ce sa vada saraca rotfl si chiar nu imi mai pasa,in momentele alea.

Asa... si desfacea pampersul si turna apa, chiar acolo, pe pat.
Pt ca pampersul ala era imens, nu curgea pe pat.
Asa ne facea toaleta. Apoi schimba cearsafurile, perna, etc.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#398 2009-12-09 01:09:27

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

love_t a scris:

sad  Vai, ce bine ca am nascut aici!
Ramaneam traumatizata  lol  lol
Katami, ia-ti chiloti din aia de unica folosinta ca sunt sterili.

sterili?  chicot  sigur nu sunt, dar practici da
tu spui ca ai nascut cu cezariana sau normal? pt ca dupa cezariana primesti inainte de op o sonda vezicala care se se scoate in momentul in care poti merge singura. iar pt spalatura -sub fund se aseaza o plosca in care se colecteaza apa dupa spalare., iar in salon se pune paravanul intre paciente, cu pempersul nici mie nu mi se pare normal dar depinde de sistem. de ce ar avea nevoie o persoana continenta urinar de pempers?

Offline

 

#399 2009-12-09 01:28:03

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Am spus ca sunt sterili pt ca asa scrie pe ei.
Am nascut prin cezariana.

Sonda mi-a scos-o dupa 2 zile, am si spus ca 2 zile am stat cu pampers smile
Apoi, logic... nu am mai avut nevoie de el.
Unde am nascut eu nu se pune niciun paravan, cred ca fiecare spital cu regulile lui.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.