homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina in 5 sapt


#1 2009-12-17 19:49:40

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

sarcina in 5 sapt

Am si eu o nelamurire pentru cine stie si poate sa imi spuna si mie.Am fost astazi la ginecolog si mi-a spus ca sunt insarcinata in 5 saptamani ,ca embrionul are activitate cardiaca dar ca inca nu s-au dezvoltat membrele corpului si n-am inteles,trebuiau deja sa inceapa sa se dezvolte ? Cine stie?


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 



#2 2009-12-17 19:52:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: sarcina in 5 sapt

la 5 sapt trebuia sa aiba niste mici umflaturi in zona membrelor... dar nu stiu ce ecograf avea medicul ala, in mod normal la 5 sapt abia daca vede cat de cat sacul gestational... ce membre vrea sa vada nush...

uite aici ai sarcina pe sapt... eu am dat direct la sapt 5... poti vedea cum se dezvolta cvopilul tau sapt cu sapt smile http://www.sarcina-nasterea.ro/sarcina- … amani.html

sarcina usoara in continuare!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-12-17 19:53:43

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: sarcina in 5 sapt

Iti dau un copy/paste.

Dezvoltarea copilului in saptamana 5 de sarcina.
In cea de-a patra si in cea de-a cincea saptamana, embrionul trece printr-o serie de schimbari rapide. In cea de-a cincea saptamana lungimea embrionului ajunge la 5-6 mm. Tot acum acesta se ataseaza de peretele uterului si o placenta rudimentara se formeaza impreuna cu cordonul ombilical. Prin cele doua embrionul isi primeste atat oxigenul cat si nutrientii de la mama.
In cea de-a cincea saptamana fatului i se dezvolta un cap si o coada iar in locul membrelor apar mici umflaturi. De asemenea in zona capului se formeaza doua pliuri de tesut ce vor evolua in urechi, urmand ca si micile umflaturi mentionate mai sus sa evolueze in membre de-a lungul urmatoarelor stagii de dezvoltare embrionara.

Din stratul superior al embrionului se formeaza tubul neural care va evolua in diversele componente ale sistemului nervos: creierul, coloana vertebrala si nervii. Din stratul mijlociu vor evolua inima si sitemul circulator in timp ce din stratul interior se vor forma sistemul digestiv, plamanii si sistemul urinar.

In aceasta etapa a vietii embrionului, inima incepe sa bata. Tot in a cincea saptamana de viata incep sa se dezvolte si ochii embrionului. In zona capului apare o deschizatura, viitoarea gura, precum si narile, iar la maini si picioare isi fac aparitia primele trasaturi ale degetelor. Nu in ultimul rand in aceasta a cincea saptamana se mai petrece un fapt demn de remarcat: creierul evolueaza si incep sa se formeze trei regiuni distincte ale acestuia


Deci dupa cum vezi, totul e ok. Ma mir insa ca medicul respectiv a vorbit despre membrie de acum.

Sarcina usoara in continuare


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#4 2009-12-17 19:55:26

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: sarcina in 5 sapt

Pai mi-a zis ca sarcina este foate mica, si ca embrionul este un fel de cerculet micut care se vede pe poza de la ecografia vaginala..

multumesc pt raspunsuri..m-am linistit smile

Ultima oara a fost editat de Lilyushkiss (2009-12-17 19:56:38)


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

#5 2009-12-17 19:58:52

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: sarcina in 5 sapt

Da, e celebra "fasolica". De aceea nici eu nici Katami nu intelegem de ce vorbeste despre membre. Ele incep sa se dezvolte mai tarziu... Oricum e interesant si ca i-a sesizat activitatea cardiaca la 5 saptamani. La mine abia a prins la 6 sapt si 3 zile.


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-17 20:00:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: sarcina in 5 sapt

witty_ina a scris:

.. Oricum e interesant si ca i-a sesizat activitatea cardiaca la 5 saptamani. La mine abia a prins la 6 sapt si 3 zile.

exact, asta nici n-am mai zis big_smile

la mine la 5 sapt si 4 zile nu se vedea niciun fat, se vedea doar "fasolica", adica sacul... nu se vedea daca are ceva inauntru sau, doamne fereste, putea fi gol...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2009-12-17 20:02:22

Lilyushkiss
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 339

Re: sarcina in 5 sapt

am observat ca a zis mirata de faptul ca exista activitate cardiaca..presupun ca e bine oricum


Din 6.08.2010 mamica de fetita  bebe

Offline

 

#8 2009-12-17 20:13:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: sarcina in 5 sapt

da, e de bine, nu-ti fa pb... doar ca e devreme smile ne miram si noi cate vede dr tau big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.