homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-16


#286 2011-02-23 16:16:01

doryna_dory
Membru
Inregistrat: 2011-02-23
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

buna,
acum un an mi-am facut un test papanicolau unde mi-a iesit un L-SIL de grad scazut,cocobacili,celule endocervicale prezente dupa care mi s-a recomandat sa-mi administrez timp de 10 zile ovule cervugid si dupa ovule sa fac o colposcopie.
Am facut colposcopia si mi s-a spus ca am o rana pe col si ca trebuie sa fac un ERAD.
Am facut eradul acum patru saptamani de unde mi-a luat probe pentru biopsie.

Rezultatele biopsiei au iesit asa:

Fragmente col uterin prelevate de la nivelul zonei de jonctiune cu mici zone de displazie usoara(CIN I) ale epiteliului pavimentos de acoperire si modificari nucleare sugestive pentru o infectie cu HPV;zone de eroziune ale epiteliului de acoperire,bogata fibroza si moderat infiltrat inflamator cronic in corion.Margini de rezectie fara modificari.

imi poate explica cineva acesti termeni?este ceva grav?
:bebic

Offline

 



#287 2011-02-23 17:22:18

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col 2

am lasat link doctoressei

Offline

 

#288 2011-02-23 17:31:29

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: rana pe col 2

Am si eu cateva nelamuriri, daca poate cineva sa ma lumineze, m-as bucura
Am sa incep prin a spune ca am primit rezultatul de la biopsie, am facut excizie cu ansa LLETZ, pentru ca aveam displazie usoara CIN 1.
Pe buletinul de analize sunt trecute urmatoarele:

Microscopic:
Metoda coloratie HE
Fragmente de col uterin:epiteliu scuamos stratificat pavimentos necheratinizat (exocervical) cu arhitectura si morfologie celulara normale si cu zone de hiperplazie a celulelor stratului bazal;aspecte de transformare epiteliala de tip scuamos matur focala la nivelul epiteliului glandular mucosecretor (endocervical) de acoperire.
In lamina propra infiltrat inflamator moderat, difuz si mixt (limfocite, plasmocite si granulocite neutrofile);aspecte de exocitoza(granulocite neutrofile)unele glande sunt dilatate chistic
CONCLUZIE:Aspectul histologic al fragmentului primit pledeaza pentru:
1.Cervicita cronica nespecifica acutizata si cu chiste Naboth.
2.Metaplazie epiteliala de tip scuamos matur endocervicala

Deci astea sunt rezultatele dupa biopsie.Ce parere aveti, e de rau, e de bine?
Acum sa inteleg ca nu mai am displazie usoara CIN1, ca au disparut celulele alea precanceroase .Ce-i metaplazia epiteliala de tip scuamos matur endocervicala?
Dar cervicita cronica?Stiu ca HPV-ul si-a facut de cap din moment ce am avut displazie usoara....intrebarea mea este acum am scapat de asta?Este totul bine dupa LLETZ?Cum o sa ma protejez eu de acum, ca sa nu mai adun si alte tulpini de HPV, de unde sa stiu ca prietenul meu nu are alte tulpini?de 6 luni am facut pauza totala, imi este  teama sa nu ma reinfectez cu HPV .

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-23 17:33:18)

Offline

 

#289 2011-02-23 20:04:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

doryna_dory a scris:

buna,
acum un an mi-am facut un test papanicolau unde mi-a iesit un L-SIL de grad scazut,cocobacili,celule endocervicale prezente dupa care mi s-a recomandat sa-mi administrez timp de 10 zile ovule cervugid si dupa ovule sa fac o colposcopie.
Am facut colposcopia si mi s-a spus ca am o rana pe col si ca trebuie sa fac un ERAD.
Am facut eradul acum patru saptamani de unde mi-a luat probe pentru biopsie.

Rezultatele biopsiei au iesit asa:

Fragmente col uterin prelevate de la nivelul zonei de jonctiune cu mici zone de displazie usoara(CIN I) ale epiteliului pavimentos de acoperire si modificari nucleare sugestive pentru o infectie cu HPV;zone de eroziune ale epiteliului de acoperire,bogata fibroza si moderat infiltrat inflamator cronic in corion.Margini de rezectie fara modificari.

imi poate explica cineva acesti termeni?este ceva grav?
:bebic

Nu este nimic grav, rezultatul biopsiei sugereaza ca ai putea avea o infectie cu hpv...eventual merita sa faci tipaj hpv. Atita tot. Sa nu te superi insa mi-e peste puteri sa iau fiecare termen in parte sa il explic, de aceea ti-am spus doar concluzia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#290 2011-02-23 20:47:33

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: rana pe col 2

hopsieu Doctoressa?as vrea si eu un raspuns referitor la rezultatul biopsiei dupa lletz, am scris mai sus.Multumesc mult de tot

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2011-02-24 13:07:46

didiana o
Membru
Inregistrat: 2011-02-24
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

Buna!
m o intrebarea... m fost operata de curand de hernie de disc. m avut prima zi a ultimului ciclu in 1 ianuarie. Din 21 am inceput programul de recuperaaare...kinetoterapie si masaj. De ieri nu am mai mers la recuperare pentru ca de dimineata m observat o mica scurgere vaginala maro si am crezut ca o sa-mi vina ciclu... Dar azi nu s-a mai intamplat nimic...Nu stiu ce sa fac pentru ca nu pot sa merg la kinetoterapie daca sunt la ciclu...deci trebiue sa aman...dar nici nu pot sa aman la nesfarsi. Preciyez ca am 42 de ani si de obicei ciclul este regulat cam 24-28 zile. Oare sa aiba influenta si injectiile cu Milgama care le-am facut si tablatelor de aRCOXIA PE CARE LE-AM LUAT.
Va rog sa ma ajutati!!!!

Offline

 

#292 2011-02-27 18:26:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

roxy30 a scris:

hopsieu Doctoressa?as vrea si eu un raspuns referitor la rezultatul biopsiei dupa lletz, am scris mai sus.Multumesc mult de tot

cervicita cronica=infectie veche, netratata, la nivelul colului uterin
metaplazie=transformarea unui tip de tesut in alt tip de tesut...
ca modalitate de protectie impotriva hpv exista vaccinul si eu ti-l recomand cu caldura...
si iti mai recomand ca, avind in mina rezultatul de la biopsie, sa mergi sa discuti cu medicul tau ginecolog
fara stres si panici ca nu ai de ce


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#293 2011-02-28 08:00:14

andutza_1985
New member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 14

Re: rana pe col 2

Sunt noua pe acest forum, inca nu stiu foarte bine cum se procedeaza, dar o sa ma descurc eu. Ideea este ca in momentul de fata ma simt destul de disperata. Am facut testul Papanicolau la recomandarea doctorului ginecolog. Rezultatele nu sunt tocmai bune : Satisfacator celule endocervicale, satisfacator metaplaziate, fungi cu morf. sugestiva pt specii de candida, Concluzii: HSIL, prezenti fungi cu morfologie sugestiva pentru specii de Candida.
Doctorul ginecolog mi-a spus ca nu este nimic de natura cancerigena si mi-a recomadat HPV. Imi este foarte frica de tot ce inseamna interventie. Este posibil sa ajung la conizatie? E grav diagnosticul?

Offline

 

#294 2011-03-09 12:50:57

geoss
Membru
Inregistrat: 2011-03-09
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

buna ziua.
am fost la ginecolog si mi-a spus ca am o rana pe col. am facut tratament si cand am fost iar la control mi-a dat in continuare tratament si mi-a spus ca sa fac spalaturi cu ceai de coada calului de 2 ori pe saptamana.
Oare este bine??

Offline

 

#295 2011-03-09 12:53:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

eu as merge sa cer si o a doua parere

Offline

 

#296 2011-03-15 16:46:03

roxana-corina
Membru
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

buna ziua! de la un examen citologic babes nicolau am ajuns sa fac o colposcopie si pe urma o biopsie col. rezultatul acestei biopsii este urmatorul: cervicita cronica polipoida, displazie moderata si severa (CIN II si CIN III) dezvoltata pe fondul unei proliferari papilomatoase plane asociata cu infiltrat limfocitar nodular si difuz subepitelial; hiperplazie vasculara. ce inseamna asta? am cancer sau sunt predispusa la cancer? va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns cat mai repede. va multumesc anticipat!

Offline

 

#297 2011-03-16 12:00:05

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: rana pe col 2

cred ca trebuie sa-ti faci si hpv-ul pentru a vedea daca ai vreo tulpina.si daca este canceroasa. medicul tau ar trebui sa-ti spuna ce sa faci mai departe.

Offline

 

#298 2011-03-18 17:06:35

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: rana pe col 2

Buna fetelor,

am si eu o problema cu care ma confrunt din decembrie anul trecut. am inceput sa am sangerari dupa ce aveam contact sexual. am fost la un doctor, mi a spus k am o infectie, probabil de la anexita. mi-a dat un tratament cu ovule, nu mi- a trecut.pentru ca nu mi-a plcut faptul ca a tratat problema cu superficialitate am schimbat doctorul, am fost si mi-am facut o colposcopie si mi s-a spus ca am colul uterin foarte inflamat si iritat. am facut analiza de hpv, mi a iesit negativ, am facut analiza la secretie din col si secretie vaginala, mi-a iesit ca am un streptocol alfa prim hemolitic grup b si candida. am primit tratat cu antibiotic s ovule, l-am facut si ghici ce? cand am fost sa mi repet analiza la secreta din col, il am tot inflamat......am incercat sa fac sex protejat cu prietenul meu si m-a durut ingrozitor si iar am sangerat..a mai patit cineva asa ceva? o sa ma fac bine ? nu inteleg ce se intampla.vreau doar sa ma linistesc un pic, pentru ca deja am devenit frustrata, sunt suparata pe corpul meu, ma simt prost fata de prietenul meu ca il trec prin atata asteptate, neliniste si tratamente

Va multumesc si numai sanatate !

Offline

 

#299 2011-03-18 17:47:11

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: rana pe col 2

Nu inteleg cum l-a analiza de col ti-a iesit inflamat,eu stiu doar cand faci papanicolau iti iese inflamatie..pana la urma ti-a mai iesit streptococul?Daca da,trebuie sa repeti trtamentul,eventual cu un alt antibiotic..


pc

Offline

 

#300 2011-03-18 18:15:38

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: rana pe col 2

la colposcopie mi-a iesit inflamatie, papanicolau la fel, dar si cand m-am dus sa mi repet analizele ( miercurea asta) asistenta imi spunea ca am colul inflamat,deci e that bad incat se vede. il simt si eu inflamat in mom in care incerc sa fac ceva cu prietenul meu...sunt....extrem de ..stramtorata sa zicem. pt analiza noua am sa primesc rezultatul luni sau marti. eu sincer cred ca inca mai am streptococul. ideea e daca am sa incep iar un trat cu antibiotice si ovule (sigur asta ma pandeste ), ar trebui sa-s revina in timpul tratamentului, nu ?

Offline

 

#301 2011-03-18 18:55:12

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: rana pe col 2

Da ar trebui sa-si revina,sau cel putin dupa tratament..cateodata sunt pacatoase infectiile astea,si nu prea trec de la prima incercare..dar vei vedea acum la urmatoarea analiza..ai putea incerca si analizele pt clamydia,ureaplasma..acestea mai dau sangerari..si vezi ca trebuie repetata analiza dupa o saptamana de la intreruperea tratamentului cu antibiotic..vad ca ai si candida,si aceasta mai da inflamatie din cauza iritatiei si a mancarimii,trebuie sa faca si partenerul tratament,si sa va protejati in timpul acesta,pana la sterilizarea secretiei..

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-03-18 18:57:44)


pc

Offline

 

#302 2011-03-19 13:00:02

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: rana pe col 2

Buna, am primit in aceasta dim rezultatele la analiza: nu am streptococ si nu mai am nici candida. Ultimul trat pe care l-am luat a fost si pt partener. Deci...nu mai am nimic la analize, dar tot sangerez. imi fac programare marti la doctor sa vad ce mi se mai spune.

Offline

 

#303 2011-03-19 13:21:57

kitticutza
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 31

Re: rana pe col 2

nu cred ca am fost in viata mea mai confuza ca in dimineta asta. efectiv nu inteleg ce se intampla si google nu ma ajuta deloc. de fiecare data cand dau search col uterin inflamat imi apar numai articole despre cancer. NOT helping

Offline

 

#304 2011-03-19 18:55:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

ma gandesc ca inflamatiei ii ia ceva timp sa se retraga. probabil ca medicul iti va da ceva tratament pentru asta. ia-o usor, cu siguranta exista rezolvare. ma bucur ca ai scapat de lighioane, este un mare pas inainte.
sanatate!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.