homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa....help mee, please!!!!!!-2


#20 2006-11-24 11:46:18

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

multumesc mult doctoressa.....sunt foarte panicata pe bune parca se strang toate la mine.....zau asa.....

Offline

 



#21 2006-11-24 11:54:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

Nu e  cazul sa te panichezi danygirl....si gindeste pozitiv, altfel iti atragi necazurile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#22 2006-12-19 10:12:21

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

doctoressa....simt ca innebunesc....pe bune...nu mi-se mai rezolva problema deloc.....o noua luna de cosmar...mi-a venit ciclul pe 5 decembrie a tinut 5 zile....s-a oprit toata sapt trecuta si acum dinnou.....ce sa mai fac? cum sa-l fac sa mi-se opreasca....am luat si luna asta tot marvelon, am crezut ca e vorba doar de acomodarea organismului cu aceste anticonceptionale.........am fost la doctor....mi-a zis sa iau calciu si sa fac niste polidine....ca poate e vb si de o mica raceala.....dar in zadar...nu mai stiu ce sa mai fac....si doctora parea surprinsa.....va rog sa ma ajutati...dati-mi si mie adresa unui cab de planing...sau un doctor bun...unde as putea merge...acum chiar sunt disperata.....luna trecuta mi-ati zis sa iau 2 past pe zi si am luat si luna asta 2 past ca sa mi-se opreasca macar de Craciun...dar nu mai rezist psihic...sunt fffff deprimata...va rog dati-mi o solutie.....

Offline

 

#23 2006-12-19 11:47:51

Toothy
New member
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 8

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

Buna tuturor,
Si eu am o problema sa zic asemanatoare. Iau Marvelon de un an. Mi s-a mai intamplat sa am spottinguri o data sau de doua ori, dar sambata am avut o scurgere asemenatoare cu prima zi de ciclu si foarte inchisa la culoare. S-a oprti pana a doua zi dar vad ca da semna sa para din nou.(am secretia maroniu deschis). Joi termin folia de Marvelon inceputa pe 01.12. Este o problema grava? Nu mai sunt compatibila cu Marvelonul?
Daca vreau sa schimb cu Logest trebuie sa fac pauza 2 luni. Doamna doctor careia i-am cerut sa-mi recomande alte pastile asa mi-a spus.(fara analize in prealabil)

va multumesc pentru raspuns

Offline

 

#24 2006-12-19 11:52:18

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

doctoressa esti suparata pe mine???? de ce nu imi mai raspunzi?????

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-12-19 11:54:01

persifona
Vizitator

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

caressa, nu-ti face griji pentru ca nu e cazul. Menstruatia o sa apara in cele 7 zile de pauza daca ai luat pastilele corect. Nu conteaza ca inca n-a aparut.

 

#26 2006-12-19 14:33:47

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

caressa, asteptam menstruatia in pauza, adica in oricare i din cele 7 in care iei pastuile placebo sa nu iei nimic. deci nu e cazul sa te panichezi.
toothu, nu e nevoie de pauza daca treci de la un anticonceptional la altul. daca ti-a recomandat logest, ia-l, fara nici o pauza (pur si simplu termini folia, faci pauza 7 zile (aia normala) si incepi logest.
dandygirl, probabil doctoressa nu e la calculator. asteapta.


Nobody home

Offline

 

#27 2006-12-19 14:40:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

danyghil, nu sunt suparata insa din pacate am avut niste treburi care m-au impiedicat sa raspund. Eu ti-as recomanda un medic daca as stii de unde esti. Ideea e, oricum sa schimbi pastilele. Stiu ca le-ai tot schimbat si te-ai tot izbit de aceeasi problema.
Stiu ca ti-ai pierdut rabdarea insa, daca te linistesti nitel si o luam cu filozofie poate reusesc sa te ajut


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2006-12-19 15:20:22

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

ok doctoressa sunt din bucuresti, sector 6....am 26 de ani...oare e posibil sa am aceste probleme pt ca mi-am inceput viata sexuala destul  de tarziu...adik mai exact in iunie 2006 cand am si inceput sa iau aceste pastile...am tot felul de ganduri nu mai stiu ce sa fac, crede-ma....merci mult..astept sfatul tau....

Offline

 

#29 2006-12-19 15:32:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

Te-as ruga sa vii la cabinet in alte conditii, insa nu mai lucrez deocamdata....nu stiu pina cind asadar te intreb:
ciclul menstrual era regulat sau nu inainte sa iei contraceptive?
Daca da, la cite zile? Daca nu, care era cel mai lung si care cel mai scurt?
Cite zile dura singerarea menstruala(fara contraceptive)? Si in ce cantitate?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#30 2006-12-19 15:59:35

Toothy
New member
Inregistrat: 2006-08-24
Mesaje: 8

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

Un raspuns si pentru mine se poate, va rog?smile

Offline

 

#31 2006-12-19 16:02:50

nikolly
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-19
Mesaje: 71

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

am o problema foarte mare , de un an de zile ,  urinez foarte des , am o secretie abundenta si vascoasa , dureri foarte mari la urinare , senzatia de disconfort....acum cateva zile am fost la un medic , care m-a diagnosticat ca fiind infectata cu tricomonas , am luat sumamed de 500 , timp de 3 zile , cu , clotrimazol ovule , si diclofenac supozitoare , dupa ce am terminat sumamedul , mi-a dat metronidazol , si nizoral , azi este a doua zii de tratament cu metronidazol , si mi-au revenit durerile la urinare {nu mai aveam absolut nimic in timpul tratamentului cu sumamed}, si acel disconfort....ce sa fac , sunt disperata , nu am chef sa ies din casa , vreau sa-mi reiau si eu activitatiile pe care le-am lasat in urma acestor durerii?? ce sa fac , ?? sa mai iau sumamed ? mai multe zile ?/am nevoie urgenta de un sfat

Offline

 

#32 2006-12-19 16:05:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

Toothy, ti s-a raspuns: faci pauza regulamentara de 7 zile si in cea de-a 8a incepi sa iei Logest(ca si cum nimik nu s-ar fi schimbat)...a zis Nashira mai sus!
nikolly, nu mai lua sumamed, mergi inapoi la medic si spune-i ce si cum. Mult cintatul tratament cu sumamed, de scurta durata, din pacate nu face treaba


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#33 2006-12-19 16:14:38

nikolly
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-19
Mesaje: 71

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

problema este ca acum sunt la munte , si sunt intrata dupa zapp , nu am cum sa ajung la medic :smilesmile( , ma gandeam ca este vreun tratament , pe care mi-l poti spune , si sper sa gasesc si medicamentele , la farmacia de aici

Offline

 

#34 2006-12-19 16:40:40

nikolly
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-19
Mesaje: 71

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

doctoressa te rog, daca poti sa-mi dai si mie raspunsul pana diseara pe la 8
ca sa ajung la farmacie , iti multumesc anticipat....

Offline

 

#35 2006-12-19 16:53:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

niklly, antibioticele nu se dau fara reteta la farmacie, deci inutil iti spun. Mergi la medic in cel mai apropiat oras miine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#36 2006-12-20 09:12:33

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

doctoressa scuze pt intarzierea raspunsului dar eu scriu de la serviciu (acasa nu am net)......deci, innainte de a lua contraceptive ciclul menstrual varia intre 27-29 de zile......dura cam 5-6 zile si cantitativ era abundent in primele 2 zile si apoi normal....din ce in ce mai putin....aveam dureri in primele zile...dar apoi deveneau suportabile.....merci mult de tot ca incerci sa ma ajuti....astept raspunsul.

Offline

 

#37 2006-12-20 10:37:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

danighil, sa ma corectezi daca gresesc. Inteleg ca tu singerezi pe pastile in prima parte a ciclului, de unde eu deduc faptul ca e vorba de o insuficienta de estrogen. Deduc deci ca iti trebuie niste contraceptive in care progestativul sa nu aiba efect antiestrogenic foarte pronuntat si estrogenul pe de alta parte sa nu fie in cantitate foarte mica. Tu ai luat pina acum karissa, mercilon si marvelon si pe toate ai inceput sa ingerezi la fel, in prima parte a ciclului. Zic corect?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#38 2006-12-20 11:26:22

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

da....cam asa stau lucrurile.....nu prea inteleg eu cum e cu prima parte a ciclului....pt ca eu cam tot timpul sangerez....adik....imi vine ciclul la 28 de zile (cum e normal) si tine vre-o 5 zile maxim(acum de cand cu pastilele) apoi se opreste vre-o 5 zile...si incep sa sangerez dinnou ca si cum mi-ar venii dinnou ciclul....abundent vre-o 3 zile si apoi asa cate putin (cantitativ ma refer..si parca e o idee mai inchis la culoare ca de obicei) pana in data cand se implinesc alte 28 de zile si incepe sa curga dinnou abundent.....deci intr-o luna practic vre-o 5 zile nu am ciclu in rest sangerez continuu...si am luat intr-adevar mercilon,apoi karissa si acum marvelon...cand am inceput sa iau marvelonul in prima luna a fost super ok....adica m-a tinut ciclul 5 zile si apoi s-a oprit si a venit dupa 28 de zile la data normala...dar apoi luna urmatoare a revenit problema pe care o avusesem innainte si luna asta dinnou...cam asa stau lucrurile.....si m-am saturat din iunie pana in prezent......si in plus am probleme si cu prietenul meu pt ca nu intelege nici el ce se intampla...zice ca poate sangerez din cauza lui.....si sa stii ca totusi am luat si in greutate cateva kg..deci poate nu au fost potrivite pastilele aste ade le-am luat eu pana acum...te rog mult sa ma ajuti.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.