homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yaz sau Logest


#1 2010-05-15 17:10:41

alina11
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 29

Yaz sau Logest

Iau Yasmin de 7luni, dar mi-a uscat extrem de rau pielea si m-am umplut de celulita (desi am aceeasi greutate de 48kg la 1.65m, acelasi regim si fac miscare) asa ca am fost la planning sa le schimb. Mi-a recomandat Yaz ca e practic tot Yasmin dar cu o doza mai mica de estrogen, deci ar trebui sa-mi rezolve celulita. Cand am ajuns acasa am zis sa ma documentez, cand ce sa vad, Yasmin si Yaz, considerate de multe femei drept cele mai bune, au un progesteron (drospirenona) care creste enorm riscul de tromboza. Totodata, drospirenona aia din ambele ac regleaza secretia de sebum, iar in cazul meu a reglat-o de a eliminat-o de tot. Si-n plus, Yaz-ul e 45lei. Eu si prietenul suntem studenti, ne deranja si Yasmin ca este cel mai scump la 33lei, deci pretul e o problema mare. Plus ca singura diferenta e in estrogen. Interesant ca atunci cand scazi din compusii unui produs, pretul creste substantial, logica ma depaseste.

Asa ca am facut cercetari, si am aflat ca fix aceeasi doza mai mica de estrogen o are Logest, cu avantajul ca progesteronul din el (gestoden) este mult mai sigur decat drospirenona si alte tipuri de progesteron si e si mai ieftin, 20lei. Credeti ca e ok sa incep sa iau Logest?

Ultima oara a fost editat de alina11 (2010-05-15 17:17:40)

Offline

 



#2 2010-05-15 18:11:16

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yaz sau Logest

cred ca ar trebui sa intrebi intai medicul de planning, nu sa iei de capul tau

Offline

 

#3 2010-05-15 18:18:15

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

sincer si eu m-am saturat sa mi se tot dea Yasmin desi eu cer sa imi dea altceva .1.sunt prea scumpe pentru bugetul meu .2 mi-au facut o celulita de toata frumusetea.Iar analizele nici nu mi-au iesit tocmai f bune si totusi mi s-a spus sa raman tot la ele.Eu nu inteleg incapatanarea asta, intalnita la mai multi doctori ,sa  tot dea YAsmin ,cand nici macar nu te intelegi bine cu ele...

Ultima oara a fost editat de Moonsh (2010-05-15 18:19:13)

Offline

 

#4 2010-05-15 18:38:09

alina11
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 29

Re: Yaz sau Logest

^Of, nu ma mai simt singura cu celulita mea de la Yasmin.
Am senzatia ca doctorii insista cu anumite pilule ori pt ca au ceva de castigat din asta, ori pt ca nu se informeaza destul asupra lor, isi fac o parere si gata.

Referitor la Yasmin si Yaz, am dat de un forum special dedicat "supravietuitoarelor" lor unde diverse femei spun ce reactii au avut de la ele.
http://www.createforum.com/yasminsideef … nsideeffec

Despre Logest in schimb nu gasesc mare lucru si ce gasesc nu e grav. Nu gasesc pt ca nu exista sau nu forez destul de adanc?
Sunt sanatoasa, nu exista cazuri de boli genetice in familie iar Logest oricum imi recomandase o farmacista cand am vrut sa iau pilule la 17ani mentionand ca are concentratie mica de hormoni, bun pt tinere. N-am luat atunci, m-am razgandit, dar poate acum o fi bine.

LE: Oh, si ca mi-am amintit: doctorita de la planning cred ca nu se pricepe. Spunea ca Yasmine si Logest sunt monohormonale si ca Yaz are concentratie de 0.2 micrograme estrogen comparativ cu 30micrograme ale Yasmine. Mai are rost sa spun ce e gresit? M-am gandit ca s-o fi incurcat ea de a zis ca-s monohormonale dar m-am entuziasmat fantastic cand am auzit de 0.2 comparativ cu 30, abia acasa cand am cautat am vazut ca e imposibil si m-am deprimat de tot.

Ultima oara a fost editat de alina11 (2010-05-15 18:43:51)

Offline

 

#5 2010-05-15 18:41:06

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yaz sau Logest

fetelor, orice anticonceptionale favorizeaza celulita.
daca nu sunteti multumite de medicii vostri schimbati-i. sunt convinsa ca mai sunt si altii in orasele din care sunteti.

alina, au fost atatea cazuri in care sfaturile farmacistelor au fost cat se poate de rele... nu mai ascultati de ele. faptul ca logest are o concentratie mica de hormoni nu inseamna ca sunt bune pt oricine, tinere sau nu. totul depinde de organism

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-05-15 18:52:24

alina11
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 29

Re: Yaz sau Logest

^Zau ca nici nu stiu de ce medici sa mai ascult, ca n-ai de unde sa stii cine se pricepe si cine nu. De-aia prefer acum sa iau ceva despre care m-am informat singura, parca am mai multa incredere in studiile de medicina publicate pe internet decat in ce spun unii doctori. Dar tot mi-e frica sa nu patesc cine-stie-ce de la Logest, dar nici pe Yasmine nu mai vreau sa stau neutral Dileme, dileme.

Offline

 

#7 2010-05-15 18:53:49

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yaz sau Logest

alina, dar degeaba citesti studii pe net.. daca se scrie de bine despre un contraceptiv asta nu inseamna ca tie iti va fi bun... poti da in altele dupa aceea..

Offline

 

#8 2010-05-15 19:05:00

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

am fost si la planning si la medic ginecolog si ambii mi-au zis sa iau yasmin..nu am avut eu curaj sa ma contrazic mai mult desi i-am zis de la inceput ca vreau sa iau altceva.am plecat de fiecare data frustrata.ce sa fac acum sa iau tot bucurestiul la rost pana dau de cineva care sa ma asculte ...nu pot sa cred ca din atatea pastile doar un singur tip i se potriveste cuiva .

Ultima oara a fost editat de Moonsh (2010-05-15 19:28:58)

Offline

 

#9 2010-05-15 19:14:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yaz sau Logest

de ce nu mergi la doctoressa, daca esti in din buc?

Offline

 

#10 2010-05-15 19:37:36

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

off...am fost
probabil e vina mea ca nu am insistat.

Offline

 

#11 2010-05-16 09:21:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Yaz sau Logest

Moonsh a scris:

off...am fost
probabil e vina mea ca nu am insistat.

evident, nu stiu cine esti...nici nu conteza.
stiu doar ca daca am zis sa iei yasmin am avut o ratiune, pe care ti-am si explicat-o atunci.
sincer, nu imi amintesc sa fi avut vreo pacienta care sa imi spuna ca nu isi poate permite sa ia un anume tip de pastile si eu sa insist sa le ia(nu de alta dar stiu foarte bine ca oamenii daca nu aun bani intrerup tratamentul)
chestia cu "i-am zis de la inceput ca vreau sa iau altceva" comporta discutii....sunt de acord ca celulita poate fi o problema(de vina sunt estrogenii)....repet, eu imi explic alegerile deci sunt aproape sigura ca asa am facut si cu tine....daca insa prin absurd nu am facut asa, ei bine...de ce nu ai intrebat? cum sa nu insisti?e dreptul tau sa insisti...nu in a alege tu contraceptivul(asta poti face si mergind direct la farmacie, pe riscul tau exclusiv) ci in a ti se explica motivele pentru care medicul decide asupra unui contraceptiv nu a altuia.Si, deasemenea, mi-e greu sa cred ca mi-ai spus ceva si eu nu te-am ascultat...nu am facut in viata mea una ca asta...dar, ma rog, imi cer totusi scuze
Oricum, e bine sa stii ca faptul ca ai facut celulita nu inseamna ca nu te intelegi cu contraceptivele. In privinta analizelor, merita discutat ce inseamna ca nu au iesit tocmai foarte bune....

alina11, nu drospirenona e de vina pentru tromboze, mai citeste odata....estrogenul e cel care creste riscul de tromboze....
celulita e dependenta de estrogen, intr-adevar....
in ceea ce priveste tenul uscat...de acord, bine ar fi fost sa primesti alt contraceptiv...(intimplator Logest poate fi o optiune buna)
iar in ceea ce priveste banii, nimeni nu are de unde sa stie ca ti-e prea mare o suma daca tu nu spui


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2010-05-16 11:13:16

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

imi cer scuze daca v-ati simtit atacata in vreun fel...

doar ca sunt foarte frustrata  ca la 48 de kg am o celulita de zici ca mananc mac in fiecare zi si nu e nici pe departe asa
am spus la prima sedinta ca vreau sa iau altceva din cazua banilor si anumitor simptome,insa la a doua sedinta cand au venit rezultatele ati spus ca continui cu yasmin si atunci eu  nu am mai  insistat (nu am mai spus nimic,greseala mea)
de ce nu am intrebat ? nu stiu care e cuvantul cel mai potrivit insa as putea spune prea timida.nu sunt o persoana sa zicem prea comunicativa ,chiar si in detrimentul meu...

edit: si eu am pielea foarte uscata tot timpul fac cojite si pe fata si pe picioare daca nu ma dau cu crema .am inceput sa beau mai multa apa,ceai insa tot degeaba

Ultima oara a fost editat de Moonsh (2010-05-16 11:19:06)

Offline

 

#13 2010-05-16 11:28:20

daenarys
Vizitator

Re: Yaz sau Logest

pai asa era pielea ta si inainte de contraceptive?

 

#14 2010-05-16 11:33:03

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

nu se usca asa tare ..si nici nu ma dadeam inainte cu crema de corp
si tenul e cam ciudat ....ma strange fata daca ma spal pe fata cu gel,exfoliant etc  ,ins adupa ce ma dau cu crema e f uleios tenul (nu imediat ,dupa cateva ore)( si nu e grasa crema ,aslavital mi se pare foarte usoara)

Ultima oara a fost editat de Moonsh (2010-05-16 11:36:31)

Offline

 

#15 2010-05-16 11:52:26

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

macar daca imi cresteau si mie sanii,ca asa nu mai comentam ..dar plata ca inainte si cu un ditamai fundul ...it feels like crap

Offline

 

#16 2010-05-16 15:08:39

daenarys
Vizitator

Re: Yaz sau Logest

Moonsh,singurul meu sfat e sa te reintorci la medic si de data asta sa ii zic tot ce ai de zis.lasi rusinea sau mai stiu eu ce...eu merg la doctoressa decand iau ac.iar daca am vrut sa le schimb le-am schimbat nu mi-a fost impus nimic.

bafta iti doresc!

 

#17 2010-05-16 15:19:49

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yaz sau Logest

dae, si ea a fost tot la doctoressa, dar n-a intrebat mare lucru.
doc n-avea de unde sa stie ce e in capul ei...

Offline

 

#18 2010-05-16 15:22:50

daenarys
Vizitator

Re: Yaz sau Logest

camysh a scris:

dae, si ea a fost tot la doctoressa, dar n-a intrebat mare lucru.
doc n-avea de unde sa stie ce e in capul ei...

am inteles ca a fost tot la doc.de aia ziceam ca mie nu mi-a impus nimic cand am fost la cabinet.

 

#19 2010-05-16 15:38:08

Moonsh
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-05
Mesaje: 341

Re: Yaz sau Logest

eu nu am zis ca mi-a impus doctoressa ceva,nu inteleg de unde concluzia aceasta.chiar am precizat ca desi am spus la prima sedinta ca vreau sa iau altceva probabil a uitat la a doua sedinta mai ales ca eu nu am mai spus nimic.
cand am zis de insistenta medicilor,am spus-o din experienta altora ,unor prietene chiar si a mea la doctori ginecologi .caci mi se pare totusi suspect cand se duc 5 fete la acelasi doctor sa li se dea la toate Yasmin .cat de mare sa fie concidenta?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.