homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

MICROGYNON


#1 2010-01-26 19:25:39

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

MICROGYNON

fetele ce imi puteti spune despre microgynon??
cert este ca nu prea am vazut discutii referitoare la AC acestea..neutral
in comparatie cu Yasmine'ul ce imi puteti spune?din cate am citit pe prospectu amandurora nu prea e mare diferenta intre ele...Ma intreb pt ca am intrerupt Yasmine si am inceput Micrigynonul...snt la a 3 pastyla(destul de devreme)..insa ma simt OK..pana acum nu am avut probleme
nustiu
cred ca am dat-o in bara cu titlul majuscul nu?...am incercat sa rectific insa nu am putut(imi cer scz daca am gresit)

Ultima oara a fost editat de Ynna (2010-01-26 19:32:11)

Offline

 



#2 2010-01-26 19:30:13

persifona
Vizitator

Re: MICROGYNON

Ynna, daca ti-au fost recomandate de medic, continua sa le iei. Oricum dupa 3 pilule e prea devreme sa vezi efecte secundare.
Nu putem sa-ti spunem daca sunt bune sau nu, totul depinde de organismul tau.

 

#3 2010-02-20 23:07:52

daria
New member
Inregistrat: 2006-06-30
Mesaje: 39

Re: MICROGYNON

am si eu o intrebare iau pt prima oara microgynon si am inceput sa l iau in prima zii de menstruatie...intrebarea mea ar fii cand pot sa fac sex si sa nu existe risc d bebe ???imediat dupa ce imi trece sau nu ?

Offline

 

#4 2010-02-20 23:32:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: MICROGYNON

in cazul tau esti protejata din prima zi de administrare...deci poti avea contacte cand doresti...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2011-02-25 21:09:31

tzontzorina
New member
Inregistrat: 2011-01-01
Mesaje: 11

Re: MICROGYNON

Am inceput si eu de 3 luni sa iau anticonceptionale la sfatul medicului ginecolog, pentru a trata niste microchisturi ovariene. Mi-a zis sa iau Microgynon, am luat, sunt la a 3 a folie, mai am vreo 8 pastilute. Nu mi-a fost rau, nu am avut greturi..ameteli sau altele. Am luat putin in greutate, insa problema principala este ca mi-au aparut o multime de cosuri, asa, parca deodata... sad tot spatele mi-e plin, si pieptul, inclusiv fata.

Am fost la un alt ginecolog, si mi le-a schimbat cu Yasmin, insa astept sa termin folia asta si dupa pauza sa incep cu Yasmin.... Spuneti-mi si mie va rog, care e diferenta intre cele doua???Intre Microgynon si Yasmin? Cum actioneaza? Intreb asta deoarece medicul dermatolog mi-a zis ca microgynonul contine nu stiu ce "chestie" care mi-a provocat aceasta acnee....Yasmin ul nu contine? Sau....cum sta treaba??

Va rog raspundeti-mi....Doctoressa....HELP! sad

Ultima oara a fost editat de tzontzorina (2011-02-25 21:12:03)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-26 21:36:46

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: MICROGYNON

tzontzorina anticonceptionalele contin 2 tipuri de hormoni: un estrogen si un progesteron, care difera de la contraceptiv la contraceptiv. probabil ca cei continuti de microgynon nu ti-au priit.

Offline

 

#7 2011-02-27 10:44:21

tzontzorina
New member
Inregistrat: 2011-01-01
Mesaje: 11

Re: MICROGYNON

si in ce fel sunt diferiti? de ce nu mi-au priit cei din microgynon?si de ce am avut reactia asta? Si ce sanse sunt sa imi priasca cei din Yasmine? sad Scuzati-ma daca va innebunesc cu intrebarile, insa sunt disperata....neutral

Offline

 

#8 2011-02-28 09:52:44

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: MICROGYNON

ambele contin aceeasi cantitate de estrogen, dar difera progesteronul din ele: yasmin are drospirenona 3 mg, iar microgynon contine levonorgestrel 0,15 mg. probabil medicul tau mizeaza pe aceasta diferenta.
femeile reactioneaza diferit la anticonceptionale; numai prin incercari se poate determina ce pilule ti se potrivesc.

Offline

 

#9 2011-02-28 18:42:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: MICROGYNON

tzontzorina a scris:

Am inceput si eu de 3 luni sa iau anticonceptionale la sfatul medicului ginecolog, pentru a trata niste microchisturi ovariene. Mi-a zis sa iau Microgynon, am luat, sunt la a 3 a folie, mai am vreo 8 pastilute. Nu mi-a fost rau, nu am avut greturi..ameteli sau altele. Am luat putin in greutate, insa problema principala este ca mi-au aparut o multime de cosuri, asa, parca deodata... sad tot spatele mi-e plin, si pieptul, inclusiv fata.

Am fost la un alt ginecolog, si mi le-a schimbat cu Yasmin, insa astept sa termin folia asta si dupa pauza sa incep cu Yasmin.... Spuneti-mi si mie va rog, care e diferenta intre cele doua???Intre Microgynon si Yasmin? Cum actioneaza? Intreb asta deoarece medicul dermatolog mi-a zis ca microgynonul contine nu stiu ce "chestie" care mi-a provocat aceasta acnee....Yasmin ul nu contine? Sau....cum sta treaba??

Va rog raspundeti-mi....Doctoressa....HELP! sad

levonorgestrel, progestativul din microgynon, are un slab efect testosteronic...de aici probabil aparitia cosurilor
drospirenona, progestativul din yasmin, are un destul de pronuntat efect antitestosteronic...deci sigur, problema cosurilor se va rezolva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2011-02-28 18:47:12

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: MICROGYNON

eu am folosit si nu am avut probleme de la el


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#11 2011-03-01 00:16:36

tzontzorina
New member
Inregistrat: 2011-01-01
Mesaje: 11

Re: MICROGYNON

Va multumesc pentru raspunsuri, doctoressa si anca90! Am inteles acum...  par si par 

De-abia astept sa le incep pe celelalte....e ingrozitoare acneea asta...am folosit si unguente diverse...insa degeaba...tot apar si iar apar.... mai am 4 pastilute si termin folia, apoi pauza, si Yasmine...

Offline

 

#12 2011-03-27 13:47:07

tzontzorina
New member
Inregistrat: 2011-01-01
Mesaje: 11

Re: MICROGYNON

Am revenit aici, din pacate.....Am inceput folia de Yasmin, mai am 6 pastiulte si o termin,insa iar a revenit acneea!!!! In pauza de 7 zile am fost bine, incepusera sa imi treaca, iar pe la jumatatea foliei de Yasmin iar au inceput sa apara... sad sad sad  Tot spatele si pieptul, umerii, si fatza imi sunt pline de bubite rosii, un fel de cosulete mici:(

Nu pot sa mai port decat bluze pe gat...sa nu se vada.... Doctoressa, ajuta-ma cu un sfat te rog....din ce cauza reactionez asa si ce e de facut?? sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.