homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-24


#438 2010-04-19 16:20:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

ce pb iti faci si tu, krisgeorgi smile eu habar n-aveam cat avea al meu diametrul cranian cand eram gravi.

si burta mica am avut si eu... iar bebe a fost super-ok smile

la faza cu cordonul... ai grija sa te asiste medicul tau, care iti stie situatia si a acceptat sa nasti natural, si nu vreunul oarecare din spital.

e bine ca ai colul ok.... cat despre dop, cica e posibil sa nu-l observi (nush cum naiba, mie mi s-a parut f "observabil'... da asa se zice). ai grija sa nu stai peste 41 de sapt fara supraveghere medicala, sa nu fie pb (scadere in greutate intrauterin, pb de respiratie etc)

bafta si nastere usoara, te asteptam cu vesti!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#439 2010-04-19 16:28:40

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

bafta krisgeorgi si stai linistita nu te mai stresa ca iti faci mai mult rau...o sa ai un bebe voinic si sanatos..si eu am avut burta mica si Edi a avut 3, 5 kg si e sanatos tun...si el la ultimul echo cu o zi inainte sa nasc era ok, apoi in timpul travaliului i s-a incolacit cordonul in jurul gatului...noroc ca a fost f lung, ca altfel nu s-a mai deranjat cineva sa-mi faca vreun echo in ziua cu pricina sa vada ce si cum...bine ca am scapat ok...multa sanatate si tie si lui bebe si nastere usoara...
cu cine nasti la Galati?eu sunt tot galateanca la origini...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2010-04-19 16:28:50)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#440 2010-04-20 20:00:04

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

o sa nasc la maternitatea de pe chicos cu dr spiridonescu,sper eu,ca de altfel nu-ti vine doct la nastere naturala decat daca sunt probleme,in rest nasti cu moasele.eu i-am zis doct ca o s-o sun cand o fi si i-am dat de inteles ce era de inteles,ea e o doct foarte de treaba,n-am ce sa-i reprosez pana acuma,m-a tratat super bine fara sa-i dau nimik.normal ca nu stau peste 40 de sapt nu 41,eu totusi inca sper sa nasc sapt asta de preferinta vineri cand e doct mea de garda,e si sf gheorghe(ma cheama si georgiana),asta asa era ca un amanunt.cel mai tare vreau sa fie doct in spital.oricum daca e sa ma iau dupa calculul babelor si la mine ar cam coincide,ar trebui sa nasc in jur de 28 apr.adik calc asta din prima zi a ultimei menstruatii e facut pt ca nu se stie cand a fost ovulatia dar eu cam stiu cand a fost seara magica pt ca eram in luna de miere.vedem ce sa zic,astept.as avea asa niste mici contractii in fiecare zi dar...........atat iar in ceea ce priveste dopul nu l-am scapat sigur.va tin la curent oricum.

Offline

 

#441 2010-05-14 18:34:24

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

salutare mamici si viitoare mamici.uite am nascut si eu pe 28 aprilie si vroiam sa imparatsesc din experienta mea.am vrut sa nasc natural,era bebe cu capul in jos,avea o greutate de 3,7 la ecografie,deci era ok insa se facusera 40 de saptamani si am intrat intr-o depresie puternica ca nu mai nasc fapt pt care m-am si dus la spital plangand,la doctorita mea spunandu-i ca eu vreau sa nasc,imi era foarte rau,nu mai suportam arsurile de stomac,aveam insomnii..............saraca m-a internat ca sa ma tina sub supraveghere,ca sa dorm imi dadeau diazepam,in fine.m-am internat luni pe 26,m-a controlat,aveam doar aprox un cm dilatatie desi nu ma durea nimik si nu-mi curgea nici faimosul dop.dupa control a inceput sa-mi curga,am stat luni seara marti dimineata m-a controlat iar,era un cm juma acuma si curgea din dop fapt pt care s-a decis sa raman in spital.miercuri dimineata m-a controlat iar si se marise un pic dilatatia,mi-au rupt apa,mi-au pus perfuzie cu ocitocina pt dilatatie si a inceput......................calvarul.am avut ceea ce se cheama hipoxie daca nu gresesc,travaliul fals mi-a explicat doct,adik eu am avut 9 ore dureri continue adik la mine nu se opreau contractiile cateva minute si apoi din ce in ce mai dese.la mine au inceput si nu mai treceau.apoi la un ultim control dupa vreo 8 ore cred doct a vazut ca bebelul nu venea cu capul in piept ci cu barbia,mi-au pus monitor cardiac pe burta sa monitorizeze copilul si s-a constatat ca exista suferinta fetala,bb meu avea 200 de batai pe minut.deci dupa aprox 8-9 ore de travaliu s-a hot cezariana si asa am scapat si eu si ea de suferinta.acuma suntem bine amadoua,suntem aksa,avem aproape 3 sapt si asteptam sa facem o luna sa ne cantarim.sper ca nu v-am plik cu pova mea.
un ultim amanunt.sunt din galati si pt cine este din oras sa stie ca la maternitatea de pe chicos nu se face cezariana la cerere ci numa la urgenta.

Offline

 

#442 2010-05-14 18:54:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

kris, sa-ti traiasca bebelina!! hai ca-ti facem imediat un topic de mamica, sa ne impartasesti poze si detalii din viata voastra!
bine ca sunteti bine... cum ai nascut nu conteaza, conteaza ca sunteti amandoua sanatoase smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.