homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mituri ...-9


#153 2007-06-28 22:06:21

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: Mituri ...

nu radeau la scoala:p..era pe afara shi radeau de nishte fete kre aveau in jur de 15-17 ani...dar ei aveau in jur de 20:)


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 



#154 2007-06-29 00:39:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Mituri ...

shtiu si yo expresia asta("s'a ingrasat de la maciuca")    {scuzaaaaati...e un batz...ce?tongue}
dar cred ca vine din gura unor barbati invidiosi sau in orice caz....nu e bazata pe ceva real


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#155 2007-07-27 17:25:20

bya
New member
Inregistrat: 2007-07-24
Mesaje: 23

Re: Mituri ...

as avea si eu o intrebare...e adevarat ca poti sa o faci trei zile inainte de menstruatie si trei dupa fara nicio problema???acum am vazut ca dupa nu poti sa o faci ca ramai insarcinata...dar inainte de menstruatie???e pericol???

Offline

 

#156 2007-07-27 18:40:13

persifona
Vizitator

Re: Mituri ...

Trebuie sa-ti calculezi perioada fertila, pentru orice eventualitate.

 

#157 2007-07-27 23:28:03

bya
New member
Inregistrat: 2007-07-24
Mesaje: 23

Re: Mituri ...

aha...am inteles.ms big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2007-07-28 10:52:41

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Mituri ...

cu 12 zile inainte de menstra nu poti ramane insarcinata. dar ca sa stii cand sunt alea 12 zile trebuie sa ai ciclurile setate dupa ceas. dar 3 zile INAINTE de menstra e 100% sigur.


Nobody home

Offline

 

#159 2007-07-28 12:57:53

bya
New member
Inregistrat: 2007-07-24
Mesaje: 23

Re: Mituri ...

ms mult nashira.de acum voi sti wink

Offline

 

#160 2007-07-28 19:26:36

gabi_c2002
New member
Inregistrat: 2007-06-28
Mesaje: 13

Re: Mituri ...

Sunt si eu curioasa in legatura cu niste mituri..si anume ca inainte de aparitia mijloacelor contraceptive,femeile,mai ales prostituatele apelau la tot felul de solutii naturale,gen spalaturi cu otet in vagin sau beau diferite bauturi.Astea sunt adevarate?Si daca da,solutiile adoptate de acele femei faceau sa nu ramana insarcinate,sau provocau avorturi foarte timpurii?

Offline

 

#161 2007-08-04 15:34:43

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Mituri ...

5 mituri despre VIRGINITATE!

1. "Prima data" nu exista placere.
Fals! Nu inseamna ca trebuie sa ai orgasm de la primul contact sexual, dar acea apropiere magica dintre tine si prietenul tau, cu siguranta, te va face sa te simti minunat.

2. Nu trebuie sa acorzi mare importanta acestui moment.
Fals! Este un moment de care iti vei aduce aminte toata viata. Ar trebui sa faci in asa fel ca aceasta sa fie o amintire pe care sa-ti faca placere sa o retraiesti oricand.

3. Nu poti ramane insarcinata la primul contact sexual.
Fals! Poti ramane insarcinata daca nu folosesti o metoda de contraceptie.

4. Exista o varsta la care trebuie sa-ti incepi viata sexuala.
Fals! Decizia de a face dragoste nu poate sa-ti apartina decat tie.

5. Nu conteaza cine iti va fi partener in pat.
Fals! Prima experienta sexuala iti poate modifica atitudinea fata de sex. Iar partenrul tau trebuie sa fie o persoana pe care o iubesti si care iti impartaseste sentimentele.

Daca mai ai temeri...

Iti este jena de faptul ca va trebui sa te dezbraci in fata unui baiat. Este normal la inceput. Dar, odata in bratele partenerului, nu te vei mai gandi la cum arati, ci la ceea ce simti. Oricum, el nu va da atentie detaliilor, iar cicatricea de la operatia de apendicita ar putea sa i se para chiar foarte sexi!
Iti este teama ca nu vei sti ce sa faci. Sexul este ca mersul pe bicicleta: trebuie sa te lansezi fara sa te gandesti prea mult, iar, pe masura ce il practici, devii din ce in ce mai bun. Prima data nu conteaza tehnica, ci spontaneitatea. Lasa-te in voia instinctelor si savureaza fiecare clipa.
Iti este teama sa nu faci ceva stupid. Daca ai o relatie buna cu partenerul, nimic din ceea ce ai putea face nu este stupid sau ridicol! Sexul este un domeniu care in care poti sa-ti exerciti imaginatia. Iar micile gafe nu vor face decat sa va distreze si sa relaxeze si mai mult atmosfera.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#162 2007-08-04 15:41:45

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Mituri ...

Adevarat si fals
9 mituri despre penis

1. O parte din penis se afla in interiorul corpului
Adevarat
Glandul penisului se afla in partea de sus si se continua apoi in abdomen, facand acordul penisului cu corpul.

2. Durata erectiei este proportionala cu lungimea uzuala a penisului
Fals
Un penis mic in stare flasca, va deveni de marime medie atunci cand va fi in erectie. Masurile medii ale penisului sunt:
-in stare fleasca, la temperatura camerei: intre 7 si 10cm.
-in erectie: intre 12 si 18cm lungime iar diametrul intre 3 si 4cm (cu circumferinta de la 9 la 13cm).

3. Un penis mic ofera de asemenea o placere minima
Adevarat si Fals
De fapt conteaza cat de bine se potriveste penisul vaginului cu care intra in contact. Un penis lung intr-un vagin redus va deveni foarte inconfortabil, in timp ce un penis mic intr-un vagin larg, va deveni mai putin stimulat. Asadar, atata timp cat exista compatibilitate intre penis si vagin, actul sexual poate fi reusit, indiferent de marimea organului sexual masculin.

4. Poti rani un penis in erectie
Adevarat
Acest lucru se poate intampla in special in timpul sexului robust. Ranile produse asupra penisului pot varia de la rupturi usoare a tesuturilor interne, ce se vor vindeca singure in cateva saptamani, dar se poate ajunge la probleme mult mai serioase ce vor avea nevoie de ingrijiri medicale speciale. In cazuri mai serioase, penisul se va umfla si va capata o culoare vinetie.

5. Testiculele normale au exact aceeasi marime fiecare
Fals
Contrar asteptarilor, majoritatea barbatilor au testiculul stang mai mare decat testiculul drept, existand si varianta inversa, la fel cum e si cazul femeilor care au un san mai mare decat celalat.

6. Scrotul protejeaza testiculele si ii mentin temperatura
Adevarat
Scrotul regleaza temperatura testiculelor, reduce frigul si le relaxeaza la caldura. Asta inseamna ca atunci cand temperatura este mai joasa, testiculele se vor inchide inspre interiorul corpului, astfel temperatura lor ideala de 33°C, va fi mai usor de mentinut, care este putin mai mica decat temperatura normala o corpului, si va ajuta astfel ca sperma sa ramana sanatoasa.

7. Poti sa faci ca lichidul seminal sa nu contina spermatozoizi
Adevarat
Poti sa faci ca acest lucru sa se intample, insa doar pe cale chirurgicala. Vasectomia include taierea canalului care poarta sperma din testicule, pentru a preveni existenta ejacularii, facand astfel ca barbatul sa devina steril. Dupa operatie, sperma ejaculata nu va mai contine spermatozoizi, cu toate acestea insa, va trebui sa mai treaca un an de zile pentru ca acest proces sa fie sigur 100%.

8. Lichidul seminal se produce in testicule
Fals
Testiculele produc sperma, care este doar o mica parte din ceea ce vedem la ejaculare. Lichidul seminal contine secretii din mai multe organe, incluzand prostata si alte glande cooperative, care impreuna ajuta la hranirea si la protectia spermei.

9. Glanda prostatei este foarte sensibila
Adevarat
Se crede ca aceasta glanda este echivalentul masculin al punctului G, oferind placeri intense atunci cand este stimulat. Incearca sa introduci un deget curat in anus, presand apoi in directia burtii. Cativa centimetri mai sus, va trebui sa gasesti un mic nodul de marimea unei alune, care este prostata.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#163 2007-08-09 13:23:41

apolonia
New member
Inregistrat: 2007-08-09
Mesaje: 11

Re: Mituri ...

sal
a luat cineva diane-35?
merci

Offline

 

#164 2007-08-09 13:25:42

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Mituri ...

ia da cautare dupa "diane". sa vezi catamai garlade subiecte apar...


Nobody home

Offline

 

#165 2007-08-11 18:05:30

scumpilici
New member
Inregistrat: 2007-08-11
Mesaje: 7

Re: Mituri ...

vinul creste abudenta menstruatiei-deci nu e bine sa bei vin rosu cand esti pe stop...iar taria- in special "vodca" reduce durerile menstuale dar nu pt fff mult timp-atentie sa nu beti prea mult de durere si sa va imbatati....tongue

Offline

 

#166 2007-08-20 16:32:21

midi
Membru
Inregistrat: 2007-08-20
Mesaje: 1

Re: Mituri ...

Este adevarat ca exista ceva medicament care sa opreasca formarea sracinii si care trebe luat la nu stiu ce interval dupa actul sexual?
Multumesc

Offline

 

#167 2007-08-20 16:36:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Mituri ...

presupun ca te referi la postinor...da o cautare pe forum si ai sa afli cate in luna si in stele despre el...sau google


mami de minuni hjarta

Offline

 

#168 2007-08-25 13:09:06

dyanal
Membru
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 1

Re: Mituri ...

bun...daca mitul c zice k cu x zile dupa menstruatie nu poti ramane insarcinata nu e adevarat, cum e in kzul in care ai  un contact sexual neprotejat imediat ...a doua zi dupa ce menstruatia s-a terminat?e adevarat k cateva zile dupa menstruatie riscurile unei sarcini sunt f mici?:-S

Offline

 

#169 2007-08-25 13:53:47

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Mituri ...

nu.
trebuie sa-ti calculezi perioada fertila. in functie de asta stii cand poti face sex neprotejat, nu dupa cum spun babele prin sat sau prietenele prin clasa. daca menstra te tine 7 zile si ai ciclul de 26 de zile, perioada fertila incepe in ziua 8. adica ziua 9 a ciclului (a doua dupa ce se termina menstra) e fertila. adica poti ramane gravida.


Nobody home

Offline

 

#170 2007-08-26 21:31:16

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: Mituri ...

Roxana21 a scris:

Este adevarat ca exista o pastila care te "scuteste" de avort? Am auzit ca ar exista o asemenea pastila care trebuie sa o iei pana in 2 luni, in cazul in care ramai insarcinata si care te face sa avortezi dar fara sa ai dureri foarte mari, decat ai o scurgere de sange si atata tot....si ca o asemenea pastila ar costa foaaarte mult (evident). M-am tot uitat pe aici si nu am gasit nimic referitor la acest lucru...jur ca m-am uitat...poate sunt doar basme dar asa am auzit odata, demult.
Cred ca am fost putin neclara, cand am zis ca te scuteste de avort m-am referit la faptul ca te scuteste de mersul la doctor pentru a face avort....

mi-e mi-a povestit mama k a facut avort cu niste pastile luate de la o farmacista "pa blat" imediat dupa revolutie, cik erau interzise, i-a recomandat bai fierbinti la abdomen si a doua zi a avut sangerari si cheaguri mari de sange... nustiu??

Offline

 

#171 2007-08-27 01:11:56

andrada79
Full member
De la: orasul celor 7 coline
Inregistrat: 2007-02-18
Mesaje: 883

Re: Mituri ...

Pai exista pastiluta respectiva. Se numeste RU-486 si nu se gaseste in farmacii, din cate stiu eu. S-a mai scris pe forum despre ea.


"Şi chiar dacă mă vei mai iubi
Peste crivăţul iernii ce vine,
Fără braţe, cu ochii pustii
N-am să am ce întinde spre tine..." (Adrian Paunescu - Copaci fara padure)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.