homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale logest


#1 2009-09-30 19:59:48

cristina2oo9
Membru
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 3

anticonceptionale logest

Folosesc anticonceptionale Logest de 1 an.
Luna aceasta am facut tratament injectabil, pentru o infectie urinara, cu gentamicina.
Am luat fiecare pastila la ora care trebuia.

Problema este ca mi-a intarziat menstruatia 7 zile. Nu am inceput inca folia urmatoare de logest, deoarece am considerat ca daca o voi incepe, nu imi mai va veni deloc.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc

Offline

 



#2 2009-09-30 20:09:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: anticonceptionale logest

ai avut contacte cu risc?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2009-09-30 20:14:57

cristina2oo9
Membru
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale logest

da, am avut contact neprotejat.
am avut contact in data de 26, iar pe 27 trebuia sa incep sa iau pastilele, dar nu le-am luat pentru ca n u imi venise ciclul.

Ultima oara a fost editat de cristina2oo9 (2009-09-30 20:19:50)

Offline

 

#4 2009-10-01 09:53:04

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: anticonceptionale logest

fa un test de sarcina... doar ca acum nu va fi concludent inca... la 3 saptamani de contact e

Offline

 

#5 2009-10-01 10:52:54

cristina2oo9
Membru
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale logest

am citit prospectul dela logest si gentamicina nu ar afecta efectul anticonceptionalelor.
ce parere aveti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-01 11:01:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale logest

parerea mea e ca trebuie citit prospectul de la gentamicina si daca acolo scrie ca aceasta nu scade efectul anticonceptionalelor, atunci asa e...
insa, sincer, gentamicina are mai putine sanse decit alte antibiotice sa scada efectul contraceptivelor...
ai gresit insa ca nu ai inceput folie...
contactul sexual despre care vorbesti ar fi interesant de stiut in raport cu tratamentul cu gentamicina unde ar trebui plasat,....
cert e ca acum sigur nu esti protejata contraceptiv pentru ca nu ai inceput noua folie...
de regula, in astfel de situatii, daca vezi ca nu apare menstra si ai semne de intrebare, mergi la medicul de planning si discuti cu acesta ca sa te lamuresti daca sa incepi sau nu urmatoarea folie...
cind spui ca nu ti-a venit menstra inseamna ca nu ai singerat nici un pic in pauza presupun....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2009-10-13 11:48:44

cricrisan
New member
Inregistrat: 2009-06-03
Mesaje: 50

Re: anticonceptionale logest

D-NA doctor,
am vazut ca sunteti online,
Spunetimi varog{sunt in situatia in care trebuie sa ma protejez suplimentar 7 zile,iar din blisterul actual am doar 6 pastile}
Daca incep urmatoarea folie imediat dupa ce am terminat-o pe aceasta actuala,voi decala ciclu cu 2 saptamani.  va fi in regula?
multumesc mult,mult!

Offline

 

#8 2009-10-13 11:49:41

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale logest

va fi foarte in regula


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2009-11-25 23:44:02

Ruxi_puxi
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 25

Re: anticonceptionale logest

buna seara!
incep sa am o nedumerire,destul de mare in ceea ce priveste ac. Logest.
Eu le folosesc de mai bine de un an,acum ceva timp in disperare de cauza am ajuns si pe la un salon de "infrumusetare corporala" ca acolo sa aflu de la tipa care imi facea masaj cum ca celulita(si mentionez ca in ultimul an am acumulat destula,in conditiile in care greutatea corporala nu mi s`a modificat decat cu 3-4 kg)o poti mosteni si ca rezultat al ac.
Ciudat mi se pare ca desi am aceleasi kg in mare,aspectul corpului mi s`a schimbat mult,acum care credeti ca ar fi raspunsul?sa ma duc sa imi prescrie alte ac. ?sunt si altele care nu te umplu de celulita?

Offline

 

#10 2009-11-25 23:52:44

BabyLove
Sr. member
Inregistrat: 2008-07-19
Mesaje: 1266

Re: anticonceptionale logest

Nu cred ca au vreo legatura ele...iti dau pofta de macare si daca tu mananci de nu te mai opresti o logic sa acumulezi celulita.Eu tot logest folosesc si nu am decat ff putina celulita(dar merg si la sala).smile


hjarta hjarta

Offline

 

#11 2009-11-25 23:55:46

Ruxi_puxi
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 25

Re: anticonceptionale logest

nu imi dau pofta de mancare,nu mi`am schimbat ritmul in nici un fel,mananc la fel,am aceeasi activitate zilnica,aprox aceleasi kg,doar ca aspectul este altul,m`am gandit ca ar putea fi si asta cu pastilele o explicatie

Offline

 

#12 2009-11-26 00:30:25

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: anticonceptionale logest

din cate stiu eu (e posibil sa ma insel) logest are o concentratie mica de hormoni, fata de alte anticonceptionale.. iar hormonii sunt de fapt responsabili pt celulita


hjarta

Offline

 

#13 2009-11-26 09:13:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale logest

da, pot fi si AC responsabile pentru celulita, dar inaintea lor sunt totusi mancarea si lipsa miscarii... pe masura ce inaintezi in varsta ele pot determina aparitia celulitei, cu atat mai mult cu cat le ajuti si cu hormoni
Logest au putin estrogen, dar "ajuta" si ele la celulita, iau si eu...
Singura solutie e sa o lasi mai usor cu zaharul si fainoasele si sa te apuci de sport, o sa vezi cum se duce celulita

Offline

 

#14 2010-02-14 20:34:42

sick666nuca
New member
Inregistrat: 2008-08-15
Mesaje: 12

Re: anticonceptionale logest

cristina2oo9 a scris:

Folosesc anticonceptionale Logest de 1 an.
Luna aceasta am facut tratament injectabil, pentru o infectie urinara, cu gentamicina.
Am luat fiecare pastila la ora care trebuia.

Problema este ca mi-a intarziat menstruatia 7 zile. Nu am inceput inca folia urmatoare de logest, deoarece am considerat ca daca o voi incepe, nu imi mai va veni deloc.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc

Buna,

In legatura cu problema ta.....acum dupa 3 ani de LOGEST --- , in care am avut ciclu regulat, de cateva ori mi s-a intamplat sa imi vina cu 2-3 zile mai tarziu---, sunt in ultima zi de pauza (din cele 7 zile) si nu mi-a venit neutral ......am avut ceva dureri mici de burta .....dar nimic.....Tin sa mentionez faptul ca luna asta am fost imbracata cam subtire si in cateva zile am inghetat la propriu.....de cand cu gerul asta....si cu vremea asta urata ..... incat de la fund in jos eram sloi......Ma gandesc ca este posibil sa fiu racita .... am ceva scurgeri ...... normale de lichid alburiu ..... Am avut cateva contacte sexuale ...insa nu a ejaculat in interior .....asa ca nu cred ca ar trebui sa-mi fac griji in aceasta privinta......Dar ce poate fi ?!?!!?  Si inca o intrebare......Maine....Luni trebuie sa incep un nou blister ..... sa-l incep chiar daca nu mi-a venit ciclul ?!?!? Va MULTUMESC anticipat !!! smile

Offline

 

#15 2010-02-26 23:24:40

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: anticonceptionale logest

Buna am si eu cateva intrebari:)Ginecologul mi-a prescris  contraceptiv logest....mi-a spus ca dupa prima pastila isi face  efectu.....el a lasat in mine dupa a 3 pastila,risc sa raman  insarcinata...(eram in ultimele zile de mestruatie).....pot ramane  insarcinata?
si cea  de a ultima intrebare este ca:medicul de familie mi-a  prescris antibiotice...dar a zis sa iau si contraceptivele,sa nu  intrerup...dar a zis ca nu is face efectu. daca le iau cu  antibiotice..intrebarea mea este dupa cate zile is face iar efectul  contraceptivul logest dupa terminarea antibiticelor?

Astep raspunsul dumneavoasra

Offline

 

#16 2010-02-26 23:29:17

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionale logest

1. Daca ai inceput logest in prima zi de menstra, esti protejata de la prima pastila. Daca si inceput in oricare alta zi, protectia se instaleaza dupa sapte pastilute inghitite corect.

2. Dupa tratamentul cu anticiotice protectia se reinstaleaza dupa spate pastilute inghitite corect.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#17 2010-02-28 18:29:13

alinusha2016
New member
Inregistrat: 2009-11-30
Mesaje: 8

Re: anticonceptionale logest

buna!am si eu o intrebare...dr la care am fost mi-a recomandat anticonceptionale logest,dupa ce mi-a zis ca ovarul drept este micropolichistic..mi-a zis sa le iau din prima zi e menstra daca vreau sa am protectie din prima luna...am gasit pe u site un mod de administrare logest care m-a indus in eroare..spune ceva cum ca s-ar administra din prima zi de menstra dar mai scrie si ca se ia pastila corespunzatoare zilei in care a venit menstra.Daca de exemplu a venit intr-o zi de vineri ,iau pastila marcata cu ,,vi,, si cu cele dinainte ei ce fac?va rog mult sa ma lamuriti.merci anticipat

Offline

 

#18 2010-02-28 18:39:30

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: anticonceptionale logest

Pe cele dinaintea ei le vei lua la sfarsitul foliei. Se recomanda sa incepi cu pastila marcata cu ziua in care te afli pentru a avea control mai mare sa nu uiti vreo pastila. Incepi cu pastila in dreptul careia scrie Vi si continui in sensul sagetilor pana termini cele 21 de pastilute de pe blister.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#19 2010-02-28 18:46:13

alinusha2016
New member
Inregistrat: 2009-11-30
Mesaje: 8

Re: anticonceptionale logest

merci mult andreea_andy2 credeam ca e obligatoriu sa le iei in ordinea in care sunt pe blister

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.