homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Parerea unui avocat!


#1 2009-11-20 20:19:36

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Parerea unui avocat!

Deci. Hello  puss
Situatia este urmatoare: Parintii mei au divortat acum 6 ani , si noi adica eu si sora mea[eu:15,sor.mea10] am ramas la mama.In actul de divort se spune ca tata trebuie sa ne sune si sa ne viziteze saptamabal,in vacanta sa ne ia cate 3 zile si in vacanta de vara o luna. Dragutul de tata nu ne suna nu se intereseaza de noi ,decat atunci cand vine actuala lui sotie in oras sau cand e ziua lui/ei/bunicilor nostri.De inceput de scoala eu i.am cerut niste bani pentru rechizite pentru ca pe mine doar acuarele ma costa 80 lei ,si la fiecare 2 luni imi trebuie altele.Am nevoie de pensule,creioane,blocuri de desen etc.Sor`mea nu ia cerut nimic,dar mama mie chiar nu are cum sa imi cumpere toate astea lunar.
Tata ne da 1 mil jumate la amdoua pe luna,si el este de parere ca ne ajunge .
Mama s-a certat cu el pe tema asta,si tata ia spus ca nu ii pasa ca ea ne-a vrut la divort ,ea sa ne creasca. La 2 zile dupa cearta ne suna sa ne zica:"Imbracati.va frumos ca a venit sotia mea si veniti la mine!"Mama nu ne.a lasat si de atunci nu se mai intereseaza deloc de noi.
In ultimele 3 luni banii[pensia alimentare] nici nu au intrat pe card.Ce se poate face in situatia asta?Din punct de vedere legal,adica se poate duce in instanta?
Multumesc kram


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 



#2 2009-11-20 20:24:25

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

normal...ca se poate.
il poate soma sa plateasca pensia alimentara,asta parca stiam ca se face la politie,eu parca asa am facut...si apoi daca nu vrea,il poate da in judecata,iar daca are salariu mare,mama ta poate cere chiar si o marire de pensie.dar asta cu tribunalul costa destul..
ada,sa se duca la politie sa faca plangere ca nu a primit pensia alimentara.politia se va duce la domiciliul lui cu plangerea si il va soma ca in termen de sa plateasca...
ca va fi scandal,asta e partea a doua,insa se merita.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#3 2009-11-20 20:31:08

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Parerea unui avocat!

forgetit


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#4 2009-11-20 20:35:24

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

pacat..acum tu stii ce fel de om este,daca a terorizat-o,etc...
la mine a fost f greu,era in alta tara,tipa e elvetianca,l-am dat in urmarire,a venit in rom,m-a amenintat,dar...am luptat in continuare,ptr copilul meu.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#5 2009-11-20 20:36:20

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Parerea unui avocat!

Daca el nu a virat banii 2 luni consecutiv atunci poate fi acuzat de abandon de familie - infractiune care se pedepseste cu amenda sau cu inchisoare de la 1 la 3 ani! Din punct de vedere oarecum moral sa-i zicem asa, nu e in interesul tau si al surorii tale ca tatal tau sa fie cercetat si mai ales condamnat pentru o asemenea infractiune! Acuma, daca el are un venit lunar mare, mama ta poate cere modificarea cuantumului pensiei de intretinere. Cred ca acesta e undeva intre 1/4 -1/6 din venitul lunar al tatalui, procent care ar trebui sa se distribuie intre tine si sora ta!
Asa, parerea mea e ca ar trebui sa vorbiti cu el de la fiice la tata. sa ii explicati nevoile voastre! E mai bine sa abordati latura umana!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-20 20:38:54

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Parerea unui avocat!

eu zic sa-l dati in judecata....uf..si eu am fost in aceeasi situatie...la mine nu a dat niciodata nici un ban, nu a vrut sa ne vada, nici macat acum dupa 18 ani....aia cu care a plecat nu la lasat, dar vinovat e El...pentru ca nu-ti poti uita copii pentru o parasuta...mama a fost lasa si nu i-a facut nimic...ii era frica sa nu ne piarda, se gandea ca ne poate lua la el pentru ca avea bani... ei bine am crescut  in saracie avand n magazine si case...asta pentru ca ne-a uitat, a luat tot. Acum am de toate, am ajuns sus...dar nimic nu ma multumeste...as fi vrut asa de mult sa-l am pe el....scuze de of topic...plang cand imi amintesc...daca un parinte citeste aici vreau sa stie ca inimile copiilor sunt mult prea ranite, niciodata eu nu voi avea incredere intr-un barbat...traiesc zi de zi in nesiguranta...desi am cel mai dulce sot, imi face toate mofturile...stiu asta, imi spune lumea...dar...si tata ma iubea..

Offline

 

#7 2009-11-20 20:40:01

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

ooo,be_...de ai stii tu de cate ori a abordat fimiu latura asta umana de care vb tu...
concluzia-ce vrei sa iti manance mata banii???


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#8 2009-11-20 20:44:14

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Parerea unui avocat!

wild_wind a scris:

concluzia-ce vrei sa iti manance mata banii???

Asta e clasica la tata  lol .El zice ca mama e o curva doar pentru ca la 3 ani dupa divort si.a gasit un barbat extraordinar care ne iubeste si pe noi si s-a casatorit cu mama.Si spune ca mama din banii care ni da in plus isi cumpara haine si parfumuri.
Am incercat de n ori sa vb cu el dar de fiecare data am ajuns la certuri.Imi reproseaza ca nu ma interesez de el.Dar din care stiu eu ,el e tata,nu eu smile


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#9 2009-11-20 20:47:47

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

imi pare rau ada,sincer.
de cand i-a spus la telefon acum un an ca nu il considera fiul sau,fimiu a zis ca ptr el nu mai exista ca persoana tatal lui.
imi pare rau ca ,din pacate exista si asemenea specimene.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#10 2009-11-20 20:47:51

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Parerea unui avocat!

Wild, eu ma gandeam la faptul ca daca ar fi condamnat pentru infractiune=cazier de aici rezulta ca daca vreuna dintre fetele astea ar vrea sa urmeze Academia de Politie sau mai stiu eu ce forme de invatamant nu o sa poata pentru ca tatal lor are cazier...Plus ca ma gandesc ca nah...sangele apa nu se face si cu o buna comunicare se pot rezolva multe! Acum, intr-adevar exista fel si fel de persoane!
Am si zis, mojloace legale sunt, dar eu cred ca Ada e mai degraba afectata de lipsa unei relatii intre ea si tatal ei decat de partea finaciara! Iar partea financiara ar putea fi rezolvata dar depinde de venitul lunar al tatalui, daca mai are si alti copii in intretinere!
Imi pare rau, Wild, ca si tu te-ai confruntat cu probleme de genul! Banuiesc ca nu e usor!

Ultima oara a fost editat de be_happy (2009-11-20 20:50:09)

Offline

 

#11 2009-11-20 20:50:48

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Parerea unui avocat!

wild_wind a scris:

imi pare rau ada,sincer.
de cand i-a spus la telefon acum un an ca nu il considera fiul sau,fimiu a zis ca ptr el nu mai exista ca persoana tatal lui.
imi pare rau ca ,din pacate exista si asemenea specimene.

wow  Noroc de fiul tau ca are o mama ca tine, care tine loc si de mama si de tata!  kram

Offline

 

#12 2009-11-20 20:52:40

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

be_...pana la condamnare..te mananca sfintii.legal,da asa se ,,spune,, insa de multe ori practica ne omoara.
de multe ori,de cele mai multe ori,nu se ajunge la asa ceva.este de ajuns sa faca o plangere,ptr ca asta ii sperie pe ei..marii barbati..
ada nu are ce face,daca nu are cu cine,in primul rand.tatal sau o uraste pe mama sa mult prea mult,ca sa isi indeplineasca datoriile de tata.

ada,poti incerca in continuare cu vorba buna,poate se inmoaie acum de sarbatori...nu vreau sa te demoralizez.poate nu este ca tatal pubertosului,poate e ..mai uman.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#13 2009-11-20 20:53:13

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Parerea unui avocat!

forgetit

Ultima oara a fost editat de QueenOfRoses (2016-06-02 06:12:09)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#14 2009-11-20 20:54:47

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Parerea unui avocat!

Eu sunt mai naiva ( desi nu ar trebui) si imi place sa cred ca se pot rezolva multe cu vorba buna, ca sa se evite nervii, cheltuielile si durata unui proces! Dar realitatea e ca exista si persoane cu care oricat ai vorbi, degeaba, au inima de piatra!
Ada, fa asa cum zice Wild, convinge-o pe mama ta sa faca o plangere poate se rezolva!

Offline

 

#15 2009-11-20 21:00:03

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

asa este...atunci cand ii va fi mai greu,va va cauta si va va spune ca voi sunteti copii lui...
acum depinde de voi,cum il veti accepta.
eu i-am spus lui fimiu mereu ca el este tatal lui,ca poate sa il iubeasca sau sa il urasca,este alegerea lui,ptr ca ,da,sangele apa nu se face.
ma durea ingrozitor cand venea exul in rom si ii manjea ochii cu cateva ciocolati si il plimba cu masina.
iar fimiu era incantat,era mic si nu realiza.insa nu i-am reprosat niciodata cat sacrificiu am facut ptr el si nici nu ii voi zice asta vreodata,ptr ca sete datoria mea ca din bucatica mea de paine,trei sferturi sa ii dau lui...i-am spus doar ca,atunci cand va fi mare,va discerne.
si clipa asta a sosit.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#16 2009-11-20 21:06:08

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Parerea unui avocat!

[ forgetit


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#17 2009-11-20 21:14:49

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Parerea unui avocat!

asa este ,ai dreptate.
imi pare rau ca mami tau face asa ceva,chiar si la nervi..mie mi s-a intamplat o singura data in 8 ani de dupa divort,dar asa de rau mi-a parut,ca mi-am cerut iertare si am plans.
voi ca..copii trebuie un singur lucru sa intelegeti si anume ca un parinte singur face enorm de multe sacrificii ptr ca voua sa va fie bine,neconditionat.
insa si voi trebuie sa intelegeti ca nu puteti sa le aveti pe toate si uneori este imposibil.ai putea daca ai vrea sa nu te mai certi cu ea,ptr ca sunt sigura,asa cum ai spus si tu,ca incearca sa va fie bine si este pacat..pe voi va are si voi pe ea.
sper ca soarele sa apara si pe strada ta,ada.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#18 2009-11-20 21:16:45

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: Parerea unui avocat!

?mi place de tine, ai o g?ndire matură puss.
Şi aşa e, cum spune Wild: s?ngele apă nu se face. Oricum ar fi, e tatăl tău.
Şi ai să vezi că roata o să se intoarcă şi o să realizeze c?t a greşit c?nd ?l vor lăsa puterile.


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#19 2009-11-20 21:22:18

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Parerea unui avocat!

forgetit


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.