homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

TEST de sarcina-58


#1084 2010-09-21 17:33:34

alina27
New member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 58

Re: TEST de sarcina

multumesc foarte.

Offline

 



#1085 2010-09-21 18:00:49

irina25
New member
Inregistrat: 2009-08-16
Mesaje: 15

Re: TEST de sarcina

am revenit cu o mare dezamagire: se pare ca degeaba mi-am facut ca disperata 5 teste de sarcina care au iesit cu 2 liniute ca azi mi-a venit ciclul. stiu ca e posibil sa existe sangerari peste sarcina dar la cum se prezinta sunt destul de convinsa ca nu sunt nici luna asta gravida. asa ca nu unul ci 5 teste au dat un  rezultat gresit

Offline

 

#1086 2010-09-21 18:20:13

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: TEST de sarcina

irina, nu fii dezamagita! poate e menstra peste sarcina. de ce nu faci un test de sange?aste-s sigure.
succes in continuare!


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1087 2010-09-21 21:55:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

irina25 a scris:

am revenit cu o mare dezamagire: se pare ca degeaba mi-am facut ca disperata 5 teste de sarcina care au iesit cu 2 liniute ca azi mi-a venit ciclul. stiu ca e posibil sa existe sangerari peste sarcina dar la cum se prezinta sunt destul de convinsa ca nu sunt nici luna asta gravida. asa ca nu unul ci 5 teste au dat un  rezultat gresit

refuz sa cred ca first respons-ul da rezultate fals pozitive. mai degraba, pana ai facut runda doi de teste, beta HCG-ul a scazut suficient cat sa nu mai poata fi detectat ( testele negative) si totul s-a sfarsit printr-un avort menstrual.
nu te necaji, se intampla foarte des, de cele mai multe ori fara sa stim ca am fost insarcinate. iti tin pumnii pentru data viitoare  kram

Offline

 

#1088 2010-09-22 09:35:16

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

Re: TEST de sarcina

AM si eu o intrebare. Daca am decis sa fac o pauza de la Marvelon timp de o luna (dupa 3 ani de luat fara pauza) si aseara am avut un mic incident care ma pune putin pe ganduri iar menstruatia ar trebui sa vina doar peste 19 zile(la 27 de zile cum imi venea cu pastile ) , cand ar trebui sa fac testul ca sa fiu sigura ca nu e problema? dupa 7 zile de la data la care trebuia sa vina menstra(daca intarzie si nu vine la 27 de zile) sau la 2 saptamani de la data contactului cu risc?
Multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2010-09-22 09:47:34

ac3lya
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 13

Re: TEST de sarcina

am nevoie de un sfat....in urma cu 2 luni am avut un contact sexual...neprotejat...luna trecuta mi-a venit menstruatia...a durat mai putin decat de obicei si a venit mai devreme...dupa ce s-a terminat am facut un test de sarcina care a iesit negativ....in mod logic si normal in aceasta perioada ar trebui sa imi vina...nu am nici un simtom premenstrual dar nici greturi/pofte/stari de oboseala....oare ce sa fie? sad trebuie sa mentionez ca ma duc zilnic la un salon de infrumusetare si fac electrostimulare......help me

Offline

 

#1090 2010-09-22 12:29:18

ac3lya
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 13

Re: TEST de sarcina

fetelor am nevoie de ajutor...am cumparat un test de sarcina azi gen banda...nu mai rezistam...l'am facut...toate bune si frumoase...apare o liniuta...dar dupa 5 min obs k sub banda albastra mai exista o liniuta...ce sa cred?...k sa vad cealalta liniuta a trebuit sa dezlipesc banda albastra .Aceasta banda albastra e cea pe care pui degetul pt a tine testul banda...Help me!!!! nu stiu ce sa cred.

Offline

 

#1091 2010-09-22 12:30:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: TEST de sarcina

e ok, testul ala nu e facut sa-l desfaci si sa te uiti pe dedesubt... daca a aparut doar linia de control e negativ

Offline

 

#1092 2010-09-22 12:35:46

ac3lya
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 13

Re: TEST de sarcina

faza e ca linia respectiva(care e dedesubt) imi da palpitatii

Offline

 

#1093 2010-09-22 12:42:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

panicata a scris:

AM si eu o intrebare. Daca am decis sa fac o pauza de la Marvelon timp de o luna (dupa 3 ani de luat fara pauza) si aseara am avut un mic incident care ma pune putin pe ganduri iar menstruatia ar trebui sa vina doar peste 19 zile(la 27 de zile cum imi venea cu pastile ) , cand ar trebui sa fac testul ca sa fiu sigura ca nu e problema? dupa 7 zile de la data la care trebuia sa vina menstra(daca intarzie si nu vine la 27 de zile) sau la 2 saptamani de la data contactului cu risc?
Multumesc

la minim 2 saptamani de la contactul cu risc, preferabil 3

ac3lya, daca intre timp n-ai mai avut contacte cu risc, asteapta, o sa-ti vina. uneori mai au loc mici dereglari ale ciclului, fara ca asta sa constituie o problema.

Offline

 

#1094 2010-09-22 12:55:23

ac3lya
New member
Inregistrat: 2010-08-18
Mesaje: 13

Re: TEST de sarcina

m-am uitat pe test din nou...si liniuta care imi dadea palpitatii de fapt e albastra....tind sa cred ca e din cauza k s-a decolorat banda care era peste...si dupa 30 de min...se obs unde trebuia sa fie cea de'a  doua...nu am mai avut nici un contact de atunci...practic sunt 2 luni.......pffff....

Offline

 

#1095 2010-09-22 14:04:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: TEST de sarcina

nu mai maltrata testele alea. daca l-ai facut corect si nu a aparut unde trebuie liniuta de test, in timpul recomandat pe prospect, nu esti insarcinata. nici nu aveai cum de altfel.

Offline

 

#1096 2010-09-22 14:18:15

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

Re: TEST de sarcina

de curiozitate, metoda calendarului functioneaza? sunt in prima saptamana de pauza de marvelon dupa 3 ani in care nu am facut pauza deloc.mi-am calculat care este perioada de fertilitate si mi-a iesit ca incepand de astazi sau de maine deci aseara nu eram. pe langa asta ne-am protejat si cu prezervativ. singurul lucru care ma nelinisteste e acel lichid preejaculator care e posibil sa fi penetrat in cele cateva secunde de "joaca" fara prezervativ,plus ca am vazut un strop alb inainte de a-si pune prezervativul. el zice ca nu a fost sperma pt ca s-a vazut clar care a fost momentul cand a ejaculat(in prezervativ),deci dupa parerea voastra..are sens sa stau stresata 3 saptamani pana cand trebuie sa-mi vina ciclul si sa imi fac un test sau sa ma linistesc si sa astept cuminte pana imi vine?? sanse sa fi ramas insarcinata presupun ca exista ca de fiecare data,insa eu ma gandesc ca-s foarte putine, mai ales ca altele se chinuie cateva luni pana se restabileste ciclul normal ca sa ramana insarcinate...Va rog..e prima data cand ma confrunt cu asa ceva:((

Offline

 

#1097 2010-09-22 14:35:40

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

panicata a scris:

de curiozitate, metoda calendarului functioneaza? sunt in prima saptamana de pauza de marvelon dupa 3 ani in care nu am facut pauza deloc.mi-am calculat care este perioada de fertilitate si mi-a iesit ca incepand de astazi sau de maine deci aseara nu eram. pe langa asta ne-am protejat si cu prezervativ. singurul lucru care ma nelinisteste e acel lichid preejaculator care e posibil sa fi penetrat in cele cateva secunde de "joaca" fara prezervativ,plus ca am vazut un strop alb inainte de a-si pune prezervativul. el zice ca nu a fost sperma pt ca s-a vazut clar care a fost momentul cand a ejaculat(in prezervativ),deci dupa parerea voastra..are sens sa stau stresata 3 saptamani pana cand trebuie sa-mi vina ciclul si sa imi fac un test sau sa ma linistesc si sa astept cuminte pana imi vine?? sanse sa fi ramas insarcinata presupun ca exista ca de fiecare data,insa eu ma gandesc ca-s foarte putine, mai ales ca altele se chinuie cateva luni pana se restabileste ciclul normal ca sa ramana insarcinate...Va rog..e prima data cand ma confrunt cu asa ceva:((

ori te confund si imi cer scuze, ori daca nu te confund e a multa oara cand pui aceeasi intrebare.

1. exagerezi.
2. sansele statistice nu o sa poata sa ti le spuna cineva pe forum, de fapt nu o sa ti le spuna vreodata cineva. exista o sansa minima, dar ea exista. prin urmare nu poate sa iti zica nimeni da sau nu. eu inclin spre nu, dar nu se stie niciodata si deja mai departe de acest raspuns se fabuleaza.
3. metoda calendarului poate functiona, de multe ori esueaza, dar ca sa functioneze trebuie sa o folosesti cum trebuie, asa nesigura cum e ea. ea nu se aplica perioadei post renuntare la anti conceptionale, pentru ca exista cum deja ti-am zis ovulatii multiple. si oricum nu se aplica cum ai zis tu, pentru ca daca perioada fertila incepe de azi trebuie sa iti iei marja de eroare a faptului ca spermatozoizii supravietuiesc o perioada de timp.
4. exagerezi, eu zic sa te calmezi. succes!

Offline

 

#1098 2010-09-22 14:46:03

panicata
New member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 60

Re: TEST de sarcina

Multumesc mult!! Stiu ca de obicei sunt mai paranoica, nu degeaba mi-am pus nick "panicata"lol vroiam sa mai am o parere desi nici eu nu cred ca s-a intamplat ceva . Oricum, imi cer scuze ca te-am stresat dar stii cum e..cand ai o problema pui un milion de intrebari si cauti tot atatea raspunsuri
Merci inca o data!!

Offline

 

#1099 2010-09-22 15:41:48

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: TEST de sarcina

panicata a scris:

Multumesc mult!! Stiu ca de obicei sunt mai paranoica, nu degeaba mi-am pus nick "panicata"lol vroiam sa mai am o parere desi nici eu nu cred ca s-a intamplat ceva . Oricum, imi cer scuze ca te-am stresat dar stii cum e..cand ai o problema pui un milion de intrebari si cauti tot atatea raspunsuri
Merci inca o data!!

Nu m-ai stresat pe mine, iti spuneam doar ca daca pui o intrebare de multe ori nu o sa se schimbe realitatea, ba mai mult, o sa te panichezi si mai mult.

Succes.

Offline

 

#1100 2010-09-22 16:11:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: TEST de sarcina

panicata, io raspund doar la prima intrebare din postul tau... respectiv metoda calendarului NU functioneaza (decat daca ai un ciclu la minut, poate..). Daca nu vrei copii, protejeaza-te. Eu mi-am conceput copilul in ziua in care asteptam ciclul meu nu foarte regulat wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1101 2010-09-23 10:03:42

BiaBiuta
Membru
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 2

Re: TEST de sarcina

buna fetelor! as avea si eu nevoie de o parere de la voi: in 30 iulie am avut un contact sexual cu prietenul meu si am folosit metoda coitus interruptus, insa nu mi'a venit menstruatia inca desi o asteptam pe data de 15. la 21 de zile de la contact am facut un test de sarcina Minut care a iesit negativ. astazi, dupa 72 de ore l'am repetat (barza de aceasta data) si a fost tot negativ. Cu toate acestea sunt putin speriata.

ps. faptul ca de curand mi'am inceput viata sexuala poate fi un factor pentru aceasta intarziere?

Offline

 

#1102 2010-09-23 10:10:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: TEST de sarcina

testele sunt facute la timp, deci nu esti insarcinata, probabil e doar o dereglare
insa nu mai folositi metoda asta daca nu vreti sa aveti surprize, nu e deloc sigura
folositi prezervativul sau mergi la planning pentru anticonceptionale

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.