homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scurgeri maronii


#1 2009-12-23 10:27:17

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Scurgeri maronii

Salutare!
Sunt insarcinata in 7 saptamani(de la UM), joi am fost la dr si mi-a spus ca sarcina este mai mica decat cred eu insa este fixata bine in partea de sus a uterului si este in evolutie.Sambata am avut o scurgere maroniu inchis, mi-am sunat doctora si mi-a spus sa stau la pat si sa iau 6 utrogestan si 2 no-spa pe zi iar luni sa ma prezint la ea.Am fost luni si sarcina era inca acolo , nu a putut sa asculte inimioara deoarece eco era ceva mai vechi si nu avea aceasta functie.Mi-a recomandat 2 saptamani de repaus la pat si tratament cu utrogestan si no-spa in continuare.Trebuie sa ma duc la dansa pe 5 ianuarie si atunci imi va spune daca sarcina s-a oprit sau nu din evolutie.Intrebarea mea este: exista mamici care au trecut prin asta si acum isi tin bebeii in brate, mai precis am sanse sa trec cu bine peste acest hop?Singurul simptom de sarcina pe care l=am avut pana acum a fost tensiunea din sani pe care il am in continuare.PLS HELP! P.S:Scurgerile s-au oprit, mai am doar dupa ce introduc utrogentanul dat sunt crem.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 



#2 2009-12-23 11:16:48

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: Scurgeri maronii

Mirik, eu am avut un episod asemanator, doar ca l-am avut recent, prin saptamana 28. Si eu m-am cam speriat, dar, din feripcire n-a fost nimic grav. Am mers la control si dupa control+ecograf mi-a zis doctorul ca nu e nimic : placenta e bine, lichidul amniotic la fel, nici o fisura pe nicaieri, bebe era bine-mersi ...
Nu stiu ce sa zic la 7 saptamani ...
Dar daca ti-a dat tratament si ti-a zis sa stai in pat, asa sa faci ! Stiu ca probabil e tentant de Sarbatori se alergi la cumparaturi, poate sa mergi la colindat ... de Revelion nu mai vorbesc ! Dar, cred ca cel mai important lucru in momentul asta e bebele tau. Las-o incolo de distractie, stai la pat si uita-te la televizor ca au astia o groaza de programe faine de Sarbatori !
Si, asa, ca o consolare, sa stii ca si eu o sa fac cam acelasi lucru de Sarbatori, ca zilele trecute am tras o tranta pe gheata (nimic grav) si nu mai vreau sa risc nimic !
Curaj, te pup ! puss


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#3 2009-12-23 11:25:45

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Din pacate la sarcina asa micuta este mai periculos.Stai linistita am anulat toate planurile, ma bucur de 100% suport din partea sotului care are program lejer si isi petrece foarte mult timp cu mine....sunt dispusa sa tau 9 luni in pat numai sa se termine totul cu bine, nu sunt dispusa sa risc nimic.Ai grija sa nu te mai expui la cazatur...sper sa maia apara cineva pe aici care sa-mi zica ca a trecut cu bine peste acest hop.Ma incurejez cu gandul ca nu au persistat scurgerile maroniu inchis.Doamne ajuta! signof10 Multumesc mult pentru raspuns!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#4 2009-12-23 21:00:05

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Mi s-a dus si consolarea, acum sangerez din nou.Incerc sa nu disper, am vorbit cu doctora si mi-a zis sa continui tratamentul cu utrogestan, sa stau la pat si sa astept..... grater .Ce mi-a adus Mos Nicolae se incapataneaza sa-mi ia Mos Craciun


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#5 2009-12-25 22:20:46

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Scurgeri maronii

Mirik, eu am avut scurgeri de la 5 saptamani si inca le am si acum.
Si eu fac tratament cu duphaston, no spa si am luat arefam ovule pentru sustinerea sarcinii. Incearca sa gandesti pozitiv, stiu ca e greu si te gandesti la tot felul de prostii dar te rog incearca sa nu gandesti negativ. Roaga-te pentru tine si bebe rugaciune


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-26 10:47:58

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Multumesc pentru sustinere Andreed!Spune-mi te rog in cate saptamani esti?Tie ce explicatie ti s-a dat? Ai aceste scurgeri zilnic?Eu am avut sambata si am mai avut miercuri.Trec prin atatea stari de spirit ....de la agonie la etaz, simt ca o iau razna pana pe 5 ianuarie.
Mi-a spus dr ca atata timp cat am sanii durerosi in continuare este semn bun, beleaua este ca joi disparuse si acest simptom, m-am jelit toata ziua iar de ieri ma dor iar ca si pana acum.Parca cineva se joaca cu nervii mei.... supa  nustiu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#7 2009-12-26 23:38:50

M_M
Full member
Inregistrat: 2006-10-10
Mesaje: 594

Re: Scurgeri maronii

mirik scurgeri maronii eu am avut la inceputul sarcinii si dureri de burta. mie mi-a spus ca e posibil sa fie in perioada in care trebuia sa-mi vina mie teburile si de asta. s-au oprit dar dupa un timp au aparut din nou. pana acum nu a fost nimic grav. bebe este bine. si eu iti recomand sa stai linistita sa nu faci efort si sa gandesti pozitiv. DD e cu tine si are grija de bb tau. sarcina usoara in continuare smile puss


bebe 22.05.2010 a venit pe lume minunea noastra Radu Stefan. multumim Domnului rugaciune pt copilul sanatos pe care ni l-a dat.

"Fericirea nu este ceva gata facut. Ea vine din faptele tale." - Dalai Lama

Offline

 

#8 2009-12-27 09:34:47

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Multumesc mult pentru sustinere fetelor.Abia astept sa se faca 5 ianuarie, vorba sotului m-as culca acum sa ma trezesc pe 5 ianuarie.Sper sa fie totul ok. rugaciune


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#9 2009-12-29 16:29:34

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Astazi mi-a curs ceva mai mult sange si de data asta rosu.Doctora mea avea tel inchis, m-am speriat si am fost la un alt dr care mi-a spus ca sarcina s-a oprit din evolutie si mi-a recomandat sa merg la spital sa fac chiuretaj.Nu stiu ce sa fac, in afara faptului ca simt ca s-a nimic nu mai conteaza in viata asta sunt ingrozita de ideea chiuretajului, n-am facut niciodata asa ceva si imi este tare frica. Oare o fi vreo sansa sa se insele dr(la consultatia din 17.12 avea 6mm si acum are 1.18cm)?Se intampla ceva daca mai astept pana marti cand am programare la dr mea?Pana la ce punct sa stau acasa si ce risc?O doamne simt ca o iau razna.
Eventual daca poate si doctoresa sau cineva in domeniu sa-mi raspunda as fi profund recunoscatoare. grater  grater  grater


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#10 2009-12-29 16:45:56

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Scurgeri maronii

off, mirik din pacate nu stiu ce sa-ti zic, doar sa mai incerci inca o parere, si inca o parere , pana te hotarasti daca e sau nu cazul unui chiuretaj.....

de unde esti? la ce spital ai fost?.....mai incearca si la alte spitale la urgenta...spui ca doctorita ta are telefonul inchis si nu ai stiut ce sa faci...bafta multa , sa ne tii la curent


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#11 2009-12-29 16:47:27

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: Scurgeri maronii

mirik fa tot ce sti si ia legatura cu dr ta.......daca sangerezi in continuare e posibil sa o elimini si nu mai e nevoie de chiuretaj......eu am sangerat pana la 16 sapt  ( ba sangeram ...ba secretie maronie,etc)......bafta draguta


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 

#12 2009-12-29 17:39:07

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Sunt din Pitesti si imi este teama sa merg la spital aici(am auzit multe povesti de groaza iar una o pot povesti eu) iar dr mea este din Bucuresti.As vrea sa stept pana luni sa merg la Bucuresti sa fac chiuretajul insa nu stiu exact ce risc, nu as vrea sa-mi risc sanatatea si nu spun asta numai pentru mine cat o spun pentru sotul meu care nu merita sa mai treaca si prin asta.In momentele astea imi pun intrebari existentiale..de ce?cu ce am gresit? am facut tratament sa raman si acum asta......de ce am mai ramas?


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#13 2009-12-31 08:45:24

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

M-am hotart sa merg astazi la Polizu sa-mi incerc norocul....daca pot spune asa grater.
Am o intrebare, in cazul in care o sa fie nevoie de curetaj cat costa unul?Sa nu cumva sa gresesc pretul si sa ma aleg cu un tratament pe masura?!?!?! Si asa sunt traumatizata daca as mai trece si preintr-o experienta mai traumtizanta decat este cazul cred ca o sa o iau razna. Doamne ajuta!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#14 2010-01-07 13:49:44

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Sambata am suferit un avort spontan, a fost graznic si mai groaznic mi se parea ideea unui chiuretaj.
Am fost la Polizu si am dat peste un medic EXCEPTIONAL care a transformat traumele mele in sperante.Avortul a fost incomplet asa ca a trebuit sa fac si curetaj insa acum am trecut cu bine si astept sa treaca cee 3 luni sa pot muncii din nou.
Acum am langa mine un adevarat profesionist pe care sunt convinsa ca ma pot baza.Este vorba despre Dr Pechi Laurentiu pe care vi-l recomand cu caldura.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#15 2010-01-07 15:14:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Scurgeri maronii

mirik, imi pare rau... si iti doresc sa treci peste cu multa putere si sa aveti un bebe sanatos si frumos cat ami curand!!! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2010-01-07 17:59:07

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Scurgeri maronii

mirik, imi pare f rau pt ce ti s-a intampla, dar ai sa vezi ca in curand o sa ramai din nou si o sa ai un bebe sanatos  puss


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#17 2010-01-07 21:18:25

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Scurgeri maronii

Sa va auda Dumnezeu fetelor, sincer nu credeam ca o sa imi doresc si mai mult asta dar......abia astept sa treaca cele 3 luni si sa ne apucam de treaba pana atunci sper sa uit de tot acest cosmar si intre timp o sa fac toate analizele sa ma asigur ca nu exista vreo cauza la mine care sa provoace pierderea sarcinii si daca exista sa o si rezolvam intre timp.
Mai sper ceva din tot sufletul......sa nu mai dureze tot atat de mult pana o sa raman din nou insarcinata. signof10
Multumesc pentru sustinere!

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-01-08 08:31:38)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#18 2010-01-08 01:14:46

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Scurgeri maronii

sanatate mirik puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#19 2010-01-08 13:03:39

4art
Full member
Inregistrat: 2009-05-14
Mesaje: 626

Re: Scurgeri maronii

sunt speriata
aproximativ acum o saptamana am luat postinor
de ieri am scurgeri maronii cam abundente nu inteleg de ce sa fie de la postinor? sau altceva?


,, ... iubeste sa fi iubit...iarta sa fii fericit..."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.