homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului-3


#39 2010-05-17 02:04:43

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Si pana la urma ce incerci tu sa faci? ti-ai spus parerea, cum ca ar trebui sa ne ducem ca oile la taiat... se pare ca fetele nu o accepta asa ca... move on.

Fetelor, de alocatia de 200 de ron pentru bebelusi, ce se aude? O taie si pe aia sau nu?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#40 2010-05-17 07:25:18

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Love, nush... sper ca nu... tu cum stai cu cetatenia? Esti ink de-a noastra? big_smile Moa, ce poza avem.... rodnar


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#41 2010-05-17 09:01:32

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

love_t a scris:

Si pana la urma ce incerci tu sa faci? ti-ai spus parerea, cum ca ar trebui sa ne ducem ca oile la taiat... se pare ca fetele nu o accepta asa ca... move on.

Fetelor, de alocatia de 200 de ron pentru bebelusi, ce se aude? O taie si pe aia sau nu?

ultima discutie era sa taie din 200ron 15%...acum nu stiu cum ramane supa


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#42 2010-05-17 09:47:25

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

se pare că și de indemnizație au discutat să n-o reducă din nou la 600 lei, ci să mai ia din cei 85%. p?nă la 1 iunie trebuie să ia totuși o decizie, să nu ne mai țină nici pe noi așa, cu sufletul la gură

Offline

 

#43 2010-05-17 10:04:56

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Crssy85 a scris:

Love, nush... sper ca nu... tu cum stai cu cetatenia? Esti ink de-a noastra? big_smile Moa, ce poza avem.... rodnar

Lol, da!  nu as renunta la cetatenie!


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-05-17 10:34:50

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#45 2010-05-17 14:24:54

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Mesaj cu titlul: Sp?nzuraţi-ne !!!



Nu ?nţeleg de ce ţipă Băsescu la mine.

De ce mă ameninţă că intră Rom?nia ?n colaps.

?n ceea ce mă priveşte, ţara mi se pare ?n colaps dintodeauna. De c?nd m-am născut.

Comuniştii, nu ştiu cum se făcea, dar nu se ajungeau fără să ne ia la contract porcul din coteţ. Erau stăp?ni pe livada noastră, pe cazanul cu ţuică, pe orătăniile din bătătură.

Pe capitalişti i-am primit cu bucurie generoasă, aproape nefirească.Trezirea din reverie m-a dus ?n primul colaps. ?n dificultate a fost ţara şi la mica privatizare, şi la marea privatizare, şi după ce am scăpat de primul FMI, şi c?nd duduia economia, şi c?nd căutam luminiţa de la capătul tunelului, pe care văd că n-am mai găsit-o. Va fi fiind, probabil, lum?narea de la căpăt?iul părinţilor şi bunilor noştri.

Şi-acum aud că Rom?nia se duce fix ?n faliment.

Iar Traian Băsescu mă solicită să fiu solidar nu ştiu cu cine, să dau 25% din leafa mea, 15% din pensia mea.

Mă uit la Băsescu şi nu seamănă a om aflat ?n criză. Nici Guvernul sau Parlamentul nu sunt ?n criză. Nici miile de hectare de vile nu-s crizate.

Dar, defectul meu, am avut ochi de văzut şi urechi de auzit.

- Da. Aparatul de stat este uriaş. Dar nu populaţia l-a făcut uriaş.Voi, clasa politică, l-aţi transformat ?n monstru.

- Dacă există un monstru care căpuşează mediul privat, acela nu este profesorul, doctorul, inginerul, funcţionarul public; monstrul care a ?ncălecat ţara asta sunteţi voi, clasa politică. Şi pentru că sunteţi la putere peste tot, voi, PDL, sunteţi grasul care l-a ?ncălecat pe slab! Cu contribuţia anterioară, ?n ordine procentelor de reprezentare ?n structurile politice, a PSD (30%), a PNL(15%), a UDMR (6%) etc... Aţi devastat Rom?nia cum nici popoarele migratoare n-ar fi reuşit. Şi-apoi aţi călărit ţara, aţi luat-o sub asuprire. Nici nu mai poate respira, de c?tă clientelă i-aţi v?r?t pe g?t.

- Aţi spart instituţiile statului nu pentru că aşa era necesar, ci pentru că vă trebuiau  posturi de conducere pentru clientela de partid.

- Aţi creat instituţii noi nu pentru că nu funcţiona statul fără ele, ci pentru că aţi avut un mofturos căruia, fiindcă i s-a năzărit să fie mare director, mare preşedinte, i-aţi fabricat o instituţie.

Şi nu v-a ajuns: an de an, legislatură de legislatură, aţi mai creat alte structuri; aţi adus directori noi, ceilalţi au rămas ?n sistem.

- Nu populaţia ocroteşte fărădelegea ?n ţara asta, ci voi, cu cercurile voastre de interese cu tot.

- Nu populaţia a votat pensii de 370.000.000 lei vechi. Şi venituri de 100.000 de euro pe an, de la stat.Voi, clasa politică, aţi făcut-o: ?n guvernele formate din partidele voastre, ?n parlamentul format din partidele voastre, iar legile le-a promulgat... instituţia preşedintelui Rom?niei.

- Nu mama-mare din păm?nt a distrus industria, a v?ndut petrolul şi rafinăriile, a tăiat pădurile şi a m?nărit păm?nturile. Ministerele conduse de voi, clasa politică, au făcut-o. Prefecturile voastre, consiliile judeţene ale voastre, primăriile voastre.

- Nu populaţia a prăpădit banii statului ? sute şi mii de miliarde de lei, munţi de bani-  pe licitaţii trucate, pe lucrări proaste, inutile, pe şosele cu gropi, pe autostrăzi care ?nghit bani cu ghiotura, ci primarii voştri, ai clasei politice; consilierii voştri, ai clasei politice; miniştrii voştri, ai clasei politice.

- Nu populaţia a organizat doi ani ?ntregi de dănţuieli, de parcă venea sf?rşitul lumii. Voi, clasa politică, aţi făcut-o. Pe banii cui?!! Pe ăştia pe care-i tăiaţi azi de la pensionari!

- V-aţi construit un aparat uriaş  de represiune: ministere, agenţii, deconcentrate conduse de voi şi clientela voastră politică. Prin ei, controlaţi tot, terorizaţi ?nstituţiile mai ceva dec?t poliţia politică a lui Ceauşescu.

- Nu populaţia se află ?n AGA şi CA din companiile şi băncile de stat, plătite, am văzut, regeşte, ci voi, clasa politică.

- Nu populaţia a stricat ţara asta la fiecare patru ani, ci voi, clasa politică. Cum aţi venit, aţi distrus tot ceea ce a făcut guvernul de dinainte şi aţi luat-o iar de la zero. Şi-apoi, aţi rostogolit vinovăţii ?ntre voi, partidele politice, de parcă aţi fi jucat ping-pong cu Rom?nia.

Daţi-vă afară ?nt?i pe voi şi clanurile voastre şi-apoi să v-atingeţi de părinţii noştri!

Şi veniţi, acum, să mă trageţi de urechi pe mine. Să ne trageţi de urechi pe noi, că se duce Rom?nia de r?pă.

Vreţi s-o scoateţi din criză pe spinarea şomerilor, a pensionarilor şi a bugetarilor de execuţie, cei care vă ţin ?n spate aleşii şi numiţii, ?n funcţiile de conducere.

Ce ce curaj? Cu ce moralitate?

P?nă să vă atingeţi de pensionarul ăla slăbănog, de profesorul care v-a pus creionul ?n m?nă, restructuraţi- vă ?nt?i pe voi!

Daţi-vă afară şi ?n şomaj pe voi, pe oamenii voştri, ai clasei politice, şi după aceea scuipaţi pe noi.

După aceea umblaţi la salariile şi pensiile necăjite.

După aceea să-l certaţi pe bătr?n că mai are ?ndrăzneala să trăiască, să ducă Rom?nia-n faliment, cu venitul lui... gras, de 500 sau 600 de lei.

1.Dacă nu sunteţi capabili să comasaţi sau să desfiinţaţi instituţiile de pomană create de voi, clasa politică, măcar reduceţi numărul de directori. Aveţi o droaie de şefi. Aţi umplut ţara de şefi. Pe ei daţi-i afară ?nt?i şi după aceea ajungeţi la pensionar. Sau la doctor.

2. Trei sferturi dintre directorii voştri pe care i-aţi instalat, moţ, ?n instituţiile bugetare, au afaceri acasă. Fac afaceri cu banul public. Daţi-i pe aceştia afară! Nu ei să măn?nce cu două guri, şi de la firma lor grasă, şi de la buget, iar altul să crape de foame!

3. Luaţi-vă clientela politică din toate AGA şi CA-urile companiilor de stat, de pe l?ngă primării, consilii judeţene şi ministere. Aveţi deja directori acolo, există specialişti.

4. Daţi-vă afară consilierii de la birourile demnitarului. De ce aţi crede că ei sunt mai puţin paraziţi pe buget dec?t profesorul?

5. Daţi-vă afară consilierii de pe l?ngă miniştri, secretari de stat, subsecretari de stat, primari, prefecţi, preşedinţi de consilii judeţene, căţel, purcel, directori generali, din companiile de stat, din parcurile industriale.

6. ?ncetaţi să mai căpuşaţi ministerele (primăriile, consiliile judeţene) cu clientela pe care o serviţi cu miliarde de euro.

7. Voi, clasa politică, aţi creat şi ?ntreţineţi evaziunea fiscală şi munca la negru. Oamenii voştri, ai partidelor, ?i protejează. ?i apără de funcţionari, să nu-i descopere. ?i apără de lege.

8.După ce veţi face toate astea, abia atunci să aveţi ?ndrăzneala să vă legaţi de bătr?nii acestei ţări.

Asta este Rom?nia, dle Băsescu. O ştiţi, o cunoaşteţi, dar nu ?ndrăzniţi să vă apropiaţi de clanuri. Dar vă este la ?ndem?nă să-i jupuiţi de vii pe bătr?ni. Sunt inofensivi. Ascultători. Mult prea blajini. Tăcuţi. Loviţi-i cu nădejde! Nu ţipă.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#46 2010-05-17 15:18:47

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

bine tintit!

Ia-uite ce am gasit eu pe un blog:

"Vai de scutecele mele,
Ce ai de impartit cu ele,
Sunt micut, Nene Traiane,
Am nevoie si de haine!
Ai fost mic, te-ai facut mare
Nu ma placi si rau imi pare!

Nene Boc, nu fi un rau,
De ce vrei lapticul meu?
Ai mei au muncit din greu
Pana ce m-am nascut eu!
Nu-s pomana de la stat
Banutii ce i-am luat!"

Ultima oara a fost editat de Juli (2010-05-17 15:20:41)


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#47 2010-05-17 20:29:00

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Pana la urma au anuntat ceva vis-a-vis de indemnizatii? Nu am fost azi acasa si acum nu vad nimic concret la TV.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#48 2010-05-17 20:36:54

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

tare textul,carra


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#49 2010-05-17 20:58:59

Joo
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 394

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

anabella_n a scris:

se pare că și de indemnizație au discutat să n-o reducă din nou la 600 lei, ci să mai ia din cei 85%. p?nă la 1 iunie trebuie să ia totuși o decizie, să nu ne mai țină nici pe noi așa, cu sufletul la gură

hmm, lasa-i sa tot discute pt ca pana una alta luam 85%. oricum este de toata jena ce se intampla. -pot economisi lejer din alte parti dar....


Are mami 2 papusele, Emma si Natalia hjarta hjarta

Offline

 

#50 2010-05-17 21:42:04

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

azi la protest era o fam care aveau scris pe un pampers : juramant de pionier "jur solmen pe buric sa cresc mare si voinic, fara sa mananc nimic"... din pacate nu s-a hot nimic, au zis ca nu ne ia din alocatie, de parca cu aia ne hraneam copii...iar din indemnizatie se pare ca se va scadea 25%  supa ..pacat ca nu au venit mai multe mamici, poate reuseam sa-i impresionam


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#51 2010-05-18 10:32:38

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Joo a scris:

anabella_n a scris:

se pare că și de indemnizație au discutat să n-o reducă din nou la 600 lei, ci să mai ia din cei 85%. p?nă la 1 iunie trebuie să ia totuși o decizie, să nu ne mai țină nici pe noi așa, cu sufletul la gură

hmm, lasa-i sa tot discute pt ca pana una alta luam 85%. oricum este de toata jena ce se intampla. -pot economisi lejer din alte parti dar....

of, voi mămicile luați, eu voi lua...cine știe ce voi lua, c?nd nasc sad. și cine știe ce mai schimbă p?nă face și copilul meu 2 ani. deja mă g?ndesc cu groază....o să se schimbe și indemnizația tot ca sistemul de ?nvățăm?nt, o dată pe an!

Offline

 

#52 2010-05-18 10:42:29

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

pai daca asta e viziunea guvernului astuia: azi gandim ca ne trebuie copii, dam 85% din salariu ....
maine .... nu ne mai trebuie ca nu mai avem bani, dam 6oo ron.
poimaine ... mai vedem..
astea sunt geniile si strategii si vizionarii alesi ai neamului.
se joaca cu noi dupa bunul plac, mai precis spus dupa propria incompetenta crasa.
lucrurile nu pot merge asa intr-o societate normala, insa ... unde suntem noi si unde e normalitatea ?!?!
te inteleg perfect.

zicea o forumista ca ea va face copii cand va avea 'totul'.
n-am mai intrebat-o ce inseamna pentru ea 'totul' si cum il cuantifica:
-masina
-casa
-fara rate la banca
-24 salarii puse de o parte pentru crestere copilului, ca deh, guvernul poate peste noapte sa  nu-ti mai dea nimic.
-alti bani pentru eventualele probleme aparute in astia 2 ani in familie, fie cu copilul, fie nu. mai precis, cand ai o avere pusa de o parte atunci te apuci sa faci copii.
si nici asa nu-ti garanteaza nimeni ca banii stransi sunt de ajuns pentru cresterea copilului, sau pentru bona, sau pentru viitoarele crese care se vor face in Romania din banii jumuliti azi de pe unde se poate.
ce sa zic ..viitorul suna bine big_smile

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2010-05-18 10:53:06)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#53 2010-05-18 10:51:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

fleurette a scris:

azi la protest era o fam care aveau scris pe un pampers : juramant de pionier "jur solmen pe buric sa cresc mare si voinic, fara sa mananc nimic"... din pacate nu s-a hot nimic, au zis ca nu ne ia din alocatie, de parca cu aia ne hraneam copii...iar din indemnizatie se pare ca se va scadea 25%  supa ..pacat ca nu au venit mai multe mamici, poate reuseam sa-i impresionam

rotfl super tare faza!

nu stii, astea care luam deja 600 lei... deci nu 85%... ne mai scade si noua? grater


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#54 2010-05-18 10:57:04

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

Nu Kata, la noi raman cei 600.

Offline

 

#55 2010-05-18 11:00:29

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

ar fi culmea să mai ia și din ăștia, ce naiba!

Offline

 

#56 2010-05-18 11:24:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

yeap... asa-i.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#57 2010-05-18 12:09:39

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Protest si petitie imp. reducerii indemnizatiei pt cresterea copilului

vremea nu a tinut cu noi ieri sad
am vrut sa ma duc, dar pe frigul si vantul ala nu am indraznit sa ies cu copilul.
daca aveam cu cine sa-l las, ma duceam.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.