homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?


#1 2010-02-07 20:32:00

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

Pentru ca ma aflu in situatia de a nu putea lua anticonceptionale, iar prezervativul nu ma incanta sunt in cautare de alte metode contraceptive. As vrea sa va intreb, daca stiti, testele de ovulatie se pot folosi ca metoda contraceptiva? Care este procentul de siguranta? La ce pret se pot achiztiona? Cand si cum se folosesc pentru rezultate bune si pentru marirea sigurantei?


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 



#2 2010-02-07 20:48:37

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

nu au o eficienta foarte ridicata...pt k de ex...vrei azi sa faci sex neprotejat...(pt k la test ti-a iesit k nu esti in perioada de ovulatie) insa...iti garanteaza testul ala ca in urmatoarele 7 zile (cat traieste-maxim- un spermatozoid) nu ovulezi ? smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#3 2010-02-08 00:48:39

persifona
Vizitator

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

Tei, nu merge pe varianta asta. Daca tu azi ai contact si maine dimineata vezi ca ai ovulat, pai spermatozoizii de azi pot lejer fertiliza ovulul aparut maine. E riscant, cum a zis si Yohanna

 

#4 2010-02-08 13:33:36

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

Eu ma gandisem la folosirea lui ca metoda de verificare. La modul ca daca deja ai facut sex neprotejat si totusi crezi ca sunt sanse mici de ovulatie, dar ai vrea sa verifici, poti in intervalul pe care l-ai avea pt pastila de a doua zi sa te testezi de vreo 2-3 ori( nu mai stiu in cat timp se poate lua contraceptie de urgenta) si apoi tehnic s-ar reduce riscul si ti-l asumi...in cazul in care s-ar produce totusi o ovulatie dupa intervalul mentionat si ar fi spermatozoizi in asteptare.
Deci ma refer la o metoda de calmarea a stresului, nu la contraceptie.
Si apoi sumele la care s-ar ridica atata testare mi se par destul de incomode.

A, si le mai poti folosi ca sa verifici daca se aplica metoda calendarului. Daca te plictisesti poti sa-ti urmaresti ovulatia pe un interval mai lung si sa vezi cum merge corpul tau, doar ca vezi ca si corpul, nu e constant neaparat.
Am gasit teste de ovulatie cu 4 lei, cel mai ieftin, parca.

Ultima oara a fost editat de Rosa (2010-02-08 13:37:49)

Offline

 

#5 2010-02-08 13:41:37

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

Sau ... sterilet?

Diafragma? (cu gel contraceptiv?)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-02-08 13:45:45

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

Dar de ce te afli in situatia de a nu putea lua ac? Ca e important ca sa putem sa zicem de alte metode, sa stim ce probleme ai. Mie steriletul nu prea-mi surade pt ca stiam ca nu e foarte comod. Bineinteles ca depinde de persoana. Diafragma as prefera, desi am inteles ca trebuie sa stii sa o folosesti si ca are siguranta de vreo 70%.

Offline

 

#7 2010-02-08 15:52:32

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

ca ne place sau nu, dupa pilule contraceptive ca eficienta urmeaza prezervativul
acum alegerea unei metode contraceptive depinde de multi factori - probleme de sanatate, varsta, frecventa contactelor, preferintele partenerilor etc

cred ca cel mai potrivit ar fi sa ai aceasta discutie cu un medic de planning

Offline

 

#8 2010-02-08 15:53:14

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Testele de ovulatie-metoda contraceptiva?

La sterilet depinde de cine ti-l pune. Daca nu e pus corect, il simti. Daca e pus cum trebuie, nu-l simti (cam ca la ob-uri lol ).

Diafragma cu tot cu spermicide are eficienta destul de mare, pentru ca combini 2 metode. Unii doctori spun ca si Pharmatexul si Contracept-M are eficitate 99,8 % daca e folosit cum trebuie, deci parerile sunt impartite.

Oricum e mai bine decat metoda calendarului sau a ovulatiei lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.