homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Homeopatie-2


#20 2010-09-21 15:56:11

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Homeopatie

Aici pot interveni putin si eu. Acum 2 ani, m-am tratat homeopatic de infectii urinare recurente. Faceam aproape lunar infectie urinara. Am avut e-coli. Am luat antibiotice la greu!
In schimb dupa tratamentul homeopatic acestea s-au rarit considerabil. Acum fac 0 data sau max de 2 ori pe an, asta si poate pt ca am si nisip la rinichi.
Tot homeopatic m-am tratat de candida, normal de la atatea antibiotice am facut o candida super urata. Vaginal s-a rezolvat momentan, dar intestinal am ramas cu sensibilitate. Sper sa o rezolv in timp. Eu pana acum am incredere in remediile homepatice, care daca nu vindeca total amelioreaza cel putin!
Mama mea a avut probleme mai grave pe care cu medicina alopata nu prea le-a rezolvat dar care i s-au ameliorat considerabil prin homeopatie.


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 



#21 2010-09-21 16:33:38

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Homeopatie

katami a scris:

ma rog, gandim diferit.. in mediul in care ma invart eu stiu si cazuri care s-au vindecat cu apa chioara, dar schimbandu-si modul de gandire smile dar clar vorbim din lumi diferite smile

ce nu imi place e ca descurajezi lumea sa apeleze la astfel de tratamente, care AU EFECT. ca sunt pacienti la care nu dau rezultate... e alta treaba, sunt si pacienti la care antibioticele nu dau rezultate (am fost si eu pe acolo)

ce nu imi place mie e ca scoti din context ceea ce am scris. am scris multe  mesaje pe acest forum pana acum si nici macar o data nu am zis ca descurajez masurile homeopate. ceea ce am zis e ca nu consider ca trebuie apelat la ele fara un diagnostic si fara a urma masurile necesare din punct de vedere medical. la fel de bine am zis de nenumarate ori ca nimeni nu are raspunsul la orice problema si ca toate lucrurile astea trebuie vazute in mod unitar si gandite. nu exista boli, exista pacienti, prin urmare nimic nu are scop de regula de fapt.

venim din lumi diferite, asa e. si uite, nici mie nu imi place faptul ca tu incurajezi oamenii sa mearga orbeste spre remedii alternative. le spune alternative cu un scop. pe de alta parte, exact asa cum am spus tot de nenumarate ori, forumul e facut doar pentru o usoara ghidare si exprimarea unor pareri mai mult sau mai putin avizate. atat.

nu am sa intru in aceasta polemica, pentru ca nu am de ce. dar sustin ceea ce am spus, o infectie (si stiu foarte bine despre ce vorbesc, nu vorbesc din auzite) trebuie tratata in mod serios cu tratamentul etiologic. exista evident rezistente si acestea au sute de mecanisme, daca nu mii. dar nu asta e subiectul, subiectul este acela ca nu trebuie optat singular pentru homeopatie, cel putin in infectii. este exclus.

later edit: discutam despre tratamentul infectiilor,  nu despre modularea imunitatii in scopul evitarii unor infectii oportuniste tip candida.

@nataroman: tocmai asta am zis si eu, ca trebuie privite ca o alternativa, ca o optiune, dar nu trebuie sa inlocuiasa un diagnostic  macar. de exemplu ideea de a trata o tiroidita autoimuna direct cu homeopatie, cum ati  intentionat, a fost evident o intelegere gresita a homeopatiei. asta e ideea.

si cu asta inchei.

later edit: mi-am adus aminte de un caz al unei batranele care si-a dat cu crema de galbenele si a baut ceai special, de altfel foarte bun pentru imunitate si a aparut cu tot sanul stang  mancat de cancer. si nu exagerez. impotriva acestui gen de abordare militez, nu impotriva homeopatiei, asta vreau sa zic. si de data asta chiar inchei, nu am de gand sa expun toate cazurile pe care le-am vazut, dar evident ca parerea mea se bazeaza pe multe argumente.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-09-21 16:39:54)

Offline

 

#22 2010-09-21 20:18:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Homeopatie

eu am avut infectie la masea (=am fost la stomatolog si mi-a spus ca daca nu ma opereaza el, voi ajunge in max 24 h la maxilo-faciale)... pe care am tratat-o exclusiv cu acupunctura.... in 3 zile nu mai aveam nik (in conditiile in care parte din ace mi le-am pus singura si NU sunt medic, NU sunt acupuctor, am doar notiuni de baza). asta apropo de "alternative", care NU inseamna peri-medicale sau conexe sau nimic de genul asta, inseamna O ALTERNATIVA la fel de viabila ca si tratamentul alopat (si cu mai putine efecte secundare, dar asta ca paranteza, sa nu sune a lobby).

eu nu incurajez pe nimeni sa mearga orbeste spre nik. am vrut doar sa scot in evidenta ca generalizari de tipul "homeopaticele nu trateaza infectii" sunt doar... generalizari. poate nu-ti trateaza tie, dar mie da... sau invers.

cat despre "la ce e bun un forum"... nu cred ca am scris nimanui vreun tratament smile am spus ca, DIN EXPERIENTA, se poate smile si sa mearga cu incredere la un homeopat COMPETENT. (si, evident, niciun tratament, homeopat, alopat sau de orice fel, nu ofera garantie pt eficienta 100%).

cat despre diagnostic, diagnosticul alopat nu face 2 bani pt homeopat. pt ca el oricum interpreteaza boala in alti termeni. cunosc medici care cer diagnosticul alopat inainte, dar asta doar pt PRECIZIE. e un sistem total diferit (in homeopatie nu ma pricep personal ca sa imi vina exemple, dar, de ex, in acupunctura tratezi pielea pe meridianul plamanului smile ceea ce pt un medic alopat nu prea are sens, nu? smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#23 2010-09-21 20:29:08

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Homeopatie

katami a scris:

eu am avut infectie la masea (=am fost la stomatolog si mi-a spus ca daca nu ma opereaza el, voi ajunge in max 24 h la maxilo-faciale)... pe care am tratat-o exclusiv cu acupunctura.... in 3 zile nu mai aveam nik (in conditiile in care parte din ace mi le-am pus singura si NU sunt medic, NU sunt acupuctor, am doar notiuni de baza). asta apropo de "alternative", care NU inseamna peri-medicale sau conexe sau nimic de genul asta, inseamna O ALTERNATIVA la fel de viabila ca si tratamentul alopat (si cu mai putine efecte secundare, dar asta ca paranteza, sa nu sune a lobby).

eu nu incurajez pe nimeni sa mearga orbeste spre nik. am vrut doar sa scot in evidenta ca generalizari de tipul "homeopaticele nu trateaza infectii" sunt doar... generalizari. poate nu-ti trateaza tie, dar mie da... sau invers.

cat despre "la ce e bun un forum"... nu cred ca am scris nimanui vreun tratament :) am spus ca, DIN EXPERIENTA, se poate :) si sa mearga cu incredere la un homeopat COMPETENT. (si, evident, niciun tratament, homeopat, alopat sau de orice fel, nu ofera garantie pt eficienta 100%).

cat despre diagnostic, diagnosticul alopat nu face 2 bani pt homeopat. pt ca el oricum interpreteaza boala in alti termeni. cunosc medici care cer diagnosticul alopat inainte, dar asta doar pt PRECIZIE. e un sistem total diferit (in homeopatie nu ma pricep personal ca sa imi vina exemple, dar, de ex, in acupunctura tratezi pielea pe meridianul plamanului :) ceea ce pt un medic alopat nu prea are sens, nu? :) )

repet. deviezi de la subiect.

tema era daca un tratament homeopat poate trata o infectie iar eu am zis, parerea mea, ca nu sunt eficiente, pentru ca e imposibil logic. nu trateaza. e parerea mea informata si o sustin pe un forum unde pot sa imi sustin parerea, macar eu sa transmit mesajul ca nu trebuie neglijata o infectie si mers pe calea alternativa. nu e ok sa tratezi o infectie dupa ureche, in nici un caz. nu e o generalizare, e un fapt.

ai luat totul prea personal si sincer nu am nici un interes sa intretin aceasta situatie. ma refeream la mine personal cand am scris la ce e bun un forum. cum ma refeream in general la cu totul altceva decat ai inteles tu, poate scrisul nu e o maniera prea buna de a ne exprima.

la fel de bine, nu stiu de ce ai impresia ca medicii sunt inchisi intr-un glob de cristal si nu cunosc alte sisteme in afara. poate din contra, au oportunitatea de a vedea lucrurile la o maniera mai globala. si repet, sustin si voi zice de o suta de ori. NU tratam infectiile din prima cu ceaiuri sau acupunctura, vedem despre ce e vorba si pe urma ne gandim.

in rest chiar am zis ce am avut de zis si nu mai continuu, pentru ca nu are rost.

Offline

 

#24 2010-09-21 20:37:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Homeopatie

si eu mi-am sustinut parerea, cum ca se poate smile unde deviez? smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-09-21 20:50:20

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Homeopatie

katami a scris:

si eu mi-am sustinut parerea, cum ca se poate smile unde deviez? smile

offtopic

nu mai vreau sa continuam discutia, pentru ca nu ajungem nicaieri, mai ales in termenii scrisului pe forum care nu lasa prea multe de inteles.

nu sunt anti-homeopatie, intamplator despre infectii cunosc multe lucruri si parerea mea, pe care tu ai combatut-o si ai spus de unde atata siguranta ti-am detaliat-o foarte clar. pot sa iti explic si mai departe, dar nu cred ca intereseaza pe  nimeni deja. eu mi-am facut datoria si nu am indemnat oamenii sa bea ceai si sa stea cu ditamai infectia in organism, ca nu e sanatos in primul rand. evident ca exista nuante la aceasta afirmatie, dar dupa cate vedem daca se scrie un mesaj prea lung, sensul lui se pierde la un moment dat.

te-ai indepartat de la subiect de cand ai inceput sa "militezi" pro-homeopatie in contextul in care eu nu am zis ca nu e ok homeopatia in general, nici macar o data nu am fost impotriva, ci am zis foarte clar ce parere am. si tot de la subiect ai deviat cand ai zis ca nu iti place ca indemn oamenii sa nu foloseasca homeopatia. am explicat si asta.

eu ti-am raspuns la toate astea, nu a fost foarte clar si de aici deja deviem. asa ca sa nu o mai facem in continuare, e cel mai intelept cred eu.

Offline

 

#26 2010-09-21 20:59:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Homeopatie

moksha a scris:

NU tratam infectiile din prima cu ceaiuri sau acupunctura

iaca smile
eu as zice, din contra, ca EXACT cu astea ar tb inceput, care sunt FARA EFECTE ADVERSE. daca nu merg, "ne mai gandim", cum spui... adica bagi si antibiotic. dar sa bagi direct antibiotic, fara sa incerci nimic altceva inainte, MIE UNA mi se pare, ca sa te citez, "lipsit de logica"

iar parerea ta nu ai argumentat-o, ai scris doar

siguranta vine din faptul ca e imposibil ca o infectie serioasa sa fie tratata doar homeopatic

precum si faptul ca TU nu ai intalnit niciun caz in 6 ani (pai nu ai intalnit pt ca nu au mai ajuns la tine, s-au oprit la homeopat tongue oricum, si aici e chestie de statistica, inca ai timp sa intalnesti smile )

de acord cu tine doar la faptul ca nu ar mai tb lungita discutia smile fiecare si-a spus punctulde vedere, cei interesati n-au decat sa aleaga oricare din variante (sau combinat). asa ca eu sunt out de aici smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#27 2010-09-21 21:03:25

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Homeopatie

katami a scris:

moksha a scris:

NU tratam infectiile din prima cu ceaiuri sau acupunctura

iaca smile
eu as zice, din contra, ca EXACT cu astea ar tb inceput, care sunt FARA EFECTE ADVERSE. daca nu merg, "ne mai gandim", cum spui... adica bagi si antibiotic. dar sa bagi direct antibiotic, fara sa incerci nimic altceva inainte, MIE UNA mi se pare, ca sa te citez, "lipsit de logica"

iar parerea ta nu ai argumentat-o, ai scris doar

siguranta vine din faptul ca e imposibil ca o infectie serioasa sa fie tratata doar homeopatic

precum si faptul ca TU nu ai intalnit niciun caz in 6 ani (pai nu ai intalnit pt ca nu au mai ajuns la tine, s-au oprit la homeopat tongue oricum, si aici e chestie de statistica, inca ai timp sa intalnesti smile )

de acord cu tine doar la faptul ca nu ar mai tb lungita discutia smile fiecare si-a spus punctulde vedere, cei interesati n-au decat sa aleaga oricare din variante (sau combinat). asa ca eu sunt out de aici smile

offtopic
jur ca nu inteleg de ce trebuie sa ai tonul asta persiflator, dar in fine, asta e alegerea ta.

Offline

 

#28 2012-10-01 15:03:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Homeopatie

daca un remediu luat pentru o problema acuta de sanatate continua sa fie luat 2 luni dupa ce simptomele dispar, e posibil ca "supradoza" sa faca remediul ineficient data viitoare cand va reaparea problema?

Offline

 

#29 2012-10-01 15:41:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Homeopatie

nu e posibil
un remediu care a functionat o data pentru o anumita problema va functiona intotdeauna pentru aceeasi problema
daca nu a functionat, poti sa-l iei si 10 ani, nu va functiona

Offline

 

#30 2012-10-01 15:52:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Homeopatie

deci chiar daca il iei mult timp dupa ce s-a rezolvat problema, va avea efect si data viitoare.

ce parere ai despre remediile de la boiron? sunt la fel de bune ca cele de la plant extrakt?

Offline

 

#31 2012-10-01 17:13:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Homeopatie

da, nu vad de ce nu ar fi
intr-o vreme erau ceva mai scumpe, acum mi s-au parut a fi cam la acelasi pret cu Plantextrakt

Offline

 

#32 2012-10-01 17:17:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Homeopatie

da, tot in jur de 6 lei e flaconul.

Adalberta, daca mai citesti, spune-mi te rog daca s-au rezolvat problemele tale.

Offline

 

#33 2013-09-19 17:10:07

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Homeopatie

actiunea Sinupret-ului este impiedicata de tigari?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-09-19 17:10:21)

Offline

 

#34 2013-09-19 17:11:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Homeopatie

cum se administreaza ?

Offline

 

#35 2013-09-19 17:15:03

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Homeopatie

6 drajeuri pe zi. contine extracte de ciubotica-cucului, gentiana, verbina si alte cateva buruieni.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2013-09-23 22:26:05)

Offline

 

#36 2013-09-19 17:17:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Homeopatie

se inghit sau se sug ? as zice ca e mai degraba naturist decat homeopat, nu ar trebui sa aiba treaba cu fumatul

Offline

 

#37 2013-09-19 17:17:33

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Homeopatie

offtopic e din gama aia de la Bionorica, heimdall, eu am luat Imupret (pentru ganglion)
naturiste stiu eu ca sunt

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2013-09-19 17:17:55)

Offline

 

#38 2013-09-19 17:18:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Homeopatie

da, stiu medicamentele lor, dar nu stiu de ce se considera homeopate, ca nu par a fi, sunt din plante

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.