homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

STOP VIOLENTA.......-3


#39 2010-01-26 21:32:51

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: STOP VIOLENTA.......

Alexa, cum poti sa spui ca eu o sa ajung ca tatal meu cand eu sunt impotriva oricarei urme de violente? Am gasit ca este mai ferice sa asculti mai mult de Dumnezeu decat de oameni.

Rosa, stii de ce "uit" pe drum despre ce era vorba? Pentru ca eu vreau sa leg lucrurile pamantesti cu cele ceresti. Pentru ca eu leg lucrurile vazute de cele nevazute. Pentru ca asa cum spune Pavel, lucrurile vazute sunt facute si conduse de cele nevazute. Iar eu cred asta. Iar cei mai multi nu pot pricepe lucrul acesta. Si sunt sigur ca nu numai tu m-ai vazut asa -eu sunt sigur ca cei mai multi.

Anne85, tu spui ca "a fugi de acasa e sinonim cu divortul in viziunea biblica"? Cum poti spune asta? iti spun tie care ai cunostinte minime ale Scripturii: oare n-ai citit ce este scris "Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna sau intr-o zi de sabat"? E-adevarat ca nu se refera la femeia cand este batuta de barbatul ei, ci la prigonirea crestinilor. Dar de aici se poate intelege ca nu-ti cere Dumnezeu sa faci pe martirul cand nu este cazul. Daca poti sa fugi, fugi. Multi crestini au fost prigoniti; dar Dumnezeu se ocupa personal de fiecare -stie cand a sosit vremea fiecaruia. Sa nu facem pe martirii mai inainte de a ne pregati Dumnezeu pentru asta.

Si oricum, Dumnezeu a ingaduit divortul numai in anumite circumstante. Mai bine este ca omul sa caute "de ce este asa" si nu este cum vrea el. Cine are de pierdut? Va indemn sa faceti voia lui Dumnezeu. Si daca nu intelegeti legea Sa, atunci cautati sa o aflati daca vreti sa fiti fericiti.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 



#40 2010-01-26 22:29:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: STOP VIOLENTA.......

extra... nu toata lumea gandeste ca oare cat de tare il va pedepsi Dumnezeu daca face nush ce?
sau tatal tau spunea o rugaciune de iertare in fata lui Dumnezeu inainte s-o altoiasca pe mama ta?

Offline

 

#41 2010-01-26 23:19:39

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: STOP VIOLENTA.......

Eu provin dintr-o familie foarte religioasa de crestini ortodicsi. Dar niciodata ai mei nu mi-ar permite sau nu m-ar sfatui sa stau langa cineva care ridica palma asupra mea. Nu stiu ce Dumnezeu are extra dar Doamne Fereste daca Dumnezeul lui este cel corect.

Offline

 

#42 2010-01-26 23:55:36

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: STOP VIOLENTA.......

SoareleMeu a scris:

Eu provin dintr-o familie foarte religioasa de crestini ortodicsi. Dar niciodata ai mei nu mi-ar permite sau nu m-ar sfatui sa stau langa cineva care ridica palma asupra mea. Nu stiu ce Dumnezeu are extra dar Doamne Fereste daca Dumnezeul lui este cel corect.

Cu siguranta ca Dumnezeu -asa cum Il cunosti tu- nu iti spune sa divortezi daca esti batuta. Poti sa cauti in toata Scriptura de la cap la coada, ca nu vei gasi in nici-un loc scris unde Dumnezeu iti da dreptul sa divortezi in caz de violenta in familie. De ce asa? Povestea poate fi lunga si nu stau sa o discut acum. Dar totul pleaca din pricina ca omul se casatoreste de cele mai multe ori cu persoana cu care nu vrea Dumnezeu. Oamenii spun ca e iubire intre ei; dar ce simt unul pentru altul nu e iubire.
In vechime, tatal(parintii) cauta perechea copiilor lor. Ei, nu mai traim vremurile de atunci; dar ce vreau sa spun este  ca lucrul acesta ne este facut cunoscut noua ca exemplu. Adica sa ne puna pe ganduri, si sa ne intrebam cum am putea noi astazi sa-L lasam pe Tatal nostru cel ceresc sa ne gaseasca perechea. Numai El poate cunoaste inimile; numai El poate cunoaste pe deplin perfecta compatibilitate dintre cei doi.
Asta e problema: omul intotdeauna alege ce-i place. Nu inseamna ca sa te casatoresti cu cine nu-ti place. Dar acest "placut" al omului nu tine decat o vreme -si nu mai mult.
Fetelor, va spun ca mai inainte ca sa luati voi prima palma, Dumnezeu cunostea mai inainte lucrul acesta! Si cu mult inainte sa va maritati! Pentru ca Dumnezeu, care cunoaste inima omului, stie cum reactioneaza fiecare in dintre noi, in toate imprejurarile.
Nu va grabiti sa va maritati. Grabiti-va sa-L cunoasteti mai inainte pe Dumnezeu, si apoi Dumnezeu vi-l va face cunoscut pe acela care va va respecta si pretui pentru totdeauna...


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#43 2010-01-27 00:08:51

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: STOP VIOLENTA.......

imi pare rau extra dar daca ai  nu m-au facut religioasa tu nu ai nici o sansa. Dumnezeu cunoaste multe dar nu le impiedica. Poate ne deschide alte portite pt ca necunoscute sunt Caile Lui dar nu cred ca s-ar supara daca as divorta smile din orice  motiv as avea. smile la urma urmei eu stiu mai bine.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2010-01-27 00:10:18)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-01-27 01:06:42

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: STOP VIOLENTA.......

Eu nu te judec, eu iti faceam profil psihologic, draga extra, caci nebanuite sunt caile Domnului si tu trebuie musai sa-ti faci drum pe la un psihiatru. As zice la psiholog, dar mi-e mila de colegii mei. Si te-as incadra la o banala tulburare schizotipala sau macar pentru delirul in care crezi ca tu faci legaturile intre divin si ceresc...ele sunt acolo. In mintea ta, cand neuronii se leaga, da, s-ar putea sa observe si ei ...dar...dupa aia din pacate fac scurt circuit si nu mai pot explica ce e cu toata treaba asta.

Poftim link sa incerci sa depasesti faza asta. Sper sa-ti fie de ajutor. O sa trebuiasca sa mergi cu pasi mici, sa iei fiecare zi si sa te bucuri de ea, sa intri in vorba cu un vecin. Spor la treaba!

http://www.sfatulmedicului.ro/Schizofre … ecialitate

Scuze daca par rea, dar...ma obisnuiesc mai greu cu ideea ca pacienti sunt peste tot. Si pana ma lamuresc cu ce am de-a face, apuc sa ma enervez luand oamenii in serios.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2010-01-27 01:15:57)

Offline

 

#45 2010-01-27 07:44:37

mamytzica
New member
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 57

Re: STOP VIOLENTA.......

Rosa a scris:

Eu nu te judec, eu iti faceam profil psihologic, draga extra, caci nebanuite sunt caile Domnului si tu trebuie musai sa-ti faci drum pe la un psihiatru. As zice la psiholog, dar mi-e mila de colegii mei. Si te-as incadra la o banala tulburare schizotipala sau macar pentru delirul in care crezi ca tu faci legaturile intre divin si ceresc...ele sunt acolo. In mintea ta, cand neuronii se leaga, da, s-ar putea sa observe si ei ...dar...dupa aia din pacate fac scurt circuit si nu mai pot explica ce e cu toata treaba asta.

Poftim link sa incerci sa depasesti faza asta. Sper sa-ti fie de ajutor. O sa trebuiasca sa mergi cu pasi mici, sa iei fiecare zi si sa te bucuri de ea, sa intri in vorba cu un vecin. Spor la treaba!

http://www.sfatulmedicului.ro/Schizofre … ecialitate

Scuze daca par rea, dar...ma obisnuiesc mai greu cu ideea ca pacienti sunt peste tot. Si pana ma lamuresc cu ce am de-a face, apuc sa ma enervez luand oamenii in serios.

coffestudiu  coffestudiu  puss dau o cafea, sa te linistesti....nu se merita....Extra le stie pe ale lui.....cate fete pot avea unii semeni???? il vezi calm, vorbind despre Dzeu, incurajandu te, dar in subconstient este poate o masa de violenta.....nebanuite sunt caile Domnului....dar sa l lasam si pe el tot in grija celui de sus.....

Pup dulce....


.....Niciodata sa nu insulti o femeie care cade....
cine stie ce povara ii copleseste sarmanul suflet .....
.....mamytzica....

Offline

 

#46 2010-01-27 11:02:31

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: STOP VIOLENTA.......

rotfl  applause  puss 
Dar eu chiar vorbeam serios, omul chiar are o problema. Oricum, ms mamytzica ...imi place atitudinea ta relaxata. Ma duc si eu sa-mi beau cafeua linistita si...mai vedem. Si asa am mult de munca, nu stiu cand si daca mai apuc sa intru, asa ca spor la treaba, fetelor, bcus we are strong! styrka

Offline

 

#47 2010-01-27 11:24:28

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: STOP VIOLENTA.......

Rosa si mamytzica, nu mai pervertiti lucrarea lui Dumnezeu.
Sfantul Ilie la care voi va inchinati, a inceput sa-si bata joc de proorocii lui Baal cand acestia incepusera sa aiureasca dupa o zi de strigate, dansuri si taieturi, pt ca dumnezeul lor sa le raspunda. "Strigati mai tare...; se gandeste la ceva, sau are treaba, sau este in calatorie, sau poate ca doarme si se va trezi!" le-a spus Ilie. Si-a batut joc de ei; si dupa ce ei au fost convinsi ca Domnul este Dumnezeul adevarat trimitand un foc din cer mistuind jertfa de pe altar, Ilie i-a omorat pe toti in numar de 450. La urma, cu tot curajul acela care l-a avut la muntele Carmel, a fugit la amenintarea Izabelei. Pierderea curajului inseamna lipsa uni psihic bun, nu-i asa?
Uitati-va si la talharul de pe cruce(cel mantuit). Cu siguranta ca faptele sale denota insuficienta(mai bine zis lipsa) unei gandiri sanatoase -deci, avea probleme psihice.
Cu toate acestea, el a fost mantuit; iar Ilie a fost luat la cer chiar fara sa guste moartea.
In Apocalipsa vei gasi scris ca sub altar erau sufletele carora li se taiasera capul din pricina credintei lor, si cereau sa li se faca dreptate.

Nu inseamna ca daca vii la Dumnezeu ti se va spala creierul(ca nu gasesc alta expresie acum). Exista  o dorinta ca sa se faca dreptate. Totusi omul nu trebuie sa isi faca singur dreptate. Trebuie sa avem rabdare, sa-i iertam pe semenii nostrii -daca vrem ca si Tatal nostru cel din ceruri sa ne ierte pe noi-, si sa lasam ca El sa se ocupe in a face dreptate. Si o va face la timpul stabilit de el.

Voi toti cunoasteti mesajul pe care v-i l-am transmis, incepand de la prima postare si pana la aceasta. Iar rugaciunea mea catre Dumnezeu, este ca toti sa ajungeti sa fiti plini de cunostinta lui Dumnezeu.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#48 2010-01-27 11:57:50

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: STOP VIOLENTA.......

Extra, tocmai pentru ca am "cunostinte minime" ale Scripturii, imi permit sa te contrazic. Toate bune si frumoase, dar nu interpreta tu Biblia cum iti place tie ...
Ce zici de : "Fiti dar desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit." ? Si aici Dumnezeu aproba lasitatea ?
Iar divortul e un act de curaj, nicidecum de lasitate ...

Hai sa iti mai povestesc o treaba concreta, nu filosofii de-ale tale : o sotie si mama a doi copii, torturata mai bine de un deceniu, hotaraste in sfarsit sa bage divort. Totusi, a doua zi dupa ce intenteaza procedura de divort, isi ia ambii copii si pleaca de acasa, fuge. De ce ? In tot timpul casniciei cu monstrul de barbat, asta a tot amenintat-o : "Tu n-ai sa divortezi nicodata de mine. Pe mine nu ma paraseste nici o femeie. Mai bine te omor inainte si pe tine si pe copii ... " Femeia sta ascunsa, intr-un alt oras si se prezinta doar la tribunal, la termenele stabilite.
In cazul asta nu e sinonima fuga cu divortul ?

Si, apropo, stiu si circumstantele in care Dumnezeu aproba divortul, fiindca n-am rasfoit Biblia, cum fac unii.
1. Adulter - si aici ai dreptul TU, cel inselat sa parasesti sotul/sotia
2. Sotul/sotia necredincios nu mai doreste sa traiasca alaturi de tine, care esti credincios - in cazul asta trebuie ca el/ea sa divorteze de tine
Ce n-ai voie intr-adevar este sa te recasatoresti dupa aceea, atata vreme cat iti traieste sotul/sotia de care te-ai despartit. Si asta, mie, una, mi se pare o pedeapsa suficient de mare pentru cei/cele care nu se gandesc de doua ori inainte sa ia hotararea de a se casatori cu cineva alaturi de care nu mai pot trai mai tarziu.

Pt ceilalti forumisti : post-ul asta ii este adresat lui Extra, nu mai veniti cu comentarii sau cereri de a explica "de ce e asa si nu altfel". I-am raspuns lui Extra tocmai pentru ca ma provocase cu afirmatia aia cu "cunostintele minime" ...

Ultima oara a fost editat de anne85 (2010-01-27 12:05:53)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#49 2010-01-27 12:09:56

persifona
Vizitator

Re: STOP VIOLENTA.......

Continuati la primul topic deschis de mamytzica, va rog.

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.