homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?


#1 2009-11-04 15:15:12

sunny2010
Membru
Inregistrat: 2009-11-04
Mesaje: 4

Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

vreau si eu sa aflu mai multe inainte de primul contact sexual...
1Lichidul prespermatic poate duce la sarcina?el contine spermatozoizi?
2ce sa fac daca prietenul meu nu doreste sa foloseasca prezervativul pentru ca zice ca nu primeste placere.este adevarat?
3pot face sex prin metoda coitus intreruptus,daca el zice ca e foarte atent sau alte metode contraceptice stiti?
4pastilele sunt periculoase?
  Va rog ajutatimaaaaaa....!!!nu vreau sa am o sarcina nedorita......

Offline

 



#2 2009-11-04 15:25:55

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

1- Lichidul acela preejaculator are rol de lubrifiere, si contine spermatozoizi suficienti pentru a ramane insarcinata, si nu poate fi controltat.
2- Daca nu doreste prezervativ, poti lua anticonceptionale, alta metoda mai sigura nu e...
3- Cu metoda intreruperii au ramas multe fete insarcinate. Deci nu prezinta siguranta.
4- Pastilele nu sunt periculoase daca sunt recomandate de catre medic, dupa un control.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#3 2009-11-04 16:24:06

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

asa este cum spune my_aa, deci...daca nu vrei sa ai situatii nedorite, urmeaza sfaturile noastre...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#4 2009-11-05 23:45:34

vanessaanna
New member
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 15

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

poi eu cred ca depinde de persoana cu metoda coitus intreruptus (lichidul prespermatic )si noi foloseam metoda ejaculare in afara si nu am ramas insarcinata de la lichidul pre-ejaculator nu pra cred ca se poate smile

Offline

 

#5 2009-11-06 01:15:03

skumpi
Vizitator

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

n`ai ramas pt ca sansele sunt ff mici insa sunt deoarece lichidul seminal contine un numar mic de spermatozoizi
deci nu depinde de nici o persoana, depinde doar faptul ca poate esti in perioada fertila si se gaseste unul mai naravas et voila le bebe wink 
au fost destule cazuri forgetit nu ii de jucat cu asa ceva; plus ca barbatu nu simte cand ii iese sa zicem un picur de sperma care probabil contine mii de spermatozizi !

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-07 00:56:38

anonimme
Full member
Inregistrat: 2009-11-04
Mesaje: 380

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

crede-ma,prezinta risc!eu cu sarcina nedorita m-am ales de la coitus intreruptus!desi inainte de mine  a avut o relatie de 6 ani cu o tipa si asta a fost metoda folosita de ei mereu si nu a ramas tipa insarcinata,eu am ramas....si dupa o perioada....nici prin gand nu mi-ar fi trecut,voila:greturi,varsaturi...si un medic care iti spune...felicitari,sunteti insarcinata in5saptamani!...deci!fie antibebe,fie caciulita:)


get up get up and remember...life sucks....don't worry be happy

Offline

 

#7 2009-11-07 11:26:26

Ralukita
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-22
Mesaje: 64

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

da...fetele au dreptate... si eu am patit-o...desi inainte avusesem o relatie de 3 ani in care am folosit aceeasi metoda si nu am ramas insarcinata...so, nu te baza pe ea! Pastile sau prezervativ...si gandeste-te ce inseamna pt tine, nu numai pt el... wink)


nails

Offline

 

#8 2009-11-07 14:33:59

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

si eu aud de relatii de ani de zile care pe asta se bazeaza.. eu si dc fac asta o data stau cu stres maxim pana imi vine. e oribil

Offline

 

#9 2011-01-04 15:47:21

selena bells
New member
Inregistrat: 2010-12-21
Mesaje: 21

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

my_aa a scris:

1- Lichidul acela preejaculator are rol de lubrifiere, si contine spermatozoizi suficienti pentru a ramane insarcinata, si nu poate fi controltat.

asa si cand apare?apare asa repede incat sa nu reuseasca sa-si puna inca prez??...poate par putin paranoica dar mi se invart o multime de intr in cap si incerc sa iau in calcul toate posibilitatile(inca nu am inceput si nah cesafac )ms:*puss

Offline

 

#10 2011-01-04 15:53:36

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

din cate stiu eu, baiatul nu simte cand vine lichidul preejaculator, deci nu se poate retrage la timp(cum se intampla in cazul ejacularii), dupa care sa puna prezervativul.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#11 2011-01-04 15:58:17

selena bells
New member
Inregistrat: 2010-12-21
Mesaje: 21

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

maryahs a scris:

din cate stiu eu, baiatul nu simte cand vine lichidul preejaculator, deci nu se poate retrage la timp(cum se intampla in cazul ejacularii), dupa care sa puna prezervativul.

si atunci cand e necesar sa-l puna incat sa scapam de orice grija?!ms mult ptr rasp maryahs:*pusspuss

Offline

 

#12 2011-01-04 16:01:59

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

pai important este sa nu existe penetrare inainte sa puna prezervativul.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#13 2011-01-04 16:06:25

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

vanessaanna a scris:

poi eu cred ca depinde de persoana cu metoda coitus intreruptus (lichidul prespermatic )si noi foloseam metoda ejaculare in afara si nu am ramas insarcinata de la lichidul pre-ejaculator nu pra cred ca se poate smile

oooo ba da se poate 100% traita pe pielea mea grater


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#14 2011-01-04 16:16:17

selena bells
New member
Inregistrat: 2010-12-21
Mesaje: 21

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

maryahs a scris:

pai important este sa nu existe penetrare inainte sa puna prezervativul.

aaaa deci daca apare in timpul preludiului(care sincer acum la inceput pana scapam de orice inhibitie dureaza un pic mai mult)e totul ok...se poate sterge putin eventual...isi pune prez si trecem la "partea serioasa"(am gandit bn??? chicot  chicot  chicot )

Offline

 

#15 2011-01-04 16:46:28

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

da, din moment ce nu exista penetrare, nu are cum sa ajunga lichidul in vagin...(neluand in seama degetele chicot )


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#16 2011-01-04 17:36:56

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

Au fost atatea studii pe tema asta... Lichidul preejaculator NU CONTINE spermatozoizi decat daca exista o ejaculare anterioara, dupa care baiatul nu a urinat (spermatozoizii mor in contact cu apa, iar urina fiind si acida...). Spermatozoizii nu coboara pe canal asa de capul lor.
Si nu, nu incurajez sexul neprotejat si nici coitul intrerupt.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-01-04 17:37:40)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#17 2011-01-04 18:20:39

selena bells
New member
Inregistrat: 2010-12-21
Mesaje: 21

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

yoyolina a scris:

Au fost atatea studii pe tema asta... Lichidul preejaculator NU CONTINE spermatozoizi decat daca exista o ejaculare anterioara.

sa va zik ceva..am avut o discutie cu uby aseara si mi-a zis ca na,fiind prima data si la el e normal ca lui sa-i vina fff repede si sa terminam in max 2 min...asa ca s-a gandit ca daca s-ar duce la baie sa ejaculeze(ma rog metoda lor big_smile )si sa vina pe urma sa incepem noi treaba  patfierbinte  ar tine mai mult pana i-ar veni a doua oara si asa sa se concetreze mai mult asupra mea...credeti ca e o idee buna?!!va dati seama e prima data si stiu ca n-a murit nimeni de prima data..totusi...dupa cum am zis incerc sa iau toate posibilitatile si sa o aleg pe cea mai buna...eventual imi puteti povesti intamplarea voastra care poate a fost lipsita de riscuri...idei noi disperat ms muuult puss  puss  puss

Offline

 

#18 2011-01-04 18:24:16

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

De la atata stres si emotii s-ar putea sa nu-i mai vina deloc smile Eu zic sa o faceti normal, si cat tine atata tine. Nu va impiedica nimeni sa faceti un al doilea numar smile

Aaa da, FOLOSITI PREZERVATIVUL! Pe langa functia lui principala (anti sarcina si anti BTS) ajuta si lubrifierea smile

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-01-04 18:25:26)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#19 2011-01-04 18:25:35

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Lichidul prespermatic prezinta risc de sarcina?

Pai ca sa fie lipsita de riscuri, trebuie sa va protejati. Cu prezervativ ar fi ideal, daca zici ca e prima data...banuiesc ca nu v-ati facut deja analize, iar prezervativul e cel mai sfant. Restul: durere, sangerare, discomform sunt detalii pana la urma. Vezi si topicul Prima data: esti pregatita?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.