homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-7


#115 2009-10-19 14:40:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

mda, si eu am auzit si nici mie nu imi surade deloc sad sad stiu ca se face clisma uneori... dar nu stiu daca la toata lumea, nu stiu daca si inainte de nasterile naturale sau doar de cezariene..............


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#116 2009-10-19 14:46:43

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

M-a mai mancat undeva sa ma uit si pe ce au scris fetele la topicul  'sex dupa nastere'.....deja sunt praf.

La nasterea naturala te taie jos....
Cu cezariana ramane burta, n-ai voie sa faci efort 3 luni....(oare burta aia se reface cu operatie estetica??? stie cineva? eu stiu ca cicatricea se duce cu laserul sau ceva....dar BURTA???)

Stiu ca sa ai un copil e cel mai frumos lucru....dar nu mi se pare corect sa ramanem cu atatea 'urmari'. Te impaci cu faptul ca te ingrasi in timpul sarcinii, te impaci cu faptul ca e posibil sa apara vergeturi pe peste tot, te impaci cu faptul ca doare atunci cand nasti....ok, dar parca e suficient....

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2009-10-19 14:48:18)

Offline

 

#117 2009-10-19 14:53:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

nu e neaparat sa ramana burta dupa cezariana... depinde si de regimul tau de viata dupa, de predispozitiile genetice etc etc.

si eu m-am deprimat initial de la "sex dupa nastere" big_smile intre timp m-am mai relaxat... oricum, bine ziceau fetele... si asa nu-ti arde de sex in primele luni, pana te adaptezi cat de cat la solicitarile lui bebe.... iar dupa-aia, fazele alea nasoale nu dureaza o vesnicie.... trec wink

iar vara-mea a zis cel mai bine.... nu merita o viata noua orice? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#118 2009-10-19 15:29:02

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Mda...merita....

Offline

 

#119 2009-10-19 16:12:10

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Cucubau, iti faci prea multe probleme inainte sa apara ele  lol
Eu am facut cezariana si nu am ramas deloc cu burta, si crede-ma ca nu am facut abdomene nici inainte nici dupa. Sunt la fel cum eram inainte de sarcina si am incaput in haine imediat dupa nastere.
De efort eu pot spune ca am facut. Bine nu exagerat, dar dupa o saptamana, puteam sa matur pe jos, sa spal pe jos, sau sa spal rufele copilului, sa calc, am putut tine copilul in brtae, nu am avut si nu am probleme in privinta asta.
Carutul tot eu l-am carat afara si l-am coborat scarile (un etaj ca stau la 1  big_smile )inca de la la 1 luna, caci nu avea cine sa ma ajute.
In primele 3 saptamani m-am plimbat cu copilul in brate, caci nu avea rost sa scot carutul pt 20-30 de min pe care le stateam eu.
Saptamana trecuta am cumparat bautura pt botez si am carat baxurile de suc si apa de la usa pana in casa.
Iar la nasterea naturala vad ca nu au ramas fetele cu probleme.

Deci nu-i chiar asa de rau. Hai curaj!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-10-19 16:12:58

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

hello,

am citit si eu subiectul si nu am inteles o chestie : dupa o cezariana poti naste al doilea copil pe cale naturala? eu stiam ca nu, nu se poate si nici nu poti avea mai mult de 2 cezariene, pentru ca uterul nu rezista, fiind taiat de atatea ori.  neutral
eu imi voi dori din tot sufletul o nastere naturala, cand va da norocul peste mine sa raman gravida big_smile. insa, daca vor fi probleme ( sa dea Domnul sa nu ) si ajung "la cutit", mai pot avea inca 2 bebici?  sad

Offline

 

#121 2009-10-19 16:17:25

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

atentie- dupa cezariana nu se da cu aspiratorul sau nu se conduce masina 6 saptmani... nu se tine in brate ceva mai greu de cat greutatea copilului vostru.
Se poate naste natural dupa cezariana..cand te simti in stare sa mai faci un copil te pui pe treaba si poate ai mai mult noroc a 2-a oara smile la nastere.

Offline

 

#122 2009-10-19 16:24:21

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

De ce nu se poate da cu aspiratorul. Nu am dat, dar eram curioasa, ca de carat am carat si mi se pare mai greu sa cari decat sa dai cu aspiratorul.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#123 2009-10-19 16:26:40

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

mersi mult pt. raspuns, SoareleMeu!   puss
deci e basm asta cu maxim 2 nasteri in caz de ceza.

juli, in locul tau nu as intreba.  lol  m-as multumi cu faptul ca nu trebuie sa aspir casa.

Ultima oara a fost editat de passenger (2009-10-19 16:27:40)

Offline

 

#124 2009-10-19 16:56:15

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

SoareleMeu a scris:

atentie- dupa cezariana nu se da cu aspiratorul sau nu se conduce masina 6 saptmani... nu se tine in brate ceva mai greu de cat greutatea copilului vostru.
...

da. intr-o lume ideala poate...in lumea reala, a-2a zi dupa cezariana mi-am tinut copilul in brate, adica am adus-o din salonul bebelushilor, unde saraca de ea plingea rau si nu o baga nimeni in seama, pina in salonul meu, aflat la vreo 40 de metri...toate celelalte mamici din salonul s-or mirat si m-or certat, vezi Doamne!!! la o saptamina dupa cezariana am condus pt ca trebuia sa-mi scoata atzele, drum de jumate de ora, dus, jumate de ora intors, pt ca nu aveam cum altfel sa ajung si trebuia.....la vreo 2 sapt de la cezariana am facut curat in casa, la fix 3 saptamini de la cezariana o fost Craciunul...deci impodobit brad, curatenie, mincare, etc...la fix 4 saptamini, alta tura de treburi casnice, pt ca era Anul Nou..aaa, uitasem de cumparaturile pe care, pt cele 2 sarbatori, le-am facut tot singura..sotzul meu nu avea carnet de conducere pe vremea aia, noi sintem singuri aici unde locuim. el statea acasa cu ema ca era ft frig de scos bebele asa de mic afara, eu la cumparaturi prin supermarketuri...deci....daca trebuie, nu ai ce face decit sa te misti mai repede decit se zice ca e bine...si probabil ca asta o si determinat refacerea mea super rapida  wink

acum referitor la burta...nu are rost sa pacalesc pe nimeni, am aceeasi greutate ca inainte de nastere, dar cu un picutz de burta am ramas, adica nu mai e chiar ca inainte, supta bine big_smile....desi incap in absolut toate hainele pe care le aveam si inainte de a fi insarcinata..si asta e, nu ai ce face, chiar daca ai nascut natural sau cu cezariana, burtica nu va mai fi niciodata la fel ca inainte, aproape la fel, da, dar nu exact la fel big_smile

Ultima oara a fost editat de rh (2009-10-19 17:41:37)

Offline

 

#125 2009-10-19 17:27:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

se poate, pass...  numai ca la noi in romanica tre sa vorbesti inainte cu dr, sa fie de acord....

rh, eu stiu cazuri la care se retrage burta absolut de tot.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#126 2009-10-19 17:39:46

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

cazuri extrem de fericite, ce sa zic? big_smile eu toate pe care le stiu au ramas cu macar un picutz de burtica acolo, cit sa se cunoasca ca or fost gravide big_smile probabil ca cu multe abdomene se retrage mai mult...dar de unde timp si energie si pt asta?  smile aaa..si probabil ca virsta conteaza...iar...

Offline

 

#127 2009-10-19 22:34:31

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Pass, asa stiam si eu cu ceza.. dar fetele m-au lamurit.

Eu stiam ca in cazul nasterii naturale se face clisma inainte ( dak ajungi la timp la spital ) ; mama unei prietene a mancat pepene roshu in noaptea cu pricina... i-a nenorocit pe aia de la spital rotfl  ; eu deja ma gandesc sa mananc numai stiksuri de acum inainte lol


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#128 2009-10-19 22:41:37

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

valeeeeu ... va alt stres ...  roll  roll  roll


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#129 2009-10-20 10:21:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

da chiar lol

apai de n-ajung la timp, imi fac singura acasa rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#130 2009-10-20 10:55:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

intr-adevar e nasol sa faci "caca" pe masa, dar stati linistite ca medicul si moasele nu se mai mira, sunt obisnuiti...

Offline

 

#131 2009-10-20 10:58:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

treaba lor, eu tot nu vreeeaaau sad mi se pare si total... neigienic... pe acolo e si sange si copilul si.... bah, nuuu, 3 clisme le cer inainte rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#132 2009-10-20 12:45:11

cucubau188
New member
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 30

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Oricum nimeni nu se scarbeste cand vede asta, dar e un mare stres in plus.....
Ma mir ca nimanui de-aici nu i s-a intamplat asta....Sau poate nu vor sa spuna de jena... Eu una nu m-as grabi sa fac astfel de afirmatii :-))

De ce nu se conduce masina dupa cezariana? Mi se pare aiurea...ca doar dai din labele picioarelor

Ultima oara a fost editat de cucubau188 (2009-10-20 12:46:26)

Offline

 

#133 2009-10-20 12:46:24

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

camysh a scris:

intr-adevar e nasol sa faci "caca" pe masa, dar stati linistite ca medicul si moasele nu se mai mira, sunt obisnuiti...

Mi-e deja frica de faza asta! Sper sa nu mi se intample...chiar ma streseaza tare.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.