homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nervi si suparare in sarcina:(-2


#20 2009-12-17 14:03:12

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

buna
sunt o viit mamica, din pacate foarte nervoasa:(
am gasit acest site si m am gandit sa va scriu...
eu am 30 de ani si de 10 ani sufar de o boala imuno care imi distruge muscluatura de la brau in jos se numeste miozita
in fine aceasta boala nefiind genetica nu afecteaza sarcina si nici invers
problema este ca acum 3 ani mi s-au declansat stari de anxietate si atacuri de panica(nu am sa intru in amanunte aici despre ele)pe care le discut cu psihologl meu
m am gadit ca unele din ele mai ales nervii pe care i am (si se pare ca au nervi pe ramura materna si bunica si mama mea) au sa apara si pe sarcina dar credeam ca, cu ajutorul fam am sa trec peste aceste probleme
cand colo tocmai familia ma enerveaza cel mai tare si din aberatii ne certam, chestia e ca fam stie ca mie nu mi face bine la boala care o am ptr ca intensifica procesul de atrofiere al musculaturii dar ti ai gasit sa priceapa cineva!
eu chiar ma enervez f repede si mai ales pe chestii legate de nedreptatea care mi se face sau pe chestii precum ar fi banii
drept urmare nu m am dus la ginecolog la 20 sapt cum trebuia ptr ca m am certat cu maica mea pe tema banilor si ma costa 300 roni si am hotarit sa amin morfologia mai ales ca am citit pe net ca se poate si la 24 sapt
astazi am cedat nervos intr o discutie cu bunica mea tot legat de bani si uite asa am ajuns sa zbier ca o nebuna si sa mi se faca rau bineinteles ca eu acum am mustrari de constiinta vis a vs de bebe ptr ca , ca orice mamica imi doresc sa ma ajute dzeu sa am un copil sanatos si mult ma puterniuc ca mine
probabil sfatul vostru ar fi sa evit cat se poate de mult unele rude dar...eu fiind pers cu handicap locomotor si sarcina mai ales acum imi ingreuneaza mersul si pot avea si am avut accidente casnice am nevoie de ajutor
sotul meu este la servici in 3 schimburi si banii sunt putini si uite asa cercul vicios continua...
din pacate din cazua ca de ani de zile ne certam intre noi am ajuns la stari si reactii automate de ex cand o vad pe mama ma enervez imediat ptr ca mi aduc aminte toti anii si situatiile de certuri si aici nu exagerez ptr ca din pacate am o memorie f buna de la 5 ani si uite asa am ajuns sa mi fac griji ptr bebele meu
nu inteleg de ce ma toaca la cap cu tampenii mai ales acum, cred ca se plictisesc foarte tare, mama cu mama sa se cearta tot timpul ele locuind impreuna in acelasi apartament, norocul meu ar fi ca stau singura cu sotul meu si cu pisica dar uite ca si asa sau pe strada ajungem la faze de cearta, faze cum ar fi : de ce mergi asa, de ce nu ridici genunchii, de ce maninci, sotul tau nu e bun ptr tine ca are datorii, ce vei da copilului de mincare, te pocnesc si alte chestii care vin de la mama mea care e divortata de cand aveam 4 ani si are un diabet pe care ea insasi nu si l poate tine calumea sub control cred ca ptr faptul ca are altceva de tinut sub control!!!! drept urmare am aminat si nunta, apoi mama se calmeaza si uita iar eu ajung la stari depresive cosmare si atacuri de panica care pot afecat fatul
pastile nu pot lua eu facand tratament homeopatic si naturist (pe sarcina e interzis) nu cu chimicale ptr starile mele depresive si nervoase totusi in afara de depressa un med din plante nu pt lua nik acum si insomniile si uneori cosmarele ma distrug
de evitat nu prea pot sa evit familia, cu banii problema nu cred ca se rezolva cu criza asta prea repede si in plus acum imi fac si griji daca voi fi o mama buna si daca ma voi putea sacrifica ptr copilul meu.


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 



#21 2009-12-17 17:41:45

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: nervi si suparare in sarcina:(

eu zic sa ignori toate discutiile, sa inveti sa nu le pui la suflet, incearca sa te relaxezi, uita-te la un film, citeste o carte...nu te mai stresa. lasa banii, cum va descurcati voi doi acum , va veti descurca si in trei:)
in cate saptamani de sarcina esti? nimeni nu s a nascut mama, vei stii ca esti o mama buna cand iti vei tine puiul in brate par


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#22 2009-12-17 18:09:02

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Si eu am avut parte de nervi si suparari si am incercat din rasputeri sa le evit...dar  nu intotdeauna reusesc..

parca de cand sunt insarcinata ma supara mai multa lume


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#23 2009-12-17 18:52:40

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: nervi si suparare in sarcina:(

eu cred ca se poate incerca si altceva decat terapii medicamentoase. Incearca Reiki. Belulului o sa ii faca bine, iar tie o sa iti faca minuni smile . incerca sa gasesti mai multe despre Reiki pe Internet si daca ai nevoie de lamuriri suplimentare te rog sa imi spui. e o metoda de relaxare, si ajungi sa ii relaxezi cu vocea, cu gesturile, cu zambetul si pe cei din jurul tau.

ok, acum sa recunosc si eu am plans in sarcina si ma enervez dar intotdeauna ma gandesc ca sunt o egoista. copilul e pe primul loc si il rog sa ma ierte si apoi imi spun ca zambim impreuna. De fapt, totul tine de psihic. Si eu vreau sa am un bebe vesel si optimist. Asa ca noi am hotarat amandoi sa rationam tongue . Plus Reiki atunci cand este cazul.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#24 2009-12-17 19:58:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nervi si suparare in sarcina:(

corina, eu una chiar as evita familia... si eu patesc chestii similare cu ai mei cateodata, desi nu chiar asa grav ca la tine... cel mai bine e sa eviti tot ce-ti face rau.

in rest... eu iti recomand sa treci des pe la biserica si ti-as mai recomanda cartile lui lazarev... explica multe... si eu sunt nervoasa din fire si m-au ajutat mult, macar sa inteleg unde gresesc si ce ar trebui corectat...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-12-17 21:57:27

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

multumesc
la biserica mergeam acum mai rarut dar ma gandesc si ma rog cat d edes pot
au fost si minuni care mi s au intimplat
riki nu pot sa invat singura desi imi vb si mi spun singura lucruri de incurajare
vb cu bebele unoeri cu eul meu
eul meu e cam trist mic si razgaiat
lazarev am citit iubirea si cea nr 3 a fost ok am plins
la psiholog merg mai rar e 70 roni si nu mi mai permit
cat despre bani uff
am 700 roni eu si 700 sotul
150 cam costa tratamentu ptr boala me ape luna si vreo 400 chletuielile de restul ar trebuis a mincam si s ane imbracam nu mai vb d eiesit
nu merge asa
fara fam pur si simplu murim d efoame
de ex luna trecut 1000 roni m au costat caloriferele
1000 repartaie pe coloana in bloc
fara ai mei de unde!
dar uite si din cazua asta ai meia steapta mai mutl decat un mulumesc si imi atrag atentia si tot asa la cate se sacrifica
nu contest asta nu am facut nici o data
dar de ce trebe  smai tot reaminteasca nu stiu!
nu am duc cu banii in mormint nici eu
am lucrat anu trecut a fost ok
am castigat m am descurcat
dar anu asta e jale
apoi am ramas gravida la mine nu emrge fata jutor la urcat si ;a mers
deci nu am gasit nik nici macar d eacasa si sutn inscrisa la 3 situri deja
numai tampenii
de ramas gravida incerc din ian
apoi prin vara m am dus la popa
si l am intrebat ce s afac a zis ca nu sunt cununata si nu prea  vrioia sa zica ce sa fac
dar pin ala urma mi a zis sa citesc 40 zile paraclisul maicii domnului
am facut asta parca din prima seara am ajuns doar la 33 parca dar in prima nopate am visat ca am baiat era parca in albastru imbracat sau asa am avut impresia dimineata cand mi ai reaminti visul
in august nu mi venea ciclu si mi era rau dar mi era frica sa sper ca deja obosisem sui cu asta in fine in 4 spet mi am facut testu ins f
si era pozitiv
am plins era primul test pozitiv din viata mea este primul copil
de atunci incerc ss ami afc planur liste si tot asa
am fost la ginecolo prin 27 sept
eram deja in 2 luni
mi au zis ca nasc prin 6 mai si m am bucurat desi ma miram ca eu asa simteam ca va fi in 20 aprilie
si daca nasc in aprilie  sotul meu nu intra in paternitate ca fix pe 6 mai ar ave a12 luni
la ultima eco din 3 luni jumate mi au zis 16 aprilie deci ...vedem sanatos sa fie doamne ajuta!
in rest in afar de citi reviste ptr bebe si ma\mci si forumuri imi palce sa compun poezii si proza in ro si engl si astrologia
va pup
tinem leg


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#26 2009-12-18 14:14:32

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Si eu sunt o fire mai nervoasa si am impresia ca de cand sunt insarcinata sunt si mai sensibila...m-aqm certat la un mom dat cu al meu si am plans ca o fraiera cu lacrimi de crocodil. Eu sunt colerica si-mi trece repede si dup-aia rad de plansul meu.
Corina, imi pare tare rau pentru lucrurile prin care treci. O sa va descurcati, o sa vezi ca o sa fie bine. Mama mea imi zicea ca femeile insarcinate sunt foarte optimiste de regula. Am observat ca am si eu zile cand nu ma intereseaza nimic, nici o problema, dar din motive financiare ma mai deprim si eu cate o zi...asta e, o sa le trecem pe toate.
Inteleg ca familia va sprijina financiar, dar incearca sa ai o discutie calma (nu cand va certati) cu mama si bunica ta, explica-le ca nici tie nu-ti place ca depinzi de ele, dar sa nu iti mai zica...si concentreaza-te pe relatia ta cu sotul tau, e important ca va aveti unul pe celalalt si minunea care va veni smile
Ziceai ca-ti place sa compui proza si poezii in romana si engleza. Stiu un site unde poti lucra de acasa, sa faci traduceri sau sa compui texte (copywriting) pentru anumite firme. Au pe mai multe domenii, poate gasesti ceva sa-ti placa: www.elance.com. Sistemul functioneza ca o licitatie pe proiecte, tu te inscrii la un proiect, firma plateste serviciul catre elance.com iar tie ti se trimit banutii in cont atunci cand termini proiectul. Personal n-am lucrat cu site-ul acesta, dar niste prieteni au lucrat si chiar fac banuti frumosi (pe partea de grafica). Iti faci cont pe site si vei primi mailuri cu proiectele pe domeniul tau. Daca ai timp si chef, te inscrii, vezi bugetul si licitezi...e bine sa pui un pret un pic mai mic decat ceilalti ca sa fii sigura ca castigi tu. Bafta!
Si capul sus, toate se rezolva!

Ultima oara a fost editat de indie (2009-12-18 14:17:01)


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#27 2009-12-18 19:08:55

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

ms mult ptr site am sa studiez problema sa vedem ce iese iti spun pina acum m am tot inscris si al sondaje si altele si pur si simplu astia profita de naivi si chestia e ca am crezut in ei si am recomandat si pe altii
cu fam degeaba vb daca am ajuns la psiholog si ei tot nu pricep si nu vor sa participe mai ales mama zice ca eu is cea nebuna in fine ar fi multe dar na ma enervez iara doctorita mi a zis sa ma gandesc la ea ca e un om bolnav si ca probabil are o nevroza si sa evit intalnirile dar si daca merem in loc publice ne certam nu mai conteaza apoi degeaba eu regret ca nu m am intors si ca nu am pleat ma prinde tot timpul pe picior gresit
acu vin sarbatorile si sunt in niste stari rele si ma chnui cu ceai de sunatoare cu tei si somn cat pot
azi si bebe s a miscat incontinuu nu stiu sper ca e de bine parca sunt o mamaliga cu bulbuci asa simt in burta culmeA E ca am vrut sa pap mamaliga si m am trezit ca nu am in casa:( mi am pus pofta in cui azi


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#28 2009-12-24 13:47:26

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Sarbatori Fericite, La Multi Ani, Multa Sanatate Si Implinirea Tuturor Dorintelor!
Magia Sarbatorilor De Iarna Sa Ne Gaseasca Iubind Si Zambind In Fiecare An!


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#29 2010-01-08 14:01:50

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

buna fetelor
am fost la medic intru in 24 sapt
vom avea un baietel, are cocoselul mare si nasu mare:))
ne a chemat medicul si peste 2 sapt ca nu i a vazut fata cum trebuie ptr ca tinea pumnii si se ferea si din cauza ca statea cu spatele la ecograf nu se vedea inima din cauza coloanei
m a intrebat daca am facut triplu test si m am speriat ca stiu ca inseamna sindromul down sau mongoloism si fiindca mi s aparut ca insista cu fata ...in fine mi au iesit toate analizele bune si facusem si triplu test cand m au trimis ei sa l fac a iesit bine nu e risc
am avut inima cat un purice si am tot insistat la medic sa mi zica daca e ceva in neregula
a zis ca nu are ce sa mi zica dar ptr siguranta vrea sa merem la el peste 2 sapt sa vada calumea inima si fata
eu m am hotarit sa repet anumite analize , am pus cam 11 12 kg si copilul are 570 grame in 23 sapt si un pic
il vom numi aaron si adi sotul meu va pune al doilea nume
deja ne am interesat de biserica unde vrem sa ne cununam si sa l botezam si luna asta in 22 facem cununia civila:)
va pup


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#30 2010-01-08 14:12:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nervi si suparare in sarcina:(

corina, felicitari... mi se pare ca s-au mai aranjat lucrurile si la voi, ceea ce ma bucura!! smile

sa-ti traiasca ficiorul...  f frumos numele Aaron smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#31 2010-01-15 13:42:04

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

ms asa e unele s au mai aranjat
pacat ca am avut si parte de nasol pe data d e9 ian eclipsa asta bat o vina
am plins ca o proasta ne am tinut ziua eu si adi si am facut demersuri sa fie bine am comandat tort cu 2 inimi din cioco si uite am ramas fara au facut o varza din tort si asta cu 2 ore inante de invitati
am plins mi a fost rau si mi s a intarit buritca am crezut ca nasc vai ce remuscari am avut dar nu am put sa ma abtin
adi a intirziat de la lucru 2 ore si uite asa a inceput ziua de 9
dar s-a terminat bine dupa ce m am culcat 2 ore ca avem dureri in burta si buric am fost ok am primit multe cadouri si nu ma asteptam mi au facut si ptr bebe:)
pe 13 am fost sa mi bag cu adi actele pe 22 ne cununam civil si am platit taxa la biserica 250 lei botez si nunta pe 11 sept:)
sper sa fie bine
ms de urare katami:)


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#32 2010-01-15 13:45:31

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: nervi si suparare in sarcina:(

Corina, felicitari pentru baietel si Casa de Piatra smile

Offline

 

#33 2010-01-15 13:48:31

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: nervi si suparare in sarcina:(

corina nu te mai stresa., incearca sa nu mai pui totul la suflet. eu una ma enervez si eu  la multe, dar incerc sa  le mai ignor.
sa va traiasca baietul, sa creasca mare si sanatos. acu cat ai? cate sapt?  cand nasti?

sa va fie de bine . va cununati pe 22? ce frumos. sa fiti fericiti.

pe 11 sept nunta? uau. noi cununam pe 11 sept. vom fi nasi. atunci casa de piatra. vezi ai multe pt care sa te bucuri, ai la ce sa te gandesti frumos.

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-01-15 13:48:52)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#34 2010-01-16 16:43:39

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: nervi si suparare in sarcina:(

buna
sunt in 24 sapt, au zis cam prin 3 7 mai sa vedem acu!
cum vrea bebe
ms de urari
multa sanatate


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#35 2010-01-16 16:46:56

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: nervi si suparare in sarcina:(

sanatate si tie. sarcina usoara incontinuare. goodluck

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2010-01-16 16:47:51)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#36 2010-01-21 11:38:18

Sandrutz
Full member
De la: Romania - Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-25
Mesaje: 329

Re: nervi si suparare in sarcina:(

walkiria_c a scris:

si eu am trecut prin cateva momente dificile in perioada sarcinii...ba discutii fara rost datorate unor terte persoane absolut neimportante, sotul a suferit o operatie destul de nasoala si va dati seama ca nu a fost usor pt nici unul din noi....ca sa nu mai zic de nervii constanti pe care mi-i produce maica-mea(nimeni nu reuseste asa bine ca ea)...dar bebe e mai important si trebuie sa lasam toate cele rele sa treaca pe langa noi...multumim lui DD ca suntem sanatosi...asta conteaza...va pup si sa aveti grija de voi...
flower.... rotfl  rotfl super tare faza cu cele 100 de kg ale cumnatei...am si eu un specimen de gen de o rautate exemplara, numai ca e slaba rau spre deosebire de a ta...eu o ignor si ma simt foarte bine...pup..

si pe mine tot mama ma enerveaza cel mai tare ... are un taleeeent rotfl2 rotfl2 rotfl2


Membra a aliantei PriCo gravida MyGaEl gravida  gravida  gravida Bl gravida  PaLaTtAmAl gravida NeDa gravida Za

Offline

 

#37 2010-09-16 02:20:30

lavin33a
Membru
Inregistrat: 2010-09-16
Mesaje: 1

Re: nervi si suparare in sarcina:(

dar cind esti suparata si plangi k dupa 10 ani te-a aruncat ca pe o masea stricata si azi zice k va fi cu u ,maine k SATZI TRAIASCA,nu SA NE....si la el totul sunt BANII...si te-a lasat ptr o alta si ptr sorasa k are bani si ptr totzi are timp numai sa vina la u nu are timp....oare potzi duce sarcian la bun sfarsit si bine?

Offline

 

#38 2010-09-16 08:25:50

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: nervi si suparare in sarcina:(

lavin33a a scris:

dar cind esti suparata si plangi k dupa 10 ani te-a aruncat ca pe o masea stricata si azi zice k va fi cu u ,maine k SATZI TRAIASCA,nu SA NE....si la el totul sunt BANII...si te-a lasat ptr o alta si ptr sorasa k are bani si ptr totzi are timp numai sa vina la u nu are timp....oare potzi duce sarcian la bun sfarsit si bine?

inseamna ca nu te merita! nici pe tine, nici pe bebelusul care urmeaza sa vina pe lume si care n-are nici o vina! tu trebuie sa lupti pt puiul din burtica!sigur ca poti duce sarcina la bun sfarsit, atata timp cat te gandesti la bebelus! e doar o parere, sunt convinsa ca e tare greu, dar daca vrei, poti! par bafta multa i sanatate!


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.