homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TEST de sarcina-49


#913 2010-04-28 14:38:58

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: TEST de sarcina

Blonda, testul de sarcina era negativ. El se citeste in perioada de timp inscrisa pe ambalaj. Secretia mamara poate fi un semn ca ai prolactina marita.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#914 2010-04-28 15:33:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: TEST de sarcina

blonda28 a scris:

Buna,
va rog sa ma lamuriti si pe mine la urmatoarea problema. Pe 7 ianuarie am luat un Postinor, in acea luna am avut menstruatie. Apoi in luna februarie s-a intamplat ca dupa un contact cu prezervativ saa ramana prezervativul in interior, dar cu capatul afara. De cand am luat acel postinor ma tot dor ovarele, burta. Menstruatie am avut in fiecare luna. In martie am mers la un control de rutina si i-am povestit doamnei doctor povestea cu postionorul si cu durerea de ovare, in special cel drept. Dansa mi-a dat 2 luni de duphaston din a 10-a zi a menstrei, 15 pastile. Am inceput tratamentul, dar nu am reusit sa iau cele 15 pastile, deoarece la cea de-a 13 pastila mi-a venit menstruatia. In ultima zi de menstra, a 5-a, mi s-a parut ca am sanii usor mariti, stiind ca asta este un efect al duphastonului, am strans putin mai tare sa vad daca dor. Am ramas uimita sa vad ca in varful mameloanelor au aparut mici picaturi de lichid alb-galbui. M-am speriat crezand ca poate fi o sarcina mai veche cu menstra peste. Am mers la medic i-am povestit si mi-a spus ca acel postinor provoaca muklte neplaceri. La consultatia normala mi-a spus ca nu e sarcina in uter. Apoi mi-a facut si o consultatie endivaginala, cred ca asa ii spune, cu sonda aceea introdusa in vagin. La fel mi-a spus ca nu e sarcina in uter, si dupa cum se prezinta consultatia nici extrauterina. Doar ca pe ovarulstang apare ca un fel de chist de 15 mm, pe care l-am vazut si eu, arata ca o bila neagra. Ca sa fiu mai linistita mi-a zis sa fac si un test. L-am facut din prima urina de dimineata si a iesit o linie rosie. A doua zi m-am uitat din nou la acea banda si mi s-a parut ca cea de-a doua linie desi era alba pe mijloc parca pe cantul benzii in capate era putin rosiatica. Nu stiu ce sa mai cred. Imi puteti spune voi ceva? Doctoreassa te rog daca se poate sa-mi raspunzi. Multumesc

Testul de sarcina se citeste in intervalul mentionat pe prospect. Citit in orice alt interval nu este concludent. Dupa cum ti-au spus si medicii, sarcina nu este.

Ii las link doctoressei, daca asta te mai linisteste.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#915 2010-04-28 19:21:28

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: TEST de sarcina

Multumesc Andreea, astept sa vad si parerea doctoressei.

Offline

 

#916 2010-04-29 01:07:19

d3vildelia
Hero member
Inregistrat: 2009-05-18
Mesaje: 2455

Re: TEST de sarcina

buna am si eu o intrebare ...cat de bun este testul de sarcina caseta de la baby?
ast rasp pls


hjartahjartahjarta Daca iubesti pe cineva ierti orice greseala...daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din dragoste...hjartahjartahjarta

mereu voi spera ca voi avea parte de o iubire ideala sad, desi sunt constienta ca asa ceva nu se va intampla niciodata , ci doar in cele mai fermecatoare vise ale mele (http://www.youtube.com/watch?v=U1dwdKkIbBQ)

Offline

 

#917 2010-04-29 10:59:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: TEST de sarcina

In princiupiu daca este facut corect, cu prima urina, orice test e bun. Practic nu stiu pentru ca nu am folosit.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2010-04-30 10:51:45

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: TEST de sarcina

timean86, ai putea sa-mi spui de la ce anume se mareste aceasta prolactina? Oare de la postinor sau duphaston?

Offline

 

#919 2010-04-30 11:05:40

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: TEST de sarcina

Blonda, prolactina marita duce si la galactoree. Cauzele acesteia pot fi:
-prolactinom
-stresul (reducerea stresului duce de obicei la aparitia menstruatiei)
-dietele drastice, anorexia, bulimia
-exercitiile fizice intense
-contraceptivele, antidepresivele, antipsihoticele
-chimioterapia
-disfunctiile tiroidiene
-sindromul ovarului polichistic
- adenomul hipofizar (tumora benigna a glandei hipofize).
- stimularea excesiva a glandelor mamare
- tulburari ale hipotalamusului
- tulburari ale glandei pituitare.
-herpes zosterul (un tip de eruptie produsa de virusul varicelei)
-boala fibrochistica a sanului.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#920 2010-04-30 20:49:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: TEST de sarcina

blonda28 a scris:

Buna,
va rog sa ma lamuriti si pe mine la urmatoarea problema. Pe 7 ianuarie am luat un Postinor, in acea luna am avut menstruatie. Apoi in luna februarie s-a intamplat ca dupa un contact cu prezervativ saa ramana prezervativul in interior, dar cu capatul afara. De cand am luat acel postinor ma tot dor ovarele, burta. Menstruatie am avut in fiecare luna. In martie am mers la un control de rutina si i-am povestit doamnei doctor povestea cu postionorul si cu durerea de ovare, in special cel drept. Dansa mi-a dat 2 luni de duphaston din a 10-a zi a menstrei, 15 pastile. Am inceput tratamentul, dar nu am reusit sa iau cele 15 pastile, deoarece la cea de-a 13 pastila mi-a venit menstruatia. In ultima zi de menstra, a 5-a, mi s-a parut ca am sanii usor mariti, stiind ca asta este un efect al duphastonului, am strans putin mai tare sa vad daca dor. Am ramas uimita sa vad ca in varful mameloanelor au aparut mici picaturi de lichid alb-galbui. M-am speriat crezand ca poate fi o sarcina mai veche cu menstra peste. Am mers la medic i-am povestit si mi-a spus ca acel postinor provoaca muklte neplaceri. La consultatia normala mi-a spus ca nu e sarcina in uter. Apoi mi-a facut si o consultatie endivaginala, cred ca asa ii spune, cu sonda aceea introdusa in vagin. La fel mi-a spus ca nu e sarcina in uter, si dupa cum se prezinta consultatia nici extrauterina. Doar ca pe ovarulstang apare ca un fel de chist de 15 mm, pe care l-am vazut si eu, arata ca o bila neagra. Ca sa fiu mai linistita mi-a zis sa fac si un test. L-am facut din prima urina de dimineata si a iesit o linie rosie. A doua zi m-am uitat din nou la acea banda si mi s-a parut ca cea de-a doua linie desi era alba pe mijloc parca pe cantul benzii in capate era putin rosiatica. Nu stiu ce sa mai cred. Imi puteti spune voi ceva? Doctoreassa te rog daca se poate sa-mi raspunzi. Multumesc

da, iti pot spune ca sigur nu esti gravida. ca lactatie poti avea din pricina unei prolactine marite(poate sa se intimple de la Pstinor dar si de la duphaston)...restul de cauze vad ca ti-au fost deja zise...
asa ca eu zic sa lasi stresul legat de sarcina deoparte si s-ar putea ca si durerile de burta, ca si cele de sini sa dispara(simptomele si semnele de sarina pot fi induse si psihic daca te straduiesti)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#921 2010-05-01 23:19:55

ju
New member
Inregistrat: 2008-09-10
Mesaje: 25

Re: TEST de sarcina

Salutare tuturor.
As avea o mica intrebare. Care ar mai putea fi cauzele intarzierii menstruatiei in afara de sarcina? Cred ca sunt deja 7, 8 zile de cand trebuia sa vina si astazi am facut ultimul test de sarcina ( marca Sensiblu- sper ca e ok) si a iesit negativ.
Ma gandesc ca totusi nu se poate pune problema de sarcina, daca am facut testul asa cum este recomandat.
Eventual am sa fac saptamana asta o ecografie, pentru ca mi se pare foarte ciudata dereglarea asta. M-ar putea ajuta cineva cu niste raspunsuri, pana ajung la medic? Mersi mult.

Offline

 

#922 2010-05-02 11:05:39

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: TEST de sarcina

poate fi de la stres, dereglare hormonala, chisturi,..


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#923 2010-05-02 15:21:08

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: TEST de sarcina

As mai aduga si consumul de antibiotice in luna respectiva.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#924 2010-05-13 19:02:02

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: TEST de sarcina

Fetelor, se vede a 2a liniuta sau o vad numai eu?

Ultima oara a fost editat de Papucica (2010-05-14 12:30:46)

Offline

 

#925 2010-05-13 19:30:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

se vede si a doua liniuta. este test barza? daca da, repeta si cu un al tip de test dar la cum se vede eu zic e pozitiv

Offline

 

#926 2010-05-13 19:45:22

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: TEST de sarcina

Da, e Barza. Dar de ce intrebi? S-au mai vazut cazuri in care Barza sa dea un rezultat gresit?

Offline

 

#927 2010-05-13 20:37:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

da, la barza apare o liniuta fff vaga si cand este negativ. dar la tine se vede destul de bine, cred ca e chiar sarcina. repeta cu un alt tip de test pt linistea ta. la nici un altul n-am vazut erori infara de barza

Offline

 

#928 2010-05-13 22:14:30

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: TEST de sarcina

Daca nu e reclama, imi poti recomanda un test mai bun?
Multumesc.

Offline

 

#929 2010-05-13 23:48:01

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: TEST de sarcina

eu as merge pe sure check si pe o urina de dimineata wink

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2010-05-13 23:48:34)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#930 2010-05-14 09:41:09

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: TEST de sarcina

Am facut azi dimineata un SureCheck, a iesit a 2a liniuta, tot slaba...
Cand o sa pot o sa pun si poza cu testul...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2010-05-14 15:41:47)

Offline

 

#931 2010-05-14 11:06:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

esti graviduta. sa te felicit?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.