homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Unghiile-2


#20 2007-05-07 21:10:14

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Unghiile

nu intepa pune doar apa oxigenata


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#21 2007-05-07 21:16:42

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: Unghiile

nu am apa oxigenata..a.re ceva daca iau agocalmin??/as lua ampicilina dar mie ca de la antibiotic sa nu imi intarzie menstra si sa nu ma stresez iar ca ar fi vreun pericol de a ramane insarcinata..ca am citit ca se mai intampla sa intarzie si de antibiotice...in concluzie care ma sfatuie ce sa fac cel mai bine,ca ma incredere...ca mie frica rau,plus ca maine dupa ore ma duc la bunica la spital si apoi la meci pe stadion deci timp nu as vea de medic,si as vrea sa o rezolv acasa daca se poate...sad


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

#22 2007-05-07 21:21:05

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: Unghiile

O sa radeti sau o sa vi se para odios, dar este o metoda babeasca foarte veche, o stiu de la bunica mea... Eu una am scapat de fiecare data cand am patit ceva de genul asta.. Iei un betior de curatat in urechi si il inmoi in urina ta, dupa care tamponezi zona inflamata si lasi sa se usuce. Te speli bine pe locul respectiv dupa aproximativ o jumatate de ora.. poti sa stai chiar mai mult, doar sa nu uiti si sa folosesti degetul in alte scopuri.
La mine a functionat de fiecare data, si eu si ai mei pateam mereu asa la unghii, eu chiar am fost operata de doua ori de unghie incarnata... dar cand aveam cazuri mai usoare si doar se inflama putin in marginea unghiei, scapam. Imi dadeam seara inainte de culcare, apoi a doua zi deja nu ma mai durea. Multe prsoane au ras sau au zis ca sunt nebuna....
Am gasit si un articol pe net:

Urinoterapia este o practică de origine indiană recomandată în cadrul medicinii ayurvedice sub numele de Amaroli. Se pretinde că urina este un panaceu lăsat de divinitate, vindecând orice boală, începând cu banalele răceli, gripa, alergiile şi terminând cu ulcerul gastric, tuberculoza şi SIDA. Urinoterapia constă în aplicarea externă a urinei, local sub formă de comprese, sau general sub formă de băi precum şi în uzul intern al urinei proprii pentru vindecarea unor boli sau pentru cosmetizarea pielii. Afară de faptul că urinoterapia este o practică ciudată, nedovedită ştiinţific, urina unei persoane sănătoase nu prezintă riscuri semnificative pentru sănătate. Oricum, urina rămâne un produs de excreţie al corpului format tocmai de substanţele pe care organismul nu le mai poate folosi sau de care nu mai are nevoie.

Ce ziceti? mai stia cineva de treaba asta? big_smile


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#23 2007-05-07 21:27:14

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: Unghiile

cumpara niste betadine si niste rivanol si pune acolo pana ajungi la medic! infectia de la deget se numeste panaritiu (cu tz ), poti sa intrebi si la farmacie ce-ti recomnada... dar eu de fiecare data am rezolvat cu rivanol si betadine !
cumpara niste comprese sterile si o fasa, si compresa imbibata in betedine/ rivanol (ambele fac bine, dar poti incepe cu rivanolul / prima zi) bag-o usurel cu o pila in coltul cu pricina, atat cat suporti! iar cand se usuca umezete iar locul! va trece in cateva zile...

Ultima oara a fost editat de annna (2007-05-07 21:32:49)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#24 2007-05-07 21:29:32

barbara_mori
Hero member
Inregistrat: 2007-02-26
Mesaje: 2157

Re: Unghiile

eu stiam ca atunci cand ai ulcior la ochii se pune urina,chiar nu e de ras,si eu tot de la bunica stiu.dar uite la deget nu am stiut ca se pune...deocamdata nu ma trece:D...dar seniorita sti ce ma ingrijoreaza s-a cam umflat:(deja nu mai e doar asa o mica umflatura si v-am zis imi zvagneste rau..cand imi vine ma duc la olita:))))si imi pun cum ai zis tu...sper ca pana maine sa-mi treaca:)vroiam sa iau un agocalmin fiola sa-mi mai revin un pic ca m-am saturat de durerea asta...


Pentru a fi popular da-le oamenilor vesti bune despre obiceiurile lor proaste!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-05-07 21:38:12

senorita
Insomniac member
De la: CucuruZU :))
Inregistrat: 2006-08-13
Mesaje: 6772

Re: Unghiile

Eu zic sa incerci, nu ai nimic de pierdut.. d-aia ti-am si zis sa folosesti betisor de ureche, nu atingi decat acolo locul cu pricina, nu bagi mana cu totul smile
Stiu ce zici de infectii d-astea... si daca atingi de buze se simte fierbinte, asa pateam si eu.. infectie de-aia care te "seaca", nici nu poti sa atingi acolo.

Incearca... sau cum au zis fetele, cu rivanol.. Bafta!


Gimme my summer back! sad
Ready? Steady... Go!

Offline

 

#26 2007-05-14 21:11:57

roxanik85
New member
Inregistrat: 2006-07-18
Mesaje: 22

Re: Unghiile

m-am trezit mai tarziu pt mesajele voastre dar sper sa va ajute pe viitor...dak va taiati din greseala o pielita mai mult decat trebuie, bagati degetul in putin clor...vb serios! si asa nu ajunge sa se umfle sau mai stiu io sa se faca puroi...io asa fac mereu knd greseste manikiurista si nu mai am nik...

Offline

 

#27 2015-12-07 17:21:46

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Unghiile

m-am trezit ca am pielea unei unghii de la picior inflamata si maronie, dinspre un colt al unghiei despre care cred ca se poate spune ca se incarnase. m-a durut de cateva zile, dar am ignorat.
patesc mereu sa-mi mai apara un lichid galbui despre care pana acum am crezut ca e puroi (si la maini si la picioare), pentru ca uneori imi tai unghiile prea din carne; uneori acel lichid galbui se intindea si sub unghie. in general dau cu crema Baneocin si trece.
este ciuperca sau infectie bacteriana?

Offline

 

#28 2015-12-07 17:36:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Unghiile

cel mai probabil infectie bacteriana (panaritiu)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.