homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aparat dentar!-11


#191 2010-01-28 14:24:06

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: aparat dentar!

Buna, fetelor! M-ar interesa si pe mine sa imi pun un aparat dentar fix, adica am nevoie. Daca stie cineva ortodont in Piatra-Neamt as fi recunoscatoare sa imi lase un mesaj...smile

Offline

 



#192 2010-01-29 20:47:16

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: aparat dentar!

gabriela94 a scris:

denizette a scris:

gabriela94 a scris:

Ti-am trimis un mail:Dbig_smilebig_smile...Nasol daca este ceva ereditar:(...La mine nu e ceva ereditar...Ai mei au amandoi danturi frumoase...Eram unica din familie cu colti rotfl

si unde il vad? rodnar  mail ul ?? rodnar  rodnar

Pai nush yo am dat sub iconitza ta pe e-mail si mi-a zis ca s-a trimis....of..in fineee:D

Buna,
Mi-am pus si eu acum 4 zile aparat dentar din ceramica.Nu ma doare, decat atunci cand ating dintii.TOtul e ok, sper sa ma obisnuiesc repede cu el. As vrea sa te intreb daca ai avut probleme cu aparatul asta: daca s-au colorat bracketii, daca a cazut vreunul. Ms frumos si felicitari pentru dantura, arata f bine.

Offline

 

#193 2010-01-29 21:40:15

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: aparat dentar!

gabriela, cat timp ai purtat aparatul fix ? smile
super arata acum.

Offline

 

#194 2010-01-29 21:49:18

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: aparat dentar!

wow ce tare! super dantura ai acum  rock


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#195 2010-01-30 09:47:45

allynutz
Membru
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 1

Re: aparat dentar!

fetelor, buna. vreau si eu sa imi pun un aparat dentar. nu am decat caninii de sus strambi. vreau sa stiu si eu dak merita sa til pui, si cam cat ar costa unu. nu sunt sigura dak sa mil pun, mie frica as nu trebuiasca sa imi coata vre-un dinte, plus ca am mai citit pe un blog, ca cineva cand si la dat jos, cretinul de doctor i-a rupt si un dinte, iar asta m-a bagat de tot in sperieti

Ultima oara a fost editat de allynutz (2010-01-30 09:49:42)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2010-01-30 15:02:43

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: aparat dentar!

cumantei mele i-au scos caninii, pt ca erau iesiti in afara. eu cred ca puteau doar sa ii indrepte fara sa ii scoata, dar in fine, medicul stie mai bine.
si eu vreau sa ma duc, dar sa strang banii si sa caut un medic bun.
merita efortul si chinul pt un zambet frumos. eu m-am pregatit psihic, acum doar banii imi mai lipsesc lol

Offline

 

#197 2010-01-31 16:33:08

gabriela94
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

adina84 a scris:

gabriela, cat timp ai purtat aparatul fix ? smile
super arata acum.

Aparatul fix l-am prutat 2 ani fara 2 luni.Acum port aparat de noapte.CIca tre sa il port 9 luni deci in totatl o sa fie 2 ani jumate:)


Adevarul nu face altceva decat sa sfasaie valul cu care se acopera ochii ce nu vor sa vada realitatea.

Offline

 

#198 2010-01-31 16:36:13

gabriela94
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

sorina_pink a scris:

gabriela94 a scris:

denizette a scris:


si unde il vad? rodnar  mail ul ?? rodnar  rodnar

Pai nush yo am dat sub iconitza ta pe e-mail si mi-a zis ca s-a trimis....of..in fineee:D

Buna,
Mi-am pus si eu acum 4 zile aparat dentar din ceramica.Nu ma doare, decat atunci cand ating dintii.TOtul e ok, sper sa ma obisnuiesc repede cu el. As vrea sa te intreb daca ai avut probleme cu aparatul asta: daca s-au colorat bracketii, daca a cazut vreunul. Ms frumos si felicitari pentru dantura, arata f bine.

Braketii nu s-au colorat.
Dupa 4 5 luni dupa ce imi pusesem aparat mi-au pus pe ap o banda elsatica cu niste gaurele care incojurau braketii si imi presau dintii.Am avut o perioada:D knd am lasat`o mai moale cu spatalul pe dinti si banda aceea mi se ingalbenise oribil...Oricum nu te speria, daca iti pune si tie o sa o schimbe in fiecare luna:P.

De cazut nu a cazut nici unu, adica nu am ramas cu nici unul in mana.In schimb au inceput sa se miste putin datoruta faptului ca nu am respectat lista cu alimentele pe care nu am voie sa le consum:Dbig_smile...Oricum s-a rezolvat repede: cand m`am dus la control a vazut dentista mea si l-a lipit la loc....


Adevarul nu face altceva decat sa sfasaie valul cu care se acopera ochii ce nu vor sa vada realitatea.

Offline

 

#199 2010-01-31 16:37:06

gabriela94
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

Jessica_M a scris:

De unde eşti Gabriela?

Sunt din Bucuresti...


Scuze ca nu am mai raspuns dar la un moment dat nu mai posta nimeni nimic pe forum si deci nu am mai verificat sa vad daca e ceva nou:D


Adevarul nu face altceva decat sa sfasaie valul cu care se acopera ochii ce nu vor sa vada realitatea.

Offline

 

#200 2010-02-02 12:25:14

daniela_dany
Membru
Inregistrat: 2009-09-07
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

Eu port aparat dentar mobil de 1 an si jumatate. Mi-as fi pus fix dar e prea scump, plus ca nu vreau sa il port si la scoala, sunt deja destul de complexata oricum. Momentan dintii mei arata cam asa (am pus efect de fulger sa apara mai albi, dar nu mi-a mers  rotfl2 )

http://i46.tinypic.com/2nici8h.jpg

Cat timp credeti ca va trebui sa il mai port, avand din vedere ca il pun numai noaptea?

Offline

 

#201 2010-02-02 13:51:04

gabriela94
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

daniela_dany a scris:

Eu port aparat dentar mobil de 1 an si jumatate. Mi-as fi pus fix dar e prea scump, plus ca nu vreau sa il port si la scoala, sunt deja destul de complexata oricum. Momentan dintii mei arata cam asa (am pus efect de fulger sa apara mai albi, dar nu mi-a mers  rotfl2 )

http://i46.tinypic.com/2nici8h.jpg

Cat timp credeti ca va trebui sa il mai port, avand din vedere ca il pun numai noaptea?

Pai nu stiu...Poza e facuta inainte sa iti pui aparat sau dupa ce tiai pus?Sa skimbat ceva de cand porti aparatul? S-au mai miscat?

...Sincer asa am avut si yo odata de la aparat. Cand imi muta dintii mia iesit strungareata(mult mai mica) si mia pus niste alllteee sarme care imi presau cei doi dinti unde era distanta si iti jur ca am simtit cum s-au mutat la loc=)). Bine nu sa inchis spatiul acela pe loc, ci in cateva zile...

Si in legatura cu complexele crede-ma stiiiiu cum e!!!.Si eu aveam gargauni in cap in prima luna de cand imi pusesem aparatul..Deja imi imaginam cum o sa faca toata lumea misto de mine si eram atat de convinsa ca o sa faca asa incat vorbeam si radeam cu mana la gura chicot ...Si inevitabilul s-a produs la un moment dat la ora de sport. Un coleg( culmea mistocarul clasei a observat primul) m-a intrebat "mama ti-ai pus aparat??" si eu gandindu-ma ca urmeaza vreo gluma proasta am raspuns cam imbufnata " da, probleme??" si el mi-a zis "aaa nu, acum am vazut doar...si eu tre sa imi pun..." si bla blaaa nu mai stiu ce a zis  happy ...Si am ramas efectiv fara cuvinte....Si in timpul discutiei noastre a auzit un coleg cand l-am intrebat daca comenteaza si culmea box  s-a luat de tipul ala, cica " comentezi ceva????"...Si a fost foaaarte tare hjarta  hjarta  hjarta .



Deci nu tre sa iti faci griji ca o sa se ia cineva de tine inainte sa se ia....Si daca lor nu le place sincer tu o sa fi cea cu dintii superbi si ei o sa fie cei cu dintii oribili retas .


Adevarul nu face altceva decat sa sfasaie valul cu care se acopera ochii ce nu vor sa vada realitatea.

Offline

 

#202 2010-02-02 13:57:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: aparat dentar!

gabriela, cum se cheama aparatul ?

eu vreau sa stiu daca a avut cineva damon de curand, cat l-a costat, cat l-a purtat si desigur ce problema i-a rezolvat.
cele clasice cu elastice stiu ca "lucreaza" mai lent. deci trebuie purtate mai mult.

Offline

 

#203 2010-02-02 18:19:39

daniela_dany
Membru
Inregistrat: 2009-09-07
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

gabriela94 a scris:

daniela_dany a scris:

Eu port aparat dentar mobil de 1 an si jumatate. Mi-as fi pus fix dar e prea scump, plus ca nu vreau sa il port si la scoala, sunt deja destul de complexata oricum. Momentan dintii mei arata cam asa (am pus efect de fulger sa apara mai albi, dar nu mi-a mers  rotfl2 )

http://i46.tinypic.com/2nici8h.jpg

Cat timp credeti ca va trebui sa il mai port, avand din vedere ca il pun numai noaptea?

Pai nu stiu...Poza e facuta inainte sa iti pui aparat sau dupa ce tiai pus?Sa skimbat ceva de cand porti aparatul? S-au mai miscat?

[...]

Pai am zis ca port de 1 an jumate, si momentan dintii mei arata asa, adica poza e facuta azi de dimineata. Da, am vazut modificari, insa vreau si eu o data aproximativa, asa dupa voi cam cat l-as mai purta ca stomatoloaga tot imi zice ca o sa vedem cu timpul...stiu ca e adevarat dar nu mai am rabdare.  big_smile
Si stiu, inainte nu aveam strungareata deloc grater  Dar acum am aflat ca si ai mei au avut strungareata, deci e ereditar. Mi-a zis si mie de nu stiu ce chestie care imi apropie dintii, deci o sa imi pun si eu la sfarsit...si cel mai probabil e la fel ca a ta, deci poti sa dai mai multe detalii? rodnar Like pretul, cum ar trebui sa port umm si ce mai crezi tu ca e de zis, cu cat mai multe detalii cu atat mai bine. tillfreds
Si e super intamplarea ta, dar cred ca ai avut noroc ca 'mistocarul' clasei (am si eu destui) vroia sa isi puna si el. tongue
Apropo, ai niste dinti s.u.p.e.r.b.i. happydance

Ultima oara a fost editat de daniela_dany (2010-02-02 18:22:29)

Offline

 

#204 2010-02-03 20:21:57

gabriela94
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

adina84 a scris:

gabriela, cum se cheama aparatul ?

eu vreau sa stiu daca a avut cineva damon de curand, cat l-a costat, cat l-a purtat si desigur ce problema i-a rezolvat.
cele clasice cu elastice stiu ca "lucreaza" mai lent. deci trebuie purtate mai mult.

Aparatul se cheama aparat transparent pe ambele maxilare purtat aprox 2 ani=))...Nsh adica nu are un nume al lui... nustiu  nustiu


Adevarul nu face altceva decat sa sfasaie valul cu care se acopera ochii ce nu vor sa vada realitatea.

Offline

 

#205 2010-02-03 20:27:19

gabriela94
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

daniela_dany a scris:

gabriela94 a scris:

daniela_dany a scris:

Eu port aparat dentar mobil de 1 an si jumatate. Mi-as fi pus fix dar e prea scump, plus ca nu vreau sa il port si la scoala, sunt deja destul de complexata oricum. Momentan dintii mei arata cam asa (am pus efect de fulger sa apara mai albi, dar nu mi-a mers  rotfl2 )

http://i46.tinypic.com/2nici8h.jpg

Cat timp credeti ca va trebui sa il mai port, avand din vedere ca il pun numai noaptea?

Pai nu stiu...Poza e facuta inainte sa iti pui aparat sau dupa ce tiai pus?Sa skimbat ceva de cand porti aparatul? S-au mai miscat?

[...]

Pai am zis ca port de 1 an jumate, si momentan dintii mei arata asa, adica poza e facuta azi de dimineata. Da, am vazut modificari, insa vreau si eu o data aproximativa, asa dupa voi cam cat l-as mai purta ca stomatoloaga tot imi zice ca o sa vedem cu timpul...stiu ca e adevarat dar nu mai am rabdare.  big_smile
Si stiu, inainte nu aveam strungareata deloc grater  Dar acum am aflat ca si ai mei au avut strungareata, deci e ereditar. Mi-a zis si mie de nu stiu ce chestie care imi apropie dintii, deci o sa imi pun si eu la sfarsit...si cel mai probabil e la fel ca a ta, deci poti sa dai mai multe detalii? rodnar Like pretul, cum ar trebui sa port umm si ce mai crezi tu ca e de zis, cu cat mai multe detalii cu atat mai bine. tillfreds
Si e super intamplarea ta, dar cred ca ai avut noroc ca 'mistocarul' clasei (am si eu destui) vroia sa isi puna si el. tongue
Apropo, ai niste dinti s.u.p.e.r.b.i. happydance

Pai nu stiu cat costa pt k ai mei au platit aparatul dentar la inceput adica au achitat toata suma de bani si le-a facut o reducere si nu am mai platiit nimic atunci knd mergeam la dentist odata pe luna  happydance ..Deci la preturi nu stiu absolut nimic lol .


Nici la "cum ar trebui sa il porti" nu am de zis nimic pt ca la fel ca la un aparat fix nu ai cum sa le dai jos tummenupp ...Faci ce faceai si inainte nu se schimba nimic, e ca si cand nu le`ai avea tongue


Ms hjarta  hjarta .Culmea dupa ce am purtat aparatul atata timp cand mi l-am dat jos inca mai stiam locul unde aveam coltii va  va ..Si era ciudat ca dadeam cu limba acolo, si nu mai era nimic rotfl2  rotfl2 ..Si desi in primele mele zile cu aparatul mi s-a parut ca arat oribil, fara aparat mi se parea ca arat si mai oribil chicot  chicot ..Evident mi-au trecut si gargaunii aia tillfreds  tillfreds ...Desi sunt unele persoane care arata mai bine cu aparat:D


Adevarul nu face altceva decat sa sfasaie valul cu care se acopera ochii ce nu vor sa vada realitatea.

Offline

 

#206 2010-02-05 09:00:40

daniela_dany
Membru
Inregistrat: 2009-09-07
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

deci va trebui sa o port acolo mereu, din moment ce e fixa..ehh o sa o pun intr-o vacanta de vara atunci chicot

Offline

 

#207 2010-02-07 22:53:16

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: aparat dentar!

Merci pt raspunsuri. Ink nu mi-a zis nik doctorul de banda elastica. O sa vad daca imi pune smile



gabriela94 a scris:

sorina_pink a scris:

gabriela94 a scris:


Pai nush yo am dat sub iconitza ta pe e-mail si mi-a zis ca s-a trimis....of..in fineee:D

Buna,
Mi-am pus si eu acum 4 zile aparat dentar din ceramica.Nu ma doare, decat atunci cand ating dintii.TOtul e ok, sper sa ma obisnuiesc repede cu el. As vrea sa te intreb daca ai avut probleme cu aparatul asta: daca s-au colorat bracketii, daca a cazut vreunul. Ms frumos si felicitari pentru dantura, arata f bine.

Braketii nu s-au colorat.
Dupa 4 5 luni dupa ce imi pusesem aparat mi-au pus pe ap o banda elsatica cu niste gaurele care incojurau braketii si imi presau dintii.Am avut o perioada:D knd am lasat`o mai moale cu spatalul pe dinti si banda aceea mi se ingalbenise oribil...Oricum nu te speria, daca iti pune si tie o sa o schimbe in fiecare luna:P.

De cazut nu a cazut nici unu, adica nu am ramas cu nici unul in mana.In schimb au inceput sa se miste putin datoruta faptului ca nu am respectat lista cu alimentele pe care nu am voie sa le consum:Dbig_smile...Oricum s-a rezolvat repede: cand m`am dus la control a vazut dentista mea si l-a lipit la loc....

Offline

 

#208 2010-02-08 18:03:29

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: aparat dentar!

Zicea cineva de una de 25. Varamea are patruzecisiceva..habar n-am... cred ca 42...si am vazut-o cu aparat-ne-am intalnit din intamplare la mine in cartier, eu aduceam copilul de la cresa, ea era in mare inspectie nu stiu pe unde:p ... si am glumit cu ea dupa ce ne-am pupat gen"ce faci fataaa tongue ti-ai pus aparat ca teenageratzile ?" ca na...ce sa vb prima data cu cineva aproape sora doar n-o sa o intreb despre a zecea planeta.. Ei bine s-a ofuscat instant. Asa ceva....
N.B. Plm, n-avea nici o nevoie de aparat. Acum inteleg exact de ce i se zice cuiva prin spate "perfecta" wink tongue


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#209 2010-03-10 19:57:01

Amenbla
Membru
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 1

Re: aparat dentar!

Am 17 ani  supa si medicul mi-a recomandat sa port aparat dentar  1 an jumatate deoarece pozitia dintilor este aplecata iar dintii de sus imi acopera dintii de jos !De atunci sunt traumatizata ! Tin la spectul meu si nu as vrea sa mi pun insa totodata as vrea sa am dintii frumosi !Mi-e foarte frica pentru ca stiu ca imi va sta foarte rau  si ca se vor trezi mici rautaciosi sa critice  cascat ! Nu stiu ce sa fac ...!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.