homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?-2


#20 2010-07-29 17:00:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

daca medicul e prost, nici spaga nu te ajuta.

Offline

 



#21 2010-07-30 18:46:57

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Sunt jalnice , spitalele din Romania.....mori lent si sigur, daca te aflii pe un pat de spital de stat. Medicii obisnuiti cu mita , asistentele la fel  si nici infirmierele nu iti dau atentie daca nu le '' atingi ''buzunarul + ca trebuie sa iti cumperi incepand de la pansament , pana la medicamente ....Imi este sila si scarba de spitalele noastre....Am ajuns sa traim intr-o tara de cacao.


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#22 2013-06-25 21:51:21

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Sunt o-ri-bi-le! Mai ales ca fac practica si stiu personal cum e. Mi-e scarba sa intru la unele sectii pentru ca efectiv pute de mizerie. Sunt foarte dezamagita de sistemul sanitar, mai ales ca platim atatia bani pentru sanatate si cand ai nevoie de o programare la doctorul de familie trebuie sa platesti sau la doctorii de specialitate  platesti un consult mai bine de jumatate din pretul intreg, asigurat fiind.
Prin spitale nici nu se uita unii doctori la tine daca nu le bagi sutele de lei in buzunarul halatului si dupa te-ar pupa si in fund neutral
Pacientilor internati nici nu li se schimba asternuturile daca nu platesc infirmierele si pe deasupra mai si zbiara la ei pentru orice, ca la niste caini ai strazii. Oamenii nu sunt tratati omeneste, pana si in spitale au ajuns banii sa stapaneasca, mai presus de omenie si de bun simt.
Nu mai vorbesc de gandacii care au aparut la tv in urma cu ceva timp, am ramas fara grai cand am vazut ce se intampla. Omul nu poate sa faca nici macar un dus decent pentru ca in baie pute ingrozitor si nu este nici apa calda.
Sunt total dezamagita, e mare pacat de ceea ce se intampla in tara asta. Bine ca nu stiu cei sus-pusi numai sa fure din bugetul tarii si pentru ceea ce e cel mai important (sanatatea) nu se intereseaza nimeni. De celelalte aspecte nici nu mai aduc vorba.

Offline

 

#23 2013-06-25 22:08:45

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

am avut ocazia sa intru in cateva spitale (nu ca pacient, ci am fost in vizita) dar mi-au lasat un gust amar. doamne fereste sa ai de-a face cu spitalele romanesti (eu n-am avut treaba pana acum si sper sa nici nu am).
sistemul e total infect, s-a ajuns ca pentru o injectie antitetanos, pacientul e fost nevoit sa mearga in alt oras pentru ca efectiv nu exista vaccinul ala (am vazut la tv acum 1-2 luni). mori cu zile... de aia zic doamne fereste, intri in spital si nu stii daca mai iesi viu sau nu, atatea cazuri de malpraxix si altele hmm

pe de alta parte sunt si spitale/clinici private jos palaria. noi avem asigurare medicala la una dintre cele mai bune clinici, am fost atat in spitale pentru diverse investigatii cat si la clinica (toate-s gratuite pentru noi) si am ramas placut impresionat incepand de la igiena, pana la personal si atitudine. deci.. se poate!

Ultima oara a fost editat de sub (2013-06-25 22:17:43)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#24 2013-06-25 22:21:56

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

subsum, eu stiu si clinici private care sunt vai de capul lor, dar bani stiu sa ceara! si tocmai ca stiu o clinica care lucreaza cu CNAS si am platit intreg! e inadmisibil, ce sa zic, mi-au zis la telefon un pret si cand am ajuns altul... Poftim cultura..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2013-06-25 22:34:07

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

or fi, cine stie, eu am avut parte numai de experiente placute pana acum.

dar pe ansamblu vorbind, eu vad sectorul privat ca se dezvolta mult, pentru ca in primul rand lumea e mai motivata. pe cand la stat.. dumnezeu cu mila. medici buni avem, daca ar avea unde sa-si si cultive potentialul ar fi si mai bine


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#26 2013-06-25 22:36:19

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Mda...adevarat graieste tastatura ta big_smile

Offline

 

#27 2013-06-25 22:53:02

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

subsum a scris:

medici buni avem, daca ar avea unde sa-si si cultive potentialul ar fi si mai bine

pai cred ca au unde sa si-l cultive deoarece multi dintre ei aleg/au ales sa profeseze orinde altundeva decat in Romania si in curand o sa ramanem doar cu rebuturi intrucat o sa ajungem sa mergem cu groaza la medic de teama de a nu da peste cine stie cine care habar nu are meserie sau nu isi mai da niciun interes..........pacat dar devine realitate.

Offline

 

#28 2013-06-25 23:11:21

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

ma refeream (si frumos ar fi), daca ar avea aici la noi, fara sa plece atatia in masa. am auzit ca e un proiect de lege ceva, cum ca vor sa le umble la salarii si sa le dea si 1000+ euro; poate asa, ar veni mai cu placere la munca

si pe langa asta, mai e si atitudinea asta de indolenta a romanului, ca ce nu tine de el, nu face. nu cumva sa ajute un om, sa se preocupe, e vorba de o viata pana la urma..... de exemplu am tot auzit cand erau purtati de la un spital la altul, si toata lumea dadea din umeri, isi aruncau responsabilitatile unii asupra altora. eu de-as fi medic as incerca sa fac tot posibilul pentru pacientul meu, chiar de as sti ca treaba X nu intra in atributiunile mele... si asta fara sa-i iau un leu spaga, m-as simti mult mai implinit

Ultima oara a fost editat de sub (2013-06-25 23:12:03)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#29 2013-06-26 00:16:47

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Am inteles perfect la ce te-ai referit dar cred ca la ora actuala in conditiile din Romania este destul de dificil sa dezvolti o cariera frumoasa si in continua crestere.......ziceai de proiectul de lege, DA foarte bine , poate ii motiveaza in plus sa isi faca treaba mai bine, dar inainte de toate, asa cum ziceai si tu , ar trebui sa primeze sanatatea si viata omului in cauza.
Cand alegi sa faci o meserie o alegi sa o faci cu drag (sau asa ar trebui sa fie) nu sa te bazezi pe ideea ca dai un ban dar stai in fata.

Offline

 

#30 2013-06-26 02:11:30

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Spitalele din Romania- groaznice! medicii, de la cei mai mici la cei mai mari, asteapta sa le umpli buzunarele cu bani. Caz concret, bunica mea a suferit o interventie chirurgicala ( nu ff grava)  acum 1 luna la un spital din Bucuresti ( ea locuieste in provincie) si pentru o saptamana cat a stat internata acolo a dat in stanga si in drepta mai mult de 2000 de lei, ( ca altfel te trateaza cu indiferenta, bineinteles) avand o pensie de 430 de lei? Oare medici aia nenorociti s-au gandit de unde da ea atatia bani? Mi se pare penibil ca un medic , intr-un spital de renume, sa-ti dea plicul cu bani inapoi si sa-ti spuna ca nu sunt indeajuns pentru el!!! Bunica mea s-a simtt foarte jenata de situatie, va dati seama . Ce se intampla daca noi( copii si nepotii nu o jutam cu bani?) De ce da romanul bani la medici??? Normal ca dai, ca altfel te gandesti ca poate nu mai iesi din operatie. Ma bucur ca de cand eram copil nu am mai avut nevoie de internari. Eu oricum sunt genul care nu da nimic. Nu vreau sa dau. bine, ca pana acum nici n-am fost intr-o situatie grava, dar am avut totusi de-a face cu anumiti medici, care daca au vazut ca nu le-am bagat nimic in buzunar, nici nu s-au deranjat sa se ridice dupa scaun sa ma consulte, avand probleme reumatologice , dureri ingrozitoare de articulatii. Mi-au prescris un unguent si gata.
De 2 ani locuiesc in Spania. Am avut asigurare inca de la inceput, chiar daca nu lucram si nu plateam, pentru ca am fost trecuta ca beneficiar pe asigurarea mamei.Dar acum lucrez si imi platesc singura asigurarea.  Vreau sa spun ca te trateaza si iti vorbesc cu atata rabdare incat nu ma asteptam ( mai ales ca nu esti de-al lor), iti dau tot felul de trimiteri si de analize de facut si nu e nevoie sa dai nici macar 1 bomboana, nu mai vorbim de mita. Spitalele sunt lux, cel putin cel din orasul in care locuiesc. Cand am intrat prima data in el, am crezut ca intru in mall si nu exagerez. Totul numai marmura si inox. Curatenie luna si nici vorba de mirosul groaznic din spitalele romanesti.  E altceva. lucrurile astea te fac sa nu-ti mai doresti sa te intorci din tara ta. Daca strainii te trateaza mai bine si mai atent ca ai tai, de ce te-ai mai intoarce?
Sunt multe de spus comparativ cu ce e la noi. As mai da cateva exemple. Saloane cu 2 paturi, televizor si baie in camera, toti cei internati cu operatii trebuie sa stea cu un insotitor( la noi ai program de vizita), insotitror care nu face nimic, doar sta cu pacientul, infirmierele schimba si de 2 ori pe zi lenjeriile si iti aduc manacrea la pat, pe tava, toata mancarea compartimentata si inchisa ermetic, iti dau la internare o borseata cu pasta, periuta de dinti, sapun, lama de ras, etc, camasa de unica folosinta si multe altele.
Oare cand vor ajunge si spitalele din Romania la asa nivel? Poate atunci cand vom avea si autostrazi  :)) Nu exagerez, dar suntem cu 100 de ani in urma europenilor.


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#31 2013-06-26 02:35:12

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

asa-i...am fost si eu in spitalele de afara si e o diferenta ca de la cer la pamant... totusi, cred ca 100 de ani e putin lol

Offline

 

#32 2013-06-26 18:15:06

dragongirl
Full member
Inregistrat: 2013-05-27
Mesaje: 915

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Jegul si mita sunt la ordinea zilei, nu dai nu ai ...daca faci un scurt bilant intre cat dai la stat si cat te- ar costa la privat ...cred ca alegi privatul neconditionat


este inutil sa alergi dupa perfectiune, ea nu exista

Offline

 

#33 2013-06-26 20:44:30

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

ce ma nemultumeste pe mine e ca statul trage un anumit procent pentru CAS, pentru ca .. asa trebuie roll la ce servicii avem, cica "asigurare medicala", unde spaga e la ordinea zilei.. ; oricum cand am nevoie de ceva tot la privat merg, n-am treaba cu spitalele de stat

Ultima oara a fost editat de sub (2013-06-26 21:25:41)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#34 2013-06-26 21:10:25

eva_an
Full member
Inregistrat: 2012-01-08
Mesaje: 679

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

din pacate lucrez intr-un spital..
nu exista  nici medicamente nici ustensile gen fasa,dezinfectant..sa nu mai vb de pacienti care de multe ori depasesc limita bunului simt si cred ca daca au fost la cules de fructe prin tari straine,le stiu pe toate..cel mai trist este ca avem forta de munca(medici f buni)insa salariile si conditiile sunt mizere...sa nu mai vb de viata de rezident..


You came to see the mobscene
I know it isn't your scene
It's better than a sex scene and it's
So fucking obscene, obscene, yeah

Offline

 

#35 2013-06-26 22:42:37

AciDulaSs
Banat
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 1775

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

nu spitalele sunt vinovate ci Romania asta de cacao si cei care au condus`o 20 de ani ... numiti voi un domeniu unde sunt salarii decente din care poti sa traiesti , munca prestata la jobul respectiv este la nivel european ma refer la educatie , politie si alte locuri de munca la buget.E O TARA DE CACAO ! medicii nu au nicio vina saracii ca cer spaga sau ceva in plus sa faca o operatie ci salarizarea asta proasta.Bafta.

Offline

 

#36 2013-06-27 14:41:01

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

e inadmisibil sa-ti cumperi toate cele necesare spitalizarii,asta in conditiile in care mai si platim cas.

Offline

 

#37 2013-06-27 15:14:55

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

AciDulaSs a scris:

numiti voi un domeniu unde sunt salarii decente din care poti sa traiesti , munca prestata la jobul respectiv este la nivel european ma refer la educatie , politie si alte locuri de munca la buget.

depinde ce intelegi prin salarii decente; pentru mine, in domeniile alea 2, salarii decente au:
educatie: administrator de sistem IT intr-o scoala/colegiu
politie: sef de birou la permise si inmatriculari

medicii nu au nicio vina saracii ca cer spaga sau ceva in plus sa faca o operatie ci salarizarea asta proasta

adica daca salarizarea ar fi buna n-ar mai cere, nu? din pacate asta e conceptia romanului, din orice serviciu prestat sa obtina cat mai mult daca se poate. eu nu prea am fost de acord niciodata cu spaga. ai o meserie, ti-ai asumat-o, esti platit (bine sau prost) pentru ea, atunci esti obligat sa iti desfasori activitatea conform fisei postului.

Ultima oara a fost editat de sub (2013-06-27 15:17:30)


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#38 2013-06-27 16:05:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

nu-mi imaginez cat poate avea un administrator de sistem la o scoala daca profesorii au cat au... ca doar e platit tot de Ministerul Educatiei, nu ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.