homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

AC YAZ


#1 2009-10-12 08:53:46

gratzia83
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 35

AC YAZ

Buna,
eu sunt o mamica de mai 2009...de cand am nascut inca nu am folosit anticonceptionale, pentru ca 3 luni jumate am alaptat, dar acum nu mai alaptez si dr. mi-a dat AC YAZ....problema e ca mie mi-a venit cam aiurea ( o data pe 11 si o data pe 21 septembrie- deci in acc. luna) oricum ffff putin...nu stiu ce data sa iau in considerare ca UM...Intrebarea mea este daca pot lua prima pastila inainte sa imi vina din noul CM, de exemplu in seara asta- cu mentiunea ca nu voi fi protejata 7 zile????
In ce fel va fi influentat CM?

VA multumesc din suflet.

Offline

 



#2 2009-10-12 10:09:40

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: AC YAZ

Poti sa iei atata timp cat esti sigura ca nu exista posibilitatea sa fii insarcinata. Te protejezi suplimentar sapte zile. Menstra ca veni la sfarsitul pastilelor active din folie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2009-10-12 11:29:28

gratzia83
New member
Inregistrat: 2009-04-10
Mesaje: 35

Re: AC YAZ

andreea_andy2 a scris:

Poti sa iei atata timp cat esti sigura ca nu exista posibilitatea sa fii insarcinata. Te protejezi suplimentar sapte zile. Menstra ca veni la sfarsitul pastilelor active din folie.

Ms mult.  smile

Offline

 

#4 2009-10-24 16:57:36

eliza_monica
Membru
Inregistrat: 2009-10-24
Mesaje: 4

Re: AC YAZ

Am iceput sa iau anticonceptionale Yaz-mi-au fost prescrise de medicul ginecolog.Am terminat cele 24 pastilute roz iar acum sunt in a 2-a zi de pastilute albe, insa menstruatia nu mi-a venit menstruatia. In momentul de fata sunt niste spoting-uri de culoare maronie care imi dau senzatia de menstruatie. Exista posibilitatea sa fiu insarcinata? Peste 2 zile ar trebui sa incep o noua folie, ce ar trebui sa fac? Va multumesc.

Offline

 

#5 2009-10-24 18:23:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: AC YAZ

probabil ca spottingul acela e menstruatia ta.
daca ai luat corect pastilele nu ai cum sa fii insarcinata

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-24 18:29:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: AC YAZ

Calitatea si cantitatea mestrei se poate schimba pe timpul administrarii de anticonceptionale. In puls, orice sangerare aparuta in perioada de pauza (pastilutelor inactive in cazul tau) se considera mestra. Daca ai luat corect folia nu ai de ce sa iti faci griji.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#7 2009-10-24 18:32:07

eliza_monica
Membru
Inregistrat: 2009-10-24
Mesaje: 4

Re: AC YAZ

va multumesc mult de raspunsuri.m-am mai linistit...

Offline

 

#8 2009-10-25 12:14:44

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: AC YAZ

Cu placere.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#9 2009-12-02 15:40:18

sarytza
Membru
Inregistrat: 2009-12-02
Mesaje: 1

Re: AC YAZ

La recomandarea medicului ginecolog, in luna septembrie, anul curent am inceput sa folosesc (pt prima data aceasta metoda contraceptiva) Yaz. Am luat prima pastiluta in prima zi de menstruatie (si de atunci pana in prezent am luat pastilele zilnic, aproape la aceeasi ora). Menstra apare in ziua in care trebuie sa iau ultima pastila placebo. Iubitul meu isi doreste sa renuntam la prezervativ, insa imi este atat de teama incat uit de ce iau aceste pastile. Suna penibil, insa vreau sa fiu sigura ca nu se va intampla sa raman insarcinata: pot renunta la prezervativ si sa stau linistita ca Yaz-ul ma va proteja de sarcina? Intreb toate acestea deoarece mai am o nelamurire. Medicul mi-a zis sa incep prima pastila de Yaz in a 2a zi de menstruatie, insa la farmacie mi s-a zis sa o iau in prima zi. Am urmat indicatiile farmacistei, iar acum de fiecare data incep blisterul nou in a 2a zi de menstruatie deoarece imi vine in ziua in care iau ultima pastila placebo (asta ar insemna ca sunt protejata numai dupa ce iau primele 7 pastilute?). Va rog sa ma ajutati, sunt putin confuza!
Va multumesc!


this is love

Offline

 

#10 2009-12-02 15:45:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: AC YAZ

- esti protejata daca le iei corect, nu mai e nevoie de prezervativ
- daca incepi ptima folie din prima zi de menstruatie, cum ai facut tu, esti protejata chiar de la prima pastila, daca o incepi in alta zi abia dupa 7 pastile
- incepi blisterul urmator imediat ce-l termini pe primul, adica pastilele placebo, indiferent de data la care vine menstruatia, si esti protejata in continuare

Offline

 

#11 2009-12-02 15:49:05

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: AC YAZ

sarytza a scris:

La recomandarea medicului ginecolog, in luna septembrie, anul curent am inceput sa folosesc (pt prima data aceasta metoda contraceptiva) Yaz. Am luat prima pastiluta in prima zi de menstruatie (si de atunci pana in prezent am luat pastilele zilnic, aproape la aceeasi ora). Menstra apare in ziua in care trebuie sa iau ultima pastila placebo. Iubitul meu isi doreste sa renuntam la prezervativ, insa imi este atat de teama incat uit de ce iau aceste pastile. Suna penibil, insa vreau sa fiu sigura ca nu se va intampla sa raman insarcinata: pot renunta la prezervativ si sa stau linistita ca Yaz-ul ma va proteja de sarcina? Intreb toate acestea deoarece mai am o nelamurire. Medicul mi-a zis sa incep prima pastila de Yaz in a 2a zi de menstruatie, insa la farmacie mi s-a zis sa o iau in prima zi. Am urmat indicatiile farmacistei, iar acum de fiecare data incep blisterul nou in a 2a zi de menstruatie deoarece imi vine in ziua in care iau ultima pastila placebo (asta ar insemna ca sunt protejata numai dupa ce iau primele 7 pastilute?). Va rog sa ma ajutati, sunt putin confuza!
Va multumesc!

Ai fost protejata inca de la prima pastila luata(ai facut bine ca ai ascultat farmacista fiindca daca ai fi inceput sa iei ac-uri din a doua zi de menstra, n-ai mai fi fost protejata de la prima pilula). Esti protejata, nu e nevoie de prezervativ, relaxeaza-te. Atata timp cat iei toate pastilele asa cum trebuie si te  protejezi suplimentar in caz de accidente precum diaree, varsaturi sau daca bei ceai de sunatoare sau mananci grapefruit sau iei antibiotice, esti protejata.

Offline

 

#12 2009-12-10 11:55:35

nikol30
New member
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 14

Re: AC YAZ

Am inceput sa iau pilule anticonceptionale Yaz din prima zi de menstruatie la recomandarea ginecologului. De la inceput mi-a fost un pic cam rau insa aseara la a treia pastila pe la ora 2 noaptea am facut diarie si am varsat. De dimineata am luat inca o pilula de frica sa nu ramin neprotejata. As dori sa stiu daca sint protejata de la prima zi de mentstruatie cind am luat prima pilula si cind ar trebui sa o iau pe urmatoarea avind in vedere ca am luat o alta dimineata si de regula le iau seara la ora 9.30.
Va multumesc.

Offline

 

#13 2009-12-10 12:03:15

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: AC YAZ

Protectia nu era afectata de incidentele de azi noapte. Pana la ora 2, pastila se absorbise. Acum iei pastilele normal. Pilula pe care ai luat-o dimineatza a fost de pe o folie de rezerva sau din folia curenta?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#14 2009-12-10 12:17:22

nikol30
New member
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 14

Re: AC YAZ

De dimineata am luat pastila cu numarul trei pe care ar fi trebuit sa o iau in seara asta la ora 9.30. Imi este frica ca imi va fi rau in continuare si as vrea sa stiu daca sint protejata in continuarea daca am luat aceasta pastila dimineata si am stricat un pic orarul normal.
Este pentru prima data cind iau anticonceptionale.....credeti ca e necesar sa  merg din nou la ginecolog sa le schimb.
Va multumesc!

Offline

 

#15 2009-12-10 12:32:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: AC YAZ

nikol30 a scris:

De dimineata am luat pastila cu numarul trei pe care ar fi trebuit sa o iau in seara asta la ora 9.30. Imi este frica ca imi va fi rau in continuare si as vrea sa stiu daca sint protejata in continuarea daca am luat aceasta pastila dimineata si am stricat un pic orarul normal.
Este pentru prima data cind iau anticonceptionale.....credeti ca e necesar sa  merg din nou la ginecolog sa le schimb.
Va multumesc!

esti protejata in continuare
nu e nevoie sa mergi la ginecolog...ai luat doar 3 pastile...de ce sa le schimbi?????
nici nu cred ca ti-a fost rau de la ele azi noapte...
oricum, daca ai intrebari si neclaritati multe fa-ti timp sa mergi sa discuti cu un medic de planning, ginecologul s-ar putea sa nu aiba timp si rabdare suficienta sa te lamureasca...si nu are rost sa stai stresata asa....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2009-12-10 12:35:52

nikol30
New member
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 14

Re: AC YAZ

Va multumesc pentru promptitudine!

Offline

 

#17 2009-12-10 18:43:03

nikol30
New member
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 14

Re: AC YAZ

Am o nelamurire. Dupa ce am luat  inca o pilula de  dimineata  dupa ce mi-a fost rau  in timpul noptii m-ati sfatuit sa le iau normal in continuare. Asta inseamna ca in seara asta la ora 9.30 mai iau una asa cum obisnuiam??
Va multumesc.

Offline

 

#18 2009-12-10 18:44:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: AC YAZ

Da, si pastila lipsa o iei de pe o folie pe care o tii apoi de rezerva

Ultima oara a fost editat de heimdall (2009-12-10 18:44:54)

Offline

 

#19 2009-12-10 19:00:11

nikol30
New member
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 14

Re: AC YAZ

Sa inteleg ca este necesar sa cumpar o foile pe care sa o am de rezerva si sa iau de acolo inca  o zi dupa ce se terma pastilele roz dupa care continui sa le iau pe cele albe de pe foila veche??

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.