homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dragostea si criza varstei a doua


#1 2009-12-06 20:07:57

adventure
New member
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 11

Dragostea si criza varstei a doua

Ce parere aveti voi, fetele de varsta mea (adica in jur de 40 de ani) despre tzacaneala care-i apuca pe barbati tot in jurul varstei de 40-45? am citit opinia unui sexolog care spunea ca barbatii se comporta asa de frica, pt. ca simt femeia de langa ei cu un potentia erotic urias, pe cand al lor incepe declinul si simt nevoia sa se afirme si confirme. Si ce sfaturi imi puteti da, cele care ati trecut prin asa ceva? Noi suntem impreuna de aproape 3 ani si-l simt de vreo 2-3 luni ca a inceput sa se nelinisteasca, pana cand a recunoscut, intr-o discutie mai apriga, ca el mai are maxim 10 ani pana sa si-o foloseasca doar la usurarea vezicii si ca nu concepe principial sa devina monogam tocmai acum! Ei bine, n-am protestat pe tema asta, ca ii respect dreptul de a alege cum e mai bine pt. el, dar TREBUIE sa fie o modalitate de a-mi ocroti si salva relatia cu el. Si mentionez ca sexul e de calitate maxima (poate tocmai asta e, vrea sa impartaseasca asta la cat mai multe), n-o facem nici sportiv, nu ne ferim de experimente, deci de plictiseala efectiv n-a fost vorba, Dar cand auzi ca X si Y si-au lasat nevasta pt. cate una de 20 de ani...cred ca e transmisibil.

Offline

 

#2 2009-12-06 20:21:02

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Dragostea si criza varstei a doua

mai,eu ce sa-ti spun...se zice ca pe la varsta de 45-50 ani,intra si ei in a doua tinerete,cand vor sa-si demonstreze ca inca mai pot.
chestia interesanta este insa de la caz la caz,ptr ca nu toti devin impotenti la 50 de ani...ba chiar nu am auzit asa ceva pana acum...
eu nu stiu ce sa-ti zic,nu mi se pare normal sa accepti ceea ce ti-a afirmat...dar este viata ta..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#3 2009-12-06 21:03:58

adventure
New member
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 11

Re: Dragostea si criza varstei a doua

Ei, daca te referi la varsta de 50 de ani, desigur ca afirmatia era generica, nu viza strict o perioada de 10 ani. Daca te referi la atitudinea mea generala vizavi de libertatea pe care (atentie) i-o respect, nu i-o "acord", tocmai d-aia ceream sfaturi. Pentru ca accept ideea ca poate avea "alunecari" accidentale dar mi-ar fi foarte greu sa ajunga sa se implice.

Offline

 

#4 2009-12-06 21:12:04

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Dragostea si criza varstei a doua

Din cate observ, esti o persoana destul de deschisa, si nu stiu ce parere ai despre asta (sau el), dar nu crezi ca o partida in 3, voi 2 si inca o fata straina, ar fi mai ok? In felul acesta se simte si el barbat, iar tu nu stai cu frica in san ca cine stie ce o sa se intample intre el si respectiva...

Offline

 

#5 2009-12-06 21:25:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dragostea si criza varstei a doua

hm, piie, eu nu-s de acord cu ce zici... n-am nimic cu persoanele care o fac in 3 DACA ASTA E FANTEZIA AMBILOR, dar eu una as prefera sa-i zic "du-te si pune-ti-o cu x" decat sa ma duc si eu, numai ca sa "fiu de fatza"... mi se pare ca m-as injosi, sincer. da, daca as vrea si EU in 3, atunci e ok... dar sa ma duc doar ca sa pazesc barbatul mi se pare cam... disperat.

adventure, mie una imi place cum gandesti referitor la libertatea intr-o relatie... dar mai putin imi place cum gandeste el. adica imi inchipui ca nu sunteti impreuna de ieri de azi... si el ACU s-a gandit ca nu-i ajungi si ti-a si zis asa? neutral cam egoist, dupa parerea mea....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-06 21:36:54

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Dragostea si criza varstei a doua

Ai dreptate katami, eu am vorbit din punctul meu de vedere, eu asa as face, bineinteles fara sa ma simt presata, adica as prefera asa... acum na, fiecare isi stie relatia cel mai bine, si stie cum trebuie facut

Offline

 

#7 2009-12-06 21:49:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dragostea si criza varstei a doua

si tu ai dreptate, fiecare stie cum e mai bine pt el kram


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2009-12-06 22:04:36

adventure
New member
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 11

Re: Dragostea si criza varstei a doua

A, este interesant ca despre "libertate" s-au facut afirmatii din ambele parti inca de la inceput, dar au ramas la nivel declarativ pana acum. El nu m-a presat, n-a dat semne de gelozie (ceea ce nu inseamna ca nu a fost dedicat si implicat) eu insa imi stiu structura psihologica si nu iau in calcul o situatie duplicitara in ceea ce ma priveste, pur si simplu dintr-un soi de igiena sufleteasca- nu vreau sa ma complic cu asha ceva.

In ceea ce priveste sugestia cu threesome, e de luat in calcul ca solutie, nu in sensul ca m-as duce sa-l pazesc, si daca as vrea eu insami sa vad ce inseamna si din pct meu de vedere personal si in raport cu el. Cred ca as prefera (si ar merita) ceva mai echilibrat, in sensul asta. Mda, iata ca am formulat problema si deja incep sa apara solutii din care desigur vom alege cum e mai bine. Sunteti niste meseriase, ce mai applause .

Offline

 

#9 2009-12-07 10:39:31

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Dragostea si criza varstei a doua

puteti incerca si niste cluburi de swingers, sunt extrem de multe la noi in tara si sunt frecventate de oameni cu fix aceeasi problema ca in cuplul vostru. media de varsta fiind, evident, 40 ani

Offline

 

#10 2009-12-07 18:25:37

adventure
New member
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 11

Re: Dragostea si criza varstei a doua

Asa este, e o solutie buna de luat in calcul, in vremurile noastre. Mi-ar fi placut sa aud niste consideratii psihologice sau chiar sfaturi "babesti" din partea unor doamne de aici care au trecut prin asa ceva. Totusi, sa se reduca totul la sex? la nr. de cuceriri, la performanta, la permanenta alergatura dupa noutate? ma gandesc ca macar cineva a pus pb in asa fel incat a reusit sa trezeasca constiinta, sentimentele sau interesul domnului ajuns la doi pasi de andropauza incat sa-si dea seama de precaritatea si penibilul dezideratului.

Offline

 

#11 2009-12-07 18:39:24

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Dragostea si criza varstei a doua

adventure a scris:

Totusi, sa se reduca totul la sex? la nr. de cuceriri, la performanta, la permanenta alergatura dupa noutate?

sau poate fi scuza perfecta pt ca un barbat la varsta asta sa isi insele partenera. Cuceriri, performante, alergarea dupa nou , nimic din toate astea nu scuza infidelitatea ... iar sa ii dai acordul ca poate isi revine , nu e o solutie

Offline

 

#12 2009-12-07 18:44:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dragostea si criza varstei a doua

Mai, nu e chiar asa... eu mai am un pic pana la varsta respectiva si deja simt cum se strange latul... si ca barbat trebuie sa fie si mai nasol. Din ce vad eu in jurul meu chestia asta e ca un soi de pubertate, adica nu-ti mai pasa de constiinta si de morala si de penibil... probabil ca daca esti mai cerebral mai strangi din dinti si suferi mai tare, dar usor nu e pentru nimeni.
Ca partenera tu trebuie a te decizi daca vrei sa ramai cu respectivul sau nu in conditiile astea, e o chestie trecatoare, dar cat de repede trece nu poti sti... Ca si tine, am vazut casnicii de zeci de ani duse pe apa sambetei, si ambii parteneri au suferit, insa zau daca-mi vine in minte vreo cale de a preveni asta... in afara de a-i lasa lesa mai larga o vreme domnului smile

Offline

 

#13 2009-12-07 18:56:27

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Dragostea si criza varstei a doua

dar daca ''ii lasi lesa mai larga domnului" si domnul isi gaseste o aventura pe care o vrea mai mult de atat ? nu ajungi la reprosuri personale, ca poate nu asa trebuia sa procedezi ? nu zic ca nu are voie sa isi demonstreze ca inca mai poate dar nu i-as da acordul niciodata, daca vrea sa isi dovedeasca performantele macar sa o faca fara sa afecteze relatia dintre el si sotie, iubita, etc ... fara ca cea de langa el sa stie

Offline

 

#14 2009-12-07 19:00:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dragostea si criza varstei a doua

aici intram in eterna si interminabila discutie despre inselat smile drept e ca nici eu nu m-am decis daca vreau sa fiu mintita frumos sau sa mi se spuna adevarul

Offline

 

#15 2009-12-07 19:19:14

adventure
New member
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 11

Re: Dragostea si criza varstei a doua

?! a scris:

adventure a scris:

Totusi, sa se reduca totul la sex? la nr. de cuceriri, la performanta, la permanenta alergatura dupa noutate?

sau poate fi scuza perfecta pt ca un barbat la varsta asta sa isi insele partenera. Cuceriri, performante, alergarea dupa nou , nimic din toate astea nu scuza infidelitatea ... iar sa ii dai acordul ca poate isi revine , nu e o solutie

Sa stii ca m-am gandit si eu ca poate fi o scuza, nu ca sa ma "insele" ci pentru ca nu mai are destula provocare (mentala, afectiva, relationala). Cu alte cuvinte, ca s-a cam plictisit. Ciudat este ca ma simt foarte detasata, desi afectiunea mea este foarte profunda. Dar chiar nu vreau sa stea cineva langa mine fara sa ma simta indubitabil perechea potrivita. Si chiar nu vreau sa-l vad nascocind "scuze" in loc sa spuna clar ce vrea, mi-as pierde tot respectul pentru el.
Apropo de inselat, cred ca e mult mai grav sa investeasca timp in altcineva decat sa pice contextual intr-o baiadera de shantan sau in mai stiu eu cine se multumeste cu genul asta de amor. Partea fizica e doar varful aisbergului din "inselat" (zic eu).

Offline

 

#16 2009-12-07 21:18:49

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Dragostea si criza varstei a doua

adventure a scris:

Asa este, e o solutie buna de luat in calcul, in vremurile noastre. Mi-ar fi placut sa aud niste consideratii psihologice sau chiar sfaturi "babesti" din partea unor doamne de aici care au trecut prin asa ceva. Totusi, sa se reduca totul la sex? la nr. de cuceriri, la performanta, la permanenta alergatura dupa noutate? ma gandesc ca macar cineva a pus pb in asa fel incat a reusit sa trezeasca constiinta, sentimentele sau interesul domnului ajuns la doi pasi de andropauza incat sa-si dea seama de precaritatea si penibilul dezideratului.

dupa 40 ani, cam da, asta devine cel mai important aspect...la barbati ma refer
se simt in pericol si trebuie sa-si dovedeasca faptul ca inca mai pot, nu sa cucereasca o femeie prin gesturi frumoase (pentru ca asta au facut toata viata si toata tineretea), ci s-o aduca in pat. asta e marea provocare dupa o anumita varsta...
penibilul nici macar nu are loc in constiinta unui om disperat ca-si pierde potenta si valoarea sexuala. e trist, dar e un fel "pusca si cureaua lata..."

Offline

 

#17 2009-12-10 19:17:40

adventure
New member
Inregistrat: 2007-05-30
Mesaje: 11

Re: Dragostea si criza varstei a doua

Asa...ca sa nu las povestea neterminata- cu toate ca m-am aratat deschisa la diverse solutii (luand in calcul inclusiv ideile propuse de voi), au intervenit discutii ireconciliabile asa ca m-am hotarat sa nu mai interferez cu libertatea omului si am parasit scena discret.

Offline

 

#18 2009-12-10 19:24:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dragostea si criza varstei a doua

adventure, imi pare rau pt final... dar te admir f mult ca ai avut taria sa nu te lasi tarata intr-o relatie de compromis!!! jos palaria... altele se lasa chinuite la 30 de ani pe ideea "da' ce ma fac eu acum singura?", tu ai avut curajul sa spui lucrurilor pe nume... tot respectul din partea mea, iti doresc sa-ti gasesti un barbat care sa-ti ofere ceea ce meriti! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2009-12-10 19:54:25

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Dragostea si criza varstei a doua

adventure, toata stima si din partea mea!
stiu fete de 20 de ani, care accepta orice, ca unde mai gasesc ele altu'?
probabil ca, sa ai curajul sa faci pasul asta, e o chestie care tine de maturitate smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.