homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Retentie urinara completa


#1 2010-02-20 22:05:40

beatrice87
New member
Inregistrat: 2008-01-13
Mesaje: 21

retentie urinara completa

buna seara, bunicul meu a fost operat de adenom de prostata, cu laserul. Operatia a reusit, dar a reusit "performanta"sa ia o infectie din spital, klebsiella se numeste. Am inteles ca de la sondele urinare se ia, cel mai frecvent. Doctorul i-a dat antibiotice, cate 2 lamai pe zi si albastru de metil, pentru dezinfectare. In seara asta  grater  grater m-a sunat ca ii este rau, ca de dimineata de la 8 si pana seara la 7 nu a urinat deloc. Eram pe drum de acum sa ma duc sa il iau de aksa sa mergem la urgente. Intre timp a spus ca a mers la baie si foarte putin a urinat...si cred ca de acum isi da drumul cate putin cate putin. Oricum, inaninte sa fie blocajul asta, el urina o data la 2 ore, dar medicul a spus ca dupoa tratament se va echilibra cu urinarea... nu stiu ce sa fac. mi-e teama sa nu faca blocaj..ceva..nu stiu...poate fi o piatra pe uretra care sa-i impiedice urinarea? poate fi de la infectia asta? de la medicamente? va rog din sufelt ajutati-ma grater  cesafac

Offline

 



#2 2010-02-20 22:46:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: retentie urinara completa

beatrice poate fi oricare dintre motivele enumerate de tine dar e f important sa mergeti la medic...daca momentan si a dat drumul si urineaza puteti astepta pana luni...daca in schimb se agraveaza problema mergeti la spital...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2010-02-20 22:54:58

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: retentie urinara completa

beatrice sincer cred ca ar trebui sa mergeti la spital cat mai repede si sa va lamuriti...asa stati si linistiti... atata timp cat a urinat eu zic ca nu e vorba de blocaj renal...dar probabil operatia e recenta...sunt si problemele acestea post operatorii si nu e bine de stat...mai bine sa nu fie nimic si sa fiti precauti...multa sanatate bunicului tai si asteptam vesti...


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#4 2010-02-21 00:41:29

beatrice87
New member
Inregistrat: 2008-01-13
Mesaje: 21

Re: retentie urinara completa

multumesc pt raspunsul promt...da..tocmai am fost la spital, acum cateva zile cand am dus si urocultura si a spus medicul de aceasta infectie..si a dat tratament niste antibitoice...acum daca nu se simte bine o sa vin iar cu el la spital :-<  .. mai sunt si alte pareri? va multumesc mult

Offline

 

#5 2010-02-21 13:39:50

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: retentie urinara completa

beatrice87 a scris:

multumesc pt raspunsul promt...da..tocmai am fost la spital, acum cateva zile cand am dus si urocultura si a spus medicul de aceasta infectie..si a dat tratament niste antibitoice...acum daca nu se simte bine o sa vin iar cu el la spital :-<  .. mai sunt si alte pareri? va multumesc mult

neaparat tratament dupa antibiograma, neaparat neaparat, klebsiella luat din spital trebuie tratat cu maxima atentie.
nu cred ca are cum sa fie vorba despre o piata, gandeste-te ca a fost super investigat pentru adenomul de prostata. este destul de frecvent sa aparat un episod tranzitoriu de retentie de urina dupa o astfel de interventie, eu cred ca lucrurile or sa regleze usor usor.

oricum e neaparat necesar sa trateze corect infectia, mai departe vezi usor usor cum decurg lucrurile.
plus de asta, nu mai astepta mai mult de 12 ore, in situatia in care se afla daca nu urineaza sa zicem 8 ore maxim trebuie sa luati contact cu medicul care il vede.

eu cred ca usor usor o sa revina la normal.
intre timp tinem legatura aici, daca mai ai nevoie de ceva.

sanatate multa!

ps. la ce spital a fost operat?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-02-21 19:31:57

beatrice87
New member
Inregistrat: 2008-01-13
Mesaje: 21

Re: retentie urinara completa

la spitalul judetean din galati butter grater grater .. de acolo a luat infectia asta nenorocita..sunt niste conditii mizere, dar de altfel renoveaza ... este jale... spun de piatra, ca atunci cand l-au operat de adenom, i-au gasit si pietricele si le-au scos... dar acum sa vedem, m-a sunat azi si a zis ca si-a dat drumul la urinat..sper sa fie bine..maine ma duc la bunicul meu, ca nu este din galati, este dintr-o localitate apropiata...va multumesc mult ca ma informati :-<

Offline

 

#7 2010-02-21 19:36:00

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: retentie urinara completa

beatrice87 a scris:

la spitalul judetean din galati butter grater grater .. de acolo a luat infectia asta nenorocita..sunt niste conditii mizere, dar de altfel renoveaza ... este jale... spun de piatra, ca atunci cand l-au operat de adenom, i-au gasit si pietricele si le-au scos... dar acum sa vedem, m-a sunat azi si a zis ca si-a dat drumul la urinat..sper sa fie bine..maine ma duc la bunicul meu, ca nu este din galati, este dintr-o localitate apropiata...va multumesc mult ca ma informati :-<

sa nu crezi neaparat asta, infectiile din spital exista oricat de mult am vrea noi sa nu, chiar si in cele mai mari si frumoase spitale, pentru e un aflux mare de pacienti, un numar mare de germeni care devin rezistenti la un tratament uzual. deci nu e neaparat vina celor din spital, eram curioasa daca era undeva in bucuresti ca sa iti zic unde sa mergi, nu cunosc in galati.

sper sa fie bine, sa ne tii la curent.

Offline

 

#8 2010-02-21 19:40:10

beatrice87
New member
Inregistrat: 2008-01-13
Mesaje: 21

Re: retentie urinara completa

chiar si asa...sunt conditii mizere....gandaci, medicamente cumparate de pacient, pana cand si iodul care este necesar in sala de operatie... nu mi-a venit sa cred cand am fost pusa in fata faptului implinit...sincer nu am crezut ce se vehicula la tv in sensul asta.... da...ce sa zic.... va mai zic cand vin de la bunici cum sta treaba, si eventual daca apare o problemuta si stiti de la apropiati sau ati auzit....oricum o sa trebuiasca sa mergem la doctor, dar pana acolo poate mai aflu cate ceva asa sa nu intru in panica... multumesc mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.