homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

STERILETUL MIRENA


#1 2006-11-09 15:38:59

mioritza
Membru
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 3

STERILETUL MIRENA

As dori sa schimb pareri despre steriletul Mirena cu fetele care il un inserat.Daca nu sunt fete pe acest forum care sunt posesoarele acestui tip de sterilet atunci astept parerile celor care stiu de el.
Multumesc mult,
Mioritza

Offline

 



#2 2006-11-09 16:33:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

Steriletul mirena e o metoda contraceptiva foarte eficienta, imbina partile bune ale steriletului cu partile bune ale contraceptivelor doar cu progestativ, insa si partile lor proaste(asa cum e de asteptat). Ca orice steril, nu e cea mai fericita alegere daca ai ciclul menstrual neregulat si menstruatii abundente...ca orice contraceptiv pe baza doar de progesteron, poate determina fie singerari prelungite fie amenoree. Eficienta contraceptiva este insa foarte mare iar contraindicatiile progestativelor luate oral sunt excluse, ca si efectele lor secundare generale


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-11-09 21:05:50

mioritza
Membru
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 3

Re: STERILETUL MIRENA

doctoressa a scris:

Steriletul mirena e o metoda contraceptiva foarte eficienta, imbina partile bune ale steriletului cu partile bune ale contraceptivelor doar cu progestativ, insa si partile lor proaste(asa cum e de asteptat). Ca orice steril, nu e cea mai fericita alegere daca ai ciclul menstrual neregulat si menstruatii abundente...ca orice contraceptiv pe baza doar de progesteron, poate determina fie singerari prelungite fie amenoree. Eficienta contraceptiva este insa foarte mare iar contraindicatiile progestativelor luate oral sunt excluse, ca si efectele lor secundare generale

Multumesc mult pentru raspuns,
Datorita excesului de estrogen mi se ingroasa foarte mult endometru (in urma chiuretajului biopsic s-a ajuns la acest diagnostic ).Am facut si  histeroscopie in ziua a 5 a a menstruatiei si endometru era ingrosat ca si cum as fi terminat menstra aproximativ de 14 zile.Am facut trat. naturist, de sinteza, nu s-a rezolvat , ma anemiam pe luna ce trecea datorita hemoragiilor (nu aveam menstre intre cicluri)cateodata ajungeam la spital pentru chiuretaje deoarece hemoragia era foarte abundenta.Cand luam anticonceptionale imi era bine insa nu imi sunt indicate, datorita colesterolului, cand faceam pauza se formau chisturi pe ovare.am ajuns si m-am operat cu chist hematic eclatat in Douglas si mi-au extirpat ovarul si anexa.Singura solutie inainte de histerectomie mi s-a propus varianta steriletului Mirena.Intradevar numai am hemoragii in sa menstra este prelungita cam la 25 de zile.Steriletul este montat pe 4 mai, in prospect scrie pot aparea reactii adverse pana in luna a sasea a .Eu intru in luna a saptea a .....din 6 luni numia 2 luni am avut menstra de 12 zile in rest am stat numai cu absorbante zilnice.Problema este ca nu stiu ce sa fac....sa mai am rabdare macar pana la 1 an de zile sa vad daca se regleaza sau sa numai astept si sa fac histerectomie.Am 38 de ani iar menstre abundente am decand mi-a venit prima data menstra de la 12 ani.Insa in urma anticonceptionalelor pe care le-am luat timp de 7 ani menstra numai este de tinut sub control.Cand imi venea menstra numai puteam iesi nici din casa de frica...
Poate ma puteti sfatui in legatura cu acest aspect pentru ca efectiv am tot cautat si nu prea sunt fete cu care sa discut sa vad reactiile adverse pe care le-au avut cu acest sterilet.
Multumesc,
Mioritza

Offline

 

#4 2006-11-10 10:19:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

Mioritza, din nefericire, atrofia de endometru datorata progestativelor poate avea aceastamanifestare clinica:singerarea...Imi inchipui ca e foarte neplacut sa singerezi incontinuu atitea zile pe luna...totusi, daca ai stat cu absorbante zilnice, inteleg ca singerarea nu a fost foarte abundenta. Eu una te sfatuiesc sa mai astepti, daca ai rabdare. Dupa mintea mea, histerectomia e o operatie mutilanta, daca se poate evita, e bine sa o eviti.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-04-16 20:47:35

sweet_di
Full member
Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 408

Re: STERILETUL MIRENA

hello....uite de exemplu matusa mea are sterilet mirena si se plange ca de 9 zile deja nu i s-a oprit mnstra, plus k ii curge cu cheaguri mari.....doctoressa e normal asa ceva?ea il are pus de 1 luna.....




pls pls pls, poate cineva sa imi raspunda??

Ultima oara a fost editat de sweet_di (2007-04-17 09:30:20)


To live is the rarest thing in this world.....most people exist, that's all (Oscar Wild)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-04-17 09:51:48

sweet_di
Full member
Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 408

Re: STERILETUL MIRENA

nimeni, nimeni nu stie?sad


To live is the rarest thing in this world.....most people exist, that's all (Oscar Wild)

Offline

 

#7 2007-04-17 09:52:49

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: STERILETUL MIRENA

eu cred ca e de la sterilet:)


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2007-04-17 10:35:15

sweet_di
Full member
Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 408

Re: STERILETUL MIRENA

smile dap ralucaenelena sigur e de la sterilet, dar ma intrebam dk e normal sa i se inatample asa ceva..?


To live is the rarest thing in this world.....most people exist, that's all (Oscar Wild)

Offline

 

#9 2007-04-17 11:05:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

pai acest sterilet poate avea acest efect. deci e oarecum normal, doar ca nu si nepericulos, daca singerarea e abundenta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-04-17 12:36:23

sweet_di
Full member
Inregistrat: 2007-04-02
Mesaje: 408

Re: STERILETUL MIRENA

multumesc frumos doctoressa, am vb si k matusa mea si i-am zis, si mi-a spus k i s-au mai oprit sangerarile....


To live is the rarest thing in this world.....most people exist, that's all (Oscar Wild)

Offline

 

#11 2010-05-24 02:27:56

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: STERILETUL MIRENA

buna seara . vreau sa imi scot steriletul saptamana viitoare, ma intreb oare daca ma va durea mult dupa sau o sa am sangerari pentru ca plec in vacanta si nu stiu daca sa o las pe dupa sau sa il scot acum inainte de plecare... As vrea sa incerc sa raman si gravida in perioada imediat urmatoare ... Daca m-ar ajuta doctoressa cu un raspuns i-as fi pe deplin recunoscatoare ca de fiecare data ...
multumesc mult

Offline

 

#12 2010-05-24 08:37:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

nu ai de ce nici ca singerezi mult nici sa ai dureri dupa extragerea steriletului deci cred ca il poti scoate linstita inainte de vacanta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2010-05-24 12:04:05

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: STERILETUL MIRENA

multumesc doc. am citit pe net atatea ca nu stiam sigur ce sa fac ...

Offline

 

#14 2010-05-24 12:11:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STERILETUL MIRENA

stii si tu ca e functie de organismul fiecaruia...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2010-05-26 16:28:45

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: STERILETUL MIRENA

deci am fost la doctor si am luat tzeapa ca s-a pensionat recent si nu am stiut si nici nu m-a reprogramat .... asa ca ma duc miine... Vai ce mult imi placea de doctor .. imi vine sa plang cand ma gandesc.. aveam deplina incredere in el. Sper sa nu am surprize... eu organismul meu nu prea mi-l inteleg ...

Offline

 

#16 2010-05-28 13:03:46

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: STERILETUL MIRENA

l-am scos azi! nu a durut la scoatere.

Offline

 

#17 2010-09-04 18:07:14

ankgratiela
Membru
Inregistrat: 2010-09-04
Mesaje: 1

Re: STERILETUL MIRENA

Mi-am pus acum 2 ani un sterilet mirene la sfatul unui medic pentru ca aveam ovare polichistice si menstra abundenta.
Cred ca s-au rezolvat toate, dar nu mai am menstra deloc si m-am ingrasat 25 de kg.
As vrea sa il scot, ma deranjeaza kg in plus. Indiferent ce , cat si cum mananc pun invariabil cate un 1 kg pe luna. Am ajuns la 100 de kg. Cand am pus steriletul aveam 43 ani 1,75 m inaltime si 75 de kg.
Acum sunt diforma.

Va rog, imi puteti spune daca il scot am sanse sa revin la normal cu greutatea?
Poate pentru chisturi voi gasi alt tratament.

Offline

 

#18 2010-10-13 11:21:30

annis
New member
Inregistrat: 2010-10-12
Mesaje: 7

Re: STERILETUL MIRENA

ce ar fi mai bine?sa mi pun sterilet sau sa iau anticonceptionale?

Offline

 

#19 2011-01-18 17:49:15

mioritza
Membru
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 3

Re: STERILETUL MIRENA

Buna SoareleMeu si celorlalte fete care imi pot raspunde, bineinteles si Doctoressa.
Am citit mesajul tau ca ai scos steriletul....pe 4 mai fac 5 ani decand il am si trebuie sa il scot.Problema este ca nu se mai vad firele (dr. care mi-a facut colposcopie nu le-a vazut), oare cum o sa fie extragerea lui in acest caz?Si a doua problema pt care vreau sa va cer parerea este faptul ca as dori ca imediat dupa extragerea lui sa mi se insereze altul pentru ca mi-e frica fara el..Oare este posibil?Va multumesc anticipat si multa sanatate. puss

SoareleMeu a scris:

l-am scos azi! nu a durut la scoatere.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.