homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TEST de sarcina-45


#837 2010-03-09 13:20:39

mrn
Full member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 381

Re: TEST de sarcina

poti face testul cu incredere smile


Impreuna suntem magnifici..separat insa suntem banali.. hjarta

Offline

 



#838 2010-03-09 13:31:32

ELYELY
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 17

Re: TEST de sarcina

Multumesc mult fetelor pentru rapiditate! Maine dim.imi fac testul  wink

Offline

 

#839 2010-03-09 13:32:08

zana_trista
New member
Inregistrat: 2010-02-08
Mesaje: 9

Re: TEST de sarcina

pe 25 ian mi-a venit menst iar pe 31 am avut contact dar prezervativul sa rupt. Pe 23  feb menst mi-a venit dar in cantitate mult mai mica ca deobicei.am avut dureri de sani , de cap , mananc putin mai mult ca deobicei si imi simt in permanenta burta umflata.astazi mi-am facut un test de sarcina dar a iesit negativ totusi ma simt stresata. ce sa fac ?

Offline

 

#840 2010-03-09 13:54:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: TEST de sarcina

Ely, poti face testul. asteptam vesti bune. smile
Zana, nu esti insarcinata, daca a iesit testul negativ.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#841 2010-03-10 11:38:22

lanushka1987
New member
De la: Popescu
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 16

Re: TEST de sarcina

salut. sunt nou inregistrata pe acest site si vam gasit la nimereala..as vrea sa va intreb ceva. sunt destul de ingrijorata ca numi vine mestruatia...intirzie deja de vreo saptamina..trebuia sa vina pe 2-3 martie si suntem deja in 10 martie..ultimul contact sexual care ar putea prezenta pericol a fost la data de  27 februarie, folosim metoda coitului intrerupt.sa intimplat doar o data!!
nu a ejaculat in mine la sigur.
dupa calculele mele nu era perioada fertila.

pe 9 martie mi-am facut 3 teste de sarcina simultan (barza gold) si toate trei miau iesit sigur negativ. dar nu stiu ce sa cred. mentionez ca am luat timp de 1 an contraceptive si am incetat sa le iau in noiembrie. conteaza? mestruatia e destul de precisa la mine, variind 2-3 zile max.
raspundeti-mi va rog mult ca incep sa intru in panica:)

p.s ar putea conta faptul ca in ultimele saptamini tin o dieta stricta si nu prea ma alimentez? dar schimbarile de temperatura si timpul?
multumesc mult anticipat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2010-03-10 11:45:09

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: TEST de sarcina

Lanushka, nu esti insarcinata, nu-ti mai fa griji, si da conteaza si alimentatia, schimbarile din viata ta , stresul, medicamentele luate. O sa vina, ai rabdare.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#843 2010-03-10 11:53:34

lanushka1987
New member
De la: Popescu
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 16

Re: TEST de sarcina

mersi de raspuns...dar oricum imi fac griji..nu mi-a intirziat atit de mult menstruatia niciodata..

Offline

 

#844 2010-03-10 12:15:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: TEST de sarcina

timean86 a scris:

Lanushka, nu esti insarcinata, nu-ti mai fa griji

inteleg ca vrei sa o incurajezi, dar nu ii poti garanta asta.

Offline

 

#845 2010-03-10 12:34:55

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: TEST de sarcina

Pai daca ieri a facut 3 teste de sarcina negative ...


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#846 2010-03-10 12:42:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: TEST de sarcina

testele de sarcina nu sunt ft sigure, pot da rezultate fals negative. le-a facut in aceeasi zi, deci la acelasi nivel de concentratie hormonala => e firesc sa obtina acelasi rezultat. daca le facea in zile diferite, era mai precis rezultatul. asa, n-o ajuta cu nimic ca a facut 3 in aceeasi zi.
in plus, testele au fost facute la mai putin de 3 sapt de la contactul cu risc.

Offline

 

#847 2010-03-10 12:45:03

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

lanushka1987 a scris:

salut. sunt nou inregistrata pe acest site si vam gasit la nimereala..as vrea sa va intreb ceva. sunt destul de ingrijorata ca numi vine mestruatia...intirzie deja de vreo saptamina..trebuia sa vina pe 2-3 martie si suntem deja in 10 martie..ultimul contact sexual care ar putea prezenta pericol a fost la data de  27 februarie, folosim metoda coitului intrerupt.sa intimplat doar o data!!
nu a ejaculat in mine la sigur.
dupa calculele mele nu era perioada fertila.

pe 9 martie mi-am facut 3 teste de sarcina simultan (barza gold) si toate trei miau iesit sigur negativ. dar nu stiu ce sa cred. mentionez ca am luat timp de 1 an contraceptive si am incetat sa le iau in noiembrie. conteaza? mestruatia e destul de precisa la mine, variind 2-3 zile max.
raspundeti-mi va rog mult ca incep sa intru in panica:)

p.s ar putea conta faptul ca in ultimele saptamini tin o dieta stricta si nu prea ma alimentez? dar schimbarile de temperatura si timpul?
multumesc mult anticipat

vad ca ai postat in mai multe locuri.

daca ai avut contactul sexual neprotejat pe data de 27, dupa mine nu au trecut cele 3 saptamani necesare ca sa se pozitiveze un test, nu? 3 saptamani inseamna 21 de zile si eu asa stiu, ca testul trebuie facut la 3 saptamani de la contact. tu ai optat pentru cealalta varianta, o saptamana de intarziere, dar asta ar fi valabil daca ai fi avut contactul in perioada mijlocului ciclului, ceea ce nu s-a intamplat. una peste alta, nu prea te poti baza pe aceste teste, trebuie asteptat inca un pic.

sansele sunt mici sa fii insarcinata, pe de alta parte sa stii ca nu influenteaza chiar asa mult alimentatia, decat daca faci greva foamei la prooriu, ceea ce sper ca nu faci. ceea ce influenteaza este stresul la care esti supusa, fapt pentru care iti sugerez sa alegi o metoda mai eficienta de contraceptie.

mai asteapta un pic, repeta testul peste aprox 1 sapt  ca sa fii sigura, eu zic ca exista sanse mici sa fii insarcinata.

ps. si te rog sa judeci situatiile astea mai matur. anume nu te mai gandi ca atatea femei se chinuie atatea luni sa ramana gravide si tocmai tu o patesti din prima. procesul e simplu si majoritatea femeilor nu se chinuie sa ramana insarcinata, se poate intampla de fiecare data cand faci sex neprotejat, mai ales ca tu pentru ca ai renuntat relativ recent la anti conceptionale ai ovulatii multiple si haotice probabil, asa ca te rog te rog protejeaza-te.

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-03-10 12:46:40)

Offline

 

#848 2010-03-10 12:55:47

lanushka1987
New member
De la: Popescu
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 16

Re: TEST de sarcina

mersi de raspunsuri. in privinta la mesaj postat in mai multe rubrici, sorry, sunt destul de agitata si panicata si nam citit regulamentul..mie foarte frica de chestiile acestea.si apropo, mia vb o prietena despre o pastila care o iei timp de 1-2 saptamini de la conceptie, si faci avort. e adevarat sau sunt doar povesti?

Offline

 

#849 2010-03-10 13:23:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

din cate stiu exista dar nu cred ca se foloseste la noi in tara, are foarte multe efecte secundare. asa ca nu te baza pe asta, ar fi prea simplu asa.
si din punctul meu de vedere sansele sa fii insarcinata sunt destul de mici, repeta testul peste ceva timp.

Offline

 

#850 2010-03-10 13:31:07

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

lanushka1987 a scris:

mersi de raspunsuri. in privinta la mesaj postat in mai multe rubrici, sorry, sunt destul de agitata si panicata si nam citit regulamentul..mie foarte frica de chestiile acestea.si apropo, mia vb o prietena despre o pastila care o iei timp de 1-2 saptamini de la conceptie, si faci avort. e adevarat sau sunt doar povesti?

Nu ca incep eu cu morala, dar daca esti panicata si iti e frica de chestiile astea de ce te-ai supus unui risc? Si de ce sursa ta de informare este prietena si nu un medic sau mama ta? Si de ce ai prefera sa faci un avort in loc sa pui un amarat de prezervativ? Sunt niste lucruri pe care sincer nu le inteleg.

Repet, sansele sunt mici oricum, dar ideea ramane, fii mai matura si responsabila, neuronii distrusi cu stresul asta nu ti-i da nimeni inapoi.

Offline

 

#851 2010-03-10 13:42:41

lanushka1987
New member
De la: Popescu
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 16

Re: TEST de sarcina

adevarat.stiu ca am dat dovada de lipsa de maturitate, dar stiti cum e..ne gindim ca " nu poate sa mi se intimple mie asta " smile
va pun la curent cu ultimele noutati. am vorbit cu 2 ginecologi, ei miau spus ca intradevar e devreme inca sa stii sigur daca e sarcina sau nu, dar 3 teste de sarcina negative (chiar si dupa 2 dar nu 3 saptamini) si ziua in care a avut loc actul sexual (adica nu in perioada fertila) sunt 2 argumente forte impotriva faptului ca as fi ramas insarcinata.ambii mi-au mai spus ca retinerea menstruatiei poate fi si din cauza alimentarii incorecte, si schimbarilor de temperatura. asa ca mam mai linistit putin.
miau spus insa ca peste o saptamina pot sa vin la ecografie, acum e devreme

Offline

 

#852 2010-03-10 14:50:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

lanushka1987 a scris:

adevarat.stiu ca am dat dovada de lipsa de maturitate, dar stiti cum e..ne gindim ca " nu poate sa mi se intimple mie asta " smile
va pun la curent cu ultimele noutati. am vorbit cu 2 ginecologi, ei miau spus ca intradevar e devreme inca sa stii sigur daca e sarcina sau nu, dar 3 teste de sarcina negative (chiar si dupa 2 dar nu 3 saptamini) si ziua in care a avut loc actul sexual (adica nu in perioada fertila) sunt 2 argumente forte impotriva faptului ca as fi ramas insarcinata.ambii mi-au mai spus ca retinerea menstruatiei poate fi si din cauza alimentarii incorecte, si schimbarilor de temperatura. asa ca mam mai linistit putin.
miau spus insa ca peste o saptamina pot sa vin la ecografie, acum e devreme

pai da, cam asta e..dar daca tot ai mentionat, ma simt datoare sa te intreb de ce apelezi la o dieta asa stricta?

stii ca...ma rog, sper sa nu fie cazul, dar lucrurile sunt lasate intr-un mod foarte inteligent. fetele care se infometeaza teoretic nu pot concepe un copil sanatos total, asa ca practic nu mai ovuleaza sau nu mai au menstruatii, sa nu mai zic ca daca esti extrem de slaba nu se mai conjuga cum trebuie hormonii ca sa ai suficienti estrogeni. chestia asta chiar se intampla, dar in regimuri radicale. chestia cu temperatura iar e un pic de departe asa, ingeneral daca schimbi fus orar sau clima, desi se poate cu primavara asta care e tot iarna. sau fetele care se drogheaza, sau sportivele de performanta, organismul lor stie ca nu e bine sa conceapa un bebe, atunci le impiedica in general sa faca asta.

hormonii astia sunt foarte sensibili la variatii minime....

oricum, serios, de ce tii o dieta stricta, chiar daca suntem off topic? e foarte gresit pentru corpul tau.

Offline

 

#853 2010-03-11 00:09:40

lanushka1987
New member
De la: Popescu
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 16

Re: TEST de sarcina

pai nu ma infometez, dar maninc foarte putin..si mai tin si post

Offline

 

#854 2010-03-11 00:18:53

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

lanushka1987 a scris:

pai nu ma infometez, dar maninc foarte putin..si mai tin si post

pai ce inseamna la tine foarte putin?

Offline

 

#855 2010-03-11 11:12:41

lanushka1987
New member
De la: Popescu
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 16

Re: TEST de sarcina

hmmm...micul dejun de ex ceai cu ceva, si prinz, un sandwich de exemplu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.