homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20-35


#647 2010-03-11 11:56:02

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

Georgi  puss  puss

Deci voi ma sfatuiti sa raman cu asta cu o zecimala?Sau sa-mi cumpar un term Minut cu 2 zecimale?

Voi ce parere aveti totusi?Am sanse sa fi ovulat luna asta?
Ciclurile anaovulatorii au ceva semne ?Sunt mai lungi sau mai scurte?Am vreo sansa sa-mi dau seama daca am ovulat si fara sa-mi fac progesteronul?

Garga si Priga ce ne-am face noi fara voi pe aici?  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-03-11 11:58:29)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 



#648 2010-03-11 11:58:36

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

maya, nu stiu daca e mai performant. nu l-am folosit inca. oricum am vazut ca e facut de o firma de aparatura si instrumente medicale, are o sensibiltate buna. acum am unul cu mercur special pt temp bazala. are gradatiile mult mai mari. numai ca rebuia sa stau mult cu el si m-am cam plictisit. farmacista de aici zicea insa ca e mai bun si mai fidel decat orice alt termometru digital.
madu, ovulatia a fost cand a zis ff. despre ceai nu stiu. iar discul il interpretam dupa ce ti-l face mikado pt luna asta.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2010-03-11 12:01:27)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#649 2010-03-11 12:00:07

Talida__
Full member
Inregistrat: 2010-03-09
Mesaje: 368

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

gargarita a scris:

talida, nu termometrul e devina pt graficele tale smile iti iei temp corect? eu cred ca nu ai avut ovulatie. iar duphastonul nu te ajuta deloc. e parerea mea pe are am spus-o de nenumarate ori pe aici, am enervat multa lume dar deocamdata mi-o mentin smile

cred ca o iau corect: in fircare dimineata, la aceeasi ora, inainte de a ma ridica din pat; cum suna ceasul pun mana pe termometru.
Ma pui pe ganduri cu Duph. Da-mi mai multe detalii pls. O sa il termin de luat luna asta si o sa discut cu medicul despre el.

Acum simt ca-mi ia obrajii foc de-mi vine sa ma bag in zapada


Grafice FF

Cu optimism inainte
gravida Baby

Offline

 

#650 2010-03-11 12:06:33

madutumic
Sr. member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 1824

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

Talida__ a scris:

gargarita a scris:

talida, nu termometrul e devina pt graficele tale smile iti iei temp corect? eu cred ca nu ai avut ovulatie. iar duphastonul nu te ajuta deloc. e parerea mea pe are am spus-o de nenumarate ori pe aici, am enervat multa lume dar deocamdata mi-o mentin smile

cred ca o iau corect: in fircare dimineata, la aceeasi ora, inainte de a ma ridica din pat; cum suna ceasul pun mana pe termometru.
Ma pui pe ganduri cu Duph. Da-mi mai multe detalii pls. O sa il termin de luat luna asta si o sa discut cu medicul despre el.

Acum simt ca-mi ia obrajii foc de-mi vine sa ma bag in zapada

talida cred ca garga are dreptate cu acest progesterol fie el dufaston sau utrogestal sau arefem eu prima luna am luat dufaston si mi-a fost rau tare i-am zis dr si mi-a dat utrogestan dar tot aia e si la o ora dupa ce il luam sear umblam drogata prin casa ba mai mult in loc sa aiba un efect de reglare am avut dereglare adica cu dufaston 31 de zile si cu utrogestan 37 asa ca desi mai aveam o luna de luat eu nu mai iau ca cine stie ce mai patesc daca il iau acum tu stii mai bine si de termometru si eu am crezut ca al meu e stricat luna asta ca a avut perioade cand aceiasi temp indica zile intregi dar tot el mi-a indicat ca vine asa ca nu era defect luna asta incep cu acesta nou ca cica nu se schimba termometru decat la inceputul unui noi graf
fetelor de ce ff nu-mi mai arata si graficul din ian ???

Ultima oara a fost editat de madutumic (2010-03-11 12:15:19)


impreuna cu ingerasul TEODOR IOAN 
27.06.2011

Offline

 

#651 2010-03-11 12:19:41

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

nu stiu de ce, dar abia astept sa imi vina si sa o luam de la capat. luna asta a fost tare ciudatica.
la sf lunii ne vin socrii, apoi cumnatii. o sa fim in familie, o sa ne relaxam si poate asta ne va prinde bine. asa ca nu o sa fim singurei de paste. happydance
madu, probabil ca nu ai bifat graficul sa fie afisat. te duci la "home page setup" si jos de tot ai doua coloane. in cea din stg te intreaba ce grafice vrei sa afiseze. te duci incoloana din drepata si ii dai "add" si o sa mute graficul ales in coloana din stg. apoi dai "save settings" si gata.

Ultima oara a fost editat de prigatel (2010-03-11 12:23:29)


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

 Publicitate


loading...

#652 2010-03-11 12:20:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

madutumic a scris:

salutare gagici o noua zi de iarna si un nou inceput pt mine gata misterul s-a elucidat dar azi sunt optimista incep o noua luna in care nu mai iau nici un progesterol de azi incepem bu si apropo de termometre eu am folosit tot unul electronic dar dura pana tipa ca e gata si am achizitionat unul de la chicho care in cateva secunde e gata
cateva intrebari si eu pe ordinea de zi
1-citisem de un ceai care se bea cu bu care e ??
2-cine imi zice si mei care e treaba cu discul? care e intervalul din martie in care ar iesi baiat??[v-am zis ca sunt in luna experentelor]eu fiind cobaiul chicot  chicot
3-care o fi fost ovulatia luna trecuta??
acum gata cu intrebarile va pup pe toate

1. ziceau ieri fetele de ceai de BU. BU se poate lua sub forma de ceai, tinctura, comprimate. deci nu e un ceai pe care sa-l bei impreuna cu tinctura, iti alegi una din ele
2. mika stie big_smile
3. noi nu mai avem cum sa vedem graficul tau de luna trecuta dar din cate imi amintesc a fost atunci cand a indicat ferty
luna asta sunt 99% convinsa ca a fost in ziua 23

miri, eu zic ca te poti descurca f bine si cu un termometru cu 1 zecimala, nu-ti mai face un stres in plus
eu inclin sa cred ca nu ai ovulat. inafara de progesteron nu vad nici o metoda sa afli asta.

talida, ideea e ca suplimentele de progesteron ( duphaston, arefam, utrogestan etc) luate inainte de ovulatie o pot inhiba. deaceea noi avem in mod normal o singura ovulatie pe luna pt ca imediat dupa ovulatie incepe secretia de progesteron care ajunsa la un anumit nivel inhiba dezvoltarea altor foliculi. suplimentul de progesteron este bun daca ai ajuns la concluzia  ca ai lipsa de progesteron ( in faza luteala) sau o perioada luteala prea scurta ( in general sub 10 zile se considera prea scurta). daca o sa te uiti la mine la grafice o sa vezi printre ultimele 3 grafice sub duphaston ( chiar asa se chiama ) pt ca si mie mi-a fost prescris celebrul tratament cu 3 luni de duphaston  skitarg  o sa vezi ca sunt clar anovulatorii pt ca eu as fi avut in mod normal ovulatie dupa ziua 16 cand am inceput duphastonul dar n-a mai apucat sa se intample din cauza lui. asa ca am avut o menstra indusa de duphaston, la intervale regulate ca doar Duphastonul "regleza" ciclul, nu? si am fost "fericita" ca am avut cicluri regulate si anovulatorii  roll  mult mai tarziu am ajuns la o f buna dr endocrinolog care mi-a confirmat ca n-am nevoie de suplimente de progesteron.

Offline

 

#653 2010-03-11 12:23:45

mayya06
Insomniac member
Inregistrat: 2010-01-28
Mesaje: 8531

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

fetele care v-ati luat tetse de ovulatie de pe net si de unde ? mersi

Offline

 

#654 2010-03-11 12:27:56

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

AnaC bine ai venit puss

    Andree un consult la medic ar fi bine daca ai face puss

  Almi inca o data iti spun condoleante , socant ce ai povestit  neutral 59 monede

   Miri  puss , Savannah puss asa sunt unii medici'' gretosi'', nu-i mai satura dd de spaga

   Nera puss( imi  pare tare ca nu ti-a trecut durerea) Maria puss  bine ati revenit

    puss  puss  puss toate fetele

    Garga puss


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#655 2010-03-11 12:29:09

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

priga, garga, madutu, maya puss

madutu ti-am pus poza


.

Offline

 

#656 2010-03-11 12:30:14

madutumic
Sr. member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 1824

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

priga nu vrea sa se mute in stanga ce fac??
midako sarut mana

Ultima oara a fost editat de madutumic (2010-03-11 12:30:49)


impreuna cu ingerasul TEODOR IOAN 
27.06.2011

Offline

 

#657 2010-03-11 12:30:36

tasha2007
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 348

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

Gata,am aflat si eu vestea cea mare.Veterana Cocof e graviduta!!!!!!!!Bravo cocof;ce test frumos,clar ai avut.Ce ma bucur pentru tine.Abia astept sa aflu si reactia Sarei;cred ca va fi extaziata.Superrrrrrrrr.Te pup si sa fe totul bine.
Si bun venit noilor aspirante,Talida,Tamina si Ana;sa vina bebeii cat mai repede si la voi.

Offline

 

#658 2010-03-11 12:31:10

prigatel
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-09-06
Mesaje: 3945

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

madutu, ai vazut cercul? ai inteles?


IOANA ALEXANDRA este in bratele noastre - 27.06.2011     http://lb2f.lilypie.com/HJICp2.png
VLAD ANDREI primul nostru pui - 20.10.2005     http://dhbf.daisypath.com/Nfqsp2.png

http://www.fertilityfriend.com/home/prigatel

Offline

 

#659 2010-03-11 12:33:36

madutumic
Sr. member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 1824

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

midako dar da-mi ceva explicatii ca nu prea ma pricep sa interpretez


impreuna cu ingerasul TEODOR IOAN 
27.06.2011

Offline

 

#660 2010-03-11 12:33:45

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

bunea georgeta a scris:

Miri  puss , Savannah puss asa sunt unii medici'' gretosi'', nu-i mai satura dd de spaga

Nuuuu al meu este foarte cuminte, din saru mana nu ma scoate, isi aminteste de mine (asta daca nu cumva a iesit din 2 operatii si este obosit) si pot sa il sun cand vreau, chiar el imi spune mereu  ORICAND.Numai ca eu ma tem ca nu cumva sa mai am ceva.....un pic de paranoia  big_smile .Practic nu prea mai avea ce sa imi faca, doar un control poate dar nici el nu prea avea timp nici eu nu i-am cerut si uite asa....dar daca nici luna viitoare nu sunt sigura ca am ovulat ma duc la el

L.E:Am si uitat sa te pupicesc  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-03-11 12:35:36)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#661 2010-03-11 12:33:57

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

fetele, imi mai dati cate un cod, pls? scuze ca va stresez

vroiam sa va intreb ceva...eu acum mai am doar un spotting maro deschis, dar am obs ca are un miros asa intepator(abia azi am remarcat), deseara vb cu dr la tel si ii spun, dar voi ce parere aveti? Sa fie de la candida? Sa nu-mi fi trecut oare? Am facut tratamentul si nu m-a mai mancat de atunci...iar analiza sa vad ca am scapat o s-o fac odata cu toate celelalate analize. Nu e un miros urat de sa-ti vina sa vomiti, dar pur si simplu am simtit ca ma inteapa in nas cand am dat sa miros...ca at cand mirosi ceva acid.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#662 2010-03-11 12:36:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

hello giorgi  puss

madutu, daca nu ai VIP nu-ti afiseaza decat ultimele 2 grafice si tu cum tocmai ai inceput unul nou...
ti-am raspuns mai sus, ai vazut?

Offline

 

#663 2010-03-11 12:38:04

madutumic
Sr. member
Inregistrat: 2009-12-21
Mesaje: 1824

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

gargarita a scris:

hello giorgi  puss

madutu, daca nu ai VIP nu-ti afiseaza decat ultimele 2 grafice si tu cum tocmai ai inceput unul nou...
ti-am raspuns mai sus, ai vazut?

da garaga multumesc mult mi-am dat seama ca de asta nu vrea ........acum ma chinui sa inteleg poza de la midako cu cerculetul si nu-mi dau seama cum e cu sexul copilului am vazut doar cand va fi ovulatia


impreuna cu ingerasul TEODOR IOAN 
27.06.2011

Offline

 

#664 2010-03-11 12:39:08

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

Iau sfatul tau si savurez placerile, tomina patfierbinte
Printe acum mi-au dat numa 2 monede, de ce asa putin ?  spranceana

Ultima oara a fost editat de timean86 (2010-03-11 12:41:42)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#665 2010-03-11 12:41:56

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 20

Georgi  kram  puss  puss

Timea puss  kram

Eu azi sunt naspa tare supa


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.