homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-24


#438 2009-05-13 22:49:08

persifona
Vizitator

Re: Intarziere menstruatie

Cum zice dreamgirl, e f posibil sa fie de la chist.

 



#439 2009-05-17 09:22:02

Lucia90
New member
Inregistrat: 2009-05-10
Mesaje: 10

Re: Intarziere menstruatie

daca iese tot negativ,e 100% sigur ca nu sunt insarcinata,si sunt cu totul alte cauze ale intarzierii?

Offline

 

#440 2009-05-17 10:49:59

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Intarziere menstruatie

dak repeti testul si iese tot negativ,eu zic k nu esti insarcinata si nu ai de ce sa iti faci probleme.dak nu apare menstra ,mergi la medic.dar nu mai sta stresata si cu grija,k si d-asta iti poate inatrzia


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#441 2009-05-18 17:15:48

GDiana
Membru
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Buna. Prima zi de la ultima mea menstruatie a fost in 11 aprilie, iar pana acum inca nu mi-a venit menstruatia. Am avut contacte sexuale protejate cu prezervativ si ejaculare in afara (chiar si cu prezervativ) in 21, 28, 30 si 12 daca retin bine. Tin sa mentionez de asemenea ca menstruatia mea este ceva de genul - 10 luni pe an regulata (plus minus cateva zile), iar cam o luna sau doua pe an sare cam cu o saptamana. De asemenea, in 4 mai am fost la control ginecologic si am facut testul papanicolau. simptomele pe care le am acum sunt ca si cum ar trebui sa imi vina dintr-o zi intr-alta, balonare, dureri de cap si de spate. cu toate acestea sunt foarte tensionata ca ar putea fi o sarcina...de aceea imi e si teama sa imi fac un test...

Offline

 

#442 2009-05-18 22:22:26

GDiana
Membru
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Revin. Am facut testul si a iesit negativ.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2009-05-19 14:10:33

Lucia90
New member
Inregistrat: 2009-05-10
Mesaje: 10

Re: Intarziere menstruatie

si eu mi-am facut al doilea test si tot negativ...si se fac aproape 2 sapt de la intarziere:((

Offline

 

#444 2009-05-19 17:42:37

persifona
Vizitator

Re: Intarziere menstruatie

GDiana, probabil e vorba de o dereglare.
La fel si la tine, Lucia.

Mergeti la medic sa va prescrie ceva sa va vina

 

#445 2009-05-20 10:54:23

altheea.b
Membru
Inregistrat: 2009-04-13
Mesaje: 4

Re: Intarziere menstruatie

buna!
din pacate va scriu iar cu o noua problema.
sa recapitulez: luna trecuta am fost la medic, speriata ca in ultimele luni avusesem niste dereglari ciudate de menstruatie. medicul mi-a dat tratament cu duphaston 10 zile, cate o pastiluta pe zi, pentru a-mi provoca menstra, si mi-a zis sa iau apoi 3 luni triquinal, in incercarea de a mi-o regla. am urmat tratamentul cu duphaston, a doua zi dupa ce l-am terminat mi-a venit mensta care a durat 4 zile si a fost destul de abundenta. nu mai avusesem menstruatie de 8 saptamani. de asemenea, in prima zi de menstruatie am inceput sa iau triquinal. problema acum e ca am luat ultima pastiluta vineri, iar azi e miercuri si inca nu mi-a venit. mentionez ca nu am avut contact sexual decat la 8 zile dupa ce am inceput anticonceptionalele si am luat pastiluta in fiecare seara la aceeasi ora, deci ar fi trebuit sa fiu protejata. daca nu imi vine, incep totusi sambata o noua folie?

Offline

 

#446 2009-05-20 17:23:58

persifona
Vizitator

Re: Intarziere menstruatie

Triquilar adica?
Stai linistita ca inca nu s-a facut vineri sa tb sa incepi o noua folie si inca nu a venit. eu zic sa mai astepti, ca se mai intampla sa vina si-n ultima zi de pauza. Daca nu si nu, fa vineri dimineata cu prima urina un test de sarcina ca sa te asiguri ca-i ok, daca e negativ incepi o noua folie de Triquilar si mergi la medic.

 

#447 2009-05-21 08:24:33

tiutiu
Membru
Inregistrat: 2009-05-21
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

buna...luna trecuta mi-a intarziat menstruatia cateva zile... cred eu ca pt ca am luat antibiotice deoarece am avut amigdalita acuta....la inceputul lunii mai am facut injectii 7 zile pt ca nu mia trecut amigdalita...  cred ca ar fi trebuit sa fiu deja bolnva....se poate sa intarzie din cauza injectiilor pe care leam facut...{am avut contact sexual neprotejat dar prietenul meu spune ca nu sa intamplat nimik} help meee!!!

Offline

 

#448 2009-05-29 15:29:14

Lucia90
New member
Inregistrat: 2009-05-10
Mesaje: 10

Re: Intarziere menstruatie

am fost pana la urma la medic ca trecusera mai mult de 2 sapt de intarziere,si nu era nici vorba de sarcina ci de un chist imens de vreo 9 cm:-| mi-a dat tratament cu anticonceptionale Orgametril pt a ma trata.intrebarea mea este daca sunt si contraceptive din moment ce eu le iau ca tratament?eu i-au una la 12 ore.

Offline

 

#449 2009-05-29 16:04:28

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarziere menstruatie

orgametril nu e anticonceptional...asa ca nu-l folosi ca metoda contraceptiva.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#450 2009-06-01 12:43:01

Myoara
Membru
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Vreau si eu sa va intreb  cat sunt de probabile  testele de sarcina? Eu am facut 2 la interval de o saptamana  si au iesit amandoua negative dar menstruatia nu mia venit de vreo luna si ceva. Deseara sunt programata  la un control dar stau cu inima in dinti chiar daca am facut sex protejat(prezervativ).

Offline

 

#451 2009-06-01 12:47:26

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Intarziere menstruatie

Testele dau rezultat sigur daca sunt facute la 3 sapt dupa contactul cu risc smile

Offline

 

#452 2009-06-01 12:55:30

Myoara
Membru
Inregistrat: 2009-06-01
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Mersi  de raspuns. Sper din inima sa nu fie nimic. Oricum au trecut mai mult de 3 saptamani. o luna si ceva daca nu chiar doua luni.

Offline

 

#453 2009-06-03 05:36:38

ang3l_4u
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 9

Re: Intarziere menstruatie

buna,fetelor!am si eu o problema si anume in decembrie am luat postinor si asa zisa menstra  mi-a venit  dupa o saptamana si m-a tinut pana in 4 ianuarie.Din 5 ianuarie pana in martie nu mi-a mai venit menstruatia,facusem intre timp cateva teste de sarcina  dar toate au iesit negative.Am mers la medic in martie cam prin data de 12 martie mai exact si i-am povestit doamnei doctor problema mea,mi-a facut ecografie transvaginala si mi-a spus k nu am nimic ca sunt sanatoasa din punct de vedere clinic,ca ovarele si uterul sunt normale.M-a diagnosticat cu vaginitita pe langa pb mea si mi-a dat ca tratament pt asta Cervugid iar pentru ca sa imi vina menstruatia mi-a dat Utrogestan cate 2 ovule pe zi timp de trei zile si dupa asta mi-a venit mai exact pe data de 18 martie si m-a tinut pana in 23 martie.Din 23 martie cand a fost ultima zi pana astazi in 3 iunie eu nu am mai avut menstruatie deloc.Sincer nu stiu de ce,care ar putea fi cauza pentru ca posibilitatea unei sarcini o exclud deoarece nu am mai avut raporturi sexuale din luna ianuarie.Chestia este ca mai am cateodata simptomele ca ar trebui sa imi vina,dar pana acum nu au fost decat alarme false.Nu prea stiu ce ar mai trebui sa fac,sa merg din nou la medic?Astept parerile voastre si sa ma ajutati cu niste sfaturi utile. V-am pupat

Offline

 

#454 2009-06-03 09:35:36

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Intarziere menstruatie

Cel mai util sfat pe care ti-l pot da este sa mergi la medic. Un ginecolog sau un endocrinolog ar fi indicat. Poate ar fi de recomandat si niste dozari hormonale ca sa vezi care e cauza acestei intarzieri.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#455 2009-06-08 18:47:07

planner26
Membru
Inregistrat: 2009-06-08
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

Sarutmainile, Doamnelor, Domnisoarelor! Sunt un barbat ingrijorat care vreau sa aflu raspunsuri asuprea unei probleme in legatura cu sotia mea. E vorba despre intarzierea menstruatiei, care trebuia sa ii vina pe 27 Mai 2009, azi suntem in 08 Iunie 2009, si nu i-a venit nici acum. De obicei ii intarzia, 2-3-4 zile, dar nu 11-12 ca acum. Contacte sexuale am avut foarte putine luna trecuta, si defiecare data am protejat-o prin coitus intreruptus. Imi e teama sa nu fie insarcinata, fiindca in sinea mea gandesc, ca daca ar fi, sa nu fie cu mine! (poate suna aiurea, dar consider ca e normal sa imi fac griji). De mentionat ca din aceea perioada in care trebuia sa ii vina menstruatia, urmeaza sedinte de fizioterapie. Sa aiba vreo influenta aceste sedinte, in intarzierea menstruatiei? Va rog astept un raspuns cat mai urgent! Stima si respect!

Offline

 

#456 2009-06-08 19:07:52

persifona
Vizitator

Re: Intarziere menstruatie

Nu ar avea de ce sa influenteze sedintele alea de fizioterapie.
Avand in vedere ca au trecut mai bine de 7 zile de intarziere, un test de sarcina ar fi cel mai in masura sa va lamureasca. Metoda de protectie pe care ati folosit-o are o eficienta destul de scazuta, asa ca nu putem exclude o sarcina.

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.