homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Shopping de cosmetice - 3-60


#1122 2011-01-28 11:35:36

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Shopping de cosmetice - 3

E de farduri de ochi parca, nu? daca da, eu am deja 3 de la ei si imi plac f mult culorile si sunt pigmentate si rezista, ma rog, cu primerul de la elf....smile

Offline

 



#1123 2011-01-28 11:39:39

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Shopping de cosmetice - 3

foloseste cineav fon de ten l'oreal roll on accord parfait ?
cum e, acopera bine, rezista pe fata?


hjarta

Offline

 

#1124 2011-01-28 12:17:36

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Shopping de cosmetice - 3

eu am folosit multi ani accord parfait (cel simplu, nu roll on). e un fond de ten bun, rezistent, are o textura foarte placuta si rezista bine pe fata. nu are putere de acoperire foarte mare.
dintre fondurile de ten "comerciale" mi s-a parut de departe cel mai bun!

Ultima oara a fost editat de alinda (2011-01-28 12:17:56)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#1125 2011-01-28 12:34:57

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Shopping de cosmetice - 3

subscriu la ce spune alinda, este fondul de ten perfect din cele gasite in comert si la preturi accesibile. de vreo 5 ani tot il folosesc, nu are intr-adevar putere mare de acoperire dar pentru vinisoarele de la cuperoza este ideal, nu incarca, nu e comedogen, rezista mult, este foarte fin, lichid, nu trebuie sa trag de el sa se intinda, il dau si in jurul ochilor si pe ochi inainte sa ma machiez si rezista toata ziua.
ce mai..nu as renunta la el pentru nimic


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1126 2011-01-28 13:04:37

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: Shopping de cosmetice - 3

insemna ca si cel cu roll on e la fel de ok
merci


hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1127 2011-01-28 14:55:38

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Shopping de cosmetice - 3

Buna, fetelor. Am si eu o intrebare...cat de bine e sa folosim fond de ten? Am observat ca parerile sunt impartite...ba se zice ca e bine, ca protejeaza tenul si ajung mai greu impuritatile si praful la pori, ba ca nu e ok, ca inchide porii, nu respira pielea, faci riduri mai repede etc.

Ce-i drept, am folosit vreo 2 ani fdt zi de zi...de vreun an nu mai folosesc decat foarte rar. Nu am probleme cu acnnea, decat cateva cosuri razlete. Dar nu am o culoare uniforma la ten, ba e rozaliu, ba alb in alte parti. Acum imi dau cu fond de ten destul de rar, dar m-am dezobisnuit, nu prea il mai suport pe fatza. Ma enerveaza ca se intinde cand ma sarut cu iubitul, se sterge asa in jurul gurii.

Aa, si inca ceva...ce e mai bine de folosit: fond de ten sau pudra?

Offline

 

#1128 2011-01-28 15:03:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 3

Bineinteles ca numai bine nu face forgetit roll cel putin asta e parerea mea. Este un rau necesar tongue Daca nu se poate fara...
Insa, mai ales daca nu ai probleme cu acneea, poti sa folosesti fond de ten, doar sa il cureti bine-bine cu demachiant (sau cu un gel de curatare) si lotiune tonica in fiecare seara. Si apoi sa te hidratezi. Daca iti mai apar cosuri razlete e ok un gel spumant de purifiere, e important sa cureti fondul de ten din pori (asta e si rolul lotiunii tonice de dupa demachiere).
Intre fond de ten si pudra - depinde care-ti place mai mult cum arata pe tipul tau de ten. nustiu Pudra matifiaza mult mai tare, in schimb fondul de ten poate fi ori matifiant ori cremos.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2011-01-28 15:07:33)

Offline

 

#1129 2011-01-28 15:03:46

gabrielapit
New member
Inregistrat: 2010-05-09
Mesaje: 23

Re: Shopping de cosmetice - 3

acord parfait am folosit si eu o perioada de timp dar acum l-am inlocuit cu revlon colorstay.
acord parfait era mult mai bun decat celelalte gen rimmel max factor maybelline si altele folosite inca nu mi placea deloc aspectul de masca pe care il lasa; colorstay e perfect imi pare rau   k nu l-am descoperit mai devreme hjarta

Offline

 

#1130 2011-01-28 15:07:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Shopping de cosmetice - 3

eu sunt din categoria care sustine ca astupa porii si nu e bine sa-l folosesti zi de zi. gandeste-te ca nu e chiar natural, are atatea chimicale care trec in sange.

un fond de ten bun nu se sterge usor. deci exista fonduri de ten care nu se intind, raman intacte pana la demachiere. sunt mai scumpe, dar si de calitate.

intre pudra si fdt, fondul de ten rezista mai mult si eu zic ca si arata mai bine.

Offline

 

#1131 2011-01-28 15:54:44

Emm
Hero member
De la: mama de acasa
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 2647

Re: Shopping de cosmetice - 3

eu folosesc si fdt si pudra. culmea, in loc sa-mi faca rau, mi-au facut un mare bine. mi-au curatat tenul si desi eu eram aia care era imposibil sa nu aiba cosuri pe fata, acum nu mai am absolut nici unul. consider ca: fdt ala din piata cumparat la 2-3 lei e prost, acopera porii etc. , inclusiv unele de firma, gen L'Oreal, sunt la fel de proaste ca alea din piata. de ce zic de L'Oreal? pai uite cum a zis si gabrielapit aproape toate fdt'urile de la ei lasa fata exagerat de incarcata si cu aspect de masca, deci ceva nu-i ok. consider ca un fdt bun e acela care n-are puterea de acoperire f mare, lasa fata ca si cum n-ar fi data cu nimic, ma rog. eu folosesc Affinitone Mineral si ma oftic ca nu l-am descoperit mai devreme lol pe langa faptul ca nu mi se vede absolut deloc pe fata, am gasit o nuanta care sa nu fie diferita de cea naturala, miroase si frumos big_smile si nici nu se ia pe haine hjarta (cel putin mie nu mi s-a luat absolut deloc). nu-mi sariti in cap pt ce-am scris.

Ultima oara a fost editat de Emm (2011-01-28 15:55:58)


Seasons come and go, but I will never change and I’m on my way

Offline

 

#1132 2011-01-28 16:46:30

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Shopping de cosmetice - 3

eu incerc sa nu folosesc zi de zi, insa cand mi se trezeste la viata cuperoza, deja trebuie sa ma dau, arata obrajii groaznic. fondul de ten acopera mai bine, pudra da un efect mai satinat tenului. eu am pudra minerala de la Rimmel si imi place foarte mult, acopera foarte bine si tenul arata mai bine dupa.
Cand este foarte frig de exemplu ma dau cu fdt ca sa imi apere cat de cat fata, sa nu se usuce de tot. cand este vara, crema este tot ce pun.

fiecare ten isi stie necesitatile si sensibilitatile, fiecare din noi ar trebui sa isi cunoasca stilul tenului, cand sa il protejeze, cand sa il lase sa respire.. eu inainte mai mergeam seara pe afara, prin club, nu ma dadeam cu fdt ca "arat bine si fara" si dimineata arata fata mea jalnic. aucm cand ma dau, dimineata cand ma demachiez arata foarte ok, nu mai se vad toate venele, nu mai este uscat si palid.

eu folosesc si pudra si fdt, dar nu zilnic si in functie de cum vreau sa arat tongue


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#1133 2011-01-28 20:47:05

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Shopping de cosmetice - 3

yoyomi a scris:

foloseste cineav fon de ten l'oreal roll on accord parfait ?
cum e, acopera bine, rezista pe fata?

am folosit eu hjarta e superbbbbbb, rezista si acopera superrrr hjarta

Offline

 

#1134 2011-01-28 22:48:42

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Shopping de cosmetice - 3

Eu chiar cred ca fondul de ten proejeaza tenul. Cel putin eu de cand ma dau cu el nu am avut mai multe cosuri, nu am facut mai multe riduri, dar nici nu pot spune ca mi s-a imbunatatit tenul lol. Personal iarna incerc sa ma feresc de fondurile de ten pudra, iar vara ma feresc de cele cremoase. Eu cred ca daca nu exagerezi, nu are ce sa iti faca rau, asta cu conditia sa folosesti tipul de fond de ten bun pentru tine, si evident cum zicea cineva mai sus, nu unul din piata de 2 lei si-un ban.

Offline

 

#1135 2011-01-28 23:50:46

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Shopping de cosmetice - 3

Eu folosesc fond de ten in functie de cat timp am la dispozitie cand ma machiez si ce temperatura e afara. In sensul ca daca-s peste 25 C nu prea ma fac pt ca mi se pare ca imi ingrasa fata care oricum deja e tip gras/mixt. Folosesc doar un corector pe unde e cazul si pudra.
In schimb il folosesc cand e mai rece, in special cand e f f frig pt ca mi se pare ca imi protejaza tenul cum ziceati si voi pe aici. Din pacate nu am incercat prea multe  incat sa pot face o comparatie. Am avut unul de la Bourjois "Comme apres dix heures du sommeil" si acum am de la L'Oreal "Accord parfait". Da n-am observat sa mi se stearga, adica nu-mi dau un strat asa de gros incat sa se vada efectiv diferenta in caz ca se sterge. Pe haine trece clar.

Ce ma enerveaza la ele e ca sunt asa mari, incat eu una nu apuc sa consum un tub inainte sa expire (6 luni). Nu inteleg de ce nu le pot face la 10-15 ml...


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#1136 2011-01-31 16:58:14

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 3

coraline a scris:

aucm cand ma dau, dimineata cand ma demachiez arata foarte ok, nu mai se vad toate venele, nu mai este uscat si palid.

Poate ca un ingredient din fondul de ten (posibil apa termala - cu proprietati calmante - , daca folosesti Avene) are un efect benefic asupra cuperozei sau a uscaciunii tenului tau nustiu Insa pentru tenurile cu pori maaari si puncte negre, nu cred sa faca bine vreun fond de ten forgetit Este doar un rau necesar (ca sa acoperim cosurile mad )

Offline

 

#1137 2011-01-31 17:09:39

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Shopping de cosmetice - 3

Gel de curatare Vichy
Crema de fata hidratanta pt ten mixt LRP
Crema de corp pt piele f uscata LRP


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1138 2011-01-31 17:11:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Shopping de cosmetice - 3

un sampon Cattier cu rozmarin pentru par gras si doua sapunuri de la Olivo (de la un targ de produse bio)

Offline

 

#1139 2011-01-31 17:25:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Shopping de cosmetice - 3

heimdall a scris:

un sampon Cattier cu rozmarin pentru par gras

heim, sunt curioasa daca s-a inventat samponul pentru ca o fata cu parul gras sa nu mai fie nevoita sa se spele zilnic pe par lol
mie, de curatat, mi-l curata multe sampoane si arata bine... pana a doua zi.

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2011-01-31 17:32:22)

Offline

 

#1140 2011-01-31 17:36:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Shopping de cosmetice - 3

si eu sunt curioasa lol de fapt m-am cam lamurit... macar sa arate bine si lucios pana a doua zi, daca nu cer prea mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.