homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?-3


#39 2009-12-21 15:47:18

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

adorata a scris:

Iau utrogestan din ziua in care am facut primul test,si elevit.Analize nu am facut inca, oricum tinand cont ca eu ma pregateam de inseminare aveam deja multe facute;necazul e ca inainte cu cateva zile sa fac testul am facut  mycoplasma si ureaplasma si din pacate au iesit pozitiv.A zis doctorul sa trecem de saptamana 12 si vedem pe urma ce facem...

Sa iti arat ce am gasit:

''Mycoplasma si Ureaplasma determina infectii urogenitale, care evolueaza cronic si pot fi urmate de complicatii, cu afectarea calitatii vietii individului. Deoarece simptomatologia clinica este redusa si uneori absenta, persoanele sunt ?aparent sanatoase?, putand vehicula agentii infectiosi pe calea raporturilor sexuale. Din aceste considerente, se impun: depistarea si tratarea corecta a persoanelor infectate, controlul periodic pentru evitarea recidivelor, educatia sanitara in randul tineretului, combaterea prostitutiei si promovarea unui mod de viata sanatos.



Afectiunile urogenitale reprezinta o sursa de disconfort, provocat frecvent de agenti etiologici infectiosi. Dintre acestia, fac parte cei vehiculati cu ocazia raporturilor sexuale. Chlamydia, Mycoplasma si Ureaplasma sunt bacterii, implicate in infectii ale cailor urogenitale, care in multe cazuri evolueaza cronic, din cauza manifestarilor minore si a formelor asimptomatice. Din acest motiv, multi dintre pacientii afectati sunt o adevarata sursa de infectie, prima manifestare de boala reprezentand debutul unor complicatii.

Mycoplasma hominis si Ureaplasma urealyticum au fost implicate intr-o gama variata de afectiuni urogenitale, cum ar fi: boala inflamatorie pelvina, sterilitate, avort septic, uretrite non-gonococice, infectii puerperale acute (subacute si cronice), pielonefrite, peritonite si sindromul Reiter. Anumite serotipuri sunt implicate in etiopatogenia infertilitatii.

La om, Mycoplasma si Ureaplasma se pot transmite si prin contact direct intre gazde, vertical de la mama la fat, prin infectii nozocomiale si prin transplant.

Uretritele reprezinta 20-25 % din totalul uretritelor non-gonococice, fiind provocate de: M. hominis, Ur. urealyticum si M. genitalium. Acesti agenti colonizeaza vaginul femeilor, care au contact cu mai multi parteneri. Clinic, se manifesta ca: vaginite, cervicite, bartholinite, febra postpartum si chiar sterilitate.

Ureaplasmele pot cauza inflamatii placentare, pot invada sacul amniotic, provocand infectii persistente si complicatii la nastere. Mycoplasma hominis si Ureaplasma s-au izolat in procent de 10% din sangele femeilor cu febra postpartum sau avort dar nu la femeile afebrile, care au avut avorturi, sau la gravide sanatoase.

La persoanele cu sistemul imun intact, Mycoplasma hominis si Ureaplasma sunt, de obicei, germeni comensali ai mucoasei tractului genital inferior, prezenta lor nefiind asociata cu manifestari clinice. Virulenta lor este scazuta, comportandu-se ca oportunisti. Prezenta lor in aceasta zona in procente diferite este explicata prin modul de comportament, care se refera la: statutul economic, comportamentul sexual si numarul partenerilor sexuali.


adorata,
am citit despre multe fete ca au dus sarcina pana la capat cu acest microb si nu au luat antibiotice, insa cel mai bine ar fi  sa nasti prin cezariana. mai sunt fete care au luat antibiotice cum ar fi  Azitrox sau amoxicilina insa procentatia microbului doar a scazut insa nu a disparut, asa ca stai linistita, daca treci de 12 saptamani, asa cum a spus dr, oricum nu numai ptr tine sunt grele cele 12 saptamani, pentru majoritatea, atunci e ok. sa dea DD sa ne auzim cu bine puss

Ultima oara a fost editat de nico12345 (2009-12-21 15:48:03)


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 



#40 2009-12-21 16:25:53

adorata
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 40

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

Multumesc mult pentru incurajari,oricum nasc prin cezariana pentru ca am probleme cardiace.Iar despre infectie ma bate gandul sa repet analizele pentru ca mi-e greu sa cred ca in iunie cand am facut un chiuretaj biopsic  nu a iesit nimic, iar acum , a aparut, poate e o greseala de laborator, sau poate tratamentul de stimulare a aavut un astfel de efect...nici nu vreau sa ma gandesc la rau, sunt bucuroasa ca bebelu  a aparut unde trebuie si creste,si ma rog sa fie bine.

Offline

 

#41 2009-12-21 16:29:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

sau, asa cum bine scria in ce a postat nico, 'la persoanele cu sistemul imun intact, Mycoplasma hominis si Ureaplasma sunt, de obicei, germeni comensali ai mucoasei tractului genital inferior, prezenta lor nefiind asociata cu manifestari clinice. Virulenta lor este scazuta, comportandu-se ca oportunisti.'

cu alte cuvinte, multa lume le are (cum toata lumea are candida, de ex), dar se inmultesc si o iau razna si ies la analize doar in conditii de imunitate scazuta... de ex, IN SARCINA smile nu-ti fa griji... du-te la dr si ia tratament, daca iti va da... dar nu-ti fa pb, trec usor smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#42 2010-01-08 09:42:45

adorata
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-02-13
Mesaje: 40

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

Buna fetelor,
Am avut un sfarsit de an groaznic si cel mai nefericit craciun din viata mea: in ziua de craciun am pierdut sarcina.A fost o experienta foarte traumatizanta, inca nu resusesc sa-mi revin...

Offline

 

#43 2010-01-08 10:08:11

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

adorata, imi pare sincer rau. Trebuie insa sa ai incredere, va fi bine si pentru tine. E greu acum, dar cu timpul o sa treaca si o sa vezi ca mai devreme sau mai tarziu vei ramane insarcinata si va fi ok puss


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-01-08 14:11:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

adorata, imi pare rau... sa va dea dumnezeu putere sa treceti peste si sa va dea si un bebe sanatos cat mai curand puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#45 2010-01-08 17:26:33

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

Adorata imi pare tare rau...incercsa te inteleg pentru ca trec si eu prin stari asemenatoare. Sa iti dea Dumnezeu puterea sa mergi mai departe!


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#46 2010-01-08 20:30:32

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

vai adorata sad  imi pare tare rau....eu am trecut prin asa ceva si stiu cum e....
dar uite ca a doua sarcina a fost cu noroc....asa ca o sa vezi ca o sa rasara soarele si pe strada ta.....

multa , multa , multa putere sa treci peste acest moment.....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#47 2010-01-21 11:58:56

Sandrutz
Full member
De la: Romania - Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-25
Mesaje: 329

Re: Sarcina incipienta sau sarcina extrauterina?

adorata a scris:

Revin si eu cu problemele mele;pentru ca ieri am avut niste dureri groaznice in partea dreapta,localizate la nivelul ovarului,am vb cu medicul meu ,care nu este in bucuresti,
si m-a sfatuit sa merg de uregenta la cel mai apropiat spital,sa fac o ecografie ca nu cumva sa fie extrauterina.Initial am sunat la toate clinicile particulare pe care le cunosc sa vad daca pot merge acolo, insa la ora aceea nu am gasit pe nimeni asa ca am mers la sf pantelimon. Nu vreau sa va spun cum am fost tratata de o doamna asistenta care era la garda si care facea trierea,sarim peste acest aspect,mi-a facut ecografie o doamna  doctor tinerica, destul de amabila dupa ce a primit ceva, care intr-un final, mi-a spus ca sarcina nu este vizibila nici in uter nici in alta parte, si ca poate e prea devreme, desi ultima menstruatie a fost pe 4.11.2009.Nici nu stiu ce sa mai cred....Azi merg la doctorul meu, care s-a intors special pentru mine, sa vedem poate totusi se vede ceva.A mai trecut cineva prin asa ceva, sa nu fie vizibila sarcina la 6 saptamni?

asistentele sunt de toata jena  supa

LE acum am terminat de citit topicul ... imi pare extrem de rau ptr ce ai patit ... sper sa iti revii si sa ai puterea de a merge mai departe ...

Ultima oara a fost editat de Sandrutz (2010-01-21 12:03:10)


Membra a aliantei PriCo gravida MyGaEl gravida  gravida  gravida Bl gravida  PaLaTtAmAl gravida NeDa gravida Za

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.