homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lista pentru nou-nascuti


#1 2009-11-14 17:48:27

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

lista pentru nou-nascuti

salutare mamici... sunt o mamica cu burtica  gravida  ( avem 31 sapt 4 zile  hjarta ) si ma tot gandesc la lista pe care trebuie s-o fac inainte ca bebele iubit sa vina pe lume.....cu ce trebuie sa-i cumpar, creme , haine,( la mobila stiu ce-mi trebuie)....problema este hainute (si ce cantitati), baita, cremele care se folosesc, etc......de cate ori vreau sa incep lista, de atatea ori ma opresc...imi tot zic ca mai este timp....(stiti  voi: superstitiile mamei, matusii, etc), dar voi incepe curand sa cumpar...numai ca ma pierd intr-un magazin de bebei..si uit complet ce-mi trebuie si ce nu.....
asadar mamici cu bebei, poate puteti sa-mi dati un sfat legat de aceasta faimoasa lista inainte de nastere pentru nou-nascuti
va multumesc anticipat !


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 



#2 2009-11-14 17:51:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: lista pentru nou-nascuti

http://forum.anticonceptionale.ro/t1525 … acasa.html

uite aici, mai e un topic despre asta (eu cu lista cu tot, tot am o gramada de nelamuriri si intrebari disperat )

ce ai, fetita sau baiat? smile noi 2 nastem cam odata big_smile

Ultima oara a fost editat de katami (2009-11-14 17:52:08)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-11-14 18:49:02

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: lista pentru nou-nascuti

ms frumos katami .
va fi surpriza...nu am vrut sa stim sexul, vrem doar bebe sanatos smile
ce tare, abia astept sa mai vb si dupa nastere smile ....tu ce ai ????
pe cat ti-au zis ca trebuie sa nasti??? eu cica pe 10 sau 12 ianuarie smile  (daca sta bebe pana atunci in burtica smile )
iti doresc inainte de toate sanatate si tie si celui mic si iubit si sa te bucuri de el !!
pupici


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#4 2009-11-14 18:53:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: lista pentru nou-nascuti

smile ce fain... eu n-am rezistat... dar am cunoscut o tipa care a procedat asa la ambii copii. acum are 2 fetite... si cel mai tare mi s-a parut ca am sunat-o dupa a doua nastere, sa aflu ce face si ce fel de bebe are... si mi-a zis, inca ametita: "fetita. slava Domnului ca e fetita, ca cea mare nu voia sub nicio forma sa accepte fratior... spunea mereu: "nu, mami, e fetita, ASA MI-A SPUS MIE DOAMNE DOAMNE " smile

eu am baietel smile cristian matei se va numi smile

tot 12 ianuarie a fost si termenul meu initial... de variat, a variat intre 8 si 19 (ecografic).

eu sunt din iasi, tu?

cat despre dupa... hm, daca vom avea noi timp de forum... inseamna ca avem bafta cu niste bebei fff cuminti rotfl

multumesc mult pt urari, la fel si voua! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2009-11-14 19:27:29

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: lista pentru nou-nascuti

sa -ti traiasca baietelul si sa se nasca sanatos.
noi am ales numele: baiat : gabriel (tati l-a ales )
                                         fetita: Lara Andreea (mami l-a ales)


cat despre sex (tot tati a vrut sa fie surpriza si m-am conformat big_smile stii tu ca nu trebuie sa stresezi barbatii big_smile (si sincer nu mi-as dori sa stiu inainte..parca nu mai are acelasi farmec smile )

nu mai sunt in tara de 3 ani, ci in canada  (am fost in vacanta in vara smile ) ...

dupa nastere trebuie sa mai avem un pic de timp si pt noi (tatii pt ce sunt , nu sa ne mai ajute? smile ...eu ma bazez enorm de mult pe al meu....plus ca vom sta amandoi acasa cu bebe in primele luni ...isi ia concediu de paternitate, ne vom descurca noi ...el are parintii aici, dar eu o vreau pe mama mea....parca vad ca ma va innebuni soacra-mea big_smile )...

mai tinem legatura pana la nastere si sper eu si dupa hjarta


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-14 20:06:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: lista pentru nou-nascuti

ei, la mine tati tre sa lucreze, ca si asa suntem in urma rau cu casa etc etc. bine, normal ca o sa se implice si el, dar "greul" tot mie imi revine. plus ca stiu ca voi fi un zombie de la nesomn....

mult spor si sanatate si voua!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2009-11-14 21:36:17

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: lista pentru nou-nascuti

Daniela si eu stau tot in Canada. Unde anume locuiesti, pe care parte?
Nu-ti face nimei vreun baby shower? smile. Mie mi-au organizat unul surpriza si m-au scutit de cumparat o gramada de lucruri. As mai avea de luat diapers, suzeta, pompita pentru nas si alte nimicuri din acestea. astazi am cmparat de la Baby'r'us marsupiu, sticle, biberoane etc. La ce spital nasti?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#8 2009-11-15 00:36:12

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: lista pentru nou-nascuti

stau pe partea franceza(rive-sud de montreal)
baby shower nu voi avea decat de la munca ( va fi sapt viitoare---cica la mine nu-i surpriza ca stiu deja smile )....in rest nu am vrut sa am unul....nu cumpar multe chestii, doar strictul...stiu ca voi primi o gramada
tu pe ce parte stai??
sarcina usoara si bebe sanatos sa ai


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#9 2009-11-15 04:18:43

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: lista pentru nou-nascuti

daniele_co a scris:

stau pe partea franceza(rive-sud de montreal)
baby shower nu voi avea decat de la munca ( va fi sapt viitoare---cica la mine nu-i surpriza ca stiu deja smile )....in rest nu am vrut sa am unul....nu cumpar multe chestii, doar strictul...stiu ca voi primi o gramada
tu pe ce parte stai??
sarcina usoara si bebe sanatos sa ai

Stau pe partea engleza (Toronto). Eu am avut un baby shower la serviciu si am primit un fel de bassinet si ceva hainute (am donat deja bassinetul ca nu-mi prea placea; era mare si ocupa mult spatiu). Dar mi-au organizat prietenii unul si au fost jucarii, activity gym, haine, carut etc. Inafara de niste wash clothes care sut in exces si prosoape de baie (cred ca am vreo 15 buc) am strictul necesar. Dar tot mai trebuie cateva lucrusoare insa am hotarat sa le lasam pentru cand nasc  ca poate nu o sa am nevoie neaparat de ele.
Uite in mare cam ce am eu:
carut/car seat
trusa cu unghiera, perie de par, pensete etc
creme/sampoane de baie, vaselina
haine, caciulite, manusi, ciorapi/prosoapa de baie.
patut/play yard (patutul sta in camera la bebe, play yardul va fi mutat prin casa).
activity gym/ un fel de scaunel cu vibratii
paturele
jucarii (mai ales ursuleti)
-am un diaper genie (un dispozitiv de aruncat scutecele murdare - acestea sunt vidate si cam cand ajung la 100 de buc schimbi punga si tot asa. Stau la casa si se colecteaza gunoiul o data pe saptamana deci am nevoie de asa ceva daca mai vreau sa stau prin garaj unde tin "ghenele").
marsupiu
sticle si biberoane
scutece (2 buc)
paturele (receiving blankets) din bumbac
o lampa de veghe

Daca mai descopar ceva din ce am mai luat iti mai scriu.

Sarcina usoara in continuare; nasti cam in acelasi timp cu Katami...in puterea iernii canadiene lol.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#10 2009-11-15 17:13:32

daniele_co
Full member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 477

Re: lista pentru nou-nascuti

iti dai seama in ianuarie la -35 grade? mor afara:) ...daca va fi iarna ca cea de anul trecut, zic : Doamne ajuta ca ajung repede la spital smile
am si eu o vara de-a mamei mele in Toronto smile
voi vedea ce-mi vor cumpara la baby shower....dar si eu o sa-mi cumpar strictul necesar pt baita (cadita, + produsele le ia de la munca de la mine: farmacie)....
bassinetul, tarcut, scaunul de masina le am imprumutate de la prieteni...nu mai cumpar..la anul viitor luam patutul ca nu prea am loc in camera....(noi stam la condo, pe 2 etaje intr-un cartier nou facut) dar cu cate trebuie pt bebe...nu vom avea loc in casa:D
o mica parte am si eu in casa, deci nu-mi mai trebuies, dar mai am restul pe care le voi primi si cumpara....
sarcina usoara si sper sa mai tinem legatura smile
pupici la burtica hjarta


It's so much easier to be happy !
It's so much easier to choose to love the things that you have, instead of always yearning for what you're missing, or what it is that you're imagining you're missing !
It is so much more peaceful !

Offline

 

#11 2009-11-15 17:20:35

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: lista pentru nou-nascuti

fetelor, va rog sa continuati la topicul indicat de katami smile
topi inchis

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.