homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sex dupa nastere-3


#39 2010-02-05 19:16:31

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Sex dupa nastere

Eu am zis ca nu bag nici un fel de hormon in mine cat alaptez, asa ca traiasca prezervativul  wink
Am luat destul timp pastile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#40 2010-04-08 23:26:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sex dupa nastere

Juli a scris:

Eu am zis ca nu bag nici un fel de hormon in mine cat alaptez, asa ca traiasca prezervativul  wink
Am luat destul timp pastile

exact asa si eu. vreau sa ma las de tot de pastile,... sa vad daca rezistam lol

in sfarsit ma laud si eu... am comis-o, a fost mai mult decat ok big_smile rodnar nu vad nicio diferenta de cand am nascut... e totul la fel ca inainte, adica bineeeeee tongue singura diferenta e ca spontaneitatea egala cu zero... adica tre sa ne programam cheful dupa toanele de somn ale noului sef lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#41 2010-04-09 11:11:51

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: Sex dupa nastere

offtopic  inca un motiv sa recurg la cezariana (daca voi face copii..rotfl ) din cate am citit chiar ki s-a facut pielea de gaina,si stau acu si ma gandesc oare de ce sa ma spun unui chin doar pt o nastere normala,bebe poate iesi foarte bine si prin "alta parte" iar eu sa ma bucur in continuare de "fetita"... chicot  inca mi-am facut planuri "de dupa",cum va fi (sau cum mi-ar placea sa fie)....eu tot as pune chiar mai mult efort dupa ce as avea copii,cu toate ca nu m-as simti la fel de sexy precum in momentul de fata (cu kilograme in plus) dar o lenjerie sexy tot mi-as cumpara si as incerca sa uit de oboseala,nopti nedormite,serviciu,cearcane si copii pentru putin timp;deoarece lucrand cu copii vad observ cum ti se schimba viata,prioritatile si uiti putin de tine;de aceea eu cred ca a fii putin egoist nu strica,asta pt a avea o viata si o familia fericita(parerea mea)..big_smile


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

#42 2010-04-09 12:45:53

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Sex dupa nastere

Mai sa sti ca fara sa vrei te neglijezi, si nici nu-ti dai seama! Ai alte prioritati, si gata. Eu am avut o perioada imediat dupa nastere cand n-am simtit nevoia sa ma ingrijesc neutral si imi pare rau acuma.
Si da, trebuie sa fi putin egoista, sa mai lasi si pe altcineva sa stea cu copilul timp in care tu esti la un coafor, manechiura, masaj etc.
Si putin ontopic lol noi am comis-o la aproape doua saptamani de la nastere. Am avut ceza


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#43 2010-04-09 12:49:14

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Sex dupa nastere

_alexa_ a scris:

Mai sa sti ca fara sa vrei te neglijezi, si nici nu-ti dai seama! Ai alte prioritati, si gata. Eu am avut o perioada imediat dupa nastere cand n-am simtit nevoia sa ma ingrijesc neutral si imi pare rau acuma.
Si da, trebuie sa fi putin egoista, sa mai lasi si pe altcineva sa stea cu copilul timp in care tu esti la un coafor, manechiura, masaj etc.

offtopic
de acord.
acuma sa vedem daca o sa am cu cine sa o las pe cea mica, daca nu, o iau cu mine ... macar la un coafor de cartier si tot sper sa pot ajunge.
puss
acuma ontopic: de la cate sapt ar trebui luat cerazette sa zicem?
stiu, o sa imi intreb medicul, dar asa de curiozitate.
puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-04-09 12:50:16)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-04-09 13:25:10

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Sex dupa nastere

vai fetelor ce scrieti voi aici. noi am facut sex in sarcina, nu f des, asa o data de 2 ori pe sapt. acu o sa vedem cata abstinenta va fi dupa ce nasc.

sunt anticonceptionale permise in timpul alaptarii? nu fac rau lui bebe?

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-04-09 13:25:23)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#45 2010-04-09 15:53:27

Roxiii
Full member
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 399

Re: Sex dupa nastere

Eu am nascut pe cale naturala si desi am fost cusuta ,la 3 saptamani am facut dragoste cu sotul meu.Deci clar depinde de fiecare persoana in parte .Si hai sa va spun un truc secret pe care l-am folosit ca sa se cicatrizeze  taietura mai repede, deci dupa fiecare spalare ,ma uscam cu uscatorul de par si sa stiti ca chiar functioneaza, ca doar acest truc l-am citit intr-o carte de medicina si daca stai bine si te gandesti e logic sa grabeasca vindecarea, pentru ca zona respectiva are nevoie de o igiena riguroasa si sa fie ferita de umiditate.Eu nu m-am dat cu nimic altceva ca doctorul nu mi-a spus sa ma dau cu creme sau alte chestii, dar conteaza foarte mult si modul in care te-a cusut doctorul ca sunt mai multe moduri de cusuturi si depinde, daca e un doctor bun si priceput atunci si cusutura va fi una reusita daca nu...

Offline

 

#46 2010-04-09 19:02:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sex dupa nastere

Ank, la ceza nu e neaparat mai usor dupa... eu pot sa zic ca ma simt mai bine "jos" dupa nastere decat inainte... si nu e doar psihic wink mi se pare si ca arata mai bine lol plus ca nasterea deblocheaza energetic multe, stiu cazuri de femei care numai dupa nastere au avut orgasm wink si nu ramane nimic aiurea acolo, cum credeam io... ca se intind muschii... nimic, e totul la fel smile

bine, eu am avut ruptura naturala, nu taietura, nu stiu daca are importsanta... teoretic ar tb sa nu, doar tot cusatura e....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#47 2010-04-09 23:14:56

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Sex dupa nastere

Ank, om mai sclifosit ca mine n-ai sa vezi ( ma rujez si cand duc gunoiu' ), dar crede-ma ca se schimba total treaba cand ai bebe...... deja tre sa-mi aunc rujurile ca au expirat....... si la mine nu statea 2 luni un ruj smile. Ata ete...

Cat despre ceza, dak te documentezi un pic mai profund, ai sa vrei sa alegi nasti natural, zic eu wink

Kata tummenupp ; asa e.. tot cusatura e.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#48 2010-04-10 03:06:12

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: Sex dupa nastere

Crssy85 a scris:

Ank, om mai sclifosit ca mine n-ai sa vezi ( ma rujez si cand duc gunoiu' ), dar crede-ma ca se schimba total treaba cand ai bebe...... deja tre sa-mi aunc rujurile ca au expirat....... si la mine nu statea 2 luni un ruj smile. Ata ete...

Cat despre ceza, dak te documentezi un pic mai profund, ai sa vrei sa alegi nasti natural, zic eu wink

Kata tummenupp ; asa e.. tot cusatura e.

nu stiu cum o fii cand ai copilul tau dar eu tot imi sustin parerea sus si cu tarie,ca orice si oricum ar fi tot voi fii "egoista"...daca voi trece printr-un calvar sa am copii va trebuii sa lupt sa "revin" la formele si viata de dinainte; copii sunt pe primul loc dar ca sa am o viata de familie sanatoasa si fericita trebuie sa fiu fericita si satisfacuta din toate puncyele de vedere;daca nu....e de rau.observ si in viata de zi cu zi,daca mananc prea mult intr-o zi sau sunt in "zilele insorite" ma simt balonata,gata-gata sa explodez si starea mea de spirit e super-nasoala,orice sau oricine mi-ar face nu e de ajuns,trebuie sa trec eu peste si sa ajung sa ma "re-plac" ca sa ma simt bine si sa nu-i afectez pe cei din jur.nu stiu,dar am mai vazut pers de genul asta,deci nu sunt singura.... chicot  cred ca trebuie sa fie o balanta in viata fiecaruia,precum o linie care marcheaza "viata ta" si "viata de familie" si multe persoane se ascund in cea de-a 2 crezand ca e mai bine si uita sa fie "femei" si se trezesc peste ani de zile ca nu au facut multe lucruri si ca s-au sacrifict pt familie si au uitat de ele.dar daca stai si analizezi lucrurile putin inainte le poti avea pe amandoua,dar trebuie multa munca si spontanietate...big_smile


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

#49 2010-04-10 13:50:27

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Sex dupa nastere

Ank, cand apare un copil te schimbi si tu si partenerul.
Apropo de nastere sa stii ca si eu am gandit la fel ca tine,
nu mi-am inchipuit sa iasa o ditamai capatana prin orificiul ala mic  tongue
aveam eu un fix cu asta si am facut cezariana, bine aveam si miopie dar nu grava.
Si nu pot spune ca a fost fff usor, adica de durere nu scapi, pt ca doare taietura, te doare uterul ca se contracta si dupa.
Pe mine una nu m-a durut taietura dupa nastere cat m-a durut mijlocul, exact ca la ciclu. Lapte am avut si inca am, deci nu prea s-a potrivit faza ca nu prea ai lapte dupa cezariana. Important e sa-l pui pe bebe des la san. Ai de suportat durerea de sfarcuri, si ragadele, dar pt copilul meu le-am suportat si le suport.
Dupa ce am iesit din spital la mine nu a fost nevoie sa-i dau completare si nici in spial nu i-au dat prea mult ca nu vroia decat 10-15 ml, in rest de la san, ulterior in penultima zi mi-a spus neonatologul ca bebe al meu a inceput sa refuze laptele praf si prefera sanul.
Acum cand fac comparatie cu o prietena de-a mea care a nascut natural, nu-mi pare rau ca am facut cezariana. Ea la o luna de la nastere inca o durea, nu putea sa stea mult in picioare sau cu copilul in brate ca o ustura si o tinea, cand m-am dus la ea la o saptamana, se misca cam greu, nu putea sta in fund; pe cand eu lao saptamana, spalam cada si wc si dadeam cu mopul pe jos. Acum are hemoroizi....
Acum depinde de fiecare persoana, sunt aici fete care nu au avut asemenea probleme, dar unele au...asta e. Depinde de norocul fiecaruia.

Iar n legatura cu kg, si eu ma gandeam ca poate ma voi face balena, voi avea vergeturi, dar nu am nimic, sunt mai slaba decat inainte si multa lume ma intreaba daca sigur e copilul meu....asta ma enerveaza la culme  spranceana
Dar copilul mi-l ador, si daca ma fac frumoasa, ma aranjez, crede-ma ca o fac gandindu-ma la el, sa aibe o mamica frumoasa cu care sa se mandreasca mai tarziu  smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#50 2011-03-04 12:34:18

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Sex dupa nastere

ne-am aprins la discutii dincolo, la burtici, asa ca reinviem subiectul de aici ca sa intrebam cate ceva.
am citit ce ati scris, dar as vrea sa mai intreb:
1. dupa nasterea naturala, muschii vaginului revin la forma/dimensiunile de dinainte ?
2. influenteaza cu ceva placerea ? in bine, in rau ?
3. libidoul se modifica ?
4. cusaturile dupa rupturi sau episiotomie, se cunosc tare ? la aspect ma refer, se vad nasol ?

Offline

 

#51 2011-03-04 13:12:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sex dupa nastere

1. da
2. cica in bine,eu n-am simtit diferente fizice
3. la mine da... in foarte rau sad mai exact inainte aveam o gramaaada de chef, acu deloc grater dar nu e obligatoriu sa fie asa
4. eu am avut doar o ruptura, dar nu se vede nik smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#52 2011-03-04 17:09:54

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Sex dupa nastere

1. asa se spune, dar nu mai esti la fel ca inainte sa devii mama!!
2. nu sunt diferente
3. e ceva psihologic, esti mama, ai si alte obligatii, esti si mai obosita, normal ca nu e acelasi libidou..
4. cusaturile exista, normal ca se vad, doar ai fost taiata, nu mai esti la fel! Insa depinde de la organism la organism si de priceperea medicului care face cusatura.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#53 2011-03-04 17:20:37

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sex dupa nastere

daliana a scris:

1. asa se spune, dar nu mai esti la fel ca inainte sa devii mama!!

io pe bune ca is la fel  nustiu serios, NICIO diferenta!

4. cusaturile exista, normal ca se vad, doar ai fost taiata, nu mai esti la fel! Insa depinde de la organism la organism si de priceperea medicului care face cusatura.

iar pe bune, nu se vede NIK, intr-adevar depide de persoana si medic... tin minte ca la 6 sapt am intrebat-o pe dr daca e ok cusatura si ea se uita: "care cusatura, tu ai avut asaceva?" si eu ii zic ca da... si ea s-a mirat, a zis ca nici nu ami tinea minte si oricum nu se vede nik smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#54 2011-04-29 11:37:46

ingerul
Banat
De la: mine pentru voi
Inregistrat: 2011-04-18
Mesaje: 619

Re: Sex dupa nastere

Dupa  cat timp   de la nastere  vaginul  devine la ,, forma  initiala "  ?

Offline

 

#55 2011-04-29 15:29:00

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Sex dupa nastere

se pare  ca in foarte putine cazuri revine la forma initiala. sad

Offline

 

#56 2011-04-30 09:00:53

ingerul
Banat
De la: mine pentru voi
Inregistrat: 2011-04-18
Mesaje: 619

Re: Sex dupa nastere

Offf  pai ?  La tine  adina84 ,  ce s-a intamplat ?  Ai simtit vreo schimbare dupa aceea vizuala ... sau in timp ce esti cu partenerul? Daca da cum se ,,manifesta " ?

Offline

 

#57 2011-04-30 20:44:07

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Sex dupa nastere

ingeras, schimbarea am observat-o eu singura explorand "terenul". inca nu am avut nici un contact dupa nastere. dar cred ca se va simti si asa. tu esti femeie, nu ? de ce intrebi ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.