homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rezultat toxoplasmoza gondii IgG


#1 2010-03-03 17:43:27

cip747
Membru
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 2

rezultat toxoplasmoza gondii IgG

Buna ziua

Doresc sa va cer o parere pentru a ne interpretare rezultatelor de la analizele IgM/ IgG.
Avem o sarcina de aproximativ 17 saptamani. in urma primelor analize am primit rezultatul:

IgM - negativ
IgG - 33 Ul/mL

la repetarea restului IgG (dupa 3 saptamani) am receptionat rezultatul 46 Ul/mL

Dupa valoarea de referinta ne aflam intre limitele >8n - infectie vechie sau debut al seroconversiei.
Mentionez ca am facut si ECO 3D care a prezentat fatul in regula.

Va rog daca ne puteti spune ce inseamna aceasta crestere a IgG intrucat medicul la care am fost nu a putut sa ne dea o parere in aceasta situatie. Daca este vre-un pericol pentru fat/mama.

Multumesc anticipat

Offline

 



#2 2010-03-03 22:14:20

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: rezultat toxoplasmoza gondii IgG

IgG pozitiv inseamna ca a existat in trecut o infectie, dar ca exista imunizare, deci nu e pericol sa faca din nou. Atata stiu sa-ti zic, si la mine a fost 36300 IgG si DR mi-a spus acest lucru. Valorile mele de referinta la subiect imunizat sunt de 3.0 < IgG.


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#3 2010-03-03 22:47:41

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: rezultat toxoplasmoza gondii IgG

cip747 a scris:

Buna ziua

Doresc sa va cer o parere pentru a ne interpretare rezultatelor de la analizele IgM/ IgG.
Avem o sarcina de aproximativ 17 saptamani. in urma primelor analize am primit rezultatul:

IgM - negativ
IgG - 33 Ul/mL

la repetarea restului IgG (dupa 3 saptamani) am receptionat rezultatul 46 Ul/mL

Dupa valoarea de referinta ne aflam intre limitele >8n - infectie vechie sau debut al seroconversiei.
Mentionez ca am facut si ECO 3D care a prezentat fatul in regula.

Va rog daca ne puteti spune ce inseamna aceasta crestere a IgG intrucat medicul la care am fost nu a putut sa ne dea o parere in aceasta situatie. Daca este vre-un pericol pentru fat/mama.

Multumesc anticipat

de ce ai repetat analiza, ai avut probleme gen, febra, varsaturi, diaree etc?  mie nu mi se pare ca a crescut atat de mult incat sa fie iar o infectie. eu as repeta analiza.  exista tratament- la o adica dar poate nu e cazul. la diferenta de 3 sapt, IgM-din nou negativ? cum a fost IgM la prima analiza?
oricum ai grija cu alimentatia si animalele, carnea numai bine fiarta, scoate branza, cascavalul, spala fructele si legumele de 10 ori cu mana ta inainte de a le manca... chiar daca ai IgG pozitiv, nu inseamna ca ai facut-o si gata, valorile pot creste oricand.

Offline

 

#4 2010-03-04 17:57:12

cip747
Membru
Inregistrat: 2010-03-03
Mesaje: 2

Re: rezultat toxoplasmoza gondii IgG

Multumesc pentru raspunsuri! Ne-ati mai linistit pentru ca ne-am facut griji.

Am repetat analiza pentru ca asa a spus doctorita ca ar fi bine dar nu neaparat. IgM nu am mai facut la a doua analiza ci doar IgG. La prima analiza IgM a fost negativ. In afare de varsaturi care in ultima perioada au cam disparut nu am avut nici o problema din cele descrise. Ecografia a iesit de asemenea bine.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.