homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?-2


#20 2010-04-11 17:26:27

camyelenbebe
Hero member
De la: Bucurestiul minune
Inregistrat: 2009-01-11
Mesaje: 4931

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

carra parerea mea e ca in primul rand depinde de ce fel de copil ai......eu daca nu s-a vaita de colici nu as sti ca am copil.......in prima saptamana a venit mama cam 1 ora la pranz acasa de la serviciu dar in rest am fost singura pana seara cand venea sotul de la munca.....noaptea are grija de bebe cine il aude primul ( si acum la fel).....al meu a fost fff cuminte asa incat desi am fost singura ziua mi-am facut treaba ca inainte........important e ca daca scanceste sau plange cateva secunde sa nu sari si sa intri in panica...al meu asa face in somn ( probabil ca viseaza ceva)...primele 3 zile ma uiotam ca tampita la el ca nu stiam ce are si pe urma l-am lasat sa fiu sigura ca vrea ceva nu doar viseaza.......asa ca daca nu are cine sa vina sa te ajute eu zic , ca te vei descurca...daca stau sa ma gandesc in urma cred ca m-ar fi incurcat putin daca era cineva cu mine......eu am niste tabieturi de bosoroaga  chicot

Ultima oara a fost editat de camyelenbebe (2010-04-11 17:27:47)


Dumnezeu ne-a ajutat sa avem doi pui de om exact asa cum ni i-am dorit. hjarta .... Tudor  par....11/03/2010 si Matei 21/6/2012
http://fabricutahandmade.blogspot.ro/20 … orale.html

Offline

 



#21 2010-04-11 22:04:36

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

mi-e mi-a fost greu primele 2 luni pt ca se trezeau noaptea si eram zombi, pt mine e sfant somnul noaptea, nu dorm mai mult de 7 ore, dar alea sa fie legate  big_smile ...am avut "n" discutii cu soacra mea si cumnata cand am venit din spital "sa infesi copilul ca sa aiba picioare drepte, sa-i dai caciulita in cap, sa le faci f cald in camera..." dar eu si sotul (noroc ca am fost pe aceeasi lung de unda am zis ca nu suntem de acord si facem cum credem de cuviinta  chicot ...am mai citit cateva carti inainte si nu imi era f teama, am vazut pe 'you tube" cum se alapteaza (cum sa tin sanul si capul copilului) tot acolo am vazut cum se face baie la bebe...asa ca atunci cand am venit acasa eu am pus man pe amandoi si i-am schimbat, am lasat teama si emotiile pt ca nu aveam timp...baie le-a facut soacra mea primel zile, pana i-am spus ca vreau si eu sa ma lase sa le fac baie si sa stea acasa  chicot ... prima saptamana va fi grea, dar instinctul de mama o sa te ajute, acum depinde de tine, mie imi place sa fiu singura, in pr rand ca inveti mai repede si iti faci programul tau pt bb  par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#22 2010-04-13 15:36:43

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

Asa e, Carra, cum zic fetele...primele 2 luni sunt mai grele.Eu m-am descurcat singura singurica.Era si al meu acasa si statea cu Eric noaptea, faceam jumate cu jumate si asa reuseam sa dormim fiecare cate 5 ore legat.Curatenie si mancare mi-am facut singura.Am considerat ca ma descurc si asa a si fost.Pentru mine toata treaba asta a fost o provocare si cred ca am facut fata chiar bine.Au fost si momente dificile, ca si colicii, dar au trecut.Aici trebuie sa recunosc meritul sotului meu, el il tinea continuu pe Eric pe pieptul lui, uneori dormea si noaptea la el pe piept.Si ma bucur foarte mult ca ne-am descurcat amandoi, cred ca s-a sudat si mai mult relatia noastra asa.Exact cum spune si Pipa, suntem ca un tot...toti 3 la un loc...smile...
De greu, e greu, nu e deloc usor, si inca al nostru dormea bine noaptea, cu 3 pauze de masa la inceput, dar nu plangea deloc, mai mult manca in somn...E greu pentru ca fiecare a fost invatat in felul lui, cu obiceiurile lui...si dintr-odata trebuie sa renunte la toate ca sa acorde toata atentia unei fiinte total dependenta de el/ea...de aia cred ca e greu...iesim din rutina noastra si intram in rutina bebelului...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#23 2010-04-13 15:45:28

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

multumesc la toate fetele care mi-au raspuns...parca nu imi mai e asa de frica acuma.
va iubesc!
o sa vina mama probabil sa ii faca baitza, si o sa o mai rog si cu mincarea.
cu aspiratul si curatenia o sa vad al meu cum se descurca.
dar marea grija e pe mine cum o sa ma descurc cu bebe.
sper insa sa ne dea Doamne Doamne un bebe cuminte si sanatos si sa ne imbinam repede toti 3 ca o entitate functionala.
hjarta  hjarta  hjarta


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#24 2010-04-13 17:04:16

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

Stai linistita ca atunci cand o sa il ai in brate, o sa stii ce ai de facut... e instinctul matern.
Cred ca toate am fost speriate dar dupa ce am nascut totul a fost ok.

puss  puss  puss


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-04-13 18:34:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

offtopic crissy, pt ca 1. nu prea imi plac nici acu prea mult, prefer body+pantalonasi... la 1 an deja mi se par clar "depasite"
2. pt ca nu mi se par absolut deloc comode la schimbat fara capse
3. pt ca daca se uda tre schimbat tot
etc lol

ontopic: mie a treia luna mi s-a parut muuult mai grea decat primele 2....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#26 2010-04-14 10:11:03

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: singuri cu bebe acasa dupa nastere, sau cu ajutoare?

offtopic eu prefer salopeta, pt ca la cat dau din picioare sosetele sunt inutile, iar pantalonii cu botesei ii dau jos, la cat "pedaleaza"


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.