homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ovare polichistice


#1 2010-05-23 12:09:34

issabel
New member
Inregistrat: 2010-05-23
Mesaje: 22

Ovare polichistice

In urma cu 3 ani am descoperit un chist de 5cm la ovarul drept , medicul ginecolog mi-a prescris anticonceptionale Yasmin dar medicul de familie mi-a spus sa nu iau SUB NICI O FORMA anticonceptionale pentru ca el va trece cu caldura locala... Avand doar 16 ani atunci am ascultat sfatul medicului de familie.Peste cateva luni am facut un ecograf si chistul disparuse.

Acum 3 luni , avand dureri cumplite in timpul menstrei ( in general menstra e dureroasa dar durerile devenisera insuportabile) am mers din nou la alt ginecolog , care mi-a descoperit un chist de 2/2 cm la ovarul drept si microchisturi pe ovarul stang.Datorita faptului ca am aproape 19 ani si inca nu am viata sexuala:) doctorita mi-a recomandat sa merg la un homeopat.
Am facut tratament homeopatic timp de 3 luni de zile, dupa parerea mea este absolut inutil , acum am dureri si in timpul menstrei si in afara , ovarele ma dor cumplit.

Am incetat tratamentul si zilele trecute am incercat sa imi fac programare iarasi la ginecolog dar nu am reusit , programarea va fi abia peste 11zile.

Datorita durerilor insuportabile am inceput de ieri sa iau yasmin(fara recomandarea medicului, doar a farmacistului care nu prea este in cunostinta de cauza) fiind in ziua a 7-a a ciclului menstrual.
In prospect am observat ca primul blister trebuie inceput in prima zi a ciclului sau zilele 2-5 ,intrebarea mea este : E GRESIT SA IAU IN CONTINUARE YASMIN AVAND IN VEDERE CA AM INCEPUT IN ZIUA A 7-A? cel putin pana ajung la medic, deoarece simt ca trebuie sa fac ceva , nu mai pot sta fara sa actionez.

Va multumesc anticipat celor care va veti sacrifica timp sa-mi cititi mesajul.

___________________________________

Doctoressa daca sunteti pe forum , raspunsul dumneavoastra mi-ar fi de mare ajutor!

Offline

 



#2 2010-05-23 14:25:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ovare polichistice

nu le intrerupe acum, ca mai rau faci. ia toata folia, pe urma fa pauza de 7 zile si respecta indicatiile de pe prospect.

Offline

 

#3 2010-05-23 23:10:43

issabel
New member
Inregistrat: 2010-05-23
Mesaje: 22

Re: Ovare polichistice

Atunci am sa iau in continuare oana peste 1 sapt si ceva cand ajung la medic sa intreb.

Offline

 

#4 2010-05-24 08:45:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ovare polichistice

issabel a scris:

Atunci am sa iau in continuare oana peste 1 sapt si ceva cand ajung la medic sa intreb.

nu patesti nimic daca le iei din ziua a 7a.
discutiile sunt in legatura cu protectia contraceptiva, care inteleg ca pe tine nu te intereseaza, neavind viata sexuala.
oricum, sa stii ca exista la noi in tara medici de planning, care te pot ajuta cu toate informatiile necesare legate de contraceptive si sunt mult mai in masura sa o faca decit farmacistul.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2010-05-24 13:51:31

issabel
New member
Inregistrat: 2010-05-23
Mesaje: 22

Re: Ovare polichistice

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am sa va tin la curent cu informatii cand vin de la doctor

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.