homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

VACCINAREA BEBELUSILOR-2


#20 2009-11-14 21:07:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

nu vreau sa fac "lobby"... pur si simplu... informativ:

Celulele umane utilizate curent in productia de vaccinuri sunt asa-numitele linii de celule "nemuritoare". Acestea sunt, de fapt, celule canceroase provenite din diferite tipuri de tumori umane sau celule fetale provenite din embrion uman avortat, singurele capabile sa supravietuiasca in vitro si sa se divida fara limita de timp si spatiu.
(alte informatii referitoare la potentialul cancerigen al vaccinurilor: http://nuvaccinurilor.blogspot.com/2008 … l#comments)

Vaccinul anti-rujeolic este asociat cu encefalopatia si o serie de alte complicatii precum PESS (panencefalita sclerozanta subacuta), care cauzeaza solidificarea materiei cerebrale si este invariabil mortala. Alte complicatii neurologice uneori fatale asociate cu vaccinul anti-pojar includ ataxia (imposibilitatea coordonarii miscarilor musculare), retardul mintal, meningita aseptica, convulsiile si hemipareza (paralizia unei jumatati a corpului). Complicatiile secundare asociate vaccinului pot fi si mai inspaimantatoare. Ele includ encefalita, diabetul cu debut in copilarie, sindromul Reye si scleroza multipla.
Lasand la o parte teoria, din pacate am intalnit cazuri particulare de copii vaccinati, a caror stare s-a inrautatit progresiv de la data efectuarii vaccinului, pentru ca apoi in 2-3 zile acestia sa-si piarda viata.
(http://nuvaccinurilor.blogspot.com/2009 … l#comments )

ce mai contin vaccinurile noastre.... http://nuvaccinurilor.blogspot.com/2009 … arate.html

Asa ca, de la semne de mai mica importanta: febra, crize de plans, reactii cutanate, inapetenta aparute imediat dupa vaccinare, la imbolnaviri severe, aparent cu etiologie neprecizata (convulsii, retard mental, encefalita, panencefalita sclerozanta, meningita aseptica, semipareza, afazie, necroliza epidermica toxica, diabet juvenil, tulburari de coagulare a sangelui, polinevrite inflamatii ale nervilor periferici), reumatism sau maladii autoimune scleroza in placi, cancer de diverse tipuri, ca maladia Hodgkin, lupus eritematos diseminat, sindrom Guillain Barre, nu e decat un pas. ( http://nuvaccinurilor.blogspot.com/2008 … l#comments )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#21 2009-11-15 13:29:36

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Sper sa nu ma intelegeti gresit, dar nu va inteleg temerile. asta in conditiile in care noi toate am fost vaccinate si cu vaccinuri poate de o calitate indoielnica. cred ca numai pe parcursul scolii am facut vreo 4. si nu aud ca vreuna din noi ar fi avut vreo problema de sanatate din cauza lor. asa ca acum cand medicina a facut progrese...tocmai acum ne temem de ele? eu nu sunt de acord cu teoriile astea cum ca vaccinarea=boala/complicatii etc. altfel n-ar mai fi existat
Personal voi face toate vaccinurile..si pe cele obligatorii si cel mai probabil si pe cele facultative, atat cat recomanda si medicul pediatru
de ex vaccinul pt papiloma virus mi se pare extraordinar in conditiile in care in ziua de azi cred ca 80% din femei contacteaza virusul si stiu pe pielea mea la ce complicatii se poate ajunge din cauza lui. Stiind ca poti preveni printr-un simplu vaccin..nu le inteleg pe mamele care nu sunt de acord cu el. Ca sa nu mai zic ca nu inteleg cum se pot gandi ca acest vaccin te imbolnaveste de fapt cu virusul HPV.


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

#22 2009-11-15 14:39:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

joo, e plin netul de povesti horror (in imagini neutral ) ale unor fete cu viata distrusa (unele actualmente moarte) de la acest vaccin!!! daca la celelalte riscul e... mai mic.... si nu as vrea sa conving pe nimeni de parerea mea.... in cazul vaccinului anti-hpv si al celui antigripal.... GANDITI-VA BINE!!!!!!

uite niste linkuri care dau de gandit....

http://saccsiv.wordpress.com/2009/10/23 … aspanditi/
http://saccsiv.wordpress.com/2009/08/02 … vaccinuri/
http://saccsiv.wordpress.com/2009/09/30 … ol-uterin/

cat despre "si noi am fost vaccinati"... noi am fost vaccinati cu ALTE VACCINURI, alta compozitie... alta mancare de peste. si repet... daca la vaccinurile "vechi" mai treaca-mearga.... ar trebui o maaaare precautie la astea noi neutral (desi, daca va uitati la al doilea link postat de elena... s-ar putea sa va speriati. pe mine m-a "mancat" sa ma uit.... imaginile sunt socante neutral )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#23 2009-11-15 15:48:28

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Eu vaccinul ast anu o sa il fac!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#24 2009-11-15 19:54:18

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Nu aveti de unde sa stiti ce istoric medical au aceste cazuri care sunt prezente pe internet.
Tocmai auzeam ca o persoana a fost ucisa de gripa noua. tragedie, toata stirea despre aceasta forma de gripa...si la sfarsit ne anunta ca victima avea cancer osos in faza terminala. deci cum mai poti spune ca a murit de gripa noua?
Pana la urma ceea ce e f bine e ca nimeni nu obliga pe nimeni sa-si vaccineze copilul. si vaccinurile cu care am fost noi vaccinati exista si acum pe piata in forma celor facute gratis de medicul de familie. Asa cum exista si cele care costa in jur de 250 unul si ti-l cumperi singurica din farmacie si despre care se spune ca ar fi varianta imbunatatita sau etc.
Ca sa inchei..aceasta e parerea mea
puss


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-11-15 20:23:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

int-adevar, n-ai de unde dovedi. SI TOCMAI ASTA E PB.... am citit aseara pareri si pareri despre vaccinuri... si era un medic IMUNOLOG roman care a spus f pertinent... ca au si vaccinurile rolul lor, dar PT ANUMITE PERS. si ca in niciun caz nu e de acord cu "vaccinarea in masa"... si dadea exact astfel de exemple... de persoane care nu stiau, de exemplu, ca sufera de boli autoimune... NIMENI NU S-A INTERESAT SA LE FACA ANALIZE... dar de vaccinat au fost vaccinate... iar rezultatele... au fost tragice. nu poti baga in toti copiii aceeasi chestie si sa ai pretentia ca toti vor reactiona la fel/vor reactiona bine... fiecare persoana ar trebui atent analizata inainte sa i se propuna o schema de vaccinare... ori la noi........ turma, frate neutral

si mai e si chestia UTILITATII respectivului vaccin... da, una e anti-tetanosul, de exemplu (pe care, by the way, nu tre sa il bagi in sangele unui bebelus, poti, f bine, sa il faci daca AI PATIT CEVA RISCANT  - te-ai taiat in fier ruginit, te-a zgariat o  matza vagaboanda etc etc).... si alta e.... ROR-ul (vaccin care, mie una, mi se pare absolut inutil). bolile copilariei sunt facute sa le FACI in copilarie, nu la 40 de ani, cand sunt mult mai grave. plus ca eu am exemplul personal aici.... am fost vaccinata anti-rubeola, AM FACUT rubeola in cl I (deci vaccinul ala fu cam total degeaba) si acum am... igg negativ la rubeola (analiza repetata la 2 lab diferite).

tot imunologul ala explica o chestie f fain si plastic... spunea ca a baga non-stop stimulenti in sistemul imunitar al unui copil se aseamana cu situatia unui culturist care isi antreneaza doar un muschi. da, va fi cel mai tare in biceps, dar la orice ALTA solicitare fizica, va fi varza. si ca a bombarda fortat un organism mic cu virusi presupune a FORTA acel orgasnism sa dea o reactie imuna... si azi un virus, maine altul, maine altul... pana cand organismul face "poc", la fel ca o coarda elastioca pe care tot o tensionezi si o tensionezi pana cand cedeaza....

si mai e ceva... adeptii vaccinarii spun ca nu pot risca sa-si lase copilul nevaccinat si apoi el sa faca boala x sau y... ok, de acord. dar matematica mea spune asa:
- nu-l vaccinezi: POATE faca rujeola, hepatita, poliomielita etc
- il vaccinezi: POATE face cancer.
NU STII nici daca, Doamen fereste, va face cancer, nici daca face celealte boli. DAR CE SUNA MAI NASOL? pt mine... cancerul. si ambele variante fiind cu "poate" in fata... o aleg pe cea mai putin rea, adica PROBABILITATEA de a face o boala mai mult sau mai putin urata, dar... TRATABILA.

cam astea ar fi argumentele mele logice... mai am si altele, dar tin de a crede sau nu in "povestile" cu masoneria, conspiratia mondiala etc etc... pe astea nu are rost sa le bag pe gat nimanui....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2009-11-15 20:55:13

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

copilul tau este responsabilitatea ta pana la adanci batraneti. Fiecare mama face cum crede ca e mai bine.
Eu mi-am spus parerea... buna sau rea e parerea mea.
Mi-am vaccinat copilul si a supravituiet...sa nu credeti ca m-am dus fericita...dar Doamne fereste! nu vreau sa ma gandesc la meningita sau la altceva ca mi se ridica parul in cap....
Pana si cainii si pisicile sunt vaccinate .. cum sa nu imi vaccinez copilul. Parerea mea.

Offline

 

#27 2009-11-15 20:57:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

SoareleMeu a scris:

Fiecare mama face cum crede ca e mai bine.
Eu mi-am spus parerea... buna sau rea e parerea mea.
.

exact, SoareleMeu... nimeni nu vrea sa convinga pe nimeni ca "asa e mai bine"... fiecare face cum crede ca e cel mai bine pt copilul sau.... pana la urma, asta ne dorim toate... binele bebeilor nostri. si mai discutam si noi... puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#28 2009-11-16 15:20:54

elena_ilie
New member
De la: romania
Inregistrat: 2009-04-14
Mesaje: 51

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Romanul acela de care se zicea ca a murit peste hotare de gripa porcina iar la sfarsit ca avea si cancer osos...a murit in definitiv de gripa. A fost atat de afectat de gripa porcina din cauza sistemului sau imunitar foarte slabit de cancer.
Daca este atat de rationala schema vaccinarii in tara noastra si trebuie sa ne incredem in toate recomandarile lor atunci ma intreb si eu...de ce au inceput sau vor sa inceapa o campanie de vaccinare in masa impotriva gripei porcine in conditiile in care, in tara noastra, inca nu a murit nici o persoana de aceasta gripa (sau a fost un singur caz) si aceasta boala nu este mai greu de tratat decat o gripa obisnuita? Plus ca acest vaccin nu a fost nici pe departe suficient testat.
Sau daca mergem pe varianta ei stiu mai bine decat noi intrucat au pregatirea medicala necesara si se gandesc doar la sanatatea natiunii noastre...ce e cu vaccinul pentru prevenirea cancerului de col uterin, din nou..insuficient testat, cu multe efecte secundare..moarte, paralizie ,nu vorbesc de febra sau indigestie ci de efecte secundare grave, in conditiile in care se zice ca protejeaza doar de 2 sau 3 tulpini ...

ROR este inutil, bolile copilariei trebuie facute in copilarie, iti dau imunitate pe viata si nu exista riscuri, stai 2 saptamani acasa si gata. De ce sa iti bagi virusi in organism si tot sa faci boala pe la 30, 40 de ani?

Hepatita B se transmite prin fluidele corpului, foarte rar prin saliva. De la mine nu ia hepatita b ca nu am, nu va face sex si nu se va droga cel putin in primii ani de viata, perioada de imunitate pe care ti-o da vaccinul.Si daca e sa ii fac injectii cu siguranta voi avea grija sa fie noi, sterile. Alta varianta ar fi sa se raneasca si tocmai atunci sa intre in contact cu sangele unui bolnav....Deci care este ratiunea pentru vaccinarea hep B?

Cartea o gasesti pe site la Ed. Excalibur. Cu tot cu taxe postale scrie ca e vreo 24 ron dar mie mi-a venit la posta 28 ron din cauza ca situl nu fusese actualizat.


Fetita mea, Sasha - 37 saptamani

Offline

 

#29 2009-11-16 21:24:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

ms, elena... o sa o caut si eu smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#30 2009-11-17 09:24:27

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Mai, daca e sa vorbim de gripa asta porcina, INVENTATA dupa parerea mea (si am si argumente in ceea ce priveste ideea asta, doar ca unii le-ar putea considera paranoice) lucrurile stau cu totul altfel. Nu, nu m-as vaccina nici eu si nici copilul nu l-as vaccina impotriva unei boli, repet INVENTATE, probabil manufacturata frumos intr-un laborator si mai apoi combatuta cu un vaciin, manufacturat si el in acelasi laborator al groazei. (stiu ca suna a film horror, dar eu sunt absolut convinsa ca, la nivel global, suntem doar o masa imensa de oameni controlati prin mass-media de o mana de oameni foooarte inteligenti)
Dar nah, e doar parerea mea, nu ?

Cat despre vaccinurile la copii, nu stiu ca sa zic, m-ati cam ingrozit, fetelor, cu toate link-urile alea ... Mai bine nu intram pe-aici sa citesc, ca mi s-a facut parul maciuca !


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#31 2009-11-17 11:40:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

eu personal chiar n-am avut nicio intentie de a speria, ci de a impartasi cu voi INFORMATII pe care le-am gasit si eu si care mi s-au parut importante in luarea unei decizii. normal ar fi ca aceste chestii sa fie SPUSE parintilor de catre medic, pt ca ei sa aleaga IN CUNOSTINTA DE CAUZA. de ce nu se intampla asta.... nu stiu... si, personal, ma duce cu gandul la o rea vointa (nu din  partea medicilor "mici", ci din partea mai marilor sistemului medical la nivel mondial), asemanatoare cu cea referitoare la gripa porcina (unde si eu sunt de aceeasi parere cu tine, anne).


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#32 2009-11-17 20:47:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

nu numai vaccinul lu' porcu' fish e cu dus-intors la nivel de "cat de reala e treaba" ci cam toate vaccinurile care se fac...de exemplu vaccinul antipolio care a stopat si eradicat prin prezenta sa in organismul nostru epidemia de poliomielita. ei ash...dati un google si vedeti ca epidemie nu mai era de mult cand a aparut vaccinul. evident ca si celelelate au partea lor de poveste si tot de pe google le aflati big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#33 2009-11-18 15:35:40

elena_ilie
New member
De la: romania
Inregistrat: 2009-04-14
Mesaje: 51

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Exista o presiune sociala din partea celor care isi vaccineaza copiii cu obedienta unor sclavi, fara sa isi puna si cea mai mica intrebare, care te privesc ca si cum ai fi un razvratit iresponsabil si paranoic, din partea doctorilor care iti cer sa te muti la alt doctor de familie daca refuzi sa iti vaccinezi copilul considerandu-te iresponsabila, din partea gradinitelor care nu te primesc fara carnetul de vaccinari complet, din partea mediei care face apologia vaccinarilor miraculoase....cateodata iti vine sa cedezi, sa intri "in rand cu lumea" apoi iti aduci aminte ca sanatatea copilului tau este de o mie de ori mai importanta decat toate parerile despre tine ca mama.
Asa ca eu voi merge pe drumul acesta, poate nu este cea mai buna decizie, dar am facut tot ce mi-a stat in putinta, in limitele inteligentei si ratiunii mele, pentru a lua cea mai buna decizie.


Fetita mea, Sasha - 37 saptamani

Offline

 

#34 2009-11-19 14:30:05

elena_ilie
New member
De la: romania
Inregistrat: 2009-04-14
Mesaje: 51

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Nu pentru bebei ci pentru categoria de fetite care se doreste a fi vaccinata in tara noastra:
O parte dintr-un articol:
"Gardasil(Silgard) şi Cervarixul sunt două vaccinuri folosite ?mpotriva virusului HPV(şi nu a cancerului de col uterin cum ni se spune)! Veştile venite de peste ocean au ?nsă darul de a ne ?ngrijora. Pe de o parte, testele făcute nu sunt deloc concludente ?n ceea ce priveşte ?mpiedicarea apariţiei cancerului prin vaccinarea cu Gardasil şi Cervarix, iar, pe de altă parte, efectele adverse ale vaccinării nu sunt deloc neglijabile.

Numai ?n America, unde s-a folosit Gardasil, s-au ?nregistrat p?nă la 1 sept. 2008, 25 de decese corelate cu administrarea vaccinului. Unele persoane au murit la c?teva ore după vaccinare, iar altele la c?teva zile. De asemenea, p?nă la aceeaşi dată la VAERS(Sistemul de Raportare a Efectelor Adverse ale Vaccinurilor) fuseseră declarate peste 10.500 de cazuri ?n care s-au manifestat reacţii adverse ?n urma vaccinării. Dintre acestea cele mai simple sunt: greaţa, voma, temperatura ridicata, mancarimi ale pielii, dureri musculare, spasme bronşitice, probleme respiratorii, astm, apendicită si dezvoltarea artritei. Apar ?nsă cu o incidenţă mare şi:

-pierderi ale conştiinţei, paralizii faciale
-creşteri ale glicemiei ?nsoţite de grave crize de diabet;
-afecţiuni neurologice şi cardiace grave, şoc anafilactic;
-avort spontan, naşterea de copii cu malformaţii;
-apariţia de negi genitali şi pe toată suprafaţa corpului;
-o afecţiune majoră a imunităţii ?nsoţită de sindromul Guillain-Barre (această boală presupune un atac puternic pe care sistemul imunitar ?l efectuează ?mpotriva sistemului nervos periferic ajung?ndu-se p?nă la paralizie generală).

Toate acestea fac parte din efectele pe termen scurt ale vaccinului care apar ?n primele ceasuri sau cel t?rziu la c?teva zile de la administrare. Problema principală o ridică efectele pe termen lung. Acestea nu pot fi identificate ?ncă şi, cu siguranţă, nu sunt cunoscute nici de producători, căci medicamentul a fost testat numai pe parcursul a patru ani."


Fetita mea, Sasha - 37 saptamani

Offline

 

#35 2010-04-20 17:12:27

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

buna
eu imi fac griji ca nu sunt vaccine in toate spitalele din tara ptr bebelusi ca a fost inchis cantacuzino.
acu nu stiu ce fac! insa cred ca oricine va veni la mine in vizita va purta masca si se va dezinfecta pe maini, ptr ca e f periculos bebe nu are imunitate si pina la 1 an trebuie totusi protejat.
cat despre vaccinurile pe care acum poti sa le alegi adik ro sau straine...eu nu as alege striane ptr ca nu se stie cum sunt facute, ptr ca au fost cazuri d eautism si alte boli, cel putin alea ro sunt cele facute de noi de acu 30 de ani si noi traim sanatosi totusi...ni se baga pe gat vaccine strine:( asta e


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

#36 2010-04-20 17:35:28

corinaclaudia
New member
De la: timis
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 34

Re: VACCINAREA BEBELUSILOR

Schema vaccinurilor obligatorii si gratuite in ROMANIA (Valabil de la 1 Decembrie 2008)*

Varsta recomandata
Vaccin
Descrierea vaccinului

0-7 zile
BCG (in maternitate)
Vaccinare impotriva tuberculozei (vaccinarea se face in maternitate)

0-7 zile
HEP B (in maternitate
Vaccinare impotriva hepatitei B (in maternitate)

2 luni
DTPa-VP (oral, intramuscular)
si
HEP B
Vaccinare antihepatica B, vaccinare antipoliomelitica, vaccinare antidifterica, antitetanica / antipertusis

4 luni
DTPa - VPI (oral, intramuscular)
Vacciare antipoliomelitica, vaccinare antidifterica, antitetanica / antipertusis

6 luni
DTPa -VPI + HepB
Vaccinare antihepatica B, vacciare antipoliomelitica, antitetanica / antipertusis

12 luni
DTPa - VPI
Vaccinare antidifterica, antitetanica / antipertusis si vaccinare antipoliomelitica

12 luni
R1 DTP + R1 VP (rapel 1) ROR (Priorix)
Vaccinare antirujeolica

4 ani
DTPa (rapel 2)
Vaccinare antidifterica, antitetanica / antipertusis

7 ani (in clasa I)
RRO (campanii scolare)
Vaccinare antirujeolica, antidifterica, antitetanica

9 ani (in clasa IIIa)
VPO (oral trivalent) - campanii scolare
Vaccinare antipoliomelitica - oral

14 ani (in clasa VIII)
DT, Rubeolic (campanii scolare)
Vaccinare antituberculoasa si antidifterica / antitetanica

24 ani si ulterior din 10 in 10 ani DT (rapel)

Vaccinuri optionale

Vaccinul antirubeolic asigura protectie impotriva rubeoleo. Rubeola este o boala eruptive cunoscuta si sub numele de pojarul german de trei zile.

Vaccinul antivaricelos

Vaccinul antivaricelos asigura protectie impotriva infectiei cu virusul varicelo-zosterian ? care produce ca boala primara varicela, o boala eruptiva extrem de contagioasa. Vaccinul contine virus viu, atenuat si face parte din vaccinurile ogligatorii in multe tari.

Vaccinul antiurlian

Vaccinul antiurlian asigura protectie impotriva oreionului/parotidei epidemice. Oreionul este o boala virala produsa de virusul urlian, caracterizata prin largirea dureroasa a parotidelor si a altor glande salivare.  In unele tari dezvoltate exista un vaccine combinat pentru rujeola, rubeola, oreion ? si in unele tari face parte din lista vaccinurilor obligatorii.

Cum vaccinarea BCG este suspendata de ceva vreme, bebelusii si mamele acestora incearca sa stea izolati acasa, deci sa evite contactul cu multimea. Evident, o asemenea masura este provizorie pana cand se va relua productia de vaccin BCG, anuntata pentru luna aprilie, iar  bebelusii vor fi imunizati.

Solutia de a fi vaccinati copiii la nastere, in maternitate, desi pare depasita, avand in vedere ca a fost abandonata in restul statelor din Uniunea Europeana, trebuie sa fie inca pastrata in Romania. si nu din motivul ca ar dori cineva sa produca astfel de vaccinuri, ci din cauza ca in tara noastra numarul cazurilor de tuberculoza este inca foarte ridicat. Datele statistice arata ca in Romania avem in jur de 110 cazuri de persoane bolnave de tuberculoza la 100.000, deci suntem inca o tara puternic afectata de aceasta boala. In aceste conditii, toata lumea ? specialisti romani, dar si din Organizatia Mondiala a Sanatatii ? opineaza ca in Romania trebuie inca pastrata aceasta vaccinare a nou-nascutilor. Astfel, copiii pana la varsta de 3 ani sunt feriti de forme grave de tuberculoza, de-a dreptul mortale.
Chiar si cu aceasta vaccinare obligatorie la nastere, in maternitate, Romania continua sa fie pe prima pozitie in Europa la mortalitatea copiilor cu varste intre 1 si 3 ani din cauza formelor grave de TBC. Decesele sunt inregistrate indeosebi in randul bebelusilor care nu au fost imunizati la nastere din diverse motive: nu au fost nascuti la maternitate, fac parte din secte care refuza vaccinarea, apartin etniei rome etc. Astfel, reluarea productiei de vaccin BCG este absolut indispensabila. Din pacate, acest lucru nu se va putea intampla mai devreme de luna aprilie, dupa cum anunta Ministerul Sanatatii. Reamintim ca Institutului Cantacuzino din Bucuresti, producatorul vaccinului  respectiv, i s-a retras din 8 februarie autorizatia de punere pe piata a produselor injectabile. Pentru reautorizarea de catre Agentia Nationala a Medicamentului, Institutul Cantacuzino a pregatit o serie de masuri pe care trebuie sa le prezinte Ministerului Sanatatii.
Pana la vaccinarea bebelusilor contra tuberculozei, cea mai buna solutie ramane insa izolarea acasa. Spre exemplu, la Resita, unde vaccinarea impotriva tuberculozei este suspendata de mai bine de o luna din cauza expirarii dozelor de vaccin, mamele cu bebelusi stau izolate in casele lor.
De la inceputul acestui an, la maternitatea spitalului din oras s-au nascut aproape 200 de copii, iar aproape jumatate din acestia au ramas neimunizati. Situatia este destul de grava, tinand cont de faptul ca bebelusii sunt foarte sensibili la o asemenea boala. In aceste conditii, medicii le recomanda mamicilor sa nu permita contactul celor mici cu alte persoane pana la efectuarea vaccinului.
Doctorul primar Zoltan Babics, seful Sectiei Nou-Nascuti din Spitalul Judetean Resita, spune ca "este o situatie pe care nimeni nu si-o doreste. Cel mai grav este ca oamenii nu au de unde sa faca rost de vaccin, fiindca asa ceva nu se gaseste la farmacie. Ce am avut noi aici in spital a expirat pe 10 ianuarie. Acum asteptam sa vedem de unde primim. Cel mai bine este ca cei mici sa fie izolati de straini, fiindca, daca se infecteaza degeaba, sunt vaccinati mai tarziu, deoarece vaccinarea se poate face pana la 10 luni".
Alina C., mamica unui bebelus aflat intr-o astfel de situatie, este de parere ca, "din nefericire, suntem intr-o situatie de care rad si cei din lumea a treia. Nu este posibil ca in anul 2010 sa ne confruntam cu asa ceva. Este o rusine ce se intampla in Sanatatea din Romania".
si mai grav 12:20 | 23 Februariediana

la ploiesti au fost vaccinati bebelusii cu vaccinul expirat si li s-a dat drumul acasa fara sa fie avertizati parintii in acest sens Răspunde

am sa ma duc si la biserica ...prima zi de nastere iei apa sfintita si pui in baia bebelusului apoi in a 8 zi vine popa acasa si face ceva slujba si apoi in a 40 a zi mergi cu bebe si nasa la biserica se face ceva slujba dar mai indicat ar fi botezul pina in 40 zile de la nastere:)


"In soapta, pe-ntuneric cand apare luna,
Sa imi mangai obrajii, sa imi atingi mana,
Sa-ti ascult tacerea, sa-ti inteleg privirea,
Sa-ti daruiesc iubire, sa-mi daruiesti iubirea."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.