homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Biografii si poze de "burtici" si mamici


#1 2009-12-15 20:28:11

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Biografii si poze de "burtici" si mamici

Va astept aici cu nerabdare... mai ales cu poze  big_smile


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 



#2 2009-12-15 20:30:26

persifona
Vizitator

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

witty_ina, exista deja topic cu pozici cu bebe la purtator si e chiar la members, sa nu-si poata baga nasu oricine. Deci nu vad rostul topicului tau.
http://forum.anticonceptionale.ro/t1985 … tator.html

 

#3 2009-12-15 20:32:50

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Pozele ca pozele... dar "bografiile"?

Daca e ceva similar, atunci am sa te rog sa-l stergi... mea culpa


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#4 2009-12-15 20:37:03

persifona
Vizitator

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Te rog explica-mi ce ai vrea sa se scrie la acest subiect, ca nu pricep, sa vedem ce facem cu el.

 

#5 2009-12-15 20:39:09

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Biografii ale burticilor dar si ale mamicilor (locatie, varsta, job etc) plus poze din arhiva personala (ale fetelor care scriu pe aici, ale familiilor, animalutelor etc)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-15 20:40:23

persifona
Vizitator

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Postate la gramada? Cred ca o sa fie vraiste. Fie.. vedem ce iese smile

 

#7 2009-12-15 20:42:11

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Incercam noi sa gasim o organizare. Multumim  par


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#8 2009-12-15 20:45:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

pai incepe tu, witty smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#9 2009-12-15 21:42:53

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Nu sunt eu o buna povestitoare dar... incerc:

Ma numesc Alina Vornicu. Am 28 ani (15.06.1981) si sunt din Bucuresti. La origine sunt ploiesteanca, brasoveanca, buzoianca etc. Am locuit de-a lungul vietii prin mai multe orase atat din tara cat si din afara. Am lucrat  pt o companie internationala si am stat mai mult pe afara sau facand naveta Italia-Romania. Crierea era in floare.... dar sanatatea scadea, iar viata personala nu exista. Pt ca lucram uneori 18-20 ore pe zi, am cedat si atunci am aflat ca e posibil sa nu pot avea copii niciodata (practic se modificase structura hormonala, ovarele functionau cam 10%, chisturi plus altele). Mi-am dat demisia ....si am inceput sa am grija de timpul si sanatatea mea. Am revenit in tara unde mi-am gasit alte joburi: lucarm in paralel la un post de radio/tv unde functionam ca PR dar si ca realizator radio/tv si am adaugat si jobul de profesoara din marea dragoste pt copii dar si din frustrarea de atunci.

Dupa vreo 2 ani de tratamente, mi-am mai revenit si medicii mi-au dat sanse sa am un bebe. Intre timp mi-am cunoscut si sotul si m-am mutat in Bucuresti. Nu ne grabeam la casatorie pt ca nah... am o fobie  big_smile  dar vroiam bebe. Dupa multe incercari, medicii au descoperit ca si sotul are o problema cauzata de un tratament pt diabet: azoospermie (zero spermatozoizi). Dupa n investigatii ... verdictul a fost clar: bebe va veni prin inseminare (daca raspunde sotul la tratamente) sau prin insemniare de la donator. Am strans banuti pt ca sunt niste proceduri costisitoare si am asteptat (am avut o perioada de cateva luni fara tratamente).

De ziua mea si chiar in ziua in care  eram programati pt o noua consultatie la un expert in fertilizare, am facut un test de sarcina... intr-o doara pt ca stiam ca un bebe e ceva imposibil. Au iesit 2 liniute si 4 zile mai tarziu medicul a confirmat "o sarcina" . Dupa cateva ecografii si teste HCG (vreo 4)... i-am vazut inimioara cum bate.

Pt noi, Luca a fost si este o minune pt ca a venit cand toti ne spuneau NU SE POATE. Ma uitam pe net si am vazut ca e practic imposibil sa existe simptome la cateva zile dupa fecundare: eu am avut la 3 zile dupa fecundare (stiu sigur ca a fost conceput pe 28 mai  chicot  pt ca faceam teste de ovulatie) stari de balonare, dureri de ovare, stari de voma, dureri de cap si somnolenta.

Acum sunt cadru didactic la un colegiu din Bucuresti si mi-am mai pastrat o vaga colaboraare pe partea de PR si comunicare radio tv cu firma din Ploiesti.

Mai nou, am dat cu subsemnatul (pe 17 octombrie) asta ca sa fim o familie in adevaratul sens al cuvantului si  o sa postez si ceva poze (cu toate kg mele acumulate in atatia ani  bang )

Pasiuni: Luca, sotul, masinile (pe vremuri mergeam la curse ilegale   rock  - si inca mai conduc pt ca mai incap la volan)si poate mai sunt... dar acum toate palesc in fata "stapanului".
Mi-ar placea sa-l cresc pe Luca la Seciu - unde avem o casuta de vacanta - dar nu-l pot priva pe sot de bebe. Ar fi inuman  wink

Acum locuim in Titan - dupa ce am fugit de Kogalniceanu - toti 4 (Luca, Nietzsche (nu radeti de nume... citeam filosofie cand l-am primit cadou  chicot ) sotul si eu.

Maaammmmaaaa ce lunga poveste.... se vede ca sunt femeie  lol

Incerc sa pun si ceva poze dar pana atunci... astepta cu nerabdare povestile voastre.... GO GO Katami

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2009-12-15 21:59:54)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#10 2009-12-15 22:04:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

nietzsche e pisic? big_smile si oau... curse de masini? lol n-as fi crezut, te vedeam o pers muult mai grijulie lol aparentele... smile

mama, chiar ai povestit multe... eu voi fi mai scurta... mai ales ca is de mai multisor pe acilea si lumea mai stie cate una alta despre mine.

ma numesc ilinca, am 24 ani, sunt din iasi... nascuta si crescuta aici... am terminat Geografia Turismului, facultate care mi-a marcat viata, au fost cei mai frumosi ani alaturi de niste oameni cu adevarat deosebiti... acum sunt la master, la specializarea "riscuri naturale si amenajarea teritoriului" si am lucrat, pana sa intru in prenatal, ca agent turism.

bebe mi-am dorit mereu, dar s-a acutizat treaba de cand mi-am cunoscut sotul.... care a stiut sa ma deschida afectiv din multe puncte de vedere. doar ca mereu am spus "mai asteptam", din considerente financiare in principal (cred ca m-am plans destul ca sunt in curs de mutare lol ). am luat pastile vreun an jumatate, dar voiam sa le las din mai multe motive. le-am lasat prin febr 2009. iar ca bebe Cristian Matei s-a decis sa preia el controlul... si a aparut cand nu ne asteptam, imediat dupa Postul Pastelui, dupa o iubire in ziua 23 din aprox 25 cat avea ciclul meu neregulat big_smile (metoda calendarului nu e sigura - imi scrie pe frunte big_smile)

si noi avem o pisica... si cred ca, daca as avea banii necesari, as avea 2 adaposturi de animale... unul tp matze, altul pt caini. iubesc animalele cel putin la fel ca oamenii (stiui, sunt mai ciudata din punctul asta de vedere...)

pasiuni: in primul rand, muntele hjarta plecatul aiurea, cu cortul, traseele dure de creasta, statul in ploaie si frig si zapada, cabanele si refugiile insalubre, dar atat de calde alaturi de cei dragi... alpinismul, ecologizarile montane... as putea umple cateva pagini numai despre asta smile apoi animalele, cum spuneam... sportul in general (in particular am practicat karate shotokan si sper ca voi reveni smile ). muzica folk si cantecele live, la chitara, asociate plimbarilor pe aiurea de care va scriam mai sus. tot ce e romanesc si autentic imi trezeste vibratii de recunoastere undeva, in structurile psihice adanci. si domeniul meu de licenta, geografia... mi-ar placea sa ajung sa lucrez in domeniu, ca cercetator (cam greu in Romania - si eu nu vreau sa plec din Romania) sau, daca nu, ca profesor (preferabil la fac, dar la noi e coada luuunga sad )

imi mai amintesc si va mai scriu... dupa ce mai scrieti si voi


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2009-12-15 22:30:53

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

fetelor, imi pare bine de cunnostinta.

tomina o chema pe pisica mea. a murit anul trecut. anul trecut ne-am casatorit.

in februarie am renuntat la anticonceptionale si mi-am dorit in sfarsit un copil (nu de alta dar la 30 de ani incepi sa rationezi).

Meseria din cartea de munca: profesor. Imi place sa pictez icoane pe sticla sau pe lemn. mie dorr sa desenez, sa pictez, sa merg la tara sa sap.

ma simt fericita, ma bucur de fiecare zi, portocala sau zambet.

Ultima oara a fost editat de tomina (2009-12-19 18:40:36)


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#12 2009-12-15 22:32:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

eu pe tine te "vanam".... acu pot sa ies linistita lol

f frumos ai scris smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2009-12-15 22:43:29

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

am si editat smile . katami multumesc. voi chiar sunteti haioase cum scrieti.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#14 2009-12-15 22:55:36

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Foarte bine ina ca  ai deschis topicul asta, in felul asta stim si noi mai multe unele despre celelalte.

Ma numesc Nicoleta, am 26 ani, sunt din Teleorman, in prezent locuiesc in Bucuresti cu sotul meu. Am terminat Ase-ul, am lucrat la o banca,  de doi ani si jumatate  am propria firma de brokeraj de credite. Nu mai lucrez de cand am ramas insarcinata datorita problemelor aparute. Imi lipseste f mult activitatea, sa socializez cu oamenii, dar merita sacrificiul...

L-am cunoscut pe sotul meu acum 6 ani, suntem casatoriti de 2 ani si 3 luni, avem o relatie frumoasa bazata pe incredere si multa multa dragoste. Ne-am dorit f mult un bebe mic inca de cand nu eram casatoriti, am pierdut 2 sarcini pe la 12 saptamani si am avut o sarcina extrauterina. Nu gaseam explicatia de ce nu puteam tine sarcina, analizele f bune si totusi era ceva... Datorita unor dureri puternice repetate de cap, am ajuns la neurologie, au urmat numeroase investigatii( tomograf, rmn, analize uzuale, orl, radiografii), rezultatul  smile , sanatoasa tun. In fine, o dr. mi-a dat o trimitere la hematologie pentru o coagulograma completa, concluzia este ca sufar de trombofilie, cauza care ducea si la pierderea sarcinei. Acum nu mai ramaneam insarcinata, avand o trompa scoasa de la extrauterina, am facut histerosalpingografie sa vedem in ce stare este singura trompa ramasa... concluzia a fost trompa impermeabila, f subtine, nici macar instilatii nu puteam sa fac caci putea sa plezneasca, mi s-a recomandat ca si ultima solutie FIV.
Suparata dar ambitioasa( sunt berbec)  am hotarat sa mai asteptam un an de zile si sa ma expun la riscul de a avea inca o extrauterina, poate poate raman natural. Si uite asa... dupa 4 luni de la marea investigatie, am ramas insarcinata dance  smile  Avand o sarcina de la inceput cu probleme, ne-am sacrificat f mult, renuntand la multe( concedii, plimbari, etc) , ce mai... cum poate fi viata unui om stand majoritatea timpului la pat sau cum poate fi viata unui om avand grija de un om care sta la pat? Dar, nu regretam nimic , suntem atat de fericiti ca am ajuns pana aici si mai avem putin si o sa ne cunoastem fetita incat deja am inceput sa uitam de toate problemele pe care le-am avut. bebe  smile

Imi place f mult soarele deci calatoriile pe timp de vara, pescuitul, iubesc sa fiu inconjurata de oameni, ador sa gatesc( desi sper sa nu fi uitat) .

Cam atat despre mine...nu stiu ce am dar imi fug ideile smile


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#15 2009-12-16 08:37:10

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Ma bucur mult ca avem ocazia sa ne facem o imagine generala una despre alta.
Tomina, e mai mult decat ok ce ai scris (ca stiu ca te fereai),
Katami, banuiam eu ca esti o fire putin mai "hippie", adepta naturii  par , iar tu Nico, imi pare rau ca ai trecut prin atatea. Oarecum te inteleg. Acum nu ne ramane decat sa apreciem la maxim mica viata care depinde de noi.

ps. Da, Katami, Nietzsche e pisic, un albastru de rusia rotund cu o burta care imi sterge parchetul de praf  chicot

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2009-12-16 08:40:35)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#16 2009-12-16 09:37:50

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Foarte dragut sa stii cate ceva desre burticile de aici.

Sa va spun si eu cate ceva despre mine. Ma numesc Ruxandra (cum banuiesc ca ati dedus deja smile ) am 26 de ani si sunt din Ploiesti. Am terminat facultatea de limbi si literaturi straine, marea mea pasiune din copilarie, limbile straine. In timpul facultatii am lucrat in domeniul cosmeticelor timp de 2 ani, job pe care l-am adorat indiferent de putinul timp liber de care aveam parte. Acum sunt profesoara la o scoala generala, iubesc ceea ce fac si nu cred ca ma vad facand altceva, cel putin in viitorul apropiat.

Sunt casatorita de 2 ani si jumatate si bebe ne-am hotarat sa avem in noiembrie 2008. Aveam eu niste probleme pe care le consideram destul de grave, acum privind in urma imi dau seama ca ma stresam aiurea. Timp de 8 luni in care mi-am urmarit temperatura, am constatat ca nu am ovulatie si atunci mi-am dat seama ca va mai trece un timp pana voi reusi sa am un bebe. Am renuntat la tratamentul pe care il faceam, m-am linistit, nu mai eram asa stresata si dupa doua luni am avut un test pozitiv. Acum astept cu nerabdare sa aflu ce este bebe smile

Imi place foarte mult caldura, ador vara si soarele, iubesc marea si foarte mult animalele.

Mai mult nu stiu ce as putea sa va spun, daca imi mai vin idei, mai scriu.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2009-12-16 10:08:13)

Offline

 

#17 2009-12-16 09:46:05

nico12345
Full member
Inregistrat: 2009-11-19
Mesaje: 764

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

buna ruxxy, tomina, ina si katami, imi pare bine ca ne cunoastem cat de cat. fetelor care incepem cu poze, o luam in ordinea scrierii povestioarelor? ina, ce mai astepti??? big_smile


Are mami o fetita cat un ghemotoc  hjarta  hjarta

Offline

 

#18 2009-12-16 09:54:56

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Pun eu prima o poza dar nu o las mult smile

***********

Am sters-o, o pun iar cand sunteti toate.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2009-12-16 13:15:54)

Offline

 

#19 2009-12-16 12:51:19

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: Biografii si poze de "burtici" si mamici

Topic tare fain ! Felicitari Witty ! Bataitza pt Persifona ... punish

Intr-adevar, cred ca v-ati prins deja, si eu cochetez cu anonimatul, ca si Tomina. Dar, tot la fel, o sa scriu cate ceva despre mine, atat cat sa ne apropiem un pic.

Anne85 vine de la nume si, bineinteles, anul nasterii : 1985. (Ne-am si gasit cateva de-o varsta pe-acici : eu, Crissy, Kata .. nu mai stiu.) Ziua mi-o serbez foarte, foarte curand ... Am terminat ASE-ul si lucrez oarecum in domeniu, in cei cativa ani de munca am avansat de la treburi de secretara la ceva muuult mai apropiat de contabilitate, desi ca nu e nici acum ceva concret ... Pe langa asta, mi-am deschis si o mica afacere impreuna cu sotul, dar se vede bine treaba ca de asta se ocupa mai mult el.
Sunt casatorita de 5 ani, impreuna cu sotul de 8 (ca aveam de terminat un liceu, totusi). Copil nu ne-am dorit pana acum, motivand mereu ba facultatea, ba munc, ba afacerile ... In fine, in luna in care am abandonat anticonceptionalele a si venit bebe. majoreta Nu ma asteptam sa fie atat de repede, dar m-am bucurat enorm ...
Pasiuni ? Hmmm, imaginativa ceva la polul opus de Kata lol Nu imi plac foarte tare nici sportul si nici iesirile cu cortul. Pentru mine o vacanta are obligatoriu cel putin un hotel, o plaja ... Iubesc marea !
Pe langa toate celelalte lucruri din viata mea, ma cosider o persoana foarte bine ancorata in credinta, religie ... sau cum vreti voi sa o numiti. Am postat de multe ori pe la topicurile cu caracter spiritual, am intrat chiar si  in unele polemici pe diferite teme, si asta tocmai datorita faptului ca stiu foarte bine ce cred si in ce cred ...
Cam atat deocamdata ca m-am intins inutil deja ! puss


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.