homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26-99


#1863 2010-05-14 13:29:58

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

Mirik, am vazut ca ai ajuns... ai vorbit si cu doctorul tau si cred ca te-a sfatuit bine. Si tu bine ai spus, ca altceva decat sa astepti, nu poti face deocamdata. Daca te intereseaza si parerea mea, si eu cred ca este o greseala cu varsta gestationala. Eu am facut eco la 6 sapt. si 5 zile si embrionul avea 98mm, asta inseamna ca sacul era cel putin dublu si 1/2 ca marime. Nu pot decat sa-ti tin punmii pentru saptamna viitore si eu cred cu multa convingere ca va fi bine, ca ai varsta pe care o ai tu calculata si ca BB e un puncticel miiic mic pe care ecograful ala rau nu l-a vazut.
Camy, petrecere frumoasa maine si balaceala placuta piticului  puss
D-na Bunea, drum bun  happy  happy  happy si pupici
Tete, Madutu, poate ne faceti o surpriza placuta totusi  goodluck
Ana, asteapata pana maine, si daca sangerarea dispare, fa un test  goodluck
Almi, distractie placuta  puss
LAvi ,  applause  pentru 14 sapt.  trombon Noi suntem exact la 1 sapt fierenta ..eu fac azi 13  wink
Mika, scara temperaturilor ar putea fi influentata de tratamentul luat inainte... nu stiu, poate spun prostii. Oricum, am mari asteptari de la tine  goodluck
Smart, asa e , dupa anticonceptionale, primul ciclu ai vazut si tu ca e cam varza. Stai sa vezi la urmatorul ce si cum.  puss
Blue, bafta multa marti  trombon  trombon  trombon
Camelia, daca tu de obicei te epilai inghinal, nu cred sa fie vre-o problema acum. Si al mine tot lama este sfanta acolo.  big_smile
Andreea, pupici si pentru Maria  puss  puss
Garga, tu cum te mai simti ?
MAnu, tu cand te duci la dr.?
Passuc puss
Prigapuss  si pentru ginerele meu  puss  puss  puss
Myre puss
Ruxxy, pupam mamica si pitic mic  puss


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 



#1864 2010-05-14 13:36:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

coco  puss
eu ma simt tot rau. si mi-o ia inima razna urat de tot. aseara am fost aproape de un atac de panica, ma simteam atat de rau incat mi-e rusine sa spun ce ganduri imi treceau prin cap  neutral  maine am programare la cardio  cesafac

Offline

 

#1865 2010-05-14 13:39:39

AnaC
Full member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 182

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

Multumesc cocofanule! Deja de vreo 3 ore nu mai curge nimic-nimic.. spranceana
Garga, imi pare rau si iti doresc sanatate multa kram

cocof a scris:

Mirik, am vazut ca ai ajuns... ai vorbit si cu doctorul tau si cred ca te-a sfatuit bine. Si tu bine ai spus, ca altceva decat sa astepti, nu poti face deocamdata. Daca te intereseaza si parerea mea, si eu cred ca este o greseala cu varsta gestationala. Eu am facut eco la 6 sapt. si 5 zile si embrionul avea 98mm, asta inseamna ca sacul era cel putin dublu si 1/2 ca marime. Nu pot decat sa-ti tin punmii pentru saptamna viitore si eu cred cu multa convingere ca va fi bine, ca ai varsta pe care o ai tu calculata si ca BB e un puncticel miiic mic pe care ecograful ala rau nu l-a vazut.
Camy, petrecere frumoasa maine si balaceala placuta piticului  puss
D-na Bunea, drum bun  happy  happy  happy si pupici
Tete, Madutu, poate ne faceti o surpriza placuta totusi  goodluck
Ana, asteapata pana maine, si daca sangerarea dispare, fa un test  goodluck
Almi, distractie placuta  puss
LAvi ,  applause  pentru 14 sapt.  trombon Noi suntem exact la 1 sapt fierenta ..eu fac azi 13  wink
Mika, scara temperaturilor ar putea fi influentata de tratamentul luat inainte... nu stiu, poate spun prostii. Oricum, am mari asteptari de la tine  goodluck
Smart, asa e , dupa anticonceptionale, primul ciclu ai vazut si tu ca e cam varza. Stai sa vezi la urmatorul ce si cum.  puss
Blue, bafta multa marti  trombon  trombon  trombon
Camelia, daca tu de obicei te epilai inghinal, nu cred sa fie vre-o problema acum. Si al mine tot lama este sfanta acolo.  big_smile
Andreea, pupici si pentru Maria  puss  puss
Garga, tu cum te mai simti ?
MAnu, tu cand te duci la dr.?
Passuc puss
Prigapuss  si pentru ginerele meu  puss  puss  puss
Myre puss
Ruxxy, pupam mamica si pitic mic  puss


rugaciune Doamne, Te rog sa ne dai un bebe!

Offline

 

#1866 2010-05-14 13:40:08

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

passenger a scris:

pai si ??? stai mai linistita cu niste valori ( poate aiurea ) la b-hcg decat fara sa te gandesti la asta si sa te relaxezi?  yikes  nu inteleg deloc..... 
cum vrei , dar mie mi se pare ca va stresati absolut degeaba....  neutral

Eu ma simt neputincioasa, pentru ca stau fara sa fac absolut nimic, pana la 7 saptamani jumate  disperat

Marti o sa aflu cel mult ca puiul meu e in uter, si apoi 2 saptamani tot raman cu grija  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1867 2010-05-14 13:40:13

cocof
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 6513

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

Sa stii ca si eu am avut ceva palpitatii la inceput si o tensiune mare (o simteam cand crestea). Dupa ceva timp a scazut la loc, fara sa fac nimic deosebit si na am mai avut nici palpitatii. Poate avea o legatura cu schimbarile majore din organism. Oricum, e bine venit un consult la cardio . Bafta multa  goodluck
Blue, chiar nu ai ce face ! Toate am trecut prin asteptarea asta  big_smile De tine depinde cum iti umpli timpul si cat poti sa te detasezi de problema pana iti vei vedea puiul.

Eu , dupa majoritatea siturilor am trecut in trim. 2, dupa unele, voi trece peste o saptamana, iar dupa altele am trecut deja de saptamna trecuta. In orice caz, facand socotela inversa vine cam asa : DPN 17(ferty)-18 (eco) - 19(altele) nov. , azi suntem in 14, deci insemna ca pe 17,18, 19  mai intru in trim 2 adica peste aprox. 4 zile  lol ceea ce inseamna ceva intre sapt 13 si sapt 14   rotfl

Ultima oara a fost editat de cocof (2010-05-14 13:49:05)


mami de cocosel din 12.11.10 hjarta
sjuk    ...O POVESTE... ...DOUA POVESTI...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1868 2010-05-14 13:49:31

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

gargaritule, exact, si eu am avut tahicardie zilnic!!!! pana de curand ma sufocam, imi batea inima atat de tare parca iesea din piept, desi stateam la orizontala si ma uitam la film, nu depuneam niciun efort in clipele alea.  smile  mi-au trecut de la sine starile nasoale. din cand in cand imi bate pt 2 sec mai repede, dar nu mai e ca inainte, slava Domnului!

blue,  eu cred ca as fi innebunit daca ma gandeam numai la sarcina si la cate riscuri sunt. mi-am umplut timpul cu tot ce nu tine legatura cu sarcina, am iesit sa pap vata pe bat, sa ma plimb, am vazut muuuulte filme in perioada aia, vreo 2 comedii pe zi  lol  , am gatit chestii bune. nu sta cu mintea acolo ca o iei razna si te panichezi chit ca nu sunt motive. si chiar asa, cu 2 valori amarate la analiza aia, te simti putincioasa? cu ce schimba faptul ca mai ai ceva pana vezi embrionul..?  va

cocofanule, asa stiu si eu, ca din sapt. 13 esti in trim. 2. eu una numar zilele pana atunci, am o vopsea de par aici care ma striga, vrea s-o aplic.  lol

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-05-14 13:50:59)

Offline

 

#1869 2010-05-14 13:50:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

la mine tensiunea e ori normala ( adica la fel ca inainte de sarcina) ori mai mica. si pulsul maricel. ma simt prea rau ca sa fie normal. si ultimul doc la care am fost a zis sa ma duc la cardiolog. eu am si un prolaps de valva mitrala...

multumesc Ana  puss

blue, eu te inteleg perfect. dar tare mi-e frica sa nu fie motiv de griji inutile beta. mai ales ca in perioada in care esti tu acum nu mai creste asa tipic... faci cum crezi tu, esti fata isteata si stii cum e mai bine pt tine.

coco lol difera mult dar conteaza putin  tongue

LE am inteles pass. sper sa fie normal si la mine, sa nu fie nimic patologic. desi tot corpul o ia razna cand am palpitatiile alea. si inainte de sarcina le aveam, le constientizam dar nu aveam alt disconfort asociat.

am editat

Ultima oara a fost editat de gargarita (2010-05-14 13:53:31)

Offline

 

#1870 2010-05-14 13:56:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

si eu aveam si inainte de sarcina, garga, de asta ma gandeam la tiroida. dar la inceputul sarcinii a fost rau de tot, imi batea asa tare ca parca se misca salteaua patului, sau ma zgaltaia pe mine zdravan.  neutral  si eu ma speriam mai ales cand eram singura acasa si ma apuca tahicardia, ma gandeam la infarct si alte prostii. atacuri de panica am avut si eu mai demult, acum nu mai am ca atunci cand simt ca ma ia vreunul, ma gandesc la bebelus si uit.  big_smile

inca un pic si aveti 8 saptamani, yuhuuu!  happy

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-05-14 13:58:18)

Offline

 

#1871 2010-05-14 13:57:58

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

daca merg la eco vaginala la aprox. 6 saptamani si 3 zile se vede embrionul? cand am fost la 4 saptamani si 6 zile s-a vazut sacul si dr. zicea ca vede un punctulet  spranceana  (personal cred ca avea vedenii).  in 23-24 mai plecam sa ne plimbam putin prin tara (intr-un mini-concediu) si as vrea sa stiu inainte daca e totul cat de cat ok, sa nu ma trezesc cu probleme pe nu stiu unde ...

pt moment ma simt bine daca exclud oboseala, pofta uriasa de mancare, balonarea si senzatia de "stomac in gat" pe care o am dimineata ... nu ma mai doare burtica, numai daca ma intind simt o durere surda, exact ca atunci cand ai febra musculara  spranceana  (abia sesizabila durerea)

voi cum ma sfatuiti sa procedez... daca stau pana ma intorc din concediu o sa am 8 saptamani ...


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1872 2010-05-14 14:00:51

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

manu, eu in locul tau as merge si la 6 sapt si 3 zile, inainte de concediu, si dupa, la 8 saptamani sa ii aud inima. big_smile eu am facut multe ecografii si as mai face, diseara cred ca ma duc la inca una.  big_smile
daca tu la 4 sapt si 6 zile ai vazut sacul, e sigur ca la 6 sapt si 3 zile vezi si embrionul.
eu tarziu am vazut sacul.

am fugit la treburi, intru mai tarziu.

pupici!  par

Ultima oara a fost editat de passenger (2010-05-14 14:01:43)

Offline

 

#1873 2010-05-14 14:04:23

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

passenger a scris:

manu, eu in locul tau as merge si la 6 sapt si 3 zile, inainte de concediu, si dupa, la 8 saptamani sa ii aud inima. big_smile eu am facut multe ecografii si as mai face, diseara cred ca ma duc la inca una.  big_smile
daca tu la 4 sapt si 6 zile ai vazut sacul, e sigur ca la 6 sapt si 3 zile vezi si embrionul.
eu tarziu am vazut sacul.

merci pass   puss .... asa imi facusem si eu planul ... desi am deja  2 eco la activ, sper sa nu se supere ala mic ca il tot deranjez  tongue


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1874 2010-05-14 14:14:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

ar trebui sa se vada embrionul la 6 sapt si 3 zile, daca ai calculat tinand cont ca ai avut ovulatia mai tarziu

Offline

 

#1875 2010-05-14 14:17:28

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

Asta ii ziceam si eu la miri ca nu la toata lumea se vede la ceeasi varsta.La mine de exemplu la 5 sapt si 4 zile s-a vazut numai la eco intravaginala, asa ca eu zic ca nu e motiv de disperare.


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#1876 2010-05-14 14:19:24

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

Miri, eu zic sa nu iti faci griji kram  puss


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#1877 2010-05-14 14:23:26

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

camelia83 a scris:

Asta ii ziceam si eu la miri ca nu la toata lumea se vede la ceeasi varsta.La mine de exemplu la 5 sapt si 4 zile s-a vazut numai la eco intravaginala, asa ca eu zic ca nu e motiv de disperare.

Buna fetele!
Si la mine s-a vazut tot pe la 5 sapt (embrionul)/saculetzul!!!pardon! si numai la intravaginal!! la eco pe burtika nu se vedea nimic! Asa ca miri stai linistita ca mai rau ii faci la bebe cu prea multa ingrijorare  dumbom
LE si pana la 8 -10 sapt mi-a facut numai intravaginal

Ultima oara a fost editat de dana82 (2010-05-14 14:25:41)

Offline

 

#1878 2010-05-14 14:23:49

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

gargarita a scris:

ar trebui sa se vada embrionul la 6 sapt si 3 zile, daca ai calculat tinand cont ca ai avut ovulatia mai tarziu

eu calculez cate zile am de la ovulatie, la care adaug 2 saptamani ... e bine asa?


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#1879 2010-05-14 14:24:37

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

camelia83 a scris:

Asta ii ziceam si eu la miri ca nu la toata lumea se vede la ceeasi varsta.La mine de exemplu la 5 sapt si 4 zile s-a vazut numai la eco intravaginala, asa ca eu zic ca nu e motiv de disperare.

La tine s-a vazut si embrionul sau numai saculetul, camelia?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1880 2010-05-14 14:24:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

da, e perfect asa

Offline

 

#1881 2010-05-14 14:38:47

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de MAMICA - 26

Cami petrecere frumoasa maine  puss

Almi , Georgi drum bun  puss

Mirik  puss offf...cum nimeresti tu la dr. din astia  dumbom  dumbom  goodluck

Ruxxy si Vladut  puss  puss

Cocof  bis  bis  bis deja 13 saptamani...ce repede trece timpul smile  puss  puss
da la mine poate fi de la tratament ...astept , trebuie sa se intample minunea ...acum sau mai tarziu

Blue  goodluck  goodluck marti

Garga  goodluck la cardio
Manu, Priga, Myre  puss

Pass tu cate eco faci ?


.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.