homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Paduchi


#1 2009-10-18 12:02:36

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Paduchi

Ok, deci am si eu o intrebare... Cum poti stii daca ai paduchi sau nu? M-am jucat cu nepotelul prietenului si am aflat ca la gradinita lui jumate din copiii au avut paduchi, si el a fost despaduchiat ieri  impruna cu parintii lui grater

Acum nu stiu daca am sau nu, dar de cand am auzit asta m-a mancat capul in prostie si este tot o rana (am o mare problema cand ma gandesc ca circula gandacei pe mine. Cum pot sa imi dau seama daca am luat sau nu?

bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang  bang

Offline

 



#2 2009-10-18 12:04:52

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Paduchi

pune pe cineva sa se uite in parul tau si daca ai o sa se vada imediat ca sunt albi si destul de maricei incat nu pot fi confundati cu matreata.


hjarta

Offline

 

#3 2009-10-18 12:11:50

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Paduchi

pai am pus, dar cica nu am nimic. Deci se vad, nu poti sa nu ii observi? Ok, m-am linistit smile

Offline

 

#4 2009-10-18 12:39:12

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Paduchi

daca i.ai luat recent nu se vad.Uite ce trebuie sa faci:
1.Ia un pieptene cu dinti foarte desi si pieptanate cu capul in jos pe un cearsaf alb,sau in cada.Daca ai o sa cada.
2.Apoi ia un litru de otet normal,si amestecal cu 2 linguri de sare mare si o cana jumatate de apa.Stai in cap cu el cam vreo ora si apoi pieptanate iar.Si spalate normal.Trebuie sa te usuci foarte bine la par.
3.Repeta operatiunea cu otet 4 zile la rand,in fiecare seara.Stai linistita mirosul dispare cand te usuci.
4.Si trebuie sa te piepteni doar cu acel piaptan si sa schimbi lenjeria de pat zilnic.
P.S: Am avut si eu paduchi si nu am scapat de ei cu solutiile din comert,otetul este cel mai bun..Si sa folosesti balsam,ca usuca parul >big_smile<
Paduchii nu ii vezi pur si simplu,decat daca ai parul rar.O sa vezi lindinii ,dar sunt ouale de paduchi si apar la o saptamana de la infestare. Si un paduche depune 7 oua pe zi.

Ultima oara a fost editat de ada.vogue (2009-10-18 12:41:37)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#5 2009-10-18 12:54:06

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Paduchi

OK, am incercat chestia cu cearsaful, nu a cazut nimic. Merci mult  par Probabil ca o sa mai verific de cateva ori pana sa ma linistesc rotfl

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-18 13:19:31

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Paduchi

poti lua de la farmacie sampon antipaduchi si te speli cu el smile e foarte comod de folosit si nu strica parul(am luat si eu odaa chiriasi si am folosit un sampon frantuzesc-sampoo contre les poux) dar trebuie sa va spalati toti din casa cu el si apoi schimbat lenjerii spalat hainele sterse spatarele scaunelor


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#7 2009-10-18 16:34:10

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Paduchi

PillBlast a scris:

OK, am incercat chestia cu cearsaful, nu a cazut nimic. Merci mult  par Probabil ca o sa mai verific de cateva ori pana sa ma linistesc rotfl

te-ai autosugestionat tu prea mult.... smile


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#8 2009-10-18 16:37:52

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Paduchi

la femei cea mai buna solutie este...vopsitul!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#9 2009-10-18 17:36:41

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Paduchi

da si vopsitul ,dar doar dupa ce scapa de paduchi.Sampoanele din comert nu sunt asa bune pentru ca nu indeparteaza si lindinii si dupa o perioda reapar paduchii,tot otetul e cel mai bun..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#10 2009-10-18 19:01:46

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Paduchi

amoniacul din vopsea ii omoara si pe ei si ouale lor wink


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#11 2009-10-18 20:14:54

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Paduchi

ada.vogue a scris:

da si vopsitul ,dar doar dupa ce scapa de paduchi.Sampoanele din comert nu sunt asa bune pentru ca nu indeparteaza si lindinii si dupa o perioda reapar paduchii,tot otetul e cel mai bun..

pe asta scria ca indeparteaza tot inclusiv lindinii..l-a cerut mama l-a farmacie expres si pt asa ceva smile eu atunci nu vroiam sa dau cu otet ca miera ca o sa miroasa groaznic rotfl eram in perioada de cucerire a lui iubi actual


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#12 2014-04-16 11:00:06

Raluca Matescu
Membru
Inregistrat: 2014-04-16
Mesaje: 3

Re: Paduchi

Copilul meu a luat de la gradinita paduchi si nu stiam cum sa scap mai repede de ei si imi era si rusine.
Am zis sa caut ceva natural impotriva paduchilor si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sensibil copilului sau sa ii faca vreun rau parului.

Dupa cateva cautari pe internet am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Produsul e foarte eficient, mi-a eliminat complet paduchii si ouale lor din parul copilul. Pe langa ca am scapat de paduchii complet, cel mai mult mi-a placut la gel ca a venit deja cu un pieptan special de paduchii si nu am mers la farmacie sa caut pieptan.
Il recomand mai departe, foarte puternic si eficient impotriva paduchilor. Pup

Offline

 

#13 2014-10-09 16:25:33

AndreeaCarp
New member
Inregistrat: 2014-05-24
Mesaje: 12

Re: Paduchi

Va zis ca am folosit acest produs, adica acest gel natural impotriva paduchilor si lindinilor din ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation de care a scris si Raluca si chiar functioneaza foarte bine. M-a scapat de toate lindinile si de toti paduchi.
Tot de la firma asta eu va recomand si samponul si balsamul natural tot pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai. Ajuta foarte mult la pieptanatul lindinilor si a paduchilor si la prevenirea lor.

Offline

 

#14 2014-10-10 14:28:52

ioana aziza
New member
Inregistrat: 2013-11-18
Mesaje: 33

Re: Paduchi

Monica, este autosugestia!
Stiu ca postez prea tarziu,dar in scop informativ ptr altii
Jobul imi impune sa fac vizite la familia defavorizate, familii in care toti mebrii sunt plini de paduchi, ii vezi de la 1 metru, fara sa exagerez.
Ce fac inainte de vizita:
* ma dau cu un spray "leave in" cu tea tree pe toata lungimea parului si il prind intr-un coc, este un pray special pentru prevenirea paduchilor (pret: aprox: 23 lei)
* Dupa vizita (autosugestia bat-o vina!) am impresia ca imi misuna toti gargauni prin par, asa ca  merg la baie si imi aplic o masca de par sau balsam ptr a aluneca mai usor pieptanul ptr paduchi.
Am avut norocul sa nu iau si eu, dar din cate mi-a zis o colega tot pieptanul special si otetul sunt cele mai bune, sampoanele par apa de ploaie..

Ultima oara a fost editat de ioana aziza (2014-10-10 14:31:34)

Offline

 

#15 2014-10-14 00:48:16

astridutza
New member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 18

Re: Paduchi

Eu prin natura meseriei iau contact in fiecare an cu epidemia de paduchi din scoli. La clasele mici,mai ales, e litera de lege ca, in fiecare an, paduchii se raspandesc ca focul. Si nu am copii proveniti din familii defavorizate. As putea spune din contra! Si daca aceasta prejudecata ca si multe altele referitoare la acest subiect nu ar mai fi perpetuate an de an poate s-ar putea actiona si mai eficient in cazul pediculozei, care nu este o nenorocire, dar pune probleme parintilor si invatatorilor smile.
"Păduchii nu fac discriminări ?ntre părul scurt sau lung și curat sau murdar. Cu toate acestea, ei sunt mai des ?nt?lniți ?n părul spălat.....Femela păduche poate depune p?nă la 10 ouă pe zi. Ouăle sunt de obicei găsite ?n apropiere de rădăcina firului de păr, aproape de scalp. Lindinii (ouăle păduchilor) sunt dificil de ?ndepărtat. Deci, cu c?t ?i detectăm mai devreme, cu at?t mai ușor putem scăpa de ei...."(www.paranix.ro)
Eu le recomand parintilor la inceput de an scolar sprayul preventiv Paranix si de doi ani nici un copilas nu a mai dus "mergatori" acasa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.