homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat rezista spermatozoidul?


#1 2009-12-26 12:26:02

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Cat rezista spermatozoidul?

Cat poate rezista spermatozoidul?Eu am devenit un pic obsedata de faptul ca sarcina mea aparea mai mica cu o saptamana decat data la care am avut ultimul contact sexual.Nu stiu ce sa cred?!?!?!?Am avut contact in ziua x si ovualtia peste 5 zile iar spermatozoidul a rezistat sau sarcina mea nu se dezvolta normal.Am gasit pe unele site-uri cum ca poate rezista pana la 3 zile iar pe altele ca poate rezista pana la 8 zile.Voi ce stiti fetelor?Poate suna cam penibil intrebarea mea dar incertitudinea ma omoara si aflu daca sarcina decurge ok abia pe 5 ianuarie...  nustiu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 



#2 2009-12-26 13:12:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cat rezista spermatozoidul?

mirik, nu e nicio pb ca ai sarcina ceva mai mica... si eu o am mai mica cu vreo 7-8 zile, adica dupa ultimul ciclu acum as avea 38 sapt si ceva, nu 37.

nu stiu exact cat rezista gigeii inauntru, dar e f posibil sa fi avut TU o ovulatie mai tarzie

cat despre daca e sarcina ok... pai e simplu, faci 2 b-hcg la interval de 48 de h si, daca se dubleaza (sau aproximativ se dubleaza!!) valorile, e ok, e in evolutie normala wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.