homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TEST de sarcina-53


#989 2010-07-01 01:51:09

Lizaa
New member
Inregistrat: 2010-07-01
Mesaje: 6

Re: TEST de sarcina

kemikal a scris:

deci cat timp a trecut de la acel contact?  3 saptamani? Daca au trecut 3 saptamani si ai facut testul, si e negativ, atunci e destul de corect. Un test il faci la o saptamana dupa intarzierea menstrei sau la 3 saptamani de la contactul cu risc. Inainte de menstruatie nu ai SPM? Dar eu zic ca esti ok, daca a iesit negativ.Mai fa un test sa te linistesti, eventual peste cateva zile.

da au trecut 3 saptamani de cand am avut contact sexual neprotejat.. dar inainte cu o seara sa fac testul am facut iar, doar ca am facut protejat, nu stiam ca voi face testul a2a zi.. pur si simplu eram stresata si am zis ca il fac..si a iesit negativ, crezi ca ar trebui sa-mi fac griji? menstruatie mea e foarte aiurea, deobicei in fiecare an in luna iunie nu venea. iar pe date de 7 iulie, venea .

Offline

 



#990 2010-07-01 14:41:43

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: TEST de sarcina

Daca ai facut protejat e foate bine. Sper sa folosesti o metoda contraceptiva eficienta de acum. Deci au trecut 3 saptamani, ai facut testul, e negativ. NU esti insarcinata. Daca inca esti ingrijorata, ti-am spus, poti sa mai faci un test peste cateva zile, cu prima urina de dimineata, sa te calmezi.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#991 2010-07-01 14:47:13

Lizaa
New member
Inregistrat: 2010-07-01
Mesaje: 6

Re: TEST de sarcina

kemikal a scris:

Daca ai facut protejat e foate bine. Sper sa folosesti o metoda contraceptiva eficienta de acum. Deci au trecut 3 saptamani, ai facut testul, e negativ. NU esti insarcinata. Daca inca esti ingrijorata, ti-am spus, poti sa mai faci un test peste cateva zile, cu prima urina de dimineata, sa te calmezi.

Multumesc frumos! m-ai linistit ! big_smilebig_smilebig_smile

Offline

 

#992 2010-07-01 14:49:00

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: TEST de sarcina

N-ai pentru ce kram


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#993 2010-07-01 14:52:23

Lizaa
New member
Inregistrat: 2010-07-01
Mesaje: 6

Re: TEST de sarcina

kemikal a scris:

N-ai pentru ce kram

eram tare stresataaa.. de cateva nopti nici nu am prea putut sa dorm:D acuma m-am linistit:D

Offline

 

 Publicitate


loading...

#994 2010-07-01 14:54:45

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: TEST de sarcina

Stiu cum e, am fost acolo, dar acum folosesc anticonceptionale si e mult mai bine decat sa stau cu grija ca se rupe prez., sau ca trebuie sa cumparam unul si din astea. Ai grija pe viitor si protejeaza-te. E in favoarea ta.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#995 2010-07-01 15:09:07

Lizaa
New member
Inregistrat: 2010-07-01
Mesaje: 6

Re: TEST de sarcina

M-am gandit sa merg la ginecolog.dar mi-e cam jena.. am sa merg, si am sa-i spun sa-mi scrie anitconceptionale..dar totusi, mi-e tare rusine ...tongue

Offline

 

#996 2010-07-01 15:10:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

Lizaa, de ce sa te duci la ginecolog pentru AC? treaba medicului de planning este sa faca asta

Offline

 

#997 2010-07-01 15:10:58

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: TEST de sarcina

Pai cati ani ai? Nu la ginecolog mergi pentru AC, mergi la Planning familial si acolo o sa ti se recomande anticonceptionalele care ti se potrivesc.


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#998 2010-07-01 15:16:21

Lizaa
New member
Inregistrat: 2010-07-01
Mesaje: 6

Re: TEST de sarcina

18 fac miercuri...nu prea am experienta in asa ceva..credeam ca la ginecolog trebuie sa merg...sincer nu prea am cu cine sa vorbesc despre astfel de probleme..cu mama mea nu e de vorbit despre asa ceva...

Offline

 

#999 2010-07-01 15:17:12

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: TEST de sarcina

Am si eu o intrebare: de ce spuneti ca nu trebuie sa mearga la ginecolog pt AC? Ginecologul e chiar intr-o masura mai mare responsabil sa recomande AC.

Du-te la ginecolog, fa-ti un consult, vezi daca totul e in regula si abia apoi vorbeste cu el despre AC smile

Ultima oara a fost editat de AyraBlack (2010-07-01 15:17:52)

Offline

 

#1000 2010-07-01 15:20:21

katharina_x
Full member
Inregistrat: 2009-07-11
Mesaje: 510

Re: TEST de sarcina

Pentru ca fiecare doctor are specializarea lui. La planning, metode contraceptive. La ginecolog, tot ce tine de "pasa" a fiecareia.
LE: Ayra, cand verisoara mea s-a dus la gine pentru control a intrebat si de metode contraceptive si a trimis-o la planning. De aia spun ca fiecare doctor isi face treaba lui. E adevarat ca ei iti recomanda si anticonceptionale, dar un doctor de planning e mai indicat sa faca asta. Parerea mea.

Ultima oara a fost editat de kemikal (2010-07-01 15:24:56)


Lips of splendor and tongue of deceit. All dying now as our fragile wrists hold only waste..
Yeah, that's my eye!

Offline

 

#1001 2010-07-01 15:24:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

pentru ca asta e specialitatea medicului de planning, ayra. specialitatea ginecologului e ginecologia, ca se mai baga el si pe prescris anticonceptionale sau diversi hormoni cand ar trebui sa trimita pacienta la planning/endocrinologie dupa caz, asta e partea a doua.

bineinteles, daca Lizaa are nevoie sa faca un control ginecologic, atunci sa-l faca. mersul la planning pentru AC nu trebuie sa excluda vizitele periodice la ginecolog.

Offline

 

#1002 2010-07-01 15:43:35

alex1992
New member
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 17

Re: TEST de sarcina

testul a iesit negativ big_smile

Offline

 

#1003 2010-07-01 16:35:54

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: TEST de sarcina

Din punctul meu de vedere, medicii de planning sunt ca sa fie. Cred ca am mai zis-o printr-un post: eu ii asimilez cu medicii de familie. Probabil si pentru ca cunosc multi medici de familie care sa se fi facut medici de planning.

Iarasi, din punctul meu de vedere, consider ca atata vreme cat un medic ginecolog studiaza si hormonii, pentru ca este obligat din facultate, are la fel de mult drept sa prescrie anticonceptionale ca orice alt medic de planning. Si cunosc destule cazuri cand medicul de planning nici macar nu a terminat cei 5 ani de facultate, ci a facut o specializare si gata.

A nu se lua ca o generalizare, de ambele baricade exista exceptii. Asa cum exista ginecologi prosti, exista si medici de planning buni. Dar impingand atat de multe fete sa se duca strict la planning pentru contraceptie duce la faptul ca multe evita un consult ginecologic, pe care altfel, de bine, de rau, il face. Adica ... pana sa apara acesti "medici de planning", femeile nu luau anticonceptionale? Poate le luau chiar mai amanuntit ca azi.

Dar asta tine strict de ce invata fiecare persoana, medic in parte. Dar cand ai atat de multi medici de planning rasariti ca dupa ploaie, eu una nu m-as risca sa ma duc la ei. lol Am prietene care din cauza incompetentei unor medici de planning acuma se lupta cu niste probleme hormonale. Nu as zice ca un ginecolog ar fi mai bun. Dar macar a facut o facultate. Nu ca asta e relevant.

On-topic: felicitari, alex1992 big_smile

Offline

 

#1004 2010-07-01 20:45:43

alex1992
New member
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 17

Re: TEST de sarcina

mc mc puss

Offline

 

#1005 2010-07-01 22:40:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

AyraBlack a scris:

Din punctul meu de vedere, medicii de planning sunt ca sa fie. Cred ca am mai zis-o printr-un post: eu ii asimilez cu medicii de familie. Probabil si pentru ca cunosc multi medici de familie care sa se fi facut medici de planning.

Iarasi, din punctul meu de vedere, consider ca atata vreme cat un medic ginecolog studiaza si hormonii, pentru ca este obligat din facultate, are la fel de mult drept sa prescrie anticonceptionale ca orice alt medic de planning. Si cunosc destule cazuri cand medicul de planning nici macar nu a terminat cei 5 ani de facultate, ci a facut o specializare si gata.

A nu se lua ca o generalizare, de ambele baricade exista exceptii. Asa cum exista ginecologi prosti, exista si medici de planning buni. Dar impingand atat de multe fete sa se duca strict la planning pentru contraceptie duce la faptul ca multe evita un consult ginecologic, pe care altfel, de bine, de rau, il face. Adica ... pana sa apara acesti "medici de planning", femeile nu luau anticonceptionale? Poate le luau chiar mai amanuntit ca azi.

Dar asta tine strict de ce invata fiecare persoana, medic in parte. Dar cand ai atat de multi medici de planning rasariti ca dupa ploaie, eu una nu m-as risca sa ma duc la ei. lol Am prietene care din cauza incompetentei unor medici de planning acuma se lupta cu niste probleme hormonale. Nu as zice ca un ginecolog ar fi mai bun. Dar macar a facut o facultate. Nu ca asta e relevant.

On-topic: felicitari, alex1992 big_smile

offtopic Ma deranjeaza tare mult cand oamenii isi dau cu parerea fara sa aiba habar despre ce vorbesc.
Ai scris atatea lucruri gresite intr-un singur paragraf ca nici nu stiu cu ce sa incep.

1. Medicii de familie nu sunt ca sa fie, fac facultate, fac specializare, cand o sa faci facultate 6 ani si specializare inca 3 sa te pronunti si sa zici ca sunt ca sa fie. Pana atunci e foarte neinformat ceea ce ai spus.

2. Toti medicii studiaza hormonii in facultate, chiar si amaratii de medici de familie, asta nu inseamna ca unii se pricep mai mult sau unii mai putin, inseamna doar ca mai mult decat hormoni e important sa fii capabil sa evaluezi o situatie si sa alegi cea mai buna metoda. Fapt care se potriveste mai bine unei specialitati separate, care sa se ocupe doar cu asta.

3. Nu poti sa fii medic fara sa faci facultate, nu poti sa faco specializare si gata. Buna dimineata! Daca tu cunosti asemenea medici fa-le numele public, sa stim si noi.

4. Esti in masura sa evaluezi exact daca prietenele tale aveau problemele hormonale subiacente sau nu si ca e doar vina medicilor de planning? Nu.

Practic nu ma deranjeaza ceea ce zici, anume ca si ginecologii pot prescrie medicamente. Nici macar nu sunt pro-anti conceptionale si cred ca nue prima oara cand spun asta. Ma deranjeaza ca faci niste afirmatii despre care chiar habar nu ai si niste evaluari pe care chiar nu esti in masura sa le faci, asta e problema. Faci o confuzie intre medicii de planning - planningul e supraspecializare in aproape toate tarile, pe care o fac medicii de familie mai ales, medicii endocrinologi si medicii ginecologi - si alt gen de personal care se ocupa cu planningul familial, despre care oricum nu as zice ca sunt persoane nepregatite. Si da, cine e in masura sa iti prescrie tratamente anti conceptionale o va face..situatia oricum nu e foarte clar reglementata la noi in tara, dar ideea ramane.

Una peste alta, da, ti-ai exprimat parerea si e dreptul tau, dar chiar nu esti informata cum trebuie in raport cu anumite elemente.

ps1. Esti pe un forum unde lumea - no offence pentru nimeni - inca mai scrie "am facut sex neprotejat cu iubitul meu, pot sa raman insarcinata?", inca mai spune "imi e frica sa merg la ginecolog". Eu una chiar cred ca exista un mare deficit de medici/persoane pregatite in domeniu/orice fel de persoane care sa educe. Si nu stiu daca chiar ginecologii care au atatea indatoriri si asa complicate si consumatoare de timp sunt cei mai in masura sa faca planning.

Am intrat probabil intr-o polemica inutila, asa ca ma opresc aici.

Offline

 

#1006 2010-07-02 00:33:57

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: TEST de sarcina

Off-topic: Se face medicina particulara la Titu Maiorescu. Cu asta am spus tot ce am afirmat mai sus.

-->

1. Medicul ala care imi termina mie o particulara in Romania este incompetent, de orice natura ar fi el. Ma doare fix undeva ca ala face 6 ani facultate si inca 3 de specializare pentru ca la particulara le face fix degeaba.

2. Cunosc "medic de planning" care de fapt este o asistenta, si-a facut o specializare pe planning si i-au dat voie sa fie "medic de planning" pentru ca este un deficit de medici.

3. Din pacate, la prietenele mele a fost vorba de probleme hormonale cauzete de o prescriptie gresita a anticonceptionalelor. Nu eu am evaluat-o, ci medicii de dupa. Daca ar fi fost doar unul care sa zica invers, as fi zis ca o face din orgoliu si ca sa zica ca el e mai bun decat altul. Cand o zic mai multi, nu mai e cazul.

Asa ca ... nu o zic deloc total neinformata, ci in cunostinta de cauza. In general cand nu stiu despre ce vorbesc, tac din gura. Si sunt in masura sa fac orice fel de evaluare atata timp cat ma implica pe mine direct sau indirect. Ma bucur pentru tine ca incerci sa aperi valorile in care crezi si de care esti inconjurata intr-o oarecare masura, dar de aici pana a afirma toti medicii sunt persoane pregatite este cale lunga.

Mie una mi-este scarba de aproape tot sistemul din Romania, indeosebi atat cel public, cat si cel privat. Dar atata timp cat am avut experiente multe cu medicii, majoritatea lor nefaste, da, pot spune cu mana pe inima ca sunt niste incompetenti si sa fac niste evaluari, pentru ca sunt in masura sa le fac.

Am schimbat pana acuma 6 medici de familie doar de amorul artei pentru ca niciunul nu a stiut cum sa ma trateze cum trebuie pentru niste banalitati. Intr-adevar, pana cand am intrat in sistemul privat si hopa! totul e bine si frumos aici. Dar nu tot timpul este si aici. Am ajuns la urgenta de cateva ori: de ce nu m-a intrebat decat 1 medic daca sunt alergica la vreun medicament? Ca poate muream din cauza lor, nu de alta smile

Ca tu poate ai dat peste medici competenti, ma bucur sincer pentru tine si o zic fara nicio urma de ironie.

Dar, repet, cand mie imi vine ca medic unul care a terminat particulara de "medicina", nu pot fi decat scarbita. Sau termina facultatea la stat, la Bucuresti, cu 5 pe linie si un 6 rasarit, isi face specializarea pe sistemul PCR - pile, cunostinte si relatii si gata, e medic. Clar pentru el conteaza ca a terminat sau nu o facultate, iar pe mine ar trebui sa ma incalzeasca cu ceva ca el a facut 9 ani de studiu.

LE: Stii, ce-ai zis tu este ca si cum eu as afirma ca oamenii care termina Facultatea de Drept sunt oameni pregatiti pentru ca fac 4 ani de facultate, 2 ani de INM, niste mastere si sunt pe urma pregatiti. Nu, foarte multi dintre ei sunt niste dobitoci carora daca le pui un dosar in mana se uita crucis la primul cuvant pentru ca habar nu au ce scrie acolo. Si au facut o facultate - fix degeaba. Asa e si cu medicii - unii o fac degeaba, altii mai si invata ceva din ea.

Ultima oara a fost editat de AyraBlack (2010-07-02 00:43:54)

Offline

 

#1007 2010-07-02 00:54:18

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

AyraBlack a scris:

Off-topic: Se face medicina particulara la Titu Maiorescu. Cu asta am spus tot ce am afirmat mai sus.

-->

1. Medicul ala care imi termina mie o particulara in Romania este incompetent, de orice natura ar fi el. Ma doare fix undeva ca ala face 6 ani facultate si inca 3 de specializare pentru ca la particulara le face fix degeaba.

2. Cunosc "medic de planning" care de fapt este o asistenta, si-a facut o specializare pe planning si i-au dat voie sa fie "medic de planning" pentru ca este un deficit de medici.

3. Din pacate, la prietenele mele a fost vorba de probleme hormonale cauzete de o prescriptie gresita a anticonceptionalelor. Nu eu am evaluat-o, ci medicii de dupa. Daca ar fi fost doar unul care sa zica invers, as fi zis ca o face din orgoliu si ca sa zica ca el e mai bun decat altul. Cand o zic mai multi, nu mai e cazul.

Asa ca ... nu o zic deloc total neinformata, ci in cunostinta de cauza. In general cand nu stiu despre ce vorbesc, tac din gura. Si sunt in masura sa fac orice fel de evaluare atata timp cat ma implica pe mine direct sau indirect. Ma bucur pentru tine ca incerci sa aperi valorile in care crezi si de care esti inconjurata intr-o oarecare masura, dar de aici pana a afirma toti medicii sunt persoane pregatite este cale lunga.

Mie una mi-este scarba de aproape tot sistemul din Romania, indeosebi atat cel public, cat si cel privat. Dar atata timp cat am avut experiente multe cu medicii, majoritatea lor nefaste, da, pot spune cu mana pe inima ca sunt niste incompetenti si sa fac niste evaluari, pentru ca sunt in masura sa le fac.

Am schimbat pana acuma 6 medici de familie doar de amorul artei pentru ca niciunul nu a stiut cum sa ma trateze cum trebuie pentru niste banalitati. Intr-adevar, pana cand am intrat in sistemul privat si hopa! totul e bine si frumos aici. Dar nu tot timpul este si aici. Am ajuns la urgenta de cateva ori: de ce nu m-a intrebat decat 1 medic daca sunt alergica la vreun medicament? Ca poate muream din cauza lor, nu de alta smile

Ca tu poate ai dat peste medici competenti, ma bucur sincer pentru tine si o zic fara nicio urma de ironie.

Dar, repet, cand mie imi vine ca medic unul care a terminat particulara de "medicina", nu pot fi decat scarbita. Sau termina facultatea la stat, la Bucuresti, cu 5 pe linie si un 6 rasarit, isi face specializarea pe sistemul PCR - pile, cunostinte si relatii si gata, e medic. Clar pentru el conteaza ca a terminat sau nu o facultate, iar pe mine ar trebui sa ma incalzeasca cu ceva ca el a facut 9 ani de studiu.

nu am sustinut ca toti medici sunt pregatiti, ci ca nu sunt toti nepregatiti. am mai sustinut faptul ca nu stii despre ce vorbesti, ceea ce a fost intarit de ce ai scris tu ca si raspuns, deci imi mentin parerea.

nu am de ce sa ma contrazic cu tine, chiar nu stii despre ce vorbesti si ma intereseaza putin spre deloc sa iti schimb tie parerea, eu zic sa te tratezi singura daca esti asa de informata si poti spune despre atatia medici ca sunt incompetenti, zau.

incercam sa iti explic ca faci niste generalizari fara sa ai capacitatea sa o faci, pe niste baze personale. un om care invata 9 ani, chiar si la particulara, va fi mereu si in orice situatie mai bine pregatit decat tine, indiferent de ce ti se pare tie sau nu sau de ce skilluri de comunicare are, sau de ce te-a intrebat sau nu. punct. m-am saturat sincer de oameni ca tine care au impresia ca pot sa judece pe oricine, ma deranjeaza si am mentionat chestia asta.

termin facultatea la medicina luni, la bucuresti, si da, exista si situatiile pe care le-ai mentionat, dar ele nu sunt regula. si parerile atat de dure, fara o baza reala, a oamenilor ca tine, reprezinta pentru mine un motiv in plus sa plec din tara intr-un loc unde sunt respectata. si nu sunt o studenta de nota 5. si nu sunt singura care pleaca.

tot pentru informarea ta la particulara se da examen de licenta cu cei de la stat, se intra in rezidentiat tot pe examen. deci repet, faci niste generalizari aiurea. asa si eu pot sa zic ca oricine termina particulara e un incompetent, si sunt atatia, si as gresi. asa ca mai bine tac. in state toata lumea aproape isi plateste facultatea de medicina, ce zici de asta?

ai niste zecimi de adevar pe care nu le neg, dar de la asta pana la a generaliza e o cale tare lunga.

raspunsul meu s-a referit la cuvintele deloc ok pe care le-ai folosit si la sugestia ta ca medicii de planning sunt de neconsultat. ma indoiesc sincer ca asistenta de care zici isi spune medic de planning, ar fi oricum singurul caz de care as fi auzit si e ilegal. si chiar daca e asa, oricum nu poti generaliza.

si din partea mea dialogul se opreste aici, e evident ca nu ai priceput nimic din ce am incercat sa iti zic.

later edit - acum am vazut ca ai scris in primul mesaj ca sunt 5 ani de facultate, sunt din pacate 6 ani lungi si grei.

later edit la later editul tau - eu cred sincer si fara sa vreau sa te jignesc ca ai o problema. normal ca un om care a facut o facultate e pregatit. "majoritatea sunt dobitoci" e iar o exprimare nefericita. ideea e ca oricum ai zice si orice ai face, dobitocul ala stie mai multe ca tine despre acel domeniu, chiar daca e dobitoc. si tu nu poti sa il faci pe el dobitoc in domeniul lui sau sa faci judecati majore de valoare si generalizari. trebuie sa ii respecti pregatirea buna sau rea. repet, chiar daca un avocat e de 5, sunt capabila sa recunosc ca e mai pregatit ca mine, asta e ideea. e inutil..

Ultima oara a fost editat de moksha (2010-07-02 01:33:46)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.