homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?

#1 2010-01-24 12:37:06

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?

Buna fetelor!

eu si iubitul meu facem azi-maine 9 ani de cand suntem impreuna...si eu folosesc anticonceptionale Marvelon de 5-6 ani. Amandoi suntem tineri, avem 24 de ani..As dori sa schimb la un moment dat pastilele anticonceptionale, desi ma simt foarte bine cu ele, ciclu este doar 3-4 zile, fata de 7-8 zile chinuitoare, pofta de mancare am suficienta, inainte nu prea aveam. Dar totusi, bebe nu planuim sa avem decat pe la vreo 30 de ani, asa ca ma indoiesc ca ficatului meu o sa ii convina ca iau pastile anticonceptionale 12 ani de zile tongue

Voi ce imi sugerati? pe ce metoda aticonceptionala sa trec? Oricum, prietenul meu nu se simte bine cu prezervativ, de cand s-a obisnuit fara...Atunci ma gandeam la inelele anticonceptionale noi aparute in strainatate, care sunt ceva inele moi pe care ti le introduci in vagin, si il ti timp de 21 de zile, dupa care il scoti pentru a veni menstra si in a 8a zi pui altul nou, deci funtioneaza ca si pastilele doar ca nu stiu mai nimic despr ele.Sau mai sunt plasturi anticonceptionali, dar despre care tot as a, nu stiu mare lucru. Posibilitate sa le iau din strainatate as avea, dar daca nu stiu nimic despre ele...Alte metode? ce imi sugerati?Am planuit un drum la planning, dar mai inspre vara..

Multumesc anticipat

Ultima oara a fost editat de shimmy (2010-01-24 12:38:44)

Offline

 



#2 2010-01-24 13:37:46

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?

cel mai bine e sa te duci la cabinetul de planning sa vorbesti cu dr de acolo si sa ii ceri un sfat. va stii sa te indrume


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#3 2010-01-25 09:11:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?

adica de ce sa faci drumul la planning la vara(cind acolo aflii tot ce ai nevoie despre contraceptie si metode eficiente si nu acum?
asta fara sa discutam despre faptul ca drum la planning ar fi bine sa faci regulat, macar odata pe an daca iei contraceptive...
a...si ma indoiesc sincer ca ficatul tau ar avea ceva impotriva sa iei contraceptive timp indelungat...
mergi deci la medicul de planning, e limpede ca ai nevoie de informatii complete si corecte..
si inca ceva...inelul vaginal se gaseste si in Romania(daca mergi la planning, afli)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2010-01-25 10:56:37

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?

happy Eu intrebam doar pentru niste informatii. Nu aveam de gand sa iau nimic fara a merge la medic.Dar.... aici in Cluj de exemplu, am fost la  3 planninguri diferite, si la 3 ginecologi diferiti.Toti aveau pareri total diferite de anticonceptionale, unu zicea sal iau 5 ani, nu mai mult, altu 3 ani, nu mai mult, altu ca sa nu iau deloc ca face cancer, si cu ginecologii numa experiente placute nu am avut, de exemplu una nu si-a pus manusile, a deschis usa larg la cabinet, cu mine pe masa, sa caute manusi, si m-a diagnosticat si mi-a dat sa cumpar  o plasa de medicamente, fara sa vada rezultatul la analize, analize care erau bune, nu aveam trichomonas nicidecum, cum era ea asa sigura, si nu asculta nimic din ce incercam eu sa vorbesc cu ea, aveam intrebari despre una alta, dar noah..experiente mai proaste am avut cu diferiti doctori.In Cluj, din drumurile mele pe la analize, am avut norocul sa dau doar peste cativa doctori buni si atenti cu pacientii si mai ales atenti sa nu puna un diagnostic pripit.

P.S. La planning-ul la care am fost acu 2 ani, imi spunea sa continui cu anticonceptionalele de pana acuma, dar sa am grija cu ele ca afecteaza ficatul, si ca ea nu imi recomanda sa le folosesc pe o perioada foarte lunga de timp, de genul 10 ani.No pai eu ce sa zic? Si ea mi-a spus ca sa o vizitez atunci cand cred ca este nevoie, cand simt eu ca am nevoie, sau ca am o nelamurire. Am scris mai sus ca am planificat o vizita la planning pe la vara, pentru ca asa sunt eu, mai cu agenda, mai cu programari, asa i-a venit randul, in luna mai.Nu ma simt rau cu pastilele AC doar cautam informatii  pc .

Ultima oara a fost editat de shimmy (2010-01-25 11:30:37)

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » ce metoda anticonceptionala este recomandata pe durata lunga?

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.