homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sexul oral si infectia urinara


#1 2009-12-24 19:11:56

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

sexul oral si infectia urinara

buna fetelor , am si eu o intrebare care imi sta demult pe creieri , si anume : se transmite infectia urinara prin sex oral? eventual alte boli care nu sunt bts propriu zise ?  majoreta   big_smile

Offline

 



#2 2009-12-24 19:17:42

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: sexul oral si infectia urinara

nu vad cum s-ar transmite infectia urinara prin sex oral, insa poti lua anumite boli
de exemplu te poti infecta cu stafilococ auriu in gat daca acesta exista in secretie (am dat doar un exemplu)

Offline

 

#3 2009-12-26 01:15:19

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: sexul oral si infectia urinara

Bineinteles ca o infectie urinara propriu-zisa nu poate fi transmisa prin sex oral, adica dupa ce faci sex oral cu o persoana cu infectie urinara sa faci si tu o infectie urinara.

In schimb, mai ales in lipsa unei igiene corecte, exista multe alte boli care pot fi transmise astfel. Te refereai mai ales la cele care nu sunt cu transmitere sexuala propriu-zisa, dar nici clasicele bts-uri nu sunt de neglijat:

Spre exemplu, desi herpesul genital si cel labial sunt produse de tulpini diferite, exista posibilitatea ca fiecare sa "actioneze" in alt loc, astfel ca prin sex oral herpesul se poate transmite. HPV-ul se poate transmite de asemenea. La fel sifilisul,gonoreea. Despre HIV discutiile sunt complexe, insa majoritatea cercetatorilor nu atribuie un risc semnificativ sexului oral. In alte cuvinte, sexul oral este o activitate cu risc scazut pentru transmiterea HIV. Despre hepatita B, riscurile sunt  de asemenea discutabile (in paranteza fie spus, hepatita B nu este considerata de populatie in general boala cu transmitere sexuala, desi are rate mari de transmitere pe aceasta cale).

Mai mult decat atat, conteaza la ce fel de contact sexual oral de referi smile Evident cel protejat nu presupune nici un risc big_smile

In ceea ce priveste alte tipuri de infectii, bacterii sunt de foarte multe feluri, exista riscul transmiterii lor, dar cu efecte mai degraba neglijabile decat restul celor de mai sus, deci nu cred ca trebuie sa te stresezi la gandul asta. Daca esti intr-o relatie stabila, evident in prezenta simptomelor sau a semnelor de infectie locala e intelept sa practicati abstinenta pana la vindecare. Altfel, atentie mare smile adica protectie, evitarea spalatului pe dinti si a folosirii atei dentare inainte si dupa contactul sexual oral etc.

Sper ca nu e un mesaj prea lung, am incercat sa fie un raspuns cat mai complet, desi e departe de a fi asa.

Offline

 

#4 2009-12-26 01:58:18

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: sexul oral si infectia urinara

moksha a scris:

Bineinteles ca o infectie urinara propriu-zisa nu poate fi transmisa prin sex oral, adica dupa ce faci sex oral cu o persoana cu infectie urinara sa faci si tu o infectie urinara.

In schimb, mai ales in lipsa unei igiene corecte, exista multe alte boli care pot fi transmise astfel. Te refereai mai ales la cele care nu sunt cu transmitere sexuala propriu-zisa, dar nici clasicele bts-uri nu sunt de neglijat:

Spre exemplu, desi herpesul genital si cel labial sunt produse de tulpini diferite, exista posibilitatea ca fiecare sa "actioneze" in alt loc, astfel ca prin sex oral herpesul se poate transmite. HPV-ul se poate transmite de asemenea. La fel sifilisul,gonoreea. Despre HIV discutiile sunt complexe, insa majoritatea cercetatorilor nu atribuie un risc semnificativ sexului oral. In alte cuvinte, sexul oral este o activitate cu risc scazut pentru transmiterea HIV. Despre hepatita B, riscurile sunt  de asemenea discutabile (in paranteza fie spus, hepatita B nu este considerata de populatie in general boala cu transmitere sexuala, desi are rate mari de transmitere pe aceasta cale).

Mai mult decat atat, conteaza la ce fel de contact sexual oral de referi smile Evident cel protejat nu presupune nici un risc big_smile

In ceea ce priveste alte tipuri de infectii, bacterii sunt de foarte multe feluri, exista riscul transmiterii lor, dar cu efecte mai degraba neglijabile decat restul celor de mai sus, deci nu cred ca trebuie sa te stresezi la gandul asta. Daca esti intr-o relatie stabila, evident in prezenta simptomelor sau a semnelor de infectie locala e intelept sa practicati abstinenta pana la vindecare. Altfel, atentie mare smile adica protectie, evitarea spalatului pe dinti si a folosirii atei dentare inainte si dupa contactul sexual oral etc.

Sper ca nu e un mesaj prea lung, am incercat sa fie un raspuns cat mai complet, desi e departe de a fi asa.

applause

Offline

 

#5 2009-12-26 02:00:19

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: sexul oral si infectia urinara

puss  moksha  , msik frumos pt raspunsul tau , da era vb de o relatie stabila ...tocmai la faza cu spalatul pe dinti ma gandeam ca pot sangera gingiile pe moment ...de aici si intrebarea care pe cat de stupid poate suna pe atat  de necesar era un raspuns   puss
lady in black  puss  msik frumos si tie mai ales ca mi-ai raspuns si prima , sa zicem ca o doua opinie intareste o idee ca sa zic asa si mosha m-a convins de ceea ce mi-ai raspuns si tu .

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-20 20:35:11)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-12-26 12:14:51

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: sexul oral si infectia urinara

Cum am scris deja, exista multi de Daca...Daca partenerul tau are o infectie care se poate transmite (ceea ce ma indoiesc, fiind vorba de o relatie stabila, plus ca totusi incidenta nu e totusi atat de mare cum am putea crede), daca tu ai probleme foarte mari cu dantura astfel incat sa sangerezi (si chiar in acest scenariu el ar fi mai expus decat tine) etc etc. Practic sunt asa de multi de daca incat riscul pana la urma devine neglijabil. Sigur, parerile sunt impartite, dar una scrie in carti si una e viata de zi cu zi.

Multi nu considera sexul oral safe-sex, tocmai din motivele din mesajul trecut, dar studii destul de ample mai ales pentru cuplurile sero-discordante (un partener hiv pozitiv, altul hiv negativ) care au intretinut relatii sexuale neprotejate doar pe cale orala nu au identificat transmiterea decat in cazuri foarte foarte rare si putem sa presupunem ca exista multe persoane care au probleme cu dantura sau care se spala pe dinti inainte si dupa sexul oral. Exista alte infectii care se transmit mai usor, dar nu cred ca se aplica la situatia ta.

Eu una nu as incuraja sexul oral cu necunoscuti in principiu, dar repet, asta nu e cazul tau smile


Practic (ca vad ca iar am exagerat cu scrisul), cu niste reguli de minim bun-simt si igiena, plus faptul ca esti intr-o relatie stabila, cred ca deja te-ai gandit mult prea mult la problema asta  smile

Sarbatori fericite in continuare!

PS. Daca tu esti cea care beneficiaza de sex oral, riscul e aproape zero - pentru tine smile

Ultima oara a fost editat de moksha (2009-12-26 12:15:52)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.