homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D


#1 2009-09-25 13:03:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

vazand ca invadam topicul bucklucicai cu intrebari legate de procesul nasterii, am zis sa deschidem un topic separat... in care proaspetele trecute prin procesul nasterii sa ne raspunda celor care "stam la coada" la intrebarile pe care le avem big_smile

incep prin a repeta aici intrebarea annei (si a mea) legata de libertatea de miscare pe care oai in timpul travaliului si a nasterii naturale: esti cocotata pe "capra" si conectata la aparate de monitorizare sau ai voie sa te foiesti in voie prin salon, sa schimbi pozitia, sa te ridici etc?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2 2009-09-25 13:13:44

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Mda, hai sa ma conformez si eu !
Deci, repet toate cele 3 intrebari pe care i le-am pus bucklucicai (ca 3 erau, kata chicot) :
1. La cate zile inainte de termen a venit bebe ?
2. Cum arata dopul gelatinos si ce simti atunci cand il pierzi ?
3. De nascut, se naste pe "capra", sau se poate si altfel ?


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#3 2009-09-25 14:59:32

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

hai sa fiu eu care raspund prima la intrebarile voastre:
1. la mine Alexandru a venit cu 9 zile dupa termenul stabilit...
2.dopul gelatinos nu l`am pierdut acasa, deci nu stiu cum arata big_smile si nici care sunt simptomele( mi`a rupt dr la spital membranele)
3.eu am nascut cu picioarele sus pe capra  chicot acum cine stie poate in alte spitale sunt si altfel de metode...
cat despre taietura si pe mine m`a taiat medicul preventiv si sincer a facut bine...decat sa ma fi rup cu tot cu fund mai bine 2 cusaturi care s`au vindecat f usor cu baneocin pudra


pc  pc

Offline

 

#4 2009-09-25 15:02:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

anka, dar daca VOIAI, te puteai da jos de pe capra aia sau nu?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-09-25 15:36:47

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

hai sa va impartasesc si eu din experienta mea
         Iin timpul travaliului am stat in sala de nastere intr-un pat.Pe masa m-au suit cand am venit si m-au controlat moasele.Ajunsesem la spital cu dilatatie 5.Apoi a venit doctorul care era de garda,m-a controlat si el:aveam dilatatie 7.M-am dat iar jos dar m-am mai urcat o data cand a venit doctorul meu:aveam deja dilatatie 9.Mi-a zis ca mai am putin,si m-a lasat iar in pat.Moasa statea langa mine si imi spunea cand sa imping,cand a vazut capul copilului l-a anuntat pe doctor,si el a zis sa trec iar pe masa(acum,ultima data,m-a ajutat moasa sa ma urc).Am impins de 2 ori,iar a treia oara m-a ajutat moasa,m-a apasat pe burta si a iesit copilul cu totul,nu cum vazusem eu pe net ca iese intai capul,si abia apoi restul corpului.
            Despre libertatea de miscare in timpul travaliului nu stiu ce sa spun,ca eu am nascut in o ora si 45 de minute de cand am ajuns la spital si,sincer,nu cred ca as fi putut merge,chiar daca mi-ar fi permis,dar parca nici  pe altele nu le-am vazut  mergand pe acolo.
            Nu cred ca in Romania se poate naste si in alte pozitii,dar cunosc pe cineva care a nascut in Italia stand pe vine;a iesit mult mai usor copilul,ca era ajutat si de forta gravitationala.
           Eu am pierdut dopul gelatinos cu 3 zile inainte sa nasc,dar poti sa-l pierzi si cu doua saptamani inainte,si cu o zi inainte,nu e o regula.El arata cam ca albusul de ou(din ce citisem eu,trebuia sa aiba si firisoare de sange,la mine nu a avut).Nu simti nimid deosebit cand il pierzi,doar il vezi pe hartia igienica daca te stergi.
            Eu am nascut la 7 zile dupa DPN(Daca mai intarzia bebe o zi,trebuia sa ma duc la spital sa-mi provoace nastere,asa stabilisem cu doctorul)
          Daca mai aveti intrebari,va voi raspunde cu mare drag.

Ultima oara a fost editat de rozik (2009-09-25 15:51:30)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-09-25 15:45:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rozik a scris:

Nu cred ca in Romania se poate naste si in alte pozitii,.

naspa sad

ce fain ca si tu ai nascut repede applause sa tot fie asa mamici!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2009-09-25 15:55:20

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

va doresc tuturor acest lucru;chiar imi zicea sora-mea sa ma gandesc la ea cand voi naste,ca sa nasc la fel de usor ca ea.(cica asa se zice,sa te gandesti la cineva care a nascut usor,ca sa nasti si tu usor)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#8 2009-09-25 16:05:16

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Eu as vrea sa stiu cat de repede se vindeca epiziotomia? Si daca doare cand e facut? neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#9 2009-09-25 16:19:14

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rozik cati ani ai?
nu stiu cat de relevanta e varsta ... si ce e mai potrivit conform cu virsta ... de-asta intreb.
merci.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#10 2009-09-25 16:26:46

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Cand taie nu doare,chiar daca nu va vine sa credeti;nici eu nu credeam,dar nu am simtit absolut nimic,pentru ca medicul a taiat exact cand iesea capul copilului,iar tesuturile respective erau intinse la maximum.Apoi mi-a facut o anestezie locala si mi-a zis ca o sa ma coasa,si o sa simt cum umbla acolo,dar nu ma va durea.Asa a fost,simteam cum trage firul si innoada,dar nu m-a durut absolut deloc.Nu mai stiu in cat timp s-a vindecat,dar cand am fost la control dupa 6 sapamani mi-a spus ca s-a cicatrizat frumos.Eu nu am avut probleme,am stat in fund la 2 ore dupa ce nascusem,si mergeam pe acolo de se mirau si celelalte lauze si asistentele,nu le venea sa creada ca abia nascusem.
         Cand am nascut aveam 30 de ani .

Ultima oara a fost editat de rozik (2009-09-25 16:27:24)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#11 2009-09-25 16:31:43

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

applause rozik


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#12 2009-09-25 16:33:20

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

puss


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#13 2009-09-25 20:19:45

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Sarumana pentru raspuns puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#14 2009-09-25 20:23:38

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

katami a scris:

anka, dar daca VOIAI, te puteai da jos de pe capra aia sau nu?

pai cand a venit monetul sa imping bebelul afara m`au urcat pe capra, ca atfel nu vad cum as fi nascut
ma regasesc in toata povestea ta rozik puss

Ultima oara a fost editat de anka9mai (2009-09-25 20:26:38)


pc  pc

Offline

 

#15 2009-09-25 21:28:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

chiar daca nu am reusit sa nasc natural 7 ore tot le-am prins in travaliu big_smile

avand in vedere ca la mine a fost o nastere indusa nu m-am putut deplasa prin spital pt ca eram cu perfuzia in vena asa ca am stat fixata de un pat si am si atipit la un moment dat big_smile

insa, daca nu ai fire si cabluri agatate de tine, este chiar indicat sa te plimbi pt ca gravitatia ajuta. mai stai pe sala cu husbandu' (acolo unde te lasa, unde-o fi si asta big_smile ), mai te duci la buda, mai sprijini un perete...trece timpu' repede repede. eu am mosit-o pe sotia lu var-miu in iulie acu' si ne-am plimbat brat la brat toata noapte pe sala la cuza voda si nu a comentat nimeni nic. ne mai opream la o contractie, mai respiram, dar a ajutat mult plimbatul.

si nu, la noi nu se naste altfel decat pe calu balan...sau in sala de operatii big_smile daca ai bafta mai prinzi o moasa care sa iti verifice dilatatia in pat si sa nu te cocate pe cracanela da' de obicei o data pe ora sus pe "dansa" si de vreo 2-3 ori la monitorizat bebe.

dopul gelatinos nu arata ca un dop propriu-zis ci ca o masa relativ compacta si gelatinoasa s lipicioasa si i rosie-rozie. e imposibil cand iti cade asa ceva printre picioare sa nu o recunosti big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#16 2009-09-25 22:25:28

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

si eu ca si ana smile desi am nascut cu cezariana, de travaliu nu am scapat, ema s-o grabit tare....am pierdut dopu pe la 5 fara un sfert dimineata, era asa ca un albus de ou cu firisoare de singe...si or inceput contractiile, la inceput se repetau cam pe la 10 minute, apoi erau tot mai dese...mi s-or ruput membranele , chiar cind am ajuns la maternitate si m-o controlat dr meu pe la 9 dimineata si pina la 12 jumate cind am intrat in sala de operatii am trait la maximum travaliul smile care o durut, chiar rau la un moment dat cind contractiile se repetau la 2 minute si erau dureroase tare....erau pe acolo femei in travaliu care urlau ca din gura de sarpe...intre timp mai vorbeam cu sotul meu la telefon, el astepta sa nasc saracu pe un hol trist din maternitate, si auzind urletele alea ma intreaba ingrozit ce se intimpla acolo  big_smile eu m-am abtinut sa urlu, muscindu-mi un deget  tummenupp

am nascut la 37 de saptamini si 6 zile, ema o avut la nastere 3 kile jumate si 50 de cm  hjarta

Ultima oara a fost editat de rh (2009-09-25 22:30:25)

Offline

 

#17 2009-09-26 09:15:39

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Albus de ou...
Fetelor, eu la 4 luni ale mele am o secretie atat de abundenta... chicot Nu e de alta natura ca am verificat eu ! E doar aia normala de sarcina...

Ma cam sperie gandul sa nasc pe "calul balan", cum bine ii zicea o'hara. Mi se pare incomoda pozitia si atunci cand merg la consult si ma urc pe "capra" atat de greu si mereu cu ajutor, ca mi se pare ca nu o nimeresc niciodata. bang
Mi-e groaza sa ma gandesc ca, la durerile pe care o sa le am, ma mai obliga sa ma si cocotez pe obiectul ala ... grotesc ! mad
Dar, nah, asa e la noi in Romanica noastra draga...
Daca nu m-am dus sa nasc in apa ca vedetele... lol


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#18 2009-09-26 09:41:09

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Chiar, a nascut cineva in apa? big_smile
Te lasa doar in timpul travaliului, sau efectiv nasti in apa?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#19 2009-09-26 10:40:49

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Super tare topicul! Katami  tummenupp

1.Ank9mai, spui ca nu ai pierdut dopul acasa.. pai atunci cum ai stiut cand a venit momentul sa fugi la spital? Au inceput intai contractiile? Si eu am uneori contractii mai puternice, dar ma gandesc ca pana nu vad dopul, sa stau cuminte...

2.Rozik, nu ai facut epidurala, nu?

3.Cat ati stat in spital?

4. Dupa ce ati nascut a venit vreo asistenta acasa sa-l vaccineze/consulte pe bebe, pt nush cat timp, cum se facea odata?

5. Cand i-ati gasit pediatru piticului? Inainte sau dupa ce ati nascut?

Hmmm.. cam atat deocamdata big_smile

Multumim, mamici! puss

Ultima oara a fost editat de Crssy85 (2009-09-26 10:41:16)


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.